KAPALI İzmit -İstanbul arası için Otomatik mi Manuel mi?

yuksel824

Düz Yol Gazcısı
7 Ara 2018
8
2
145
Merhaba, önceden 22 bin bütçemle en uygun hangi aracı alabilirim diye bir konu açmıştım :) 2005 model olan araçlar ( accent, albea, corsa) arasından dizel Corsa'ya büyük oranda karar vermiştim. Araç 200 bin km civarlarında olacak.. İş gereği haftada 3-4 gün istanbul-izmit arası sürmem gerekecek, (akşam trağine kalmıyor çıkış saati ama sonuçta sabah trafiği var :) bu güzergah için otomatik mi tavsiye edersiniz / manuel mi? forumlarda okudum uzun yol otomatik manuel kıyaslamalarında kimisi otobanda 5'e takar gidersin diyor kimisi istanbul trafiğinde manuel çekilmez diyor. önceki aracım fluence otomatikti onu satmak zorunda kaldım, manuel olmadığı için haliyle trafiğin manueldeki zorluğunu bilmiyorum..

1) sabah vakti (istanbuldan gidiş) trafiği düşünülerek manuel şanzuman çekilir mi (2005 model için) yoksa 2000 model olsun otomatik mi olsun ?

2) otomatik vites öneren kişi çok olursa mecburen 2000-2001 model araçlara bakıcam ki, bu yıllardaki araçların otomatik şanzımanları sorun çıkartır mı ?

3)200 bin km'deki 2000-2001 model aracın otomatik şanzumanı bozulsa ortalama ne kadar masraf çıkartır?

ilginiz için teşekkürler :)

AYKUL

Asfalt Kurutucu
30 Eyl 2018
69
123
610
İstanbul
Marka
Skoda
1) sabah vakti (istanbuldan gidiş) trafiği düşünülerek manuel şanzuman çekilir mi (2005 model için) yoksa 2000
Bu kişiye ve arabaya göre değişir.Ben ehliyeti aldıktan sonra 2 sene otomatik vites kullandım.Bu sene babam düz vites Superb aldı onu kullanıyorum.İlk kez köprü trafiğine girince çok zorlandım, balataları kokuttum ama şimdi alıştım ve otomatik vitesi aramıyorum.Debriyaj yumuşak olduğu için çok yormuyor.Hatta otomatik bir Captur kullanmıştım onun yerine duz vites arabayı tercih ederim.
Ama dediğim gibi kişiye göre değişir.Bence siz en iyisi bir iki gunlugune düz vites araba kiralayın, rahat ederseniz düz vites araba alın.Hem daha yeni bir araba almış olursunuz arıza riski azalır hem de eski otomatik vites araçlar trafikte çok yakıyor, verimsizler.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,350
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
1) bütçe 22bin ₺ ise evet, çekilir. Benim arabamın (imzamdaki corsa) piyasası da 20-25 arası, ben de sık sık izmit-istanbul yapıyorum, her türlü trafik çekiliyor. Bu paraya bindiğim arabaya şükür diyorum. :)
2) Çok basit bakımı vardır: Belirli aralıklarla şanzıman yağı değişecek. Ama bu bile ihmal edildiyse yüksek ihtimal çıkarır. Almadan önce kontrol ettirmek gerekir.
3) Maliyeti arabanın %10'unu geçebilir.

Daha önce önermemiştim ama Suzuki Swift'ler şimdi geldi aklıma. Sizin bütçenizde, Japonluğu nedeniyle masraf ihtimali daha az, İstanbul&İzmit'te usta sorunu olmaz, otomatik vites, benzinle kullanılsa bile makul sürüşte az yakacak, ayağı yerden kesecek klimalı rahat sürüşlü bir arabadır.
İzmit'te şöyle bir araç var: https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-suzuki-otomatik-vites-klimali-634397093/detay
Bir de hafif elden geçerse tamamen temizlenebilecek şöyle bir örnek var: https://www.sahibinden.com/ilan/vas...xotomatik-klmali-yeni-muyneli-617182328/detay
İkisinin de yürüyenini ve şanzımanını iyi bir ustaya kontrol ettirmek gerekir. Motoru kolay kolay ölmez. =)

NeR0N

Profesör
22 Kas 2017
230
266
1,335
Merhabalar, çok nadir de olsa otomatik vitesi ararsınız. Ancak; belirttiğiniz güzergahta manuel ve daha yüksek model tercih ederdim. İkisinin ortasında bir yerde ikamet ediyorum ben de. Sık sık bu güzergahı kullanıyorum.

yuksel824

Düz Yol Gazcısı
7 Ara 2018
8
2
145
Bu kişiye ve arabaya göre değişir.Ben ehliyeti aldıktan sonra 2 sene otomatik vites kullandım.Bu sene babam düz vites Superb aldı onu kullanıyorum.İlk kez köprü trafiğine girince çok zorlandım, balataları kokuttum ama şimdi alıştım ve otomatik vitesi aramıyorum.Debriyaj yumuşak olduğu için çok yormuyor.Hatta otomatik bir Captur kullanmıştım onun yerine duz vites arabayı tercih ederim.
Ama dediğim gibi kişiye göre değişir.Bence siz en iyisi bir iki gunlugune düz vites araba kiralayın, rahat ederseniz düz vites araba alın.Hem daha yeni bir araba almış olursunuz arıza riski azalır hem de eski otomatik vites araçlar trafikte çok yakıyor, verimsizler.

haklısınız, en iyisi deneyip görmek. ayrıca manuel corsa 20 bin liraya bulunabilirken otomatik corsa 26 bin civarı anca bulunabiliyor.

1) bütçe 22bin ₺ ise evet, çekilir. Benim arabamın (imzamdaki corsa) piyasası da 20-25 arası, ben de sık sık izmit-istanbul yapıyorum, her türlü trafik çekiliyor. Bu paraya bindiğim arabaya şükür diyorum. :)
2) Çok basit bakımı vardır: Belirli aralıklarla şanzıman yağı değişecek. Ama bu bile ihmal edildiyse yüksek ihtimal çıkarır. Almadan önce kontrol ettirmek gerekir.
3) Maliyeti arabanın %10'unu geçebilir.

Daha önce önermemiştim ama Suzuki Swift'ler şimdi geldi aklıma. Sizin bütçenizde, Japonluğu nedeniyle masraf ihtimali daha az, İstanbul&İzmit'te usta sorunu olmaz, otomatik vites, benzinle kullanılsa bile makul sürüşte az yakacak, ayağı yerden kesecek klimalı rahat sürüşlü bir arabadır.
İzmit'te şöyle bir araç var: https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-suzuki-otomatik-vites-klimali-634397093/detay
Bir de hafif elden geçerse tamamen temizlenebilecek şöyle bir örnek var: https://www.sahibinden.com/ilan/vas...xotomatik-klmali-yeni-muyneli-617182328/detay
İkisinin de yürüyenini ve şanzımanını iyi bir ustaya kontrol ettirmek gerekir. Motoru kolay kolay ölmez. =)

ilginiz için çok teşekkürler valla her konuda yazıyorsunuz, yardımcı oluyorsunuz : ) dediğiniz gibi buna da şükür. manuel arıza konusunda bu yıllardaki araçlar için daha az riskli sanırım. swift dediğiniz gibi corsa'ya alternatif olabilir. önceden hiç incelemedim bu aracı ve ikinci el piyasasını bilmiyorum ama japon araçları sağlamlığıyla biliniyor genelde.

Merhabalar, çok nadir de olsa otomatik vitesi ararsınız. Ancak; belirttiğiniz güzergahta manuel ve daha yüksek model tercih ederdim. İkisinin ortasında bir yerde ikamet ediyorum ben de. Sık sık bu güzergahı kullanıyorum.

merhabalar ,yanıtınız için teşekkür ederim. büyük ihtimal manuel olacak araç, çoğunluk muazzam bir fark olacağını düşünmüyor manuel ve otomatik arasında.. bütçe de kısıtlıyken manuel almak daha mantıklı olacak sizin de önerdiğiniz gibi.

Son düzenleme:

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Şahsen ben olsam manüel alırım çünkü o yastaki bir aracın (yaklaşık 20) otomatik vitesinin size masraf çıkarma ihtimali epeyce yüksek..
Üstelik trafiği de çok şey yapmamak lazim insan alışıyor bir sure sonra..

yuksel824

Düz Yol Gazcısı
7 Ara 2018
8
2
145
Şahsen ben olsam manüel alırım çünkü o yastaki bir aracın (yaklaşık 20) otomatik vitesinin size masraf çıkarma ihtimali epeyce yüksek..
Üstelik trafiği de çok şey yapmamak lazim insan alışıyor bir sure sonra..

teşekkürler yorumunuz için, hocam bir arkadaş da o yaştaki sürekli uzun yola gelmez diyor. bunun için ne düşünüyorsunuz?

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
teşekkürler yorumunuz için, hocam bir arkadaş da o yaştaki sürekli uzun yola gelmez diyor. bunun için ne düşünüyorsunuz?
Tam 'Bakımlı her araç, her yola gelir.' diyecektim @NeR0N demiş zaten..
Ben spring ile ki doğru dürüst bir araba değil di 88 model hatta amasya- bartın yapmıştım..
İsin şeyi de o aracınıza siz bakarsanız o da size bakar ben yerinizde olsam bakımını yapar, eksikliklerini tamamlayıp hic de korkmadan gidip gelirdim..
Bence o arkadaşınız arabadan pek anlamıyor ya da hic eski araç tecrübesi yok..

LosecontroL

Asfalt Kurutucu
15 Ara 2018
9
1
595
Oto şanzıman yapısı gereği uzun yolda az yakıyor. Şehir içi otomatik şanz. çok yakıt içer. Ayrıca dizel araçlara bakmalısın. İyi forumlar.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım