BMW pick-up üretimi iddialarına kapıları kapattı

14

BMW, iddialara göre bir süredir pick-up pazarına girmek için nabız yokluyor. Alman otomotiv devinden gelen demeçler ise bu iddialara kapıları tamamen kapattı!

BMW: Pick-up pazarına girmek gündemimizde yok!

Hatırlanacağı üzere Mercedes, Nissan ile işbirliğine giderek Navara temelli X-Serisi’ni piyasaya sürmüştü. Başka bir Alman üretici olan BMW’nin de Toyota Hilux altyapılı bir premium pick-up modeli üreteceğine dair iddialar bulunuyor. Yeni Z4’ün Toyota Supra ile aynı platformu kullanması da böyle bir işbirliğinin ihtimalini güçlendiriyordu.

Alman markanın yönetim kurulu üyesi Klaus Fröhlich, Paris Otomobil Fuarı’nda bu konu ile ilgili sorulan bir soruyu yanıtladı. “Bizim için pazar segmenti oldukça dar, çünkü pick-up’lar için yüksek fiyat seviyesindeyiz.” diyen Fröhlich, lüks seviyede bir model üretmenin karlı olmayacağını vurguladı. Fröhlich, ortaklık kurarak bir model ortaya çıkarma fikrine ise “Asla yeniden tasarım mühendisliği yapmayacağız.” diyerek kapıları kapattı.

Pick-up modellerin satışında başı çeken Avustralya’da 3 Serisi gövdesinin üzerine üretilmiş resmi bir gösteri aracı bulunuyor. Fröhlich, bu tarz bir üretimin de uygun olmayacağını söylüyor. Yönetim kurulu üyesi, “Eğer yeni bir model yapmak istiyorsak merdiven şasiden oluşan yeni bir platform inşa edilmesi gerekiyor. Bizimse bütün modellerimizde kullandığımız sadece iki platformumuz var. Güvenlik açısından monokok üretim yapamayız.” şeklinde bu durumu açıklıyor.

14
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Mehmet1964byilmazalptamermgdedeogluali_tremonti Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
byilmaz
Üye
byilmaz

alptamer demiş ki: ↑ Bu bilgi yanlış hocam. AMG zaten hep ayrı bir tuning firmasıydı. Mercedes-Benz 2005'te satın aldı AMG'yi. CLR'dan beri sadece AMG'nin elinin değdiği araçlar var. Bundan sonra SLS, AMG GT, ve AMG GT 4 Door ile devam ediyor bu furya. Audi Sport ve M GmbH için dediklerinizi doğru buluyorum hocam ama AMG'nin yeri ayrı. Ne zaman ki AMG GT'yi, Mercedes-Benz GT Coupe diye 2.0 benzinli motorla görürüm, o zaman dediklerinize hak veririm 🙂 Öyle 0'dan GT üretmek kolay iş değil, ona ayrılacak paranın rentabilitesini yüksek tutmak ise hiç kolay iş değil. Ancak Mercedes-Benz, Volkswagen gibi kocaman holdingler… Read more »

alptamer
Üye
alptamer

by demiş ki: ↑ Amg’nin ayri bir marka olmasi yakin bir donemde yasanan bir gelisme. Yeni araclar Mercedes-Amg olarak cikiyor ancak bu yaklasik 3 yildir var.Hepsini görüntüle… Bu bilgi yanlış hocam. AMG zaten hep ayrı bir tuning firmasıydı. Mercedes-Benz 2005'te satın aldı AMG'yi. CLR'dan beri sadece AMG'nin elinin değdiği araçlar var. Bundan sonra SLS, AMG GT, ve AMG GT 4 Door ile devam ediyor bu furya. by demiş ki: ↑ M GmbH olsun, Amg GmbH olsun veya Audi Sport GmbH olsun bunlarin amaci kendi markalarinin yuksek performansli model veya parcalarini uretmekten baska bir sey degildir..Amg’nin marka olmasi ayri bir strateji,… Read more »

byilmaz
Üye
byilmaz

alptamer demiş ki: ↑ Buna katılmıyorum. AMG GT dediğiniz araba bir kere Mercedes-Benz tarafından değil, direkt olarak AMG tarafından üretilen bir otomobil. BMW M ile Mercedes-AMG arasındaki en büyük fark da bu. M'in spor araba üretmek gibi bir yükümlülüğü yok, olan araçları spor araba yapmak gibi bir yükümlülüğü var. Hocam adı üstünde, M departmanı diyorsun. M sadece bir departman, AMG gibi ayrı bir marka değil.Hepsini görüntüle… Amg’nin ayri bir marka olmasi yakin bir donemde yasanan bir gelisme. Yeni araclar Mercedes-Amg olarak cikiyor ancak bu yaklasik 3 yildir var. M GmbH olsun, Amg GmbH olsun veya Audi Sport GmbH olsun bunlarin… Read more »

alptamer
Üye
alptamer

mgdedeoglu demiş ki: ↑ Pickup modeli geçtim sportiflik yönünün Mercedes'ten önde olduğunu iddia eden bir marka olarak SLS, Amg Gt gibi superspor/super gt üretsin BMW bir zahmet.Hepsini görüntüle… Buna katılmıyorum. AMG GT dediğiniz araba bir kere Mercedes-Benz tarafından değil, direkt olarak AMG tarafından üretilen bir otomobil. BMW M ile Mercedes-AMG arasındaki en büyük fark da bu. M'in spor araba üretmek gibi bir yükümlülüğü yok, olan araçları spor araba yapmak gibi bir yükümlülüğü var. by demiş ki: ↑ AMG son yillarda M departmanindan cok daha iyi isler cikariyorHepsini görüntüle… Hocam adı üstünde, M departmanı diyorsun. M sadece bir departman, AMG gibi… Read more »

Mehmet1964
Ziyaretçi
Mehmet1964

Bmw küçük bir alana odaklanıyor ve işini çok iyi yapıyor. Tamam mercedes çok araç üretti fakat kaliteyi de kaybetti VAG a dönüşmeye başladı. Eski E yi hatırlayın ne kadar özel ve güzeldi şimdi bir iç mekanı var altyapı mercedese yakismayacak düzeyde konfor dan 3 puan almış bir mercedes e demek ne demek. Bmw ise gerek 3 gerek 5 adamlar şiir gibi otomobil üretiyor Altyapıdan konfor yol tutuşa 5 5 5 alıp geçiyorlar Otopark dan.

mgdedeoglu
Üye
mgdedeoglu

Sadece AMG değil, Mercedes komple üretiyor. F1'inden tut, kamyon, otobüs, unimog, g, eqc, amg 1 vb zibil gibi araç üretiyorlar. Helal olsun valla.