Dev üreticiler şok “kartel” soruşturması ile karşı karşıya!

2

Avrupa Komisyonu, pek çok otomotiv üreticisine kartel oluşturma iddiasıyla soruşturma başlattı. Şok gelişmenin sebebi ve etkilenen markalar ile ilgili detaylar haberimizde!

Üreticiler yedek parça fiyatlarında kartel mi oluşturdu?

Der Spiegel’e göre; Renault, Nissan, PSA, FCA ve Jaguar Land Rover’ın aralarında bulunduğu 5 firmaya rekabet kurallarını delmekten soruşturma başlatıldı. İddiaya göre bu firmalar yedek parça fiyatlarında anlaşmalı şekilde %25’e kadar zam yapmakla suçlanıyor. Ünlü danışmanlık şirketi Accenture, raporlarda geçen iki şirketin bu şekilde 100 milyon Euro’dan fazla haksız kazanç elde ettiğini ortaya koydu.

PSA, FCA ve Jaguar Land Rover yetkilileri iddia ile ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Renault ve Nissan cephesi ise açıklama yapmıyor. Markaların sessiz kalması da soruşturmanın varlığını bir anlamda doğruluyor. Gazeteye göre iddianın doğruluğu Avrupa Komisyonu tarafından açıklanırsa, otomotiv sektörü emisyon soruşturmasından sonra ikinci büyük çaplı soruşturmasını geçirebilir.

Yaşanan son gelişmeden bağımsız olarak Renault cephesinin zaten kırmızı alarm durumunda olduğunu söyleyebiliriz. Zira dönemin CEO’su Carlos Ghosn, Nissan ve Japon hükümetini zarara uğratma suçundan ötürü Kasım ayından bu yana tutuklu bulunuyor. Ghosn Ocak ayındaki ilk mahkemesinden sonra görevinden istifa etmiş ve yerine Thierry Bollore getirilmişti.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
mucilitre Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
byilmaz
Üye
byilmaz

Olagan seyler bunlar. Muhtemelen de her marka bu ve buna benzer seyleri siklikla yapiyordur 🙂

mucilitre
Üye

Vay be! Bu büyük markaların ayrıca elektrik piyasasında nasıl etki edeceğini çok merak ediyorum