Atatürk’ün makam aracının restorasyonu tamamlandı

5

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anıtkabir’deki 1935 model Lincoln marka zırhlı makam otomobili, restorasyonunun tamamlanmasının ardından törenle teslim edildi.

Atatürk’ün makam aracı, törenle Anıtkabir’e teslim edildi

Antika Otomobil Federasyonu tarafından restorasyonu yapılan otomobilin teslimi dolayısıyla Anıtkabir’de tören düzenlendi. Anıtkabir Müze Komutanı Binbaşı Kasım Mehmet Teke yaptığı konuşmada, Anıtkabir’de sergilenen Atatürk’ün kullandığı 3 otomobilin geçen yıllar içinde yıprandığını ve restorasyona ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Restorasyon faaliyetlerinin 2012’de başladığına işaret eden Teke, Atatürk’ün kullandığı otomobillerden ilkinin yenileme işlemlerinin 2015 yılında tamamlandığını hatırlattı. Teke, 1935 model Lincoln marka zırhlı makam otomobilinin restorasyonunun tamamlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Restorasyon sorumlusu Kemal Akel, otomobilin yenilenmesinin 2 yıl 4 ay sürdüğüne işaret ederek; eksik parçalarının yurt dışından temin edildiğini, deformasyona uğrayanların da onarıldığını söyledi. Otomobilin parçalarının yenilenebilmesi için öncelikle söküldüğünü anlatan Akel, bu süreçte otomobilin ayrıntılarının ve her bir parçasının yüzlerce fotoğrafının çekildiğini vurguladı. Akel, restorasyon sürecinin tamamlanmasının ardından otomobilin tekrar montajının yapıldığını, bu süreçte 4 kişilik bir ekibin çalıştığını aktardı.

Törende, otomobilin restorasyonunda emeği geçenlere anı madalyonları verildi. Türkiye İş Bankası tarafından Atatürk’e, bankanın 10. kuruluş yıl dönümü anısına armağan edilen 1936 model Cadillac marka zırhlı binek makam otomobilinin de restore edileceği kaydedildi.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Mehmet1964Burakg-cÖzgür GüneşSailor Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Burak
Ziyaretçi
Burak

Emeği geçen herkese teşekkürler. Emektarı çok güzel toplamışlar. Çoğu yeni araçtan daha yeni duruyor ilerleyen yaşına rağmen araç

g-c
Üye
g-c

2 yılın üzerinde süre araç servis görmüş. Son 2 yıl içinde Anıtkabire gittiyseniz bu aracı göremediniz demek oluyor ki bence önemli bir parça ve oldukça fazla bir süre tutmuş. İşin güzel tarafı usta ellerde aslı korunarak güzel bir restorasyon görmüş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Özgür Güneş
Üye

Çok güzel toplamışlar, ellerine sağlık.

Sailor
Üye
Sailor

Bizimki sarayinda kudurmustur.

Mehmet1964
Ziyaretçi
Mehmet1964

S Classı bu ülkenin Başkanına çok gören sizler Zırhlı Makam araçları ve Savarona Yatlarını görüp esas siz kudurun biz istemeyelim hiçbir şeyi restore edemezsiniz. Başkana rağmen değil Başkanın izni doğrultusunda yapılıyor 🙂