2009 Mercedes-Benz Viano W639|34BOT166

Ali Karaer

Ali Karaer
Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,071
2,323
2,770
25
Nevşehir/2000 Evler
Marka
Aixam
Selamlar abilerim,kardeşlerim ve değerli forum yönetimi. Aslında bu konuyu aracın iç mekan fotoğraflarını da çektikten sonra açmak istiyordum fakat, bu ara arabayla biraz uzak olmamdan dolayı iç mekan resimlerini çekemiyorum. Çektiğimde onları da ekleyeceğim artık :)

yaklaşık 3 ay boyunca eski aracım golfü sattığımda yerine geçebilmesi için araç arayışına girdim. Başta niyetimiz station wagon bir araç almaktı. Sonra babamla station wagon araç araştırırken bir anda dedi ki;
Oğlum iyi güzel sw bir araba alalım ama yarın öbür gün üniversiteye başlayacaksın. Kendin gidip geleceksin ama tekerlekli sandalyenden şöför koltuğuna geçtiğinde sw bir arabada yanında birisi olup bagaja tekerlekli sandalyeyi koyması gerekiyor dedi. Arka kapısı otomatik ve sürgülü olan bir araba alsak, sonra o arka kapıdan bir rampa yapsak veya yaptırsak, koltukları da tekerlekli sandalyenin orta boşluğa sığabileceği şekle getirsek rahat olur gibime geliyor dedi.
Sonrası hepimizin malumu zaten. Ben hemen bir konu açtım foruma, Kafamda 2 model vardı. Caravelle ve Vito-Viano.
Burada herkese teşekkür etmek istiyorum herkes fikir verdi, fakat o ara viano diyorduk içimizden. Burada açık ara caravelle kazanmıştı, Kia carnival falan tavsiye etmiştiniz fakat ben babama caravelle veya carnival mi alsak diye teklif ettiğimde, caravelle güzel ama sence de vitoya göre fazla kaba görünmüyor mu? dedi. Evet binek bir araç olmak için fazla ticari görünüyordu sanki(Viano da öyle fakat baktığınız zaman mpv ye daha yakın görünüyor) Kia carnival ise hiç düşünmedi, ileride satarkende satamazsak falan dedi ama biliyorum ki yanlızca vito içine sindiğinden öyle dedi :D Neyse
Neyse araştırmalar etmeler sonucu birkaç tane aracın sahibi ve galerilerdeki araçlar için galeriler ile görüştük. Bazıları golf ile takas etmeye hiç yanaşmadı. O dönem bir tane Bilecikte bir araç vardı. O araçla ilgili görüşmeye gidecektik. Golf'ün muayene durumları müsait değildi. Onun için gidemedik, gitsek bile benim üzerimden golf düşmeyecekti, muayenesi yoktu. Neyse bir süre golfü ufak ufak sadece işten eve evden işe öylece kullandı babam. Sonra geçtiğimiz haftalarda durumları müsaitleştirinceye kadar başka araçlara da bakmaya devam ediyordum. Bilecik'teki aracı eleme sebebimiz ise aracın en kısa şasili versiyonu oluşuydu ve o haliyle anlamını yitiriyordu. Neyse arada bir sürü araca baktım, 1-2 içime sinen araç oldu ama biz durumları müsaitleştirene kadar satıldı gitti. En sonunda şuanki aracım ve Ataşehirdeki başka bir araç arasında kaldık. Ataşehir'deki araç sahibi satmaktan vazgeçince bu aracı almaya karar verdik. Galeriye gittik aracı görmeye.
Aracın aküsü bitmişti çalışmıyordu. Fakat dışarıdan bakılınca araç gayet düzgün bir kondüsyondaydı.O gün kaparosunu verip ayrıldık oradan. Fakat aküsü olmayıp araç çalışmayınca birazcık endişelenmedim değil.
Neyse ertesi günü otoekspertize gösterdik aracı(Galeri sitesinin içerisindeki bir ekspertize gösterebileceğimiz söylendi. Ben iyice tedirgin oldum. Çünkü anlaşmalı otoekspertiz olabileceği geldi aklıma) aracın ısıtma bujisinde arızaları olduğunu, orta sunroofunun çalışmadığını(şuan ne hikmetse kastırarakta olsa çalışıyor) ,turboda yağ terlemelerinin meydana geldiğini, otomatik katlanır aynalardan sol şoför tarafının çalışmadığını söylediler.
Bagaj kapağı değişmiş, belden altı bazı yerlerinde boyalar var, kaputta bir güneş yanığı ve boya var. Fakat aracı alırken masraflar fiyattan düşüldüğünden ses etmedik. Geçtiğimiz hafta pazartesi bakıma girdi araç. Sadece ısıtma bujisi ile ilgili birşey yapamamışlar çünkü 2-3 günlük bir süreç olması gerekiyormuş(nazik bir parçaymış ve o parça kırılırsa komple motor açılması gerekiyormuş ama değişecek mecbur.) Bakıma götürdüğümüz mercedes ustası aracın ekspertizdekinden kötü bir durumu olmadığını söyledi. Sadece dpf si falan biraz tıkalıymış onuda artık bir süre devirli kullanarak kurumunu boşaltırız.
araç 342 binde fakat genel durumu iyi. sadece ufak tefek bakımları yapılmalıydı onlarında bir kısmı yapıldı bir kısmı kaldı. Eksikleri tamamlanacak ama şuanlık iyiyiz. :D Şanzımanın durumu da iyiymiş bu arada.
Kullandıkça tecrübelerimi paylaşacağım fakat golfe takıp kullandığım engelliler için olan gaz fren aparatı bu araca uyum sağlamıyor diz mesafesi olarak birazcık dar kalıyor yani. golfe uygun olan aparatı buna takarsak ailem kullanamayacak. Onun için yeniden aparat ayarlanacak artık. Şimdilik benden bu kadar. Deneyim edindikçe fotoğrafları ve edindiğim deneyimler ile ilgili yazacağım buraya. Herkese selamlar saygılar :D
IMG-20181102-WA0006.jpg
IMG-20181102-WA0007.jpg
IMG-20181102-WA0008.jpg
IMG-20181102-WA0009.jpg
IMG-20181102-WA0010.jpg
IMG-20181102-WA0011.jpg

Son düzenleme:

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Sonunda beklediğim aracın konusu açıldı. Sancılı bir süreç oldu diyebilirim, konunun çok içinde olmasak da o stresli zamanları iyi hatırlıyorum. Akü konusu, aracın site dışına çıkamaması çok tartışılmıştı. Umarım araç hakkında ki fikirlerim haksız çıkar diyordum ve haksız çıktım, gayet mutluyum. Beklendiği gibi tedirgin eden durumlar olmadı. Sonunda içine sinecek, belirli küçük hataları-sorunları olsa bile bunları bildiğin güzel bir araç aldın kendine. Aracının sorunlarını biliyor olmak çok büyük bir avantaj, ekstra bir sürpriz çıkartmaması en sevdiğim noktalardan biri oldu.

Caravelle önerilerini hiç hatırlamıyorum, şahsen Caravelle'nin çok kaba kalacağını ve arkasının rahat olmadığı düşüncesindeyim. Dayanıklılık, parça fiyatları gibi konular tartışılabilir. Fakat tasarım ve kullanım karakteri gözardı edilemez. Viano tasarım ve sürüş karakteri konusunda farkını bariz olarak hissettirir. Sadece aracın kordonları bile çok güzel bir göz zevki sunuyor. Senin aracında da kordonlar jilet gibi. ;)

İç fotoğraflarını merak ediyorum ve bekliyorum. Müsait olduğun bir gününü söyle, güzel bir detaylı temizliğini yapalım. Gerekli olan malzemeleri seninle seve seve paylaşırım, hem de küçük bir hediye olmuş olur.

Aracın uzun ömürlü olsun ve her gün marşa bastığında keyifle kullan! :)

Ali Karaer

Ali Karaer
Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,071
2,323
2,770
25
Nevşehir/2000 Evler
Marka
Aixam
Hayırlı olsun, Allah kaza bela göstermesin inşaallah hocam :)
Teşekkür ederim @Cenk abi :D
Sonunda beklediğim aracın konusu açıldı. Sancılı bir süreç oldu diyebilirim, konunun çok içinde olmasak da o stresli zamanları iyi hatırlıyorum. Akü konusu, aracın site dışına çıkamaması çok tartışılmıştı. Umarım araç hakkında ki fikirlerim haksız çıkar diyordum ve haksız çıktım, gayet mutluyum. Beklendiği gibi tedirgin eden durumlar olmadı. Sonunda içine sinecek, belirli küçük hataları-sorunları olsa bile bunları bildiğin güzel bir araç aldın kendine. Aracının sorunlarını biliyor olmak çok büyük bir avantaj, ekstra bir sürpriz çıkartmaması en sevdiğim noktalardan biri oldu.

Caravelle önerilerini hiç hatırlamıyorum, şahsen Caravelle'nin çok kaba kalacağını ve arkasının rahat olmadığı düşüncesindeyim. Dayanıklılık, parça fiyatları gibi konular tartışılabilir. Fakat tasarım ve kullanım karakteri gözardı edilemez. Viano tasarım ve sürüş karakteri konusunda farkını bariz olarak hissettirir. Sadece aracın kordonları bile çok güzel bir göz zevki sunuyor. Senin aracında da kordonlar jilet gibi. ;)

İç fotoğraflarını merak ediyorum ve bekliyorum. Müsait olduğun bir gününü söyle, güzel bir detaylı temizliğini yapalım. Gerekli olan malzemeleri seninle seve seve paylaşırım, hem de küçük bir hediye olmuş olur.

Aracın uzun ömürlü olsun ve her gün marşa bastığında keyifle kullan! :)
teşekkür ederim kanka :D bir ara temizliğini yaparız dediğin gibi :D iyi dileklerin için teşekkür ederim. İnşallah hepimiz araçlarımızı kazasız belasız kullanırız :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım