Akaryakıt fiyatlarının ülkemizde bir hayli yüksek olması nedeni ile kullancıların çoğunun dizeli seçmesine şaşılmamalı ancak Dünya genelinde ülkeler yavaş yavaş dizeli terk ediyor. Land Rover da son hamle yapan firmalardan oldu.

Sadece İngiltere’de 1000 kişiyi işten çıkardı!

Peki bunun sebebi ne olabilir? Land Rover azalan dizel satış ve taleplerin doğrultusunda küçülmeye gideceğini ve bunun ilk adımı olarak işten çıkartmaların kaçınılmaz olduğunu söyledi. Solihull tesislerinden 1000 sözleşmeli işçisini çıkaran Land Rover, ileride kadrolu elemanlarından da vedaların olacağını söyledi.

Şirketin açıklaması şu şekilde ” Otomobil endüstrisini etkileyen değişkenler doğrultusunda üretimde ve kadromuzda bazı değişiklikler yapıyoruz. Bununla beraber, yeni ürünlere ve teknolojilere yatırımımız devam ediyor. Çok sayıda  yeni eleman yetiştirmeye devam ediyoruz. ”


Sizce dizelin geleceği nedir ?
Ülkemizde ve diğer ülkelerde başka ne gibi adımlar görebiliriz ?

18
Kimler Neler Demiş?

avatar
17 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
cagCenkoleaHakkıbyilmaz Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
cag
Ziyaretçi
cag

Çevreciyim ama otomobil üreticileri çevreci olabilirlermiş gibi düşünecek kadar sevgi pıtırcığı da değilim. Yani mevcut durumda pompalanan dizel karşıtı akımın altı dolu değil. Global şirketler rüzgar nereye eserse, rant neredeyse oraya dönerler, hatta rantı kendileri yaratırlar. Dolayısıyla elektrikli araçlar maalesef günümüz dünyasında tıpki organik gıda yalan furyasından farksız. Biliyorsunuz dünya üzerinde araç kullanan insanların enerji ihtiyacını karşılayabilecek temiz enerji kaynağı yok, elektrik de dahil. Düşük oranda elektrikli araca sağlanacak elektrik temiz gibi görünse de iş kalabalık kitlelere geldiğinde elektrik üretimi de temiz değil. Hibrit kısmen çözüm gibi dursa da hala kullandığımız araçlar gibi fosil yakıt tüketiyor. Belki ileride umduğumuz gibi… Read more »

Cenk
Üye
Cenk

byilmaz demiş ki:

Hybrid bir Ford yakisir sana :DHepsini görüntüle…

2020'den sonraymış galiba Ford'un elektrikli ve hybrid modelleri bilemiyorum 😀 O yıllara kadar B segment 200 bin lira olur, biz de zaten 1980'li yıllara döneriz. Yollar iyice boşalır 😀

olea
Üye
olea

uçan otomobiller çıkana kadar dizel bitmez hele ülkemizde çok zor biter.

Hakkı
Ziyaretçi
Hakkı

Dizel bitmeli sonuna kadar destekliyorum artık kamyon değil gerçek otomobilleri istiyoruz 😂😎

byilmaz
Üye
byilmaz

Cenk demiş ki: ↑ Otomobil şirketlerinin dizelden vazgeçiyor oluşu, inatla bu haberlerin çıkıyor oluşu hava kirliliğinden falan değil. Dizel kullanıcı kitlesi ve dizel motorlu araç isteyen kitle oldukça fazla. Dizel motorların ise şirketlere üretim maliyeti oldukça yüksek. Buna ek olarak hemen her yıl zorlaşan AB emisyon mevzuatı kuralları gereği dizel motorlarda emisyonu düşürmeye çalışma işlemleri tıkanmış vaziyette. Üreticiler kullanılan malzemelerden, otomobil dizaynına kadar her yolu deniyor ama bunun bir sonu yok. 3-5 markanın eli yüzü düzgün hibrid modeli ancak var, tabii motor hacmine takılmazsan. Elektrikli motora sahip seri üretim, ulaşılabilir ve çok satan kaç araç var ? Otonom sürüş son… Read more »