AÇIK 2011 Citroën C5 2.0 HDI SX PK Aracım çalışmıyor, hiçbir tepki yok

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen
Arkadaşlar merhaba, 2011 Citroën C5 2.0 HDI SX PK araca sahibim.

Bugün sabah işim olduğu için arabaya bindim anahtarı taktım ve göstergelerin gelmediğini gördüm ardından anahtarı çevirince araç marş basmadığını fark ettim.

Normalde anahtarı taktığımda göstergelerin çalışması vs gerekiyor. Fakat bugün fark ediyorum ki hiçbir şey olmuyor araba hiçbir şekilde tepkie vermiyor.

Aküden şüphelendim fakat manuel olarak farları vs açtığımda farlar yanıyor, sinyaller vs çalışıyor fakat araç kontak almıyor.

Kaputu açıp kutup başlarını kontrol ettim sorun yok + kutbu söktüm bekledim taktım hiçbir şey değişmedi.

Sadece fark ettiğim bir şey var araçta herhangi bir şey yapınca örneğin kapı açınca vs bir yerden bir ses geliyor 7-8 sn kontaktör sesi geliyor
kontağı çekiyor ve ses kesiliyor. Normalde böyle bir şey yoktu. Kaputu açınca fark ettim sesi, ses motor kısmından geliyor.

Not: Aynı sorun 3 hafta önce yine olmuştu Aküden diye tahmin ediyordum haftaiçi olduğu için uğarşmadım haftasonu hallederim demiştim, haftasonu gittiğimde araba tek maeşta çalıştı fakat şuan tekrarlarığı için birşeylerin terslendiğinden şüpheleniyorum.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
522
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Akü zayıfladığı için marş basmaya güç yetiremiyor gibi gözüküyor. Başka araçtan kablo ile takviye yaptığınızda aracı çalıştırabiliyorsanız aküyü değiştirmeniz gereklidir.

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen
Akü zayıfladığı için marş basmaya güç yetiremiyor gibi gözüküyor. Başka araçtan kablo ile takviye yaptığınızda aracı çalıştırabiliyorsanız aküyü değiştirmeniz gereklidir.

Tam olarak bende bunu düşünüyordum fakat geçen seferde nasıl olduda kendiliğinden çalışmış olabilirki?

Takviyeyi deneyeceğim ama sanki Aküden kaynaklı bir sorun değil gibi gözüküyor.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
522
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Tam olarak bende bunu düşünüyordum fakat geçen seferde nasıl olduda kendiliğinden çalışmış olabilirki?

Takviyeyi deneyeceğim ama sanki Aküden kaynaklı bir sorun değil gibi gözüküyor.
Hava sıcaklığından etkileniyor olabilir.
Takviye yapmayı denemek en kestirme ve maliyetsiz yöntem, dolayısıyla kontrole burdan başlayabilirsiniz. Eğer başka bir şeyden kaynaklıysa çalışmayacaktır zaten

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen
Hava sıcaklığından etkileniyor olabilir.
Takviye yapmayı denemek en kestirme ve maliyetsiz yöntem, dolayısıyla kontrole burdan başlayabilirsiniz. Eğer başka bir şeyden kaynaklıysa çalışmayacaktır zaten

Yarın deneyeceğim hocam, diyelimki takviye işe yaramadı busefer ne gibi birşey yapmalıyım acaba?

Ayrıca bugün farkına vardımki aracımda 68 A akü bulunuyor fakat 2.0 motor olduğu için 72-80 arası öneriliyor bundan kaynaklı olabileceğini düşünüyorum.

Fakat akünün üretim yılını nasıl öğrenebilirim onu bilmiyorum işte, aküyü aşşağıya bırakıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.
IMG_20230403_135042.jpg

mete25

Panpa
4 Mar 2019
522
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Ben anlattıklarınızdan büyük ihtimalle aküden kaynaklandığını düşünüyorum. Takviye işe yaramazsa kendi başınıza yapabileceğiniz pek bir şey yok.
Araç bu güne kadar 68 amper akü ile çalışıyorduysa ve son zamanlarda problem yaşadıysanız akünün 68 amper oluşu ile arızanın bağlantılı olduğunu söyleyemeyiz. Gereksiz yere yüksek amperli akü tercih etmenin faydası bulunmuyor.
Üretim tarihi akünün yan yüzlerinde yazıyor olabilir.

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen
Ben anlattıklarınızdan büyük ihtimalle aküden kaynaklandığını düşünüyorum. Takviye işe yaramazsa kendi başınıza yapabileceğiniz pek bir şey yok.
Araç bu güne kadar 68 amper akü ile çalışıyorduysa ve son zamanlarda problem yaşadıysanız akünün 68 amper oluşu ile arızanın bağlantılı olduğunu söyleyemeyiz. Gereksiz yere yüksek amperli akü tercih etmenin faydası bulunmuyor.
Üretim tarihi akünün yan yüzlerinde yazıyor olabilir.

Takviyeyi yarın demeyeceğim akşam akşam uğraşmayalım dedik karanlıkta.

Ben sürekli kullanmadığım için aracı akü çabuk boşalıyor olabilir diye düşünüyorum 68 olduğu için sonuçta fabrika verisi olarak 72 min istemişler.

3 yanında yok diğer tarafında görmek için tamamen sökmem gerek, biraz araştıracağım kodlar ile vs bulmak lazım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Genel olarak kontağın açılmadığını hissediyorsanız (teyp vb. aksesuarlardan) kontak termiğinde de sorun olabilir.

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen
Genel olarak kontağın açılmadığını hissediyorsanız (teyp vb. aksesuarlardan) kontak termiğinde de sorun olabilir.

Hocam anahtarı taktığım anda gösterge ışıklarının vs yanması bi selamlama vs yapması gerekiyorken hiçbirşey olmuyor marşa gerek dahi kalmıyor 😅

Ama anahtar takılı iken kol ile farları vs açınca iç aydınlatmalar, gösterge panelindeki bazı değerler (Km gibi) çıkıyor bi süre sonra sönüyor.

Herhangibir uyarı vs verse hani akü işareti vs yansa anlayacağım ama hiçbir tepki olmaması ve o motordan gelen ses korkutuyor beni.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,200
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Eğer arabada belli bi voltajın altında marşı tamamen iptal eden bi sistem yoksa bana da kontak ile ilgili gibi geldi. Farlar marşa göre çok az güç gerektiriyor doğru ama en azından gösterge ışıklarını yakardı diye düşünüyorum ben de. Bir de daha önce tekrarladı sonrasında normal marşa bastı demişsiniz bitik aküde çok çok düşük bi ihtimal zamanla marş bascak kadar toparlaması

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen
Eğer arabada belli bi voltajın altında marşı tamamen iptal eden bi sistem yoksa bana da kontak ile ilgili gibi geldi. Farlar marşa göre çok az güç gerektiriyor doğru ama en azından gösterge ışıklarını yakardı diye düşünüyorum ben de. Bir de daha önce tekrarladı sonrasında normal marşa bastı demişsiniz bitik aküde çok çok düşük bi ihtimal zamanla marş bascak kadar toparlaması

Geçen seferki çalıştığında araç direk "enerji modu aktif, düşük voltaj"tarzında bir uyarı vermişti.

Bende yüksek ihtimalle akü diye ümit ediyorum çünkü Fransızlarda elektronik hata bel büküyor gerçekten 😅

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen

Bunu çok zannetmiyorum kontak bozuk olsaydı bi önceki seferde nasıl çalıştık?
Hadi diyelimki kısa devre falan vardıda çalıştı e buseferde şu devreye giriyor 3 hafta kullandım kaç kez çalıştı araç bozuk olsa illa bir uyarı olurdu değilmi?

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen
Arkadaşlar çok garip gelicek belki ama bugün araca geçtim anahtarı taktım ve araç çalıştı hiçbir sorun olmadan çalıştı biraz beklerim gaz vs verdim kullandım kapadım açtım sorun yok.

Kendi kendine böyle olup olup durması aşırı saçma geliyor yakın zamanda bir elektrikçiye göstermem lazım.

Bursada güzel işini yapan bir ustayı nereden bulabilirim acaba?

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Arabanın tekrar çalışıp/çalışmayacağı aşikar, keşke bugün 5 dk aküyü ölçtürseydiniz, iyi bir usta da bulsanız ilk yapacağı aküyü ölçmek olacaktır.

Görünen o ki problemin başlıca kaynağı akü ve/veya akünün iletişim halinde olduğu parçalar.

yynscn

Yunus
Senkromeççi
3 Nis 2023
9
0
60
21
Bursa
Marka
Citroen
Arabanın tekrar çalışıp/çalışmayacağı aşikar, keşke bugün 5 dk aküyü ölçtürseydiniz, iyi bir usta da bulsanız ilk yapacağı aküyü ölçmek olacaktır.

Görünen o ki problemin başlıca kaynağı akü ve/veya akünün iletişim halinde olduğu parçalar.

2 gündür sorunsuz kullanıyorum iyi bir usta arayışındayım ilk anımda gidip göstereceğim.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım