Gökhan Eren'nin Ali'si

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Ben sıkı bir Altın elbiseli Adam takipcisi, özelliklede Gökhan Eren izleyicisiyim.
Malumunuz 2016 yazında, Gökhan bey 8 gün süren bir Karadeniz turu gercekleştirdi. Kendisini zevkle izledim. Özelikle Soğanlık gecidi ile onla beraber o heyecanı tatdık.

Fakat, Kullandığı Çin malı motorun yani Ali'nin. Model belirtirsek Kymco Dowtown 300i kendisine yakışmadığını düşünmekteyim. Bir maxi scooter ile 89,000 km yol yapmış olması çok güzel bişey ama , bu alet baya tuzlu bir makina. Hatta son Karadeniz Gezi raporunda öyle bir hesap çıkardıki, şaşırdım kaldım.

3800 km yol için 3 defa yağ nakli, hatta bir defada komple yağ değişimi yapmış. Motor 1000 km başına yeni yağ takviyesi ile ilerlemiş.
551 liraya aldığı 123 litre benzini 3800 km boyunca yakmış , 100 km de, 3,20 litreye tekavul ediyor.
Hadi onu geçtim, Motor komple servise girdi. 600 liralık bakım masrafı çıktı.
Maxi scooter dediğin ekonomik bir alet olması gerekmiyormuydu.
1151 lira maliyet çıktı toplamda.

Aynı yolu bu günkü yakıt fiyatlarıyla gitse, 657 tl ye çıkacak.

Benimde hayalim bir motor alıp böyle up uzun yolculuklar yapmak, ama bu tablo hiç ekonomik gelmedi.
Mevcut arabam zaten aynı yolu 735 liralık yakıt maliyeti ile gidebilir. Tabi Soğanlık geçidine girmem pek mümkün görünmüyor.

Gökhan Abinin bence Ali'sini, Hondanın Africalı Twinleri ile değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Belki yakıtı bir miktar artacaktır, ama Ali'nin arazideki aşırı hantallığı ve kırıma uğramasından daha az maliyet çıkaracaktır.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben kendi aracımı örnek vererek bir açıklama yapayım.
Aracım ile bu yaz 7300 km yol yaptım. Tatil maksatlı yaptığım kmdir. 200 km Sivas köy yollarında kullandım,
İzmir, Sivas, Balıkesir, Kocaeli, Kayseri gezdim durdum.
507 litre gaz 58 litre benzin yakmışım. 1418 lira yakıt yakmışım.
2 adet lastik yardım
Arabanın 45000 Km bakımı bile 380 tl yapıldı.

Yani Motor alayım oraya buraya kacayım, 3 kuruş masrafla yırtarim diye düşünüyordum. Şimdi Bisiklete döndüm :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Gökhan Erenin kullandığı motor, Kymco Downtown... kendi segmentinde oldukça iyi, güçlü denebilecek bir motor..
Kendi motorumu alırken kısa listemde vardı ... ancak ergonomi olarak benim fiziksel özelliklerimi çok uymadığı için tercih etmedim ... uysaydı, kesin alırdım...
Motor Çinli değil bu arada.. Taiwan markası ve üretimi de orada.. Kymco daha önce BMW nin scooterlerine dahi motor sağlamış bir üretici... kesinlikle şüphe duyulmaması gereken, Japonlara denk bir scooter üreticisi olduğunu motorsiklet camiası bilir.

Ben maliyet hesaplarınızı okumadım ... titiz olduğu için bir çok konuda ek maliyet çıkartmışta olabilir bilemiyorum ancak motorsiklet ile uzun yol genellikle çokta maliyetsiz değildir. Motorsikletin maliyet avantajları ilk alım fiyatıın çok daha erişilebilir olması, nispeten bakım maliyetleri, nispeten yakıt tüketimi (bu konuda dizel araçlar benzer Scooter lere gittikçe yaklaşıyor, en ekonomik motorlar kuryeci arkadaşlarımızın kullandığı Yamaha YBR ve Honda CBF 150 tarzı normal (vitesli) motorlardır), park kolaylığı gibi konulardır..
Bunun dışında uzun yola çıkıldığında özellikle yüksek tempolu kullanımlarda bu tip scooterlerin tüketimi benzer hızda ilerleyen dizel bir aracın tüketiminine yakın olur...

Neticede Gökhan Erenin motoru gayet iyi bir motor...
Motorsiklet ile uzun yol, çok ekonomik olamadan, konforsuz (otomobile göre), kesinlikle tecrübe isteyen ama eşsiz bir tecrübedir...
Motorsiklet keyiftir... Yeterki eğitimli, dikkatli ve tedbirli (bakın Gökahn Eren in ve AEA nın kıyafetlerine) olun...

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Çin motorları sanılanın aksine daha masraflı. Japon motorları daha az bakım ister ama parçaları daha pahalıdır. Çin motorlarının da işçilikleri pahalı. Ben olsam uzun yol için cruise motosikleti alırım. Harley'de olabilir. Electra Glide harika olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım