Geçtiğimiz yıl tanıtılan BMW 1 Serisi Sedan, ilk başta Çin’e özel bir model olarak planlanmıştı. Ancak Mercedes’in A-Sedan ile pazara girmesi, Bavyeralı üreticinin yeni bir hamle yapmasına neden olacak gibi görünüyor!

BMW 1 Serisi Sedan, Çin’den sonra Avrupa’ya gelebilir!

Bu yıl Meksika pazarında satışa sunulmaya başlanan model, yakın zamanda hatchback kardeşi ile birlikte makyaj operasyonundan geçecek. Münih’te hafif bir kamuflaj ile görüntülenen sedan model ile ilgili gelen haberler ise oldukça enteresan. Çin pazarına özgü üretilen aracın, Avrupa pazarında A-Sedan’dan pay çalmak için şansını deneyebileceği söyleniyor. Hatta iki gövde tipinin makyajlı versiyonunun eş zamanlı duyurulması da yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

Makyajlı 1 Serisi Sedan; ön far, ızgara, tamponlar ve etek çizgisi olmak üzere kapsamlı bir yeniliğe gidecek. 138 beygir güç üreten 1.5 litre ve 2.0 litre hacmindeki 195 beygir TwinPower motor seçeneklerinin ise muhafaza edilmesi bekleniyor. Son olarak aracın ülkemize vergi avantajlı 1.5 litrelik motor seçeneği ile gelmesi durumunda başarılı satış rakamlarına ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

79
Kimler Neler Demiş?

avatar
44 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
oleaToprak38douglasadamsbyilmazAli Karaer Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
fksarall
Üye
fksarall

DouglasAdams demiş ki: ↑ yanağın daha geniş, tork konvertörlü şanzımanın var aktarma organı olarak seat mı bmw mi bir bakmak gerek.Nasıl hp gücü dışında geride oluyor bmw anlamadım.Ağırlık kalkışta da avantaj sağlıyor, açıklama: Tekrar ediyorum f=k.N de bir arka tekerine bindirdiğin ağırlık 1400:2=700 cupranın ön tekere bindirdiği yük 1200:%60=720 kg aslında optimal beygirlerde arabalarınızın N leri eşit sayılır.Cupra bir 20 kg daha iyi basıyor.Ama senin 225 tabanında.Muhtemel olarak k yı büyüttüğün için kafa kafaya bir F değeri elde ediliyor.Dediğim ağırlık azaltma ilk kalkışta sarma vs aslfalta gücü aktarmayı kolaylaştırmak için gerekli bir olay.Bunu weight reduce olaylarıyla karıştırmamak lazım. ilk kalkış… Read more »

douglasadams
Üye
douglasadams

alptamer demiş ki: ↑ Valla konfor odaklı dediğim otomobiller herhangi bir araba. 3 serisi, A4 vs.vs. Herhangi basit bir 320d'i ele alabiliriz. Evet de, olay zaten sıkışması. Ne kadarını ileteceği değil. Diğeri sıkışmıyor gibi düşün. Ne demek istediğini anlayamadım burada 🙁 Bundan da neye itiraz ettiğini anlayamadım. Aynı şeylerden bahsetmişiz. Bu arada ben hesabın tamamen yanlış, akla mantığa uymuyor demiyorum lütfen yanlış anlama. Bildiğim şeylerle hesabı daha doğru hale getirmeye çalıştım. Bu hesabın daha bir sürü parametresi var.Hepsini görüntüle… Benim de ele aldıklarım, dediğin modeller.Yo yanlış anlayacağım bişey yok ortada matematik ve fizik konuşuyoruz.Yanlış bişey olamaz.Haa olay şu o kadar… Read more »

alptamer
Üye
alptamer

DouglasAdams demiş ki: ↑ Olsun? Konfor odaklı ve yüksek beygir arkadan itişli araba kaldı mı ya:D 535 ler vs diyorsan eğer baya niş araba söylüyorsun.Herkes 4 çekere geçti. O yüzden normal bir araba 150 hp civarı ele almak mantıklı geldiHepsini görüntüle… Valla konfor odaklı dediğim otomobiller herhangi bir araba. 3 serisi, A4 vs.vs. Herhangi basit bir 320d'i ele alabiliriz. DouglasAdams demiş ki: ↑ Sıkışan süspansiyon dediğin şey ağırlığı kendi gerilme kuvvetine ayırır.Ağırlığı bir yukarı bir aşağı iletir.100 kg sıkıştırıyorsan 50 si yere gidecek.Hepsini görüntüle… Evet de, olay zaten sıkışması. Ne kadarını ileteceği değil. Diğeri sıkışmıyor gibi düşün. DouglasAdams demiş ki:… Read more »

douglasadams
Üye
douglasadams

alptamer demiş ki: ↑ hatta konfora yönelik ayarlı olsunHepsini görüntüle… Olsun? Konfor odaklı ve yüksek beygir arkadan itişli araba kaldı mı ya:D 535 ler vs diyorsan eğer baya niş araba söylüyorsun.Herkes 4 çekere geçti. O yüzden normal bir araba 150 hp civarı ele almak mantıklı geldi alptamer demiş ki: ↑ Arkadan itişte ise iyice sıkışan süspansiyon ağırlığı daha iyi yere verecek. Hatta bu yüzden sert süspansiyon sistemleri önden çeker araçlarda çok iş yapar. Yine bu yüzdenHepsini görüntüle… Sıkışan süspansiyon dediğin şey ağırlığı kendi gerilme kuvvetine ayırır.Ağırlığı bir yukarı bir aşağı iletir.100 kg sıkıştırıyorsan 50 si yere gidecek. alptamer demiş ki:… Read more »

alptamer
Üye
alptamer

DouglasAdams demiş ki: ↑ Hata yapmadım yokuş yukarı kalkış ve hızlanma olmadıkça dediğin ağırlık transferi minimal değerlerde kalıyor.Gerçekten 150 hp bir arkadan itişin kalkarken Normal ağırlık dağılımının %5 den fazla arkaya kaydığını düşünüyorsan belirtirsen sevinirim.Bu akşam üzerinde yazımı yazabilirim.Burayı matematikle boğmamak için sadece kaba hesap gösteriyorum foruma.Hepsini görüntüle… İlk başta ekleyeyim, ben 150 beygirlik değil daha güçlü otomobillerden bahsediyordum. Fakat 150 beygirde %5 ağırlık transferi olursa şayet(bilmiyorum olur mu), yine de fark eder. Senin yaptığın hesapla; yani 1500 kg'lık iki aracın biri önden çeker diğeri arkadan itiş olsun. Önden çekerin (A) ağırlık dağılımı 60-40 arkadan itişin(B) 50-50 olsun. Araçlar hareket… Read more »