Uçan otomobiller artık hayatımızda: İşte PAL-V!

3

Gelecekten gelen uçan otomobil konseptleri, belli dönemlerde ortaya çıkıp kısa süre sonra kayboluyor. Bu alanda seri üretime geçen ilk üretici olmak isteyen PAL-V ise bu hedefine bir hayli yakın!

PAL-V Liberty Pioneer Edition ilk uçan araba olacak!

2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda uçan modelini ilk kez gösteren Hollandalı şirket, bu yıl fuara özel bir sürüm ile geldi. PAL-V adlı 3 tekerlekli taşıt karada kullanıldığında saatte 160 km hız yapabiliyor. Araç gyrocopter formatına dönüştüğünde ise havada maksimum 180 km hıza ulaşabiliyor. Şirkete göre katlanır pervane sistemi tek tuşa basarak yaklaşık 5 dakikada kullanıma hazır hale geliyor. Ayrıca kalkış için 330 metre, iniş için 30 metre uzunluğunda bir yol gerekiyor.

PAL-V’nin teknik özellikleri tarafına indiğimizde ise yüksek mühendislik ile karşılaşıyoruz. Havacılıkta kullanılan yüksek mukavemetli alüminyum kompozit malzemeden imal edilen dış gövde, el işçiliği karbon parçalar ile bezenmiş. Otomobil ve uçak karışımı olan iç mekanda ise bolca deri kaplama görüyoruz. Çift motora sahip araç, kara versiyonu için 100 beygir gücünde bir motor taşıyor. 200 beygir güç üreten uçuş motoru ise tek kişilik kullanımda yaklaşık 500 kilometre menzil sunuyor.

Şirketin Liberty Pioneer Edition adını verdiği özel versiyon ise ilk sipariş veren 90 kişiye özel olarak üretilecek. Bu versiyonda baz modelden farklı olarak EFIS (seyrüsefer kontrol) sistemi, çift kontrolcü ve elektrikli ısıtma gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Hollandalı PAL-V şirketi, aracın üretimi için gerekli tüm izinlerin tamamlandığını ve ilk teslimatın yıl sonunda gerçekleşeceğini belirtiyor. 7.000$ değerindeki uçuş eğitimi ve lisansının da dahil olduğu araca sahip olmak isteyenlerin cebinden çıkacak ücret ise tam 600.000$ olarak belirlenmiş.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
mt-akinaPULAT Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
mt-akina
Üye
mt-akina

Bu dayı kaç metre acaba(genişlik-uzunluk)?o_OAğırlığı ne kadar 100 bg lik kara motoru olduğuna göre ağırlık konusunda problem yaşayabilir gibi düşündüm.Kamyon arkası yazısı da benden
''Kalbinde yer yoksa güzelim ben hava da da giderim.''

PULAT
Üye
PULAT

Düşünsenize alkollü herifin teki bununla yatak odasına dalıyor birinin. Sıkıntılı iş aga gelmez bize 😀