2006 Reno Kangoo - Arıcı Arabası :)

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hafta sonu genel tıkırtı bakımı yaptık :D
Bütün kapı bakalitleri söküldü ve iç trimleri yenilendi. Ayrıca kapılardaki mandallar yerlerinde ses yapıyordu onların tuvaları sıkılaştırıldı. Torpidodan aşırı ses geliyordu. Meğer ana civataları gevşemiş. Hazır sökmüşken üst kaplamayı yıkayıp temizledim. Arabaya saçma sapan kablolar döşenmiş. Arka sisler ön sislere koldan kablo çıkartılarak bağlanmış. O saçma bağlantıları iptal ettik. Yaptığımız pek çok işin maalesef fotoları yok. Ön kapıların bakalitleri daha önce hiç sökülmemiş. Zarar vermeden çıkartalım derken az biraz korkutmadı değil. Şimdi trim sesi hiç yok desem yalan olmaz. Ama araba sessizleşince bagajdaki ıvır zıvırın en ufak sesi kulak tırmalıyor :rolleyes: 😂

image1.jpegimage2.jpegimage0.jpeg

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Sökelimmi takalımmı derken hafta sonu operasyopnu tamamladım. Yine pek çok aşamayı çekemedim. Tek başıma bu işlerle uğraşmayı sevmesemde hayat şartları maalesef. Babamın aracı Expression paket. Km 275000 civarında ve pazara git gel kullanılmaktan döşemeler vs kötü. Kaporta boya olarakta en azından benimkinden bi tık kötü. Bu nedenle dolap vs derken birkaç parçasını benim arabaya aktardık. Ben bu arabayı çok uzun yıllar kullanacak değilim. Satarken babamın arabayı satıp bunu ona vereceğiz. Bütün eksik gördüğüm yerler hallolunca bir sonraki nesil 6 ileri kangoolardan alma hevesim var.

Sürgülü kapı bakalitlerinin resimlerinide ancak paylaşabiliyorum. Baş üstü rafı ve tavan dolapları, kapı tutamaçları ve ön koltuk yan bakalitlerini aktardık. Sağ ön koltuk altındaki çekmeceyi de aktaracağız. Bunların haricinde ön koltuklarda kol dayama ve koltuk arkalarında tepsiler var lakin koltuk döşemeleri pek iyi durumda değil ve kol dayama normal oturma pozisyonunda dirseğimden aşağıda kaldığından kolumu dayayabilmem için sağa doğru bükülmem gerekiyor. Haliyle pek bir esprisi kalmıyor. Ben üniversal yine koltuk iskeletine bağlananlardan yaptıracağım. Tepsilerinde birinin ayağı kırık o sebeple onca sök taka gerek duymadık. Sizin anlayacağınız benim arabayı babam için hazırlıyorum. Bu yazı belki çıkarırız ama seneye yazın aşiret paket yeni bir kangoo alırım gibime geliyor :)

image1.jpeg image0.jpeg
image2.jpeg image3.jpeg
image4.jpeg image5.jpeg
image6.jpeg image7.jpeg
image8.jpeg image9.jpeg

sabri28

Sabri Mert Ayrılmaz
Asfalt Kurutucu
18 Mar 2022
69
71
610
22
İstanbul
Marka
Yok
Maşallah, çok güzel oluyor. Elinize sağlık cidden. Bu zamanlarda böyle arabalar alıp bu şekilde masraf yapıp binmek daha mantıklı hale gelmeye başladı bence.

Benim içinde ayrı yeri var bu aracın. Dedemin de aynı aracın mavi rengi var. Küçüklüğümüz geçti bu araçta. Konuyu görünce cidden dedemin aracına el koyup uğraşasım geldi :D

Bu arada dedemde arıcılık ile uğraşıyor :) Konuyu gördüğümde bi ufak güldüm :D

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Güvenlik anlamında biraz daha dolu olsa gereksiz hiçbirşey içermeyen masrafsız tam bir aile otomobili. Daha yapılacak işleri var. Komple boya ve 80 liğe dönüşüm gibi. Uçuk kaçık geliyor kulağa belki. Hatta boyasız arabayı komple boyatmayı düşündüğüm için deli bile diyenler var bana :D

sabri28

Sabri Mert Ayrılmaz
Asfalt Kurutucu
18 Mar 2022
69
71
610
22
İstanbul
Marka
Yok
Güvenlik anlamında biraz daha dolu olsa gereksiz hiçbirşey içermeyen masrafsız tam bir aile otomobili. Daha yapılacak işleri var. Komple boya ve 80 liğe dönüşüm gibi. Uçuk kaçık geliyor kulağa belki. Hatta boyasız arabayı komple boyatmayı düşündüğüm için deli bile diyenler var bana :D
:D :D Boya olayı çok arada bir olay, güneş yanıkları da var. Öyle olmasındansa temiz boyalı olsun. ama Türkiye şartlarında boyamak arabayı zarar ettiriyor. Ya zaten boyası yanmış arabanın kalmamış boyasız olsa ne olur ama işte anlatamıyorsun.

Ben olsam ve bineceksem boyatırım. Olabildiğince orijinal şekilde de toplarım. Zaten sizde ona zorluyorsunuz gibi. Umarım güzel bir sonuç çıkar

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Arızalı olan silecek kolu ile ön sisleri orjinal olarak aktif edebilmek adına sol far kolu sıfır orjinalleri ile değiştirildi. Sisler için sigorta tablasındaki orjnal yerine röle takılıp sislerde bağlantısı yapıldı. Kesme biçme yok. Sadece sislerin orjinal uçlarını xenon takarak mahvettikleri için orjinal soketlere bağlantı yapamadık. Bunların yanında saçma sapan korna modifiyesi ve tampon içine döşenen ledlerden kurtulmak için tamponu söktük. Orjinal korna sapasağlam yerinde duruyordu. Hazır sökmüşken gidip bir takım tofaş kornası aldım. Kalın ton veren parçasını orjinal kornanın yanına monte ettik. Korna sesi harika oldu. Benim gözümde tuning ve modifiye apayrı şeyler. Ben işin modifiye yani orjinal halinden daha iyi daha kullanışlı yapma tarafındayım. Son olarak ön sağ koltuk altı çekmeceyide diğer araçtan söktük. Hafta sonu montajını halleder resim paylaşırım. Öncelikle içi halı kaplanacak ses yapmaması için. Son iş bir tane vites topuzu alıp taktım. Doğru düzgün takamadım ama idareten zaten. Orjinal deri kaplı bişey bulursam değiştireceğim.

IMG_3446.jpg IMG_3448.jpg
IMG_3411.jpg IMG_3412.jpg
IMG_3318.jpg IMG_3320.jpg
IMG_3553.jpg IMG_3554.jpg
IMG_3421.jpg IMG_3414.jpg

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Yeni yılın ilk gününde kızımla birlikte temizlik yaptık. Silecek kolları için boya almıştım. Söküp boyadım. Daha önce koltuk altlarına girememiştim. Şimdi oraları da detaylıca hallettim. Tavan dolaplarının açma kapama mandallarına silikon sprey sıktım. Çocuklar kolayca açıp kapayabilsinler diye. Halı paspaslarıda temizleyip bahara kadar rafa kaldırdık. Bu külüstürü aldım alalı işlerim yolunda gidiyor :) Hiçbir malzemeyi internetten uzun uzun aramıyorum. Herhangi bir tamirhaneye girip derdimi anlatıyorum. Tamirini yapıp veriyorlar. Yakında huzura doğru programında görürseniz beni şaşırmayın 😂

image0 (1).jpeg image1 (1).jpeg
image0 (2).jpeg image17.jpeg
image2 (1).jpeg image3 (1).jpeg image4 (1).jpeg
image7 (1).jpeg image10 (1).jpeg
image9 (1).jpeg

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Koltuk altı çekmecesinin içini halıflexle kapladım. Kıyamet kopsa ses gelmiyor :D
Tek sıkıntı yapıştırıcı bir süre koku yapıyor. 3-4 saat koku yapıyor. Torpido içlerini de kaplayacağım ama bu kez ince şeffaf çift taraflı bant kullanmayı düşünüyorum. Uzun ömürlülük kısmını düşünüyorum sadece.

image0 (1).jpeg image1 (1).jpeg

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Aklımdaki kaplama işlemlerini tamamladım. Torpido içinde üst kısımlarda kendini bırakma sıkıntısı oldu ama hafta sonu halledeceğim. Tıkırtı vs kalmadı. İçlerine koyduğum malzemeler sağa sola kaymıyor. Siyah renk olabilirdi belki ama eldeki malzemeyi değerlendirdim. Artık pek bulunmuyor halıflex denen meret. Amacıma ulaştım. Birde orjinal paçalık takımı bulmuştum 1 tk (2adet) onlarında montajını yaptık. Ön tarafada bulabileydim iyiydi ama araba eski olunca ve orjinal aksesuarlar pahalı olunca bu güne dek ulaşabilen tozlu depolardan ancak bu çıkabildi. Bulabilirsem 1tk da öne alacağım.

Bordo gidecek gri kalacak. Bordonun gitmesi benim bir üst kasayı alabilecek duruma gelmeme bağlı. Hayırlısı tez zamanda inşallah.

image0.jpeg image1.jpeg
image2.jpeg image3.jpeg
image4.jpeg

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Ben yapacak bişey bulamayınca araba bana yapacak işler çıkartıyor. Zevkine harcadığım bütün nakiti depremzede kardeşlerim için kullanınca arabanın iğnesi bile göze batar oldu.

Geçenlerde araba stop edip yolda kaldı. Dizelden pek anlamadığım için kurcalamadım ve satın aldığım çekici hizmetini kullandım. Ustaya götürdüm ve mazot havasını aldığımız elcik bozuk geri kaçırmış dedi. Elinde malzeme yok diye pompacıya yönlendirdi. Onlarda değiştirip verdiler. Sonraki gün araba çalışmakta zorlandı ve yine stop etti. Zor bela kenara yanaşıp elcikten pompalayarak çalıştırdım ama küfür kıyamet tabi.

Ustaya gittim kalabalıktan bakamadı. Bugün sabah tepemden aşağıya karlar boşalırken yine stop etti ve ne civatasını bıraktım ne de tekerini 😂

Bu sefer başta elcikle hava almakta fayda etmedi. Sonra çaresizlikten seri şekilde ekcikle pompalayarak bir şekilde çalıştırıp ustanın yolunu tuttum sabahın 8 inde. Detaylıca baktığında pompaçıya sağlam bir kalay çekti. Neler saydı yazamıyorum tabi. Bu değişim işinin en sağlıklısı hortumlarla beraber takım halinde değişmekmiş. Bizim pompacı usta(!) Eski hortumu yeni parçanın üstündeki hortumun içine sokup bırakmış. Haliyle oradan hava kaçırıp basıncı düşürüyor ve sistem hava yapıyor. Hortumlarla beraber elcik tekrar değişti. Şükür düzeldi araba. Şimdi diğer vatandaşın taktığı elciği götürüp çıngarmı çıkarsam yoksa bir daha hiç o dükkana uğramamak suretiyle sadakayamı saysam bilemedim. Enjektörlere ölçüm yapmıştı ona sayıp susmayı tercih ediyorum.

Bu arada 4 mevsim good year lastiklerimide nihayet karda test ettim. Kesinlikle geçer not aldılar. Ufak bir test videosu hazırladım. Bir yerlere yükleyince paylaşacağım. 👍

image0.jpeg image1.jpeg
image2.jpeg image3.jpeg
image4.jpeg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ben yapacak bişey bulamayınca araba bana yapacak işler çıkartıyor. Zevkine harcadığım bütün nakiti depremzede kardeşlerim için kullanınca arabanın iğnesi bile göze batar oldu.

Geçenlerde araba stop edip yolda kaldı. Dizelden pek anlamadığım için kurcalamadım ve satın aldığım çekici hizmetini kullandım. Ustaya götürdüm ve mazot havasını aldığımız elcik bozuk geri kaçırmış dedi. Elinde malzeme yok diye pompacıya yönlendirdi. Onlarda değiştirip verdiler. Sonraki gün araba çalışmakta zorlandı ve yine stop etti. Zor bela kenara yanaşıp elcikten pompalayarak çalıştırdım ama küfür kıyamet tabi.

Ustaya gittim kalabalıktan bakamadı. Bugün sabah tepemden aşağıya karlar boşalırken yine stop etti ve ne civatasını bıraktım ne de tekerini 😂

Bu sefer başta elcikle hava almakta fayda etmedi. Sonra çaresizlikten seri şekilde ekcikle pompalayarak bir şekilde çalıştırıp ustanın yolunu tuttum sabahın 8 inde. Detaylıca baktığında pompaçıya sağlam bir kalay çekti. Neler saydı yazamıyorum tabi. Bu değişim işinin en sağlıklısı hortumlarla beraber takım halinde değişmekmiş. Bizim pompacı usta(!) Eski hortumu yeni parçanın üstündeki hortumun içine sokup bırakmış. Haliyle oradan hava kaçırıp basıncı düşürüyor ve sistem hava yapıyor. Hortumlarla beraber elcik tekrar değişti. Şükür düzeldi araba. Şimdi diğer vatandaşın taktığı elciği götürüp çıngarmı çıkarsam yoksa bir daha hiç o dükkana uğramamak suretiyle sadakayamı saysam bilemedim. Enjektörlere ölçüm yapmıştı ona sayıp susmayı tercih ediyorum.

Bu arada 4 mevsim good year lastiklerimide nihayet karda test ettim. Kesinlikle geçer not aldılar. Ufak bir test videosu hazırladım. Bir yerlere yükleyince paylaşacağım. 👍

Ekli dosyayı görüntüle 41396 Ekli dosyayı görüntüle 41397
Ekli dosyayı görüntüle 41398 Ekli dosyayı görüntüle 41399
Ekli dosyayı görüntüle 41400
Geçmiş olsun. Goodyear'ın 4 mevsim lastiklerinden bir set eskitmiştim, çok memnum kalmıştım. Karda kış lastiği performansını kesinlikle veriyor. Sadece yazın fren yaparken dikkatli olun.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım