Ana sayfa Haberler AB’de emisyon salınımı yüzde 35 düşürülecek

AB’de emisyon salınımı yüzde 35 düşürülecek

14

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, otomobillerin emisyon salınımlarını yüzde 35 düşürmeye yönelik düzenleme konusunda uzlaşı sağladı.

AB Konseyi, otomobil ve kamyon gibi taşıtlardaki karbondioksit emisyonu salınımlarını sınırlandıracak düzenlemede üye ülkelerin ortak tutum belirlediğini açıkladı.

Avrupa ekonomisinin öncü alanlarından olan otomotiv sektörünü etkileyecek düzenlemeye göre, otomobil ve kamyonların emisyon salınımları ilk etapta 2025 yılına kadar 2021 yılı seviyelerinin yüzde 15 altına indirilecek.

Otomobiller için emisyon salınımı 2030’da 2021 yılı seviyelerinin yüzde 35 altına, kamyonlar için de yüzde 30 altına düşürülecek.

Düzenlemeyle, elektrikli ve hibrit araçların kullanımına da destek verilecek.

Bu aşamadan sonra, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında konuyla ilgili ortak bir tutum belirlemek üzere müzakereler başlayacak.

Emisyon salınımının düşürülmesi konusunda AB Komisyonu’nun hazırlamış olduğu düzenleme teklifinde, söz konusu kesinti oranı yüzde 30 olarak belirlenmiş, AP Çevre Komitesi ise bunun yüzde 45 olmasını talep etmişti.

Avrupa otomobil sektörü ise yüksek oranda emisyon kesintisinin sektör yapısına uygun olmadığını ve yüksek hedeflerin yakalanamayacağını savunuyordu.

14
Kimler Neler Demiş?

avatar
11 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
EmreVectroNPorschebyilmazmgdedeoglu Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
inzfatih
Üye
inzfatih

suraya da bir espri eklemeden gecmeyelim..

mt-akina
Üye
mt-akina

Bazı markalar için çok kötü bir haber, bir çok iyi otomobilin banttan inmesi an meselesi, dizeller iyi zorlanacak anlaşılan, yavaş yavaş atmosferik benzinliyi de silerler.Spor otomobillerin ahvalini hiç söylemek istemiyorum, zaten azdılar daha da az olacaklardır.o_OSUV'lerden bir kaçını bari silse piyasadan, şu emisyonlardan koca koca araçlar nasıl geçiyor anlayamıyorum.

Emre
Ziyaretçi
Emre

Ya abi adamların emisyonu yüzünden hiç binemicez hem ab engel oluyor hemde devlet

VectroN
Üye
VectroN

O otomatlardan yerleştirilmiş birkaç adet. Şişe başına 4 kuruş veriyor. Emisyon standartlarını ben mantıklı buluyorum Euro 1'den Euro 6'ya kadar çeşitli zehirli gazların salınımında araç türlerinde değişiklik göstererek 3-4-5 kat azalma var. Hem araç üreticilerini yeni teknolojiler kullanmaya itiyor. Bir düzenleme getirilmese belki de 90'lı yıllar araç teknolojisi günümüzde revaçta olacaktı. Avrupa'da emisyonunu ülke bazında belirli dönem hedeflerine göre düşürmeyenler de çok büyük cezalar alıyor, İngiltere'de büyük şehirlere benzinli için Euro 4 dizel için Euro 5-6 altı araçlar günlük yüksek vergilerle şehirde araç kullanabilecek. Küresel Isınma ve karbon salınımı önemli konular belki de sıradaki büyük yok oluşu biz hazırlıyoruz.

Porsche
Üye
Porsche

Vurun vurun biz petrolheadler daha ölmedik