Jant sorunsalı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Merhaba arkadaşlar,

Bir konu hakkında fikrinize ihtiyacım var.
Aracım ford fiesta 2011 model 1.25 LPG 'lidir. Şuan üzerinde orijinal teneke jantları mevcut. Ancak kozmetik olarak görüntüsünü beğenmiyorum. Aracım için 14" jant öneriliyor. Her gün 70-80km civarı yol yapıyorum ve bazen girdiğim yollar bozuk olabiliyor. Büyük ebat jantın bu yollarda kırılma riskini, konforu, yakıt tüketimini, performansı, alt takımın çabuk ömrünü tüketmesini (kısacası extra masrafları) tecrübe etmiş arkadaşlar ne yorum yapabilirler? Aralarında ne kadar fark olabiliyor? Önerilere uyup 14" bir jant alıp mı devam etmeliyim, teneke 14" jantlarla mı devam etmeliyim yoksa 15-16" bir jant alıp devam mı etmeliyim?
Gelen cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Edit : Araç 82 Hp.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Standart ebatlar bildiğim kadarıyla 175/65 R14, 195/50 R15, 195/45 R16, 205/40 R17
16" jant alırsanız jant kırılmadan önce lastikler ruhunu teslim edebilir. 2009'da kasa yenilendiğinde ilk gelen partiden TitaniumX almıştık. Jantları 16" idi. Bir yıl / 30.000 km içerisinde lastikler 4-5 kez baloncuk çıkardı. Sonra farklı bir ayıbı sebebiyle onu iade edip 2010 modelini aldık. Üzerindeki 15" jantları 180.000 km oldu hala kullanıyoruz. Şu ana kadar baloncuk çıkarma gibi bir durum olmadı. Bir de 45 yanak kalınlığına geldiği için 16" ile araba düzgün yolda hissedilecek kadar daha iyi bir yol tutuşa sahipti. Ama 15" ile de lastik dayanıklılığı, konfor ve yol bozukluklarına tolerans açık ara önde.

14" jantı eski kasa Fiesta'da yıllarca kullandık. Piste girmedikçe yol tutuşta olumsuzluk yaratmıyor. Konfor olarak da mutlaka artısı olur. Lastik tabanı 175 olduğu için tüketimde avantajınız olur. Özellikle 1.25 motorla lastik tabanını büyütmek tüketime mutlaka yansır. Kozmetik olarak beğeniniz açısından birkaç ay önce Ford servisinde 14" şık bir jant takımı görmüştüm. 2009 modellerin 16" çok kollu jantlarına benziyordu. Öyle bir ürün bakabilirsiniz. Eğer ebatı büyütmeyi düşünürseniz de 15" ten yukarıya çıkmanızı kesinlikle önermem. Şahsi görüşüm, sadece görüntü ve küçük bir yol tutuş farkı için ebat büyütmeye değmez. Ama 14" alaşım kaliteli bir jant bakmanızı öneririm. Hem daha hafif olup tüketimi düşürür, hem de teneke jantlara göre çok daha dayanıklı olur.

Bebebiskuvisi

Profesör
9 Eyl 2016
432
736
1,645
Titanium 16'yla geliyor, konforu da bayağı iyiydi. Çıkma bir jant takarsan hoş da durur.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Standart ebatlar bildiğim kadarıyla 175/65 R14, 195/50 R15, 195/45 R16, 205/40 R17
16" jant alırsanız jant kırılmadan önce lastikler ruhunu teslim edebilir. 2009'da kasa yenilendiğinde ilk gelen partiden TitaniumX almıştık. Jantları 16" idi. Bir yıl / 30.000 km içerisinde lastikler 4-5 kez baloncuk çıkardı. Sonra farklı bir ayıbı sebebiyle onu iade edip 2010 modelini aldık. Üzerindeki 15" jantları 180.000 km oldu hala kullanıyoruz. Şu ana kadar baloncuk çıkarma gibi bir durum olmadı. Bir de 45 yanak kalınlığına geldiği için 16" ile araba düzgün yolda hissedilecek kadar daha iyi bir yol tutuşa sahipti. Ama 15" ile de lastik dayanıklılığı, konfor ve yol bozukluklarına tolerans açık ara önde.

14" jantı eski kasa Fiesta'da yıllarca kullandık. Piste girmedikçe yol tutuşta olumsuzluk yaratmıyor. Konfor olarak da mutlaka artısı olur. Lastik tabanı 175 olduğu için tüketimde avantajınız olur. Özellikle 1.25 motorla lastik tabanını büyütmek tüketime mutlaka yansır. Kozmetik olarak beğeniniz açısından birkaç ay önce Ford servisinde 14" şık bir jant takımı görmüştüm. 2009 modellerin 16" çok kollu jantlarına benziyordu. Öyle bir ürün bakabilirsiniz. Eğer ebatı büyütmeyi düşünürseniz de 15" ten yukarıya çıkmanızı kesinlikle önermem. Şahsi görüşüm, sadece görüntü ve küçük bir yol tutuş farkı için ebat büyütmeye değmez. Ama 14" alaşım kaliteli bir jant bakmanızı öneririm. Hem daha hafif olup tüketimi düşürür, hem de teneke jantlara göre çok daha dayanıklı olur.

Anladım, aydınlatıcı oldu. Lastiklerim daha 20bin km falan kullandım. Lastiklerimi yenileyeceğim zaman 15" orijinal jant bulup (2.el olabilir) yeni lastiklerle devam edebilirim. Peki 14" alaşım jantlarda gördüğün modelin resmi var mıdır ? Ben hoş duracak bir model bulamadım açıkçası. Küçük gelir gibime geliyor ondan da kararsızım 14" alaşım jant için.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Anladım, aydınlatıcı oldu. Lastiklerim daha 20bin km falan kullandım. Lastiklerimi yenileyeceğim zaman 15" orijinal jant bulup (2.el olabilir) yeni lastiklerle devam edebilirim. Peki 14" alaşım jantlarda gördüğün modelin resmi var mıdır ? Ben hoş duracak bir model bulamadım açıkçası. Küçük gelir gibime geliyor ondan da kararsızım 14" alaşım jant için.
Valla yorumu yazarken çok aradım internette gösterebilmek için, ama bulamadım maalesef :( Yine de servislerde orijinal aksesuar olarak şık modeller oluyor.
Şıklık konusunda inç bazında konuşursak bana göre Fiesta'nın tasarımında 18" janta kadar çıkılabilmesi gerek, her halükarda daha büyük çaplı lastikler kullanılması gerekir. Çünkü tekerlek yuvaları çok büyük tasarlanmış, uygun ebat hangi lastiği taksanız küçük duruyor :) O konuda Corsa'lar daha başarılıdır mesela. Daha büyük tekerlek kullanıyorlar. 14 küçük gelir diye düşünürseniz lastikleri yenileyeceğiniz zaman 15 alın, ama daha yukarı çıkmayın bence. Yukarıda belirttiğim gibi biz çok sıkıntısını çektik.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Valla yorumu yazarken çok aradım internette gösterebilmek için, ama bulamadım maalesef :( Yine de servislerde orijinal aksesuar olarak şık modeller oluyor.
Şıklık konusunda inç bazında konuşursak bana göre Fiesta'nın tasarımında 18" janta kadar çıkılabilmesi gerek, her halükarda daha büyük çaplı lastikler kullanılması gerekir. Çünkü tekerlek yuvaları çok büyük tasarlanmış, uygun ebat hangi lastiği taksanız küçük duruyor :) O konuda Corsa'lar daha başarılıdır mesela. Daha büyük tekerlek kullanıyorlar. 14 küçük gelir diye düşünürseniz lastikleri yenileyeceğiniz zaman 15 alın, ama daha yukarı çıkmayın bence. Yukarıda belirttiğim gibi biz çok sıkıntısını çektik.
teşekkür ederim sağol, dediğin gibi yeni lastik geçişinde orijinal 15" janta geçerim

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Benim tavsiyem, fiesta için x titanyum jantları da olur ama ST jantlarıdır.. Sizin sahip olduğunuz fiestanın st modeline ait 5 kollu olandan tavsiye ederim. Jant replica da olsa lastikten ödün vermeyin ama... Sonuçta sizle beraber aracınızı ailenizi taşıyanlar büyük oranda lastikler.. İyi bir lastik ve jant ile aracınız hem paha kazanır hem de limitlerini genişletmiş olursunuz

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Çok çukura giriyosan kara jantı terk etme derim, ayrıca arkadaşım 15" ebadı için ucuz lastik bulamamaktan yakınıyordu, örnek vereyim, fiestasına petlas kışlığın tanesini geçtiğimiz kış 250-300 liraya mı ne aldı, dikkatini çekerim petlas.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Çok çukura giriyosan kara jantı terk etme derim, ayrıca arkadaşım 15" ebadı için ucuz lastik bulamamaktan yakınıyordu, örnek vereyim, fiestasına petlas kışlığın tanesini geçtiğimiz kış 250-300 liraya mı ne aldı, dikkatini çekerim petlas.
Boyutunu bilmiyorum ama benimkiyle kıyaslarsam pahalı almış.
Nokian wr d4'ü geçen yıl 170'e satıyorlardı 185/60/15 boyutunda. Şuan 182 liraya satıyorlar, kışın 230-240'a kadar çıkmıştı. Hepsiburada fiyatı bu, yanlış bilmiyorsam ücretsiz taktırmak için yönlendirdikleri yerler var.

Fiesta'nın lastik boyutu nedir?

Emirhan Yiğit Saltık

Emirhan Yiğit Saltık
Asfalt Kurutucu
15 Mar 2017
11
18
595
İstanbul
Marka
Skoda
Benim görüşüm her daim fabrika verilerine sadık kalınmalı. Çünkü adamlar süspansiyon şase tercihlerine göre jant seçimi yapmaktalar. Replica jant yüzünden takla atmış biri olarak orjinal ürün tercih etmenizi tavsiye ederim.

EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşın ağır kazık yemiş olabilir. :) Biz 7 yıldır lastik başına 220 liradan fazla vermedik. :) En on 2016 sonunda yetkili servis Premium Contact taktı. Hemen her lastik modelinin ebadı var ve fiyatları ortalama seviyede. O konuda sıkıntı olmuyor.
Ama 16" lastiklerde 2009 yılında dediğin sıkıntıyı ciddi yaşamıştık. O dönem sadece Michelin ve Pirelli'de uygun ebat vardı ve aşırı pahalıydı. Sonradan muhakkak o ebatta da seçenekler de artmıştır.
Boyutunu bilmiyorum ama benimkiyle kıyaslarsam pahalı almış.
Nokian wr d4'ü geçen yıl 170'e satıyorlardı 185/60/15 boyutunda. Şuan 182 liraya satıyorlar, kışın 230-240'a kadar çıkmıştı. Hepsiburada fiyatı bu, yanlış bilmiyorsam ücretsiz taktırmak için yönlendirdikleri yerler var.

Fiesta'nın lastik boyutu nedir?
....
Fiyatlar bahsettiğiniz seviyede.

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Arkadaşın ağır kazık yemiş olabilir. :) Biz 7 yıldır lastik başına 220 liradan fazla vermedik. :) En on 2016 sonunda yetkili servis Premium Contact taktı. Hemen her lastik modelinin ebadı var ve fiyatları ortalama seviyede. O konuda sıkıntı olmuyor.
Ama 16" lastiklerde 2009 yılında dediğin sıkıntıyı ciddi yaşamıştık. O dönem sadece Michelin ve Pirelli'de uygun ebat vardı ve aşırı pahalıydı. Sonradan muhakkak o ebatta da seçenekler de artmıştır.

Fiyatlar bahsettiğiniz seviyede.

Valla cidden kazık yemiş, baktımda şimdi :) 180-250 lira arası değişiyor lastik fiyatları.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Tüh yazık olmuş, araştırmadı herhalde. Orijinal kaldığımda tenekelerle devam etmem lazım. 14" orijinal jant yok fiestanın bu kasasında bildiğim kadarıyla.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@lozlevent hocam selamlar. Bugün Kocaeli Esoto'da bahsettiğim 14" jantı gördüm. Bence gayet şık duruyor. Belim şu aralar rahatsız olduğu için daha detaylı fotoğraflayamadım.
upload_2017-5-12_13-54-12.png

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
15-16" çok büyük değil ama orjinal ebatı kullanmak tabi ki iyidir. Lastik yanakları aşırı küçülmedikçe sorun olmaz. Ama yanaklar küçüldükçe ve doğru hava vurulmadığında lastikte ve konforda sorun olacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım