Kuralım bakalım, basic oto yıkama seti...

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Araç yıkamak son 4 5 senedir hoşlandığım bi aktivite değil. Ama her oto yıkamaya gittiğimde çocuğum çingenelerin eline düşmüş gibi hissediyorum. Ne kullandıkları belli değil, fırçasız yıkamayız diyenler, aynı bezle dışını içini direksiyonu silenler. Gına geldi artık kendime basic oto yıkama seti kuruyorum artık kendi işimizi kendimiz görücez.
Sonax konsantre şampuan,
Turtle Wax Hızlı cila,
Köpük atan hortum başlığı,
Migrostan yıkama eldiveni aldım.
Ortalama 175tl civarına geldi, hadi bakalım.
Edit: İç koltuklarda Volvo'nun orjinal deri bakım ürününü kullanıyorum hali hazırda

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
En doğru kararı vermişsiniz. Fırçasız etkili ve ucuz bir sonuç almak için oto yıkamalarda kostikli köpük kullanılır. Bu köpük 1 defa arabada kullanıldığında üzerinden cila tabakasını söker, verniği dış etkenlere karşı savunmasız bırakır. Üzerine bir bezle arabanın etek altı kirini tavana bulaştırmak ayrı bir sorun.

Sonax turuncu şampuanı PH nötr olduğundan dolayı kullanıyorum, herkes çok memnun lakin ben memnun kalmadım üründen. Soft99 Fusso marka kaliteli wax kullanmama rağmen Sonax’ın turuncu şampuanı ile yıkama yaptığımda araç anında matlaşıyor. Eğer ileri zamanlarda hızlı cila dışında; biraz üst segment wax, katı cila kullanmaya başlarsanız Adam’s gibi markaların şampuanlarını öneriyorum.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Araç yıkamak son 4 5 senedir hoşlandığım bi aktivite değil. Ama her oto yıkamaya gittiğimde çocuğum çingenelerin eline düşmüş gibi hissediyorum. Ne kullandıkları belli değil, fırçasız yıkamayız diyenler, aynı bezle dışını içini direksiyonu silenler. Gına geldi artık kendime basic oto yıkama seti kuruyorum artık kendi işimizi kendimiz görücez.
Sonax konsantre şampuan,
Turtle Wax Hızlı cila,
Köpük atan hortum başlığı,
Migrostan yıkama eldiveni aldım.
Ortalama 175tl civarına geldi, hadi bakalım.
Edit: İç koltuklarda Volvo'nun orjinal deri bakım ürününü kullanıyorum hali hazırda

Kaliteli bir yıkama eldivenin 90-100 TL bandında olduğunu düşünürsek, aldığınız ürünlerle başarılı sonuçlara ulaşmanız güç. Sonax dediğiniz marka piyasa ürünleri satıyor, çok kaliteli ürünlerini bulmak pek mümkün değil. Turtle wax da aynı şekilde çok kaliteli bir ürün değil.
Premium bir otomobil kullanıyorsunuz, sadece yıkama için 200-300 TL bandında uzun süre kullanacağınız çok kaliteli ürünler edinebilirsiniz. İç koltuklarda kullandığınız deri bakım ürünü nedir bilemiyorum ancak deri koruma iki aşamalıdır. Önce temizlenmeli akabinde koruma yapılmalıdır. Hem temizleyici hem koruyucu olduğunu iddia eden ürünlere pek güvenmiyorum açıkçası. Sizin elinizdeki ürünün temizleyici etkisi olmayan bir bakım ürünü olduğunu düşünüyorum, bu ürünün kirli koltuğa uygulanması çok bir bakım sağlamayacaktır.

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
sonax konsantre şampuan,
auto glym fast glass,
auto glym magma jant temizleyici,
sonax genel iç temizleyici,
auto glym ınstant tyre dressing,
würth motor temizleyici,
5x sonax cam sabunu,
2 adet orta kalite yıkama eldiveni,
2 adet mikrofiber kurulama havlusu,
bunları seramik kaplaması olan otomobil sahibi olduktan sonra aldım, önceki aracımızda petrollerdeki köpüğü kullanıyordum ama çok zararlı olduğunu öğrendikten sonra ve seramik kaplamaya zarar vereceği için böyle bir set topladım kendime, baya iş görüyor. bu yaz da karcher in basınçlı yıkamasını alıp araç yıkamadaki dışa bağımlılığımı keseceğim, oto yıkamalar maliyetten olabildiğince kısmaya çalışıyor,güvenmek zor artık. bu setin 500 tl gibi bir maliyeti oldu bana.

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Kaliteli bir yıkama eldivenin 90-100 TL bandında olduğunu düşünürsek, aldığınız ürünlerle başarılı sonuçlara ulaşmanız güç. Sonax dediğiniz marka piyasa ürünleri satıyor, çok kaliteli ürünlerini bulmak pek mümkün değil. Turtle wax da aynı şekilde çok kaliteli bir ürün değil.
Premium bir otomobil kullanıyorsunuz, sadece yıkama için 200-300 TL bandında uzun süre kullanacağınız çok kaliteli ürünler edinebilirsiniz. İç koltuklarda kullandığınız deri bakım ürünü nedir bilemiyorum ancak deri koruma iki aşamalıdır. Önce temizlenmeli akabinde koruma yapılmalıdır. Hem temizleyici hem koruyucu olduğunu iddia eden ürünlere pek güvenmiyorum açıkçası. Sizin elinizdeki ürünün temizleyici etkisi olmayan bir bakım ürünü olduğunu düşünüyorum, bu ürünün kirli koltuğa uygulanması çok bir bakım sağlamayacaktır.

31375176.jpg

Deri Bakım ürünü bu servisten aldım iki kimyasal dediğiniz gibi profesyonel bir ürün 400Tl civarında etiketi vardı çok memnunum şuan.

En doğru kararı vermişsiniz. Fırçasız etkili ve ucuz bir sonuç almak için oto yıkamalarda kostikli köpük kullanılır. Bu köpük 1 defa arabada kullanıldığında üzerinden cila tabakasını söker, verniği dış etkenlere karşı savunmasız bırakır. Üzerine bir bezle arabanın etek altı kirini tavana bulaştırmak ayrı bir sorun.

Sonax turuncu şampuanı PH nötr olduğundan dolayı kullanıyorum, herkes çok memnun lakin ben memnun kalmadım üründen. Soft99 Fusso marka kaliteli wax kullanmama rağmen Sonax’ın turuncu şampuanı ile yıkama yaptığımda araç anında matlaşıyor. Eğer ileri zamanlarda hızlı cila dışında; biraz üst segment wax, katı cila kullanmaya başlarsanız Adam’s gibi markaların şampuanlarını öneriyorum.
Araca hiç bir zaman fırça vurdurmamama rağmen küçük kılcal çizikler oluşmaya başladı bu kararı almama özellikle etkili oldu. Sonax alt segment bir ürün fakat yorumlara aldanarak aldım biraz hemen herkes olumlu yazmıştı turtle wax ta aynı şekilde. Eğer devamlılığı sağlarsam yıkama konusunda teker teker daha üst segment ürünler almayı düşünüyorum bende. Eğer dediğiniz gibi bir matlık oluştursa bir kereden fazla kullanmam opel'de kullanırım artık.
Bir de bu far camlarını neyle koruyabilirim? Araç kapalı garajda fakat solmuş far görüntüsü oluşmasını istemiyorum zamanında önlemini alayım diyorum

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
31375176.jpg

Deri Bakım ürünü bu servisten aldım iki kimyasal dediğiniz gibi profesyonel bir ürün 400Tl civarında etiketi vardı çok memnunum şuan.

Araca hiç bir zaman fırça vurdurmamama rağmen küçük kılcal çizikler oluşmaya başladı bu kararı almama özellikle etkili oldu. Sonax alt segment bir ürün fakat yorumlara aldanarak aldım biraz hemen herkes olumlu yazmıştı turtle wax ta aynı şekilde. Eğer devamlılığı sağlarsam yıkama konusunda teker teker daha üst segment ürünler almayı düşünüyorum bende. Eğer dediğiniz gibi bir matlık oluştursa bir kereden fazla kullanmam opel'de kullanırım artık.
Bir de bu far camlarını neyle koruyabilirim? Araç kapalı garajda fakat solmuş far görüntüsü oluşmasını istemiyorum zamanında önlemini alayım diyorum

Farlari korumanin en iyi yolu seffaf koruma filmi

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault

Kılcal çiziklerin oluşmasını istemiyorsanız 80-150 TL bandında alacağınız yıkama eldiveni ve yine aynı fiyat bandında alacağınız kurulama havlusu almanız gerekiyor. Araç yıkarken ve özellikle kurularken çizilir. Kurulama havlusunun köşeleri aracı çizmemesi için lazer kesim olmalıdır, kullanacağınız eldiven ise araç yüzeyinde ki kirleri aracı çizmeyecek şekilde kendinde tutabilmelidir.

Benim kullandığım ürünler:

Yıkama eldiveni olarak Gtechniq Wm2

https://urun.n11.com/bez-ve-havlu/g...sh-mitt-mikrofiber-yikama-eldiveni-P226097062

Kurulama havlusu olarak Gyeon Soft Dryer

https://www.boyassi.com/urun/gyeon-...crofiber-kurulama-havlusu_2173.aspx?CatId=271

Cila olarak maalesef kalitesiz bir ürüne yöneltme durumu olmuş. Turtle Wax kısa ömürlü, su tutuculuğu zayıf bir üründür. Bu konuda kendini ispatlamış, tabiri biraz argo olarak baba olan markalar vardır.

Eğer bir gün cila değişimi yaparsanız öneri olarak sunuyorum:

Kendi kullandığım siyah aracım için Soft99 Kiwami ürününü tercih ediyorum. Bu ürün siyah araçlarda çok güzel bir derinlik sağlayıp çok başarılı bir koruma katmanı oluşturuyor. Uzun ömrü ve su tutmama özelliği mükemmel. Eğer aracınız beyaz ise Soft 99 Fusso açık renk kullanabilirsiniz. Bu ürün Kiwami'ye göre daha uzun ömürlüdür ama parlaklığı Kiwami'den daha düşüktür.

Soft99 Kiwami uygulanmış aracım:

Far koruması için herhangi bir plastiğe de uygulanabilen cila kullanabilirsiniz. Meguiar's ürünleri mevcut sadece far için üretilmiş olarak. Gayet kaliteli, başarılı bir üründür. Ben kendi aracımın farlarında şuan Valet Pro kullanıyorum Yaklaşık olarak 2 aydır etkisini koruyor. Aracı güneşte bırakmadığınız sürece, durur haldeyken farları açık bırakmadığınız sürece uzun yıllar boyunca kararıp sararmadan farlarınız sağlıklı duracaktır.

Son düzenleme:

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Migrostan alınan eldivenle yıkamanın pek iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Detail işi maalesef para harcattıran bir hobi kendimden biliyorum. Max bütçe olarak 200₺ ayırarak başlamışken şuan sadece bir swisswax kutusuna 250 ₺ vermeyi gerekirse kyknın yarısını yatırıp almayı gözümü karartıp kabullendim. Konumuza dönersek aracın en çok çizildiği anlar yıkama ve kurulama vakitleri. Yıkamanın da en önemli faktörü eldiven. Gtecniq veya gyeon gibi iyi markalardan almıyorsanız bile en azından meguiars wash mitt alın ben aldığımda 65 ₺ civarıydı şimdi 80-90 olmuştur diye tahmin ediyorum. Oto yıkamacılardan kaçıcam derken aracınızı çizikler içinde bulmayın maazallah.Cila ve şampuanlarınız başlangıç paketler bittiklerinde daha üstlerini almış bulucaksınız kendinizi eğer detaile olan merakınız herkes gibi günden güne artarsa. Kurulama havlusu olarak uber blue yu çok tavsiye ettiler ben o kadar beğenmedim açıkçası yani normal geldi bana abartılacak bir yanı yok yine de çok pahalı değil ve fiyatının karşılığını ucu ucuna kurtarır almanızı öneririm. Kendinizi çok kaptırmamaya çalışın işin sonu pedallara diş fırçasıyla girişmeye kadar gidiyor kötü bir zehir aman diyeyim :p

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Hocam yıkama eldivenini AliExpress'ten de alabilirsiniz fakat gelmesi 1ayı bulacaktır .

Tavsiyem kuzu postu uzun tüylü eldivenler .
Araç yüzeyindeki küçük tanecikleri tüyleri arasina alır , daha az çizige yol açar .
Sünger - Fırça ikilisinde yüzeyde gezdirerek bolca çizik oluşturur . Sizin attığınız gibi eldivenlerde risk süngere göre az olsa da yinede yok değildir .

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Düşelim bakalım dipsiz kuyuya :D
Tüm önerileri dikkate alacağım çok teşekkür ederim anlaşılan ilerleteceğiz başka yolu yok. Yeni yıkama eldiveni almak şart oldu.
Kendinizi çok kaptırmamaya çalışın işin sonu pedallara diş fırçasıyla girişmeye kadar gidiyor kötü bir zehir aman diyeyim :p
Umarım o seviyeye gelmem çünkü o kadar uğraştıktan sonra otoparkta oluşacak bi çiziğin beni nasıl yıkacağını tahayyül bile edemiyorum :D

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
sonax turuncu şampuanın yaptığı köpüğe aldanma güzel köpük yapar ama bir pre wash şampuanı gibi temizlemez denendi onaylandı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım