Hangi yağ?

• Motul

Kullanılan: 51 70.8%
  • Castrol

Kullanılan: 15 20.8%
  • Selenia

Kullanılan: 6 8.3%

• Kullanılan toplam oy
    72

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam esp 5w30 yağ benim 1.3 multijet için olurmu? Uyumluluk sertifikasi yok galiba ama.
Uyumluluk sertifikalarına o kadar takılmayın. O sertifikalar %90 marketing işleri. Çok çok özel bir araba olsa, Wankel gibi özel bir motor olsa "ya acaba bilmediğimiz bazı kimyasallar mı ekleniyor" diye belki düşünülür ama 1.3 mjet nazlı bir motor değil.
Önerilen numarada kaliteli denebilecek yağ kullansanız yeter. Motorun sizden beklediği en önemli şey yağını taze tutmanız. Örneğin pahalı bir 5w30 yağ yerine 5000km'de bir standart bir motor yağı+yağ filtresi değişimi yaparsanız araba daha mutlu olur :)

berkay1234

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
312
74
645
Uyumluluk sertifikalarına o kadar takılmayın. O sertifikalar %90 marketing işleri. Çok çok özel bir araba olsa, Wankel gibi özel bir motor olsa "ya acaba bilmediğimiz bazı kimyasallar mı ekleniyor" diye belki düşünülür ama 1.3 mjet nazlı bir motor değil.
Önerilen numarada kaliteli denebilecek yağ kullansanız yeter. Motorun sizden beklediği en önemli şey yağını taze tutmanız. Örneğin pahalı bir 5w30 yağ yerine 5000km'de bir standart bir motor yağı+yağ filtresi değişimi yaparsanız araba daha mutlu olur :)
aynen doğru diyosun abi

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
https://hizliresim.com/lZXgXb
Bunlar aracimin spesifikasyonları arkadaşlar. Bu yağlar ile uyumluluk sorunu varmidir?
https://www.hepsiburada.com/motul-8...rKKbGcolpa2g1jUw0F75ucPWIo2gKg9hoChTgQAvD_BwE

Birde bu ultra performance yazanim bir farki varmidir? Ben kartel 3.2 litre yağ alıyor. 5 litre alinca yarısı ziyan olacak.
https://www.hepsiburada.com/motul-8...f0a7DwvLbCHlH-GidHfYr5-5wpweZhrBoCD7wQAvD_BwE
Yağlar uygunsa ikisi arasından hangisi?
Çok takılmayın o kadar detaya ya :) Aracınıza gayet uygun gözüküyor. 4lt'lik olanını alın geçin bence. Zaten yağ tam sentetik, mineral yağa göre biraz daha başarılı oluyor hem ömür hem de verim açısından. Şimdiden güle güle kullanın. Daha önce de yazdım, 1.3 mjet çok güzel motordur, Motul gibi bir yağın aynı modelinin normaliyle ultra performans versiyonunun ayırdını yapmaz. Kaldı ki ürünlerin fotoğraflarına bakarsak aynı ürünün 4L ve 5L lik ambalajları gibi gözüküyor. HB'dadaki ürün başlığına çok takılmayın.:)

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520
Çok takılmayın o kadar detaya ya :) Aracınıza gayet uygun gözüküyor. 4lt'lik olanını alın geçin bence. Zaten yağ tam sentetik, mineral yağa göre biraz daha başarılı oluyor hem ömür hem de verim açısından. Şimdiden güle güle kullanın. Daha önce de yazdım, 1.3 mjet çok güzel motordur, Motul gibi bir yağın aynı modelinin normaliyle ultra performans versiyonunun ayırdını yapmaz. Kaldı ki ürünlerin fotoğraflarına bakarsak aynı ürünün 4L ve 5L lik ambalajları gibi gözüküyor. HB'dadaki ürün başlığına çok takılmayın.:)
O zaman motul x cess 4 litre olani alacagim.
Daha önce aracında bu yağı kullanan memnun kalanlar varmi acaba?

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault

Bu yorum rahatlattı şimdi. Konuyu görünce kendimi cahil hissettim. :) Uzun süredir Castrol kullanıyorum, tek bildiğim Castrol'ün yeterli olduğuydu. :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
O zaman motul x cess 4 litre olani alacagim.
Daha önce aracında bu yağı kullanan memnun kalanlar varmi acaba?
Ben benzinli arabamda bunu değil de, Motul'un 10w40 yarı sentetik yağını kullanmıştım. Motoru çok ferah çalıştırmıştı. Çok zorlamıştım, km'si 15bine yaklaşırken eksilme yapmıştı biraz ama motor beğenmişti :) Bu tam sentetik 5w40, muhtemelen daha iyidir.
Bu yorum rahatlattı şimdi. Konuyu görünce kendimi cahil hissettim. :) Uzun süredir Castrol kullanıyorum, tek bildiğim Castrol'ün yeterli olduğuydu. :D
Castrol'un TR'de piyasadaki yağları hakikaten vasat hocam. 1 sene kullandım, ayçiçek yağı koymuşum gibiydi. Çok ince gelmişti benim arabaya. Yağlaması da yetersiz miydi neydi bilmiyorum, bir garipti motorun sesi. Sen de arada değiştirmeyi dene derim. En azından Castrol'un yarı fiyatına yağ al, iki kere değiştir. :)

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Ben benzinli arabamda Motul'un 10w40 yarı sentetik yağını kullanmıştım. Motoru çok ferah çalıştırmıştı. Çok zorlamıştım, km'si 15bine yaklaşırken eksilme yapmıştı biraz ama motor beğenmişti :)

Castrol'un TR'de piyasadaki yağları hakikaten vasat hocam. 1 sene kullandım, ayçiçek yağı koymuşum gibiydi. Çok ince gelmişti benim arabaya. Yağlaması da yetersiz miydi neydi bilmiyorum, bir garipti motorun sesi. Sen de arada değiştirmeyi dene derim. En azından Castrol'un yarı fiyatına yağ al, iki kere değiştir. :)

Hocam tekrar gerildim böyle olunca. :D Bilgilendirmiş olman çok iyi oldu bu konuda.

Renault'un önerdiği Elf'i bir dönem denedim fakat Castrol'den de kötü geldi motor sesi. O halde en iyisi Motul'a yönelelim bu bakımda. Motul dışında da bir önerin varsa bekliyorum muhakkak. :)

Yanlışım varsa düzeltmeni bekliyorum; yağ bakımını yaparken en çok dikkat ettiğim unsur yağın rengi oluyor. Yağın rengi gayet sağlıklı çıkıyor. Yağ renginin bir önemi var mıdır bu konuda?

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,037
7
51,372
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam tekrar gerildim böyle olunca. :D Bilgilendirmiş olman çok iyi oldu bu konuda.

Renault'un önerdiği Elf'i bir dönem denedim fakat Castrol'den de kötü geldi motor sesi. O halde en iyisi Motul'a yönelelim bu bakımda. Motul dışında da bir önerin varsa bekliyorum muhakkak. :)

Yanlışım varsa düzeltmeni bekliyorum; yağ bakımını yaparken en çok dikkat ettiğim unsur yağın rengi oluyor. Yağın rengi gayet sağlıklı çıkıyor. Yağ renginin bir önemi var mıdır bu konuda?
Yağ konusunda ortalama bilgiliyim ama bildiğim kadarını paylaşayım :) Bak sen de motorun sesinden çalışmasından bir şeyler hissetmişsin. Özellikle bizimkiler gibi eski arabalar sahipleriyle konuşur, kulak vermek gerek. :) Motul'dan memnun kalmıştım. Şu anda içinde Mobil Super2000 var, Motul bulamayınca onu almıştım yarı sentetik. Şu ana kadar ondan da çok memnunum. Hatta şimdiye kadar eksiltmesini bekliyordum, eksiltme de hiç yok.
Kötü tecrübeleri de yazayım. İlk iki sene kullandığım orijinal GM motor yağı rezalet-miş, değiştirince anladım. Benim arabanın motor aslında farklı çalışıyormuş. :D İçine gres mi koyuyorsunuz vicdansızlar :p GM'den sonra Castrol iyi gelmişti. Ama o da supapların sesini filan bir değişik yapmıştı. Böyle sanki fazla ince, o yüzden yetersiz gibiydi. Zamanla çok fazla eksiltme yaptı. Motul ve Mobil ondan sonraki bakımlarda kullandığım yağlar.

Dizel arabada motor yağının rengine hiç bakmamak gerekir, direk simsiyah çıkıyor :) Benzinde ise eskidikçe tabii ki bir miktar rengi ve kıvamı bozuluyor. Ama sağlıklı bir motorda yağ 10.000 km rahatlıkla gider.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,291
1
9,443
4,970
kocaeli
Shell Helix'de iyidir. Doğalgazdan imal edilen, kaliteli bir yağ olduğu yazılıp çizilir hep. Tecrübe etme şansım olmadı ama hakkında çok olumlu yorumlar duyuyorum.
Biz mareada 10w40 ini kullanmıştık , daha önce kullandığımız Elf'ten daha sessizdi , selenia dan ise daha az eksiltmişti . Şuan kullandığımız mobil'le çok bir fark gozlemleyemedim .

Shell de iyi yagdır .

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Arkadaşlar selam. Uzun zamandır foruma giremiyorum malesef... 1993 model prelude için ben birkaç yağ belirledim fakat tavsiyeye de açığım. Araçta şuan 10w40 var önceden konulmuş ve herhangi bir sıkıntı yok. Ben mobil castrol motul firmalarının sitelerinden baktığım kadarıyla 0w40, 5w30, 5w40 önerilerde çıkan bunlar. Araç 120binde olduğu için 10w40 ilk çalıştırmada biraz kalın gelir düşüncesindeyim. 0w40 ise ince kalır diye 5w40 koymayı düşünüyorum. Mobil super 3000 5w40 motor yağının araca uygunluğu nedir? 10w40 dan devam mı yoksa 0w40 5w30 5w40 mı?

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Arkadaşlar bu ürünü almayı düşünüyorum önerir misiniz?
https://m.n11.com/shell-helix-hx8-s...OMF7BDPjuQApaT1-nFhoCIywQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Sürtünme testindede şuana kadar gördüğüm en başarılı yağ. Sonuç: 0,01
Aracıminda kullanim kılavuzunda yazan bütün spesifikasyonlarını karşılıyor. Şuana kadarda bütün spesifikasyonlarını tam karşılayan olmamıştı.
Geçen gün ilk defa arabam yağını bitirdi, kazadan sonra yağı da değiştirin demiştik sanayide, değiştirmişler ama Allah bilir ne yağ koydular ki 10k kilometrede yağ eksiltmeyen araba 4k kilometrede yağını bitirdi :)
Neyse, araba uyarı verince ben de shell gördüm ve girdim, bu yağın 5w30 olanını aldım. Özellikle rölantide arabanın sesi azaldı gibi hissediyorum ama ilk çalıştırmada sanki biraz daha zor çalışıyor gibime geldi. Tabii bunlar kafaya çok taktığım için de olabilir. Yakın zamanda castrol devam edecem yine, bizimki castrol ile bayağı iyi, çok memnun kaldım.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Beyler tam sentetik 10w40 yağ var mı? Yoksa eski model araçta 5w40a düşmek negatif bi durumdur yaratır mı?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım