KAPALI Bir Yerlere Para Sıkışmış, Birde size Danışayım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Arkadaşlar iki gündür, aracımı ilk 2 vitesde kullanırken ivmelenme ve motor freni esnasında tuk sesi geliyor. Ama nasıl ses geliyor onuda anlatayım. Kavramayı yaptınız, ilk hareket esnasında tuk sesi geliyor. Hızı sabitlediniz, ayağınızı gazdan çekince , motor freni yapınca gene tuk sesi geliyor. Gaza basınca ivmelenme esnasında ilk anda gene tuk sesi karşıma çıkıyor. Sanki bir bardak içinde demir bilye var, bu demir bilye bardağı ileri hareket edince arka duvara, geri hareket edince ön duvara çarpıyor gibi bir momentumu var.

Babama sordum Aks dedi, forumlara baktım benzer arızayı vites kulağı dendi, kimisi motor kulağı , kimiside amorsitör kulağı demiş.

Bende okuduktan sonra gene bir test sürüşü yaptım. Şanzıman vitese takmadan, rampa aşağı sert frene bastım. Tekrar tekrar bunu denedim. Sonra debriyajı birletirip vitesde bunu yaptım.

Sonuc olarak bu şanzıman birleştiğinde yapıyor. Hem geri vitesde hemde ileri ilk 2 vitesde bu tuk sesi var. Ama sadece ivmelenmenin ilk anından ve motor freninde ilk anında duyuluyor.

Sizce sıkıntı nedir.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Abi baskı balata değişimi sırasında değiştirilen bir bilya var o bilya dağıldığında benzer bir ses cıkartır yada poryalardan yapar o sesi fakat senin km poryanın eskimesi için çok az ilk dediğim sebep olabilir

Zulfadli

Mehmet
Profesör
1 Eki 2016
103
193
1,185
Ankara
Marka
Hyundai
Bu sorun fwd araçlarda aks boşluğu rwd ya da 4wd araçlarda şaft boşluğundan kaynaklanıyor daha çok.Sorun daha büyüdükçe (düşük viteslerde) sabit gazda silkeleme yapmaya başlıyor.
Kendinizde elle kontrol ederek boşluk olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bu sorun fwd araçlarda aks boşluğu rwd ya da 4wd araçlarda şaft boşluğundan kaynaklanıyor daha çok.Sorun daha büyüdükçe (düşük viteslerde) sabit gazda silkeleme yapmaya başlıyor.
Kendinizde elle kontrol ederek boşluk olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bizim Birmot teknisyeni, şanzıman kulağında sorun olabilceğini söyledi. Ben çok titiz bir insanım. ve bu tip sesler benim canımı çok sıkar. sırf bu sesi duymamak için arabayı bile kullanamam . O derece rahatsız oluyorum. Akşam test sürüşüne teknisyene götürceğim. birde o baksın. Sonucu buraya yazarım.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Son durumu anlatayım...
Bu gün itibari ile problemi %75 çözdüm gibi. Eskiyen debriyaj üzerindeki yaylar soğukta işlevi tam yerine getiremiyor. Buda kawramada seyir halinde anında oluşan momentumu obsere edememesi gibi duruyor.

Motor kulağı desek, olmaz çünkü motor vitesde değilken hiç bir sarsıntı yok.
Akslar desek boşluk yok. Full daire çizdim.
Vites desek bunda kulak yok. Direk motora yapışık. Komple motorla beraber bağlı.
Sabıkalı debriyaj var. Servis şefi debriyaj konusunda üste basabasa söylüyor.

Ben bu sesi engelliyorum şuan. Çünkü nasıl bir durumda oluştuğunu biliyorum.
Debrşyajımı normalden daha uzun sürede bırakıyor kavrama anında motor devri senkronize olacaği devirden 200 üste tutunca ses çıkmıyor. Duracağım zaman saate 10 km altına düştüğümde 1000 devir altına düşmeden debriyaj ayırıyorum. Ses olmadığı gibi çok yumuşak bir sürüş oluyor.

Son düzenleme:

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Son durumu anlatayım...
Bu gün itibari ile problemi %75 çözdüm gibi. Eskiyen debriyaj üzerindeki yaylar soğukta işlevi tam yerine getiremiyor. Buda kawramada seyir halinde anında oluşan momentumu obsere edememesi gibi duruyor.

Motor kulağı desek, olmaz çünkü motor vitesde değilken hiç bir sarsıntı yok.
Akslar desek boşluk yok. Full daire çizdim.
Vites desek bunda kulak yok. Direk motora yapışık. Komple motorla beraber bağlı.
Sabıkalı debriyaj var. Servis şefi debriyaj konusunda üste basabasa söylüyor.

Ben bu sesi engelliyorum şuan. Çünkü nasıl bir durumda oluştuğunu biliyorum.
Debrşyajımı normalden daha uzun sürede bırakıyor kavrama anında motor devri senkronize olacaği devirden 200 üste tutunca ses çıkmıyor. Duracağım zaman saate 10 km altına düştüğümde 1000 devir altına düşmeden debriyaj ayırıyorum. Ses olmadığı gibi çok yumuşak bir sürüş oluyor.
abi senin o debriyajda var bir sıkıntı değiştir beni diyor bence :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
abi senin o debriyajda var bir sıkıntı değiştir beni diyor bence :)

Ben komple değiştircem 4 parca 1200 tl.
650 tl bakımı var. Benim bu parasızlıkta şimdilik 1850 lirayı gömemem. Mayısa kadar arabayı el tutacak birikimi yapmam lazım. Bana 3000 tl lazım. Mayısta bakım kasko ve trafik için 3000 tl birikmezse...
SATILIK HYUNDAİ İ10 1.0 var başlığını açıyorum..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım