Hyundai ve Kia, yeni modellerinde solar teknoloji kullanacak!

9

Pek çok otomobil üreticisi daha temiz enerji için farklı teknolojiler üzerinde çalışıyor. Bu markalardan Hyundai ve Kia, önümüzdeki yıldan itibaren kullanmaya hazırlandığı solar şarj teknolojilerini duyurdu.

Hyundai ve Kia, solar şarj için güçlerini birleştirdi!

Temiz enerji için harekete geçen Güney Koreli iki marka; içten yanmalı, hibrit ve elektrikli modellerinde kullanılmak üzere solar sistemler geliştirdi. Güneş panelleri kullanılan sistemlerin hem menzile, hem de araçların elektrik ile çalışan ekipmanlarına katkı sağlayacağı açıklandı.

Geliştirilmekte olan üç sistemden ilki olan silikon bazlı sistem, hibrit modellerin tavanına montaj edilmek üzere tasarlanmış. Hava şartlarına bağlı olarak gün içerisinde bataryayı %30 ile %60 arasında şarj edebileceği söylenen sistem dışarıdan bakıldığında fark edilemiyor.

İkinci sistem olan yarı saydam sistem, içten yanmalı motorlara sahip modeller için kullanılacak. Panoramik sunroof’a montajlanan paneller hem karbondioksit salınımı sınırlarına uyulmasına yardımcı olacak, hem de elektronik donanımların aküden bağımsız olarak çalışmasını sağlayacak.

Halihazırda gelişim çalışmaları süren hafifletilmiş gövde panelleri sistemi ise farklı bir çalışma mantığına sahip olacak. Tavan haricinde kaput ve bagaj kapağı gibi kaporta parçalarına uygulanabilen paneller daha yüksek bir verimlilik sunacak.

Kia e-Niro ve Hyundai Ioniq başta olmak üzere grubun pek çok modelinde kullanılacak sisteme sahip araçlar 2019 itibarıyla yollarda olacak.

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
mehmetp55BerkayTalptamer Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
alptamer
Üye
alptamer

MehmetP55 demiş ki: ↑ Sizin 40km dediğiniz menzile sahip model plug in hybrid modeller, içten yanmalı motorlardaki hybrid modeller 1.56 kw bataryaya sahipler ve yurtdışı haber kaynakları %30-60 arası dolumu hybrid modeller için vermiş. Ki Tesla da solar panel ile bir model s 75kw in 1 ayda ancak şarj olabileceğini hesaplamıştı ki bu da gunde yaklaşık 2 kw yapıyor. Tesla nin otomobilin her yerini panel ile kaplayarak günde 2kw elde ettiği teknoloji 5 yılda %300 verim artışına sahip olmadı ki günde 5kw üretebilsin hem de sadece cam tavanda. Hyundai ve Kia bunu yüksek ihtimal maliyeti cam tavanın kendisi ile eşit… Read more »

mehmetp55
Üye
mehmetp55

Sizin 40km dediğiniz menzile sahip model plug in hybrid modeller, içten yanmalı motorlardaki hybrid modeller 1.56 kw bataryaya sahipler ve yurtdışı haber kaynakları %30-60 arası dolumu hybrid modeller için vermiş. Ki Tesla da solar panel ile bir model s 75kw in 1 ayda ancak şarj olabileceğini hesaplamıştı ki bu da gunde yaklaşık 2 kw yapıyor. Tesla nin otomobilin her yerini panel ile kaplayarak günde 2kw elde ettiği teknoloji 5 yılda %300 verim artışına sahip olmadı ki günde 5kw üretebilsin hem de sadece cam tavanda. Hyundai ve Kia bunu yüksek ihtimal maliyeti cam tavanın kendisi ile eşit olduğu için yapıyor yani… Read more »

alptamer
Üye
alptamer

MehmetP55 demiş ki: ↑ Diğer Haber sitelerinde veriler ioniq üzerinden verilmiş ve bataryası 1.56kw ki zaten Tesla da benzer bir girişim için kapasite ve maliyet hesabı yaptığında hiçbir işe yaramadığını ispatlamîştı. 10km dahi iyimser bir öngörüydü ki yüksek ihtimal panelleri maliyetinin cam tavan maliyeti ile aşağı yukarı aynı seviyeye getirilmesi ile elde edilmiş bir verimlilik olduğu için yapıyorlar dir yani ekstra maliyet azdır ve ağırlık artışı getirmez. Yoksa getirdiği ağırlık artışı daha da kötü bir sorun doğurur çünkü asıl pazar Abd ve orada günde 50km oldukça normal değerler Hepsini görüntüle… Tamam da Hyundai-KIA birlikteliği yapıyor teknolojiyi. Herhalde sadece Ioniq için… Read more »

BerkayT
Üye
BerkayT

alptamer demiş ki:

Katılıyorum…
Yalnız unutmamak gerek ki, piller oldukça ağır. Bunun yanında iç izolasyonda iyileştirmeler yapılıyor diye biliyorum Hybridlerde. Özellikle rüzgar sesi biraz daha az gelsin diye. Yanlışım varsa düzeltin lütfen…Hepsini görüntüle…

İoniq özellikle lastik sesi konusunda hiç başarılı bulmamıştım. Bu tür arabalarda iç izolasyon iyileştirmesi dediğiniz gibi yapılıyor hatta Nissan Leaf (aşağıda resmini atacağım oradan bakarsınız) farın hemen üstüne bir çıkıntı bırakmışlar. Bu çıkıntı gelen rüzgarın aynalara gelmesine engel olup oradan gelecek rüzgar sesini engelliyormuş.

alptamer
Üye
alptamer

BerkayT demiş ki:

Bence en önemli şey Hyundai/kia grubunun en büyük sorunu da diyebiliriz aslında arabanın ağırlığı. Şuanki ioniq 1500 kilo Niro bir türlü bulamadım. Hani öyle bir sistem olmalı ki o ek gelecek olan ağırlığı kurtarabilmeli (zaten hybrid in genel olayı bu) bence başarmaları ile bu mantıklı proje başarılı olduğu söylenebilir.Hepsini görüntüle…

Katılıyorum…
Yalnız unutmamak gerek ki, piller oldukça ağır. Bunun yanında iç izolasyonda iyileştirmeler yapılıyor diye biliyorum Hybridlerde. Özellikle rüzgar sesi biraz daha az gelsin diye. Yanlışım varsa düzeltin lütfen…