Miniğime Gündüz farı ve kayan sinyal montajınıda yaptım :)(Matiz)

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Tabii ki öncelikle hangi fara ne şekilde uygulayacaksak farın üzerinde bi kagıt bant v.s. ile sekli farı acmadan simule edip hem durusuna hem kac cm lik led malzeme kullanacagımıza karar veriyoruz sonrasında zevkimize göre ister beyaz ister sarı yada ikisini birden sait yad akayar led almamız gerekiyor tabi bu kullanacagımız farın iç müsaitlik durumuna göre değişiyor bu yüzden belirli bir ürün tavsiye edemem ama kendi kullandıgımın linki ve fotografını yazımın sonuna ekleyeceğim
Asıl zor olan mevzu far camını fara zarar vermeden acmak bunun farklı yöntemleri var farı geniş bi kapta sıcak suda silikonlar yumusayana kadar bekletmek veya sıcak hava tabancası ile ısıtarak acmak burda cok iyi el becerisi lazım far camı kırılabilir ben daha önce megane da ısıtarak acmıstım ama bu matiz'in camları tırnaklı ve segmanlı oldugu için bu tür seylere ihtiyac duymadan sorunsuzca acıp kapattım
far camlarını sorunsuzca actıktan sonra önce far icini nikelaj kirliyse kuru bezle silmekte fayda var sonrasında işin diğer hassas kısmı şerit ledimizi yerleştirmek bunun icinde dikkat gerekiyorki tam simetrik olsun başlangıc ve bitişleri iki farında aynı olsun kullandığmız led cift taraflı bant telli yada klipsli olablir ama en saglamı telli olanlar digerleride kullanılabilir ama sıcaktan atabilir bu yüzden arka taraflarına görünmeyecek yerlerinde cok cok az japon uygulamakta fayda var bunun mantajını yaptıktan sonra led kablosunu far aynasının sag sol yukarı aşağı oynamasına engel olmayacak şekilde gecirip arka ampul yuvasından cıkartıp cam ve fardaki silikon temizleyerek güclü bir silikonla tekrar kapatıp plasik kelepce yada bant ile sıkıstırıp 24 saat kurumasını bekliyoruz ve işlem tamamdır eğerki niyetlenirseniz tasarımında led seciminde uygulamasında özelden daha detaylı yardımcı olabilirim

far parlatma icinde öncelikle farın durumuna göre önce 800 sonra 1500 sonra 2000 en sonda 3000 numara zımpara ile iyice zımparalıyoruz (800 ve 3000e gerek olmayadabilir) sonrasında pasta ile farları pastalıyoruz zaten aradaki farkı direk göreceksiniz ama bu işlem 6 ay sonra etkisini kaybediyor ve farlar eski haline geliyor bunun icinde farlara folyo uygulamanız lazım ki kalıcı olsunlar ve daha parlak gözüksünler 2 far icin folyo 20 tl gibi bir rakam bununda uygulaması folyoyu fara göre kesip sulayıp yapıstırdıktan sonra üzerine sıcak su dökerek folyoyu yumusatıp hava kabarcıklarını alabilirsiniz yada cam sil sıkarak yapıstırdıktan sonra sıcak hava tabancası veya fön makinası yardımıyla gene yumusatarak hava jabarcıklarını alıp yapıstırabilirsiniz zor bi işlem değil

far parlatmadan tam verim alabilmek icin zımparalama ve pastalama işlemini makinayla yaparsanız daha iyi olur el ilede olur sadece biraz yorulursunuz
diğer işlemler icin ben sıcak hava tabancası kullanıyorum tavsiye ederim
ayrıca yapıstırıcı japon olarakta pattex in kücük kırmızı yapıstırıcısını öneririm hem kuvvetli hem cabuk kuruyor

Daha fazla detay icin ileitşime gecebilirsiniz
https://tr.aliexpress.com/item/2-ad...al-akan-beyaz-sar-led-sinyal/32868980191.html

Bzl9bV.jpg
Tekrar elinize emeğinize saglik hocam benim yapabilecegim is degil ama sanayide eli yatkin biriyle beraber yapilabilir guzel de olur :)

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Elinize sağlık gayet sevimli olmuş, normal düz halojen yerine ufak bi lens oraya oturur mu? Mesela önceki kasa i30 un lensli olmasına rağmen halojen belki o lens bi şekilde oturtulabilir ampül tesisatıyla beraber. Hem xenondan dolayı muayene sorunu olmaz hemde şık durur.

omuraycil

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2018
56
79
560
Elinize sağlık gayet sevimli olmuş, normal düz halojen yerine ufak bi lens oraya oturur mu? Mesela önceki kasa i30 un lensli olmasına rağmen halojen belki o lens bi şekilde oturtulabilir ampül tesisatıyla beraber. Hem xenondan dolayı muayene sorunu olmaz hemde şık durur.

Evet tabii ki mercek takılabilir hemde bi-xenon ve aklımdaki projelerden birisi sadece doların biraz daha düşmesini bekliyorum bi-xenon mercek takıcam

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım