2018 ADAC Kış lastiği testi ( 205-55-16 )

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Malum kış ayı yaklaştı. Aralık ayında da kış lastiklerine geçiş yapılacak. Lastik önerisi için gelen üyelerin fikir edinmesi açısından test yararlı olabilir.

x200-Continental-WinterContact-TS860.jpg
1st: Continental WinterContact TS 860
Total: 60.2 / Dry: 7 / Wet: 7.8 / Snow: 8.2 / Ice: 7 / Comfort: 6 / Rolling Resistance: 8.6 / Wear: 8 / Overall: 7.6
Positive: Very well balanced with top marks in the wet, low fuel consumption, especially good on snow
Negative: None mentioned

x200-Goodyear-UltraGrip-9.jpg
2nd: Goodyear UltraGrip 9
Total: 59.6 / Dry: 7.4 / Wet: 7.8 / Snow: 8 / Ice: 7 / Comfort: 5.4 / Rolling Resistance: 8.4 / Wear: 8 / Overall: 7.6
Positive: Very balanced with top marks on wet surfaces, especially good on dry roads and snow, low fuel consumption

x200-dunlop-winter-sport-5.jpg
3rd: Dunlop Winter Sport 5
Total: 58.6 / Dry: 7.4 / Wet: 7.4 / Snow: 8.2 / Ice: 7 / Comfort: 5.4 / Rolling Resistance: 7.8 / Wear: 8 / Overall: 7.4
Positive: Very balanced winter tyres, especially good on snowy roads, very good on dry and wet roads

x200-Kleber-Krisalp-HP3.jpg
4th: Kleber Krisalp HP3
Total: 58.2 / Dry: 7.2 / Wet: 6.8 / Snow: 8.2 / Ice: 7.4 / Comfort: 5.8 / Rolling Resistance: 8 / Wear: 8 / Overall: 6.8
Positive: Top marks in the snow, very good on dry roads
Negative: A little weaker in the wet than the best on test

x200-Michelin-Alpin-5.jpg
5th: Michelin Alpin 5
Total: 57.4 / Dry: 8 / Wet: 7.2 / Snow: 6.6 / Ice: 7 / Comfort: 4.8 / Rolling Resistance: 7.2 / Wear: 10 / Overall: 6.6
Positive: Best tyre in the dry and lowest wear
Negative: Slightly weak in the snow and fuel consumption tests compared to the best

x200-nexen-winguard-snowg-wh2.jpg
6th: Nexen Winguard Snow G WH2
Total: 56 / Dry: 7.4 / Wet: 6.8 / Snow: 6.6 / Ice: 7 / Comfort: 5.6 / Rolling Resistance: 7 / Wear: 9 / Overall: 6.6
Positive: Good in the dry, low wear
Negative: Slightly wear on wet roads and in the snow, high fuel consumption

x200-Fulda-Kristall-Control-HP2.jpg
7th: Fulda Kristall Control HP2
Total: 54.4 / Dry: 7 / Wet: 6.6 / Snow: 6.4 / Ice: 7.4 / Comfort: 4.8 / Rolling Resistance: 7.8 / Wear: 8 / Overall: 6.4
Positive: Good in the dry
Negative: Slightly weak in the wet and snow

x200-vredestein-snowtrac-5-profile.jpg
8th: Vredestein Snowtrac 5
Total: 55.6 / Dry: 7.4 / Wet: 6.4 / Snow: 8.2 / Ice: 7 / Comfort: 4.8 / Rolling Resistance: 8.4 / Wear: 7 / Overall: 6.4
Positive: Very good in the snow, good in the dry, low fuel consumption
Negative: Relatively weak in the wet

x200-Bridgestone-Blizzak-LM001-EVO.png
9th: Bridgestone Blizzak LM001 EVO
Total: 57.8 / Dry: 7.8 / Wet: 7.2 / Snow: 6.2 / Ice: 7.4 / Comfort: 4.8 / Rolling Resistance: 8.2 / Wear: 10 / Overall: 6.2
Positive: Very low wear, good in the wet and dry, low fuel use
Negative: Relatively weak on snow

x200-Nokian-WR-D4.jpg
10th: Nokian WR D4
Total: 54.4 / Dry: 7 / Wet: 6.2 / Snow: 8.4 / Ice: 7 / Comfort: 5.2 / Rolling Resistance: 8.6 / Wear: 6 / Overall: 6
Positive: Top marks in the snow and low fuel consumption
Negative: Relatively weak in the wet, high wear

x200-Yokohama-BluEarth-Winter-V905.png
11th: Yokohama BluEarth Winter V905
Total: 53 / Dry: 6.2 / Wet: 7 / Snow: 5.8 / Ice: 7 / Comfort: 5.2 / Rolling Resistance: 8 / Wear: 8 / Overall: 5.8
Positive: Good in the wet
Negative: Relatively weak in the dry and on snow

x200-Kumho-Winter-Craft-WP51.jpg
12th: Kumho Winter Craft WP51
Total: 51.6 / Dry: 5.6 / Wet: 5.4 / Snow: 7.6 / Ice: 7 / Comfort: 5.8 / Rolling Resistance: 6.8 / Wear: 8 / Overall: 5.4
Positive: Good in the snow
Negative: Weak in the dry and wet, high fuel consumption

x200-Giti-GitiWinterW1.jpg
13th: Giti GitiWinterW1
Total: 51 / Dry: 5 / Wet: 5.4 / Snow: 8.4 / Ice: 7.4 / Comfort: 5.2 / Rolling Resistance: 7.6 / Wear: 7 / Overall: 5
Positive: Top marks in the snow
Negative: Relatively weak in the dry and wet

x200-Pirelli-Cinturato-Winter.jpg
14th: Pirelli Cinturato Winter
Total: 53 / Dry: 5 / Wet: 7.6 / Snow: 7.8 / Ice: 7.4 / Comfort: 5.6 / Rolling Resistance: 7.6 / Wear: 7 / Overall: 5
Positive: Good in the wet and on snow
Negative: Weak in the dry

x200-Semperit-Speed-Grip-3.png
15th: Semperit Speed Grip 3
Total: 51.8 / Dry: 4.8 / Wet: 7.4 / Snow: 6.8 / Ice: 7.4 / Comfort: 5.8 / Rolling Resistance: 7.8 / Wear: 7 / Overall: 4.8
Positive: Good in the wet
Negative: Weak in the dry

x200-Laufenn--I-FIT.jpg
16th: Laufenn I FIT
Total: 46.8 / Dry: 7.6 / Wet: 1 / Snow: 7.6 / Ice: 7 / Comfort: 5 / Rolling Resistance: 8.6 / Wear: 9 / Overall: 1
Positive: Very low fuel consumption, good in the dry, low wear
Negative: Very weak in the wet

Test Summary
Best tyre for dry roads Michelin Alpin 5

Best tyre for wet roads Continental WinterContact TS 860
Goodyear UltraGrip 9

Best tyre for snow Giti GitiWinterW1
Nokian WR D4

The best tyre overall Continental WinterContact TS 860
Goodyear UltraGrip 9

The lowest fuel use Continental WinterContact TS 860
Nokian WR D4
Laufenn I FIT

The most comfortable Continental WinterContact TS 860

The best tyre for ice Bridgestone Blizzak LM001 EVO
Semperit Speed Grip 3
Pirelli Cinturato Winter
Kleber Krisalp HP3
Giti GitiWinterW1
Fulda Kristall Control HP2

The lowest wear Bridgestone Blizzak LM001 EVO
Michelin Alpin 5

Kaynak : https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2018-ADAC-Winter-Tyre-Test-205-55-R16.htm

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Geçen kış ug9'u görmüştüm ve hatta beğenmiştim de değerlerini. Almaya niyetlendim ama Türkiye'de hep ug8 satılıyordu. Kısmet değilmiş fakat güzel lastik olduğu belliydi.
Ug7'den beri Goodyear bu konuda oldukça başarılı. Hatta Yaman abide 4-5 senelik UG7 vardı bir önceki focus'unda, yol sesi çok artmıştı ama hala canavar gibi çıktığı yerler oldu sıfır lastiklerin çıkamadığı :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ug7'den beri Goodyear bu konuda oldukça başarılı. Hatta Yaman abide 4-5 senelik UG7 vardı bir önceki focus'unda, yol sesi çok artmıştı ama hala canavar gibi çıktığı yerler oldu sıfır lastiklerin çıkamadığı :)
Bakalım, belki sonra ki lastikte bir de goodyear deneriz :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
yapalım bi tane 18" o Focus'a :) 225/40/18 + vogtland ya da eibach
İleride yay düşünüyorum ben de ama şu sıralar ona pek vaktim yok. Önce yay + 16 inç lastikle tutuş - konfor dengesini deneyeceğim. Beğenir ve bana yeterli olduğunu düşünürsem lastik ebatı büyütmeyeceğim. Malum, ebat büyüyünce lastik fiyatları çıldırıyor resmen :D

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
İleride yay düşünüyorum ben de ama şu sıralar ona pek vaktim yok. Önce yay + 16 inç lastikle tutuş - konfor dengesini deneyeceğim. Beğenir ve bana yeterli olduğunu düşünürsem lastik ebatı büyütmeyeceğim. Malum, ebat büyüyünce lastik fiyatları çıldırıyor resmen :D
büyük ihtimalle öyle de çok tatmin eder, zaten focus ama 18 olduğu zaman direksiyon tepkileri nefis oluyor.
Beni Nokian şaşırttı.

evet ona ben de şaşırdım. daha yukarıda görmeyi beklerdim ama testler ne kadar bağımsız o da var :) pozitif ayrımcılık seziyorum ben biraz

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
büyük ihtimalle öyle de çok tatmin eder, zaten focus ama 18 olduğu zaman direksiyon tepkileri nefis oluyor.
Sürüş daha zevkli olacaktır tahmin ediyorum zaten. Ama bizim buralarda yollar pek temiz asfaltlı değil. Çukurlar boldur. Haliyle ince yanak lastik burada çok çabuk eskidiği gibi ön düzene de çok yük bindiriyor. Buna ek olarak 16'ya göre azalacak konfor + yükselecek lastik fiyatından dolayı bana çok cazip gelmiyor. He sık sık piste giren, ciddi viraj kasan biri olsam belki göze alırdım ama şuan için bana pek faydası yok maalesef yüksek ebatta lastiğin. Muhtemelen yay değişikliği beni fazlasıyla tatmin edecektir.

Beni Nokian şaşırttı.
Hocam zaten farkındaysan lastikler arasında ki puanlamada bariz büyük farklar yok. Overall'da 1-2 puan fark sıralamayı ciddi ölçüde etkilese de günlük kullanımda ne derece fark edilir bir etki yaratır orası şüpheli.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Sürüş daha zevkli olacaktır tahmin ediyorum zaten. Ama bizim buralarda yollar pek temiz asfaltlı değil. Çukurlar boldur. Haliyle ince yanak lastik burada çok çabuk eskidiği gibi ön düzene de çok yük bindiriyor. Buna ek olarak 16'ya göre azalacak konfor + yükselecek lastik fiyatından dolayı bana çok cazip gelmiyor. He sık sık piste giren, ciddi viraj kasan biri olsam belki göze alırdım ama şuan için bana pek faydası yok maalesef yüksek ebatta lastiğin. Muhtemelen yay değişikliği beni fazlasıyla tatmin edecektir.

Hocam zaten farkındaysan lastikler arasında ki puanlamada bariz büyük farklar yok. Overall'da 1-2 puan fark sıralamayı ciddi ölçüde etkilese de günlük kullanımda ne derece fark edilir bir etki yaratır orası şüpheli.
yay ile oldukça keyifli ve dışarıdan görüntü olarak da çok şık duruyor. 3.5 larda kafası biraz daha yerde arabanın. yay sonrası çok dengeli oluyor. Bu fark özellikle pws de çok belli

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
yay ile oldukça keyifli ve dışarıdan görüntü olarak da çok şık duruyor. 3.5 larda kafası biraz daha yerde arabanın. yay sonrası çok dengeli oluyor. Bu fark özellikle pws de çok belli
Yay sonrası ön düzende falan bir yıpranma, tıkırtı, lıkırtı gibi sorunlar oluyor mu zaman içinde peki ?

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Yay sonrası ön düzende falan bir yıpranma, tıkırtı, lıkırtı gibi sorunlar oluyor mu zaman içinde peki ?
ben hiç yaşamadım, fiestayı da uzun süre ve ekstra sertleştirilmiş amartisör ile kullanmıştım. Ford'ların ön takımı zaten sağlam kolay kolay problem olmuyor, yayın da ekstra yaratacağı yıpranma olacağını sanmıyorum

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ben hiç yaşamadım, fiestayı da uzun süre ve ekstra sertleştirilmiş amartisör ile kullanmıştım. Ford'ların ön takımı zaten sağlam kolay kolay problem olmuyor, yayın da ekstra yaratacağı yıpranma olacağını sanmıyorum
Eyvallah hocam.. Bakalım, önümüzde ki mayıs uzatılmış garantim de bitiyor. Garanti bitmeden dokunmuyorum araca ama ondan sonra ciddi ciddi düşüneceğim. Zaten böyle bir güncelleme de uzun zamandır var aklımda. Hayırlısı..

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Eyvallah hocam.. Bakalım, önümüzde ki mayıs uzatılmış garantim de bitiyor. Garanti bitmeden dokunmuyorum araca ama ondan sonra ciddi ciddi düşüneceğim. Zaten böyle bir güncelleme de uzun zamandır var aklımda. Hayırlısı..
aslında daha önce de konuşmuştuk, imkanlar el verseydi o zaman değiştirseydin mükemmel olurdu. Serviste orjinal servis onaylı Eibachlar bedava rakama veriliyordu.
Ford Aksesuar'dan takip edebilirsin, life card ile vs indirim olabilir belki.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
aslında daha önce de konuşmuştuk, imkanlar el verseydi o zaman değiştirseydin mükemmel olurdu. Serviste orjinal servis onaylı Eibachlar bedava rakama veriliyordu.
Ford Aksesuar'dan takip edebilirsin, life card ile vs indirim olabilir belki.
Ben garantiliyken araca dokunmayı pek sevmiyorum hocam. Aramızdan ayrılan bir üyenin ibiza cupra aracında yay var diye şanzımanı garanti dışı bırakmışlardı. Ne alakaysa :D Far ampulünü bile yetkilide değiştiriyorum ben ne olur olmaz diye. O sebeple garanti varken araca hiç dokunmadım. Bitince bakacağız o işlere. Ben de Ford Aksesuar kısmından temin etmeyi düşünüyorum zaten.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Beni Nokian şaşırttı.
Wr d4 modeli biraz eskide kaldı diğer markaların modelleri ona göre daha güncel abi. D5 mi artık ne isimle gelir bilmiyorum ama o zaman alınır. Gerçi yine d4 aldırabilecek güveni bana verdi kendisi, belki hala daha deli gibi sattığı için güncellememişlerdir

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım