Volkswagen’in bir motorunda daha Dieselgate bulundu!

3

2015 yılında patlak veren Dieselgate skandalı, yakın dönemin en büyük otomotiv skandalı olarak tarihe geçti. Etkilenme sayıları milyonlar ile ifade edilen skandalın izleri, üzerinden yıllar geçmesine rağmen sürüyor!

Dieselgate güvencesi verilen motorda yazılım bulundu!

Üzerinden 4 yıl geçen skandalı kısaca hatırlayacak olursak, VAG üretimi EA189 kodlu dizel motorlarda emisyon sonuçlarını etkileyecek illegal yazılım bulunmuştu. Yaklaşık 11.5 milyon aracın etkilendiği skandalda Alman marka yüklü tazminatlara ve yüz binlerce aracı geri almaya mahkum edilmişti. 

Bild am Sonntag gazetesinin haberine göre, EA189 kodlu 1.2 litrelik dizel ünitede söz konusu yazılımın kullanıldığı kanıtlandı. Volkswagen yetkilileri, incelemeleri devam eden motor için manipülasyon yapılmadığına dair yetkililere güvence vermişti. Bundan dolayı hem söz konusu araçların geri alınması, hem de güvence veren sorumlulara ceza verilmesi gündemde.

Alman markaya yakın kaynaklar iddiayı doğrularken, üreticinin yetkili makamlarla yakın çalışma içinde olduğunu belirtti. Yeni ortaya çıkan durumdan ise Avrupa’da satılan yaklaşık 370.000 araç etkileniyor. En ağır senaryo olan geri alım durumunda faturanın ceza ve tazminatlar ile beraber milyarlarca Euro’yu bulabileceği ifade ediliyor.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
bilalyildirim Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
furkankaya585597
Üye
furkankaya585597

Bari itiraf etseler de sürekli dieselgate ile gündeme gelmeseler. Bütün cezaları toptan ödeseler.

sputnik
Üye
sputnik

Dieselgate,
Monkeygate,
ve kanıtlanırsa Dieselgate 2.

VW şaşırtmayı bırakalı bayağı oluyor.

bilalyildirim
Üye
bilalyildirim

Bkz. Eşeğin kulağına su kaçırmak