İstanbul Park M2 Taxi & Alfa Romeo Mito ile Turlama - Bol Sohbetli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Video çok uzun, o sebeple başlıca anları paylaşalım:
02:00 itibari ile M2 gazlıyor.
10:55'te M2 DSC'yi tamamen kapatıyor.
16:50 itibari ile Mito piste çıkıyor.
20:50 itibari ile Mito'yla piste az da olsa alışıyorum ve hızlı turlarımı atıyorum.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
İstanbul Park pist gününün de özetini tekrardan geçmiş olayım:

Sabah 06:00'da izmirden mito ile yola çıktık. Sağolsun tüm yol boyumca bana eşlik eden arkadaşım tam bir sağ koltuk ustasıydı. Adam 10 saat boyunca susmadı
smile.png
kendisi trakyalı olduğundan, alkollü geçen hard gecelerin sonrası yaşadığı hangover anılarını allandıra ballandıra tüm yol boyunca anlattı. Tabi o hikayeler, bu forumun konusu değil ama, bir günde 10 saat direksiyon sallayıp yorulmamamın sebebi heralde onlardır.

Hafif basarak saat 10:30 gibi istanbula geldik. Depo fulleme, lastik havası ayarı, ihtiyaç molası derken 11 gibi pistteydik.

İlk olarak A seansında buranın eskilerinden olan bir abimizin bmw m2'sinin sağ koltuğuna konuk oldum. Hayatımda hiç 200hp üstü araca binmediğimden, 370hp'lik m2 resmen aklımı aldı. O virajlardaki kıvraklığı, gazlaması, hele ki frenlemesi!!! Beni en çok frenleri etkiledi sanırım. Çünkü arkadan itiş kıvraklığı ve ivmelenmeyi insan az çok tahayyül edebiliyor. Ama o frenler, resmem başka evrenden...

Bu deneyimi yaşattığı için kendisine buradan da teşekkürü bir borç bilirim.

C seansında ise sıra artık minnak Mito'daydı. Tüm seanslar gibi C seansı da ciddi kalabalıktı ve özellikle C seansına, o gün birden fazla seans alan hardcore araçlar kalmıştı. Ben resmen 155hp'lik mito ile şampiyonlar ligine es kaza katılan kazakistanlı futbol takımı gibi ortada kalmıştım.

Seansın ilk yarısı zaten virajları ve özellikle fren noktalarını öğrenmekle geçti. Son 2 tur biraz daha gazlayabildim ve ancak 2:55lik bir süre çıkarabildim.

Tabi trafik + araçta iki kişi olmak + benim deneyimsizliğimi falan göz önüne alırsak, mito ile 2:45 rahat çıkarılabilir bence. Ama bu kadar kalabalık bir seansta süre çıkarmak hiç bir araba için kolay değil. Çünkü hızlıysanız trafiğe takılırsınız, yavaşsanız bolcana yol vermek zorundasınız. Zaman kasmak ancak open pit günlerinde mümkün olur diye tahmin ediyorum.

Tabi sonuçta istanbul park'tasınız. Her şey zaman kasmaktan ibaret değil. O ilk virajı balkondan düşer gibi dönüp hemen viraj çıkışında vitesi yükselttiğinizde, 8. virajı olması gerektiği gibi sabit gazla bağladığınızda, 11. virajı dip gaz geçmeyi başardığınızda aldığınız haz, bir otomobil sever için tarif edilemez.

Gün sonunda, bu sefer sakin giderekten 5 saatte, sağ koltuktaki arkadaşımın efsane hikayeleri eşliğinde eve vardık.

Köpek gibi yorgundum ama, aklıma ilk gelen, bir daha ne zaman istanbul park'a tekrar giderim sorusuydu.

Hayat sevdiğin şeylerle yorulunca güzel...

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Bir lastiklere değineyim:

205/40/17 Nankang NS2R'lar tam anlamıyla "en iyi harcanan para" çıktı, benim gibi ekonomik boyutlarda pist müdavimi bir adam için.

Şu ana kadar İzmir Ülkü'de toplam 10 tur, İstanbul Park'ta ise 20dk'lık seans çıkardı. Normal yolda da en az 2.000KM kullanmışımdır. En ufak aşınma yok desem yeridir. Pistte de kesinlikle güven veriyor.

Tutuş açısından kesinlikle daha iyi semi slick'ler piyasada var. Ama bu dayanımı sunan zor.

Devamlı olarak pist kovalayan herkese kesinlikle tavsiye ederim...

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Video çok uzun, o sebeple başlıca anları paylaşalım:
02:00 itibari ile M2 gazlıyor.
10:55'te M2 DSC'yi tamamen kapatıyor.
16:50 itibari ile Mito piste çıkıyor.
20:50 itibari ile Mito'yla piste az da olsa alışıyorum ve hızlı turlarımı atıyorum.
10.55 ile 16.50 arası izlenir o zaman. Video için teşekkürler.

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Eğlenceli video olmuş. eline sağlık
7:30'da M4 , 3.20i 'nin önünde usul usul soğutma turu atarken M2 gelince turun ortasında basmaya başlamış... :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
İzledimde bende cok fena heves ettim.. :) Bana kask lazim. Lpg tankinıda tipasini cikarmak lazim.. Şimdiden 10 tane pist tur videosu izledim.. Benim araba için hedef süre nedir..

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
İzledimde bende cok fena heves ettim.. :) Bana kask lazim. Lpg tankinıda tipasini cikarmak lazim.. Şimdiden 10 tane pist tur videosu izledim.. Benim araba için hedef süre nedir..
Zor soru, ama 3:15-3:20 gibi bir şey tahmin ediyorum.

Ama lpg tank ağzını sökmek şart, ya da benim gibi lpg tankını söküp piste girmelisin. Aksi durumda istanbul parkta piste almıyorlar arabayı.

Bir de senin araba güçsüz olduğundan çoğu virajı frensiz dönersin diye tahmin ediyorum. O sebeple lastik aşınması falan minimum olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım