205 / 55 / 16 Lastik Ebatı Hak.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
İyi Akşamlar,
Benim focus daki yazlık lastikler artik epey kötü önlerde michelin var primacy 3 ama arkalarda pirelli var. Primacy 3'ler çok iyi durumda bu sene üretim. Ama arkalarda ki pirelliler berbat durumda.
Şimdilik kışlık lastik alacağım (havalar 7 derece altına düşene kadar bu lastikler aynen devam) 4 tane alacağım DAYTON marka kışlık 2017 üretim 8 mm dişleri var toplam 800 tl çıkma lastik ama tertemiz gibi. Onu mu alsam beni idare eder mi ? İstanbul'da ikamet etmekteyim ve kışın karda yağmurda en uzun havalimanına gider gelirim gerisi hep şehir içi.
Kis sonuda 2 tane de yazlık alıp lastik işini uzunca sure çözmüş olurum diye düşünmekteyim.
Sıfırı 280 tl civarı böyle çıkma alırsam 200 veya daha altına gelecek.
Öneriniz nedir ?
Bende 4 tane nokian almak isterdim ama tanesi neredeyse 450 tl olunca o kadar bütçe ayıramıyorum maalesef..

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,528
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Aceleci davranmayın öncelikle tavsiyem bu olsun size :) Biraz bekleyin araştırayım bende bazı şeyleri çıkma lastiğe 800 vermektense 3 aşağı 5 yukarı tabiriyle sıfır lastik almak daha iyi olacaktır , takipteyim , araştırıyorum :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,528
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Önerdiğim lastikleri şuraya koyuyorum benim gördüğüm fiyat aralıklarını yazıyorum umuyorum yardımcı olur ;

1- Semperit SpeedGrip 3 ( 226-255 TL) ADAC testlerinde sürekli gözüme çarpan olumlu yorumları olan bir lastik.
2- Sava Eskimo S3+ (280-330 TL) Benim kendi kullandığım kışlık lastiklerim. Oldukça memnunum kendilerinden.
3- Petlas Snowmaster W651 (211-330 TL) Çok övülüyor ve doğuda bir çok aracın altında gördüğüm lastiktir , seviliyor ve iyi tutuyor demek ki.

Size en uygun fiyat açısından 1&3 olacaktır , bulun "internet market" olarak alabilirsiniz güvenilir olurlar satıcıyla konuşursunuz :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Aceleci davranmayın öncelikle tavsiyem bu olsun size :) Biraz bekleyin araştırayım bende bazı şeyleri çıkma lastiğe 800 vermektense 3 aşağı 5 yukarı tabiriyle sıfır lastik almak daha iyi olacaktır , takipteyim , araştırıyorum :)

Önerdiğim lastikleri şuraya koyuyorum benim gördüğüm fiyat aralıklarını yazıyorum umuyorum yardımcı olur ;

1- Semperit SpeedGrip 3 ( 226-255 TL) ADAC testlerinde sürekli gözüme çarpan olumlu yorumları olan bir lastik.
2- Sava Eskimo S3+ (280-330 TL) Benim kendi kullandığım kışlık lastiklerim. Oldukça memnunum kendilerinden.
3- Petlas Snowmaster W651 (211-330 TL) Çok övülüyor ve doğuda bir çok aracın altında gördüğüm lastiktir , seviliyor ve iyi tutuyor demek ki.

Size en uygun fiyat açısından 1&3 olacaktır , bulun "internet market" olarak alabilirsiniz güvenilir olurlar satıcıyla konuşursunuz :)

Öncelikle araştırmanız için teşekkür ederim.
Lastik fiyatlarına baktım sahibinden.com da yine üç aşağı beş yukarı Dayton lastikçinin verdiği fiyatlarla aynı.
Ama düşününce de zaten 800tl verinceye kadar üstüne 100 tl veya biraz daha vererek sıfır lastik almak mantıklı geldi.
Her ne kadar dediğim lâstik az kullanılmamış olsa da en azından 1-2 kere de olsa sök tak olmuştur. O yüzden bende sıfır lastiğe yönelmiş durumdayım.
Dediğimiz lastikleri de tekrar araştırayım zaten aşırı agir kis geçmiyor burada o yüzden aşırı iyi şeylere bakmıyorum hem f/p hemde beni yol tutuş / sessizlik anlamında üzmeyecek lastik arıyorum.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,528
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Öncelikle araştırmanız için teşekkür ederim.
Lastik fiyatlarına baktım sahibinden.com da yine üç aşağı beş yukarı Dayton lastikçinin verdiği fiyatlarla aynı.
Ama düşününce de zaten 800tl verinceye kadar üstüne 100 tl veya biraz daha vererek sıfır lastik almak mantıklı geldi.
Her ne kadar dediğim lâstik az kullanılmamış olsa da en azından 1-2 kere de olsa sök tak olmuştur. O yüzden bende sıfır lastiğe yönelmiş durumdayım.
Dediğimiz lastikleri de tekrar araştırayım zaten aşırı agir kis geçmiyor burada o yüzden aşırı iyi şeylere bakmıyorum hem f/p hemde beni yol tutuş / sessizlik anlamında üzmeyecek lastik arıyorum.

Eminim bu 3 lastikten en az 1 i istediğinizi karşılayacaktır , benim şu an tavsiyem ekonomik baskıyı göz önüne alarak petlas olur :) Doğru lastik basınçlarında üzeceğini zannetmiyorum ;)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Eminim bu 3 lastikten en az 1 i istediğinizi karşılayacaktır , benim şu an tavsiyem ekonomik baskıyı göz önüne alarak petlas olur :) Doğru lastik basınçlarında üzeceğini zannetmiyorum ;)
Dediğim gibi biraz daha araştırma yapayım öyle karar vereyim.
İnşallah güzel ve biraz da ekonomik şeyler bulurum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
zaten aşırı agir kis geçmiyor burada o yüzden aşırı iyi şeylere bakmıyorum hem f/p hemde beni yol tutuş / sessizlik anlamında üzmeyecek lastik arıyorum.
4 seneyi doldurarak w651'i aynı ebatlarda kullandım. Hava sıcaklığı 7-8 derecenin altındaysa, kar yağışı varsa, buz varsa aracın altı kara oturmadığı müddetçe yolda kalması çok zor. O konuda çok iyi bir lastik. Ama gel gör ki hemen hemen her ucuz kış lastiğinde görülmesi muhtemel bir durum olarak hava sıcaklığı arttığında ( +10 derece ) sapıtmaya başlıyor. Hele bu sıcaklıklarda ıslak zemin görürse direkt kayar. Sakin sakin gitmeme rağmen kaç defa esp kurtardı beni. Kışın sert geçmediği yerlerde, nispeteden de sıcaklıkların yüksek olduğu yerlerde kullanılacak bir lastik değil. Bu arada 2.senesiyle birlikte bahsettiğim etkiler daha fazla görülür ve sessizlik de beklemeyin.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,528
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
4 seneyi doldurarak w651'i aynı ebatlarda kullandım. Hava sıcaklığı 7-8 derecenin altındaysa, kar yağışı varsa, buz varsa aracın altı kara oturmadığı müddetçe yolda kalması çok zor. O konuda çok iyi bir lastik. Ama gel gör ki hemen hemen her ucuz kış lastiğinde görülmesi muhtemel bir durum olarak hava sıcaklığı arttığında ( +10 derece ) sapıtmaya başlıyor. Hele bu sıcaklıklarda ıslak zemin görürse direkt kayar. Sakin sakin gitmeme rağmen kaç defa esp kurtardı beni. Kışın sert geçmediği yerlerde, nispeteden de sıcaklıkların yüksek olduğu yerlerde kullanılacak bir lastik değil. Bu arada 2.senesiyle birlikte bahsettiğim etkiler daha fazla görülür ve sessizlik de beklemeyin.

Evet kullanıcı yorumuda aldık :) benim gözümde F/P en iyi kışlıkların başında gelir ki şimdi orta sınıf dediğimiz lastik markaları kışlıkları 300-350 den başlıyor ki benim EskimoS3+ ları ben adeti 170 TL ye almıştım siz hesap edin :D W651 benim genelde iç anadolu ve doğudaki araçlarda çok gördüğüm lastikti kendileri , birde goodyear UG8 çok görmüştüm :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Evet kullanıcı yorumuda aldık :) benim gözümde F/P en iyi kışlıkların başında gelir ki şimdi orta sınıf dediğimiz lastik markaları kışlıkları 300-350 den başlıyor ki benim EskimoS3+ ları ben adeti 170 TL ye almıştım siz hesap edin :D W651 benim genelde iç anadolu ve doğudaki araçlarda çok gördüğüm lastikti kendileri , birde goodyear UG8 çok görmüştüm :)
Kışın sert geçtiği bölgelerde yaşıyor olsam şuan kullandığım Ts860'a ben de onca parayı bayılmazdım hocam. Ben w651 ile ocak ayında küre dağlarına, ılgaz dağına falan tırmandım zincirsiz. Ne patinaj çekti ne frenlemede kızakladı.. Üstelik 3.senesindeydi lastik. Bu fiyata böyle kışlık bulmak kolay değil. Ama ne var ki kışın sert geçmediği bölgelerde de sıkıntılı bir lastik. 70-80'le giderken bile ıslak zemin görünce beni kaç defa karşı şeride attı bu lastikler. Allah'tan araçta esp vardı da hep o kurtardı. O sebeple hem karda iş yapsın hem de hava sıcaklığı kışlıkların ideal çalışma sıcaklığının üstüne çıktığında iş yapsın istiyorsanız mecbur piyasanın iyi kışlıklarına bakmak gerek. Ben w651'i ve piyasanın iyilerinden olan conti ts 860'ı uzunca müddet deneyimlediğim için ikisi arasında ki bariz farkı artık daha net ayırt edebiliyorum. W651'i alan kişiler hava sıcaklığı yükseldiğinde aracı temkinli kullansın yeter :)

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,528
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Kışın sert geçtiği bölgelerde yaşıyor olsam şuan kullandığım Ts860'a ben de onca parayı bayılmazdım hocam. Ben w651 ile ocak ayında küre dağlarına, ılgaz dağına falan tırmandım zincirsiz. Ne patinaj çekti ne frenlemede kızakladı.. Üstelik 3.senesindeydi lastik. Bu fiyata böyle kışlık bulmak kolay değil. Ama ne var ki kışın sert geçmediği bölgelerde de sıkıntılı bir lastik. 70-80'le giderken bile ıslak zemin görünce beni kaç defa karşı şeride attı bu lastikler. Allah'tan araçta esp vardı da hep o kurtardı. O sebeple hem karda iş yapsın hem de hava sıcaklığı kışlıkların ideal çalışma sıcaklığının üstüne çıktığında iş yapsın istiyorsanız mecbur piyasanın iyi kışlıklarına bakmak gerek. Ben w651'i ve piyasanın iyilerinden olan conti ts 860'ı uzunca müddet deneyimlediğim için ikisi arasında ki bariz farkı artık daha net ayırt edebiliyorum. W651'i alan kişiler hava sıcaklığı yükseldiğinde aracı temkinli kullansın yeter :)

Çok iyi bir açıklama olmuş bu elinize sağlık demek istiyorum , sonuçta aracın altındaki lastiğin ekonomik sınıf bir kış lastiği olduğunu unutmamak lazım :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Çok iyi bir açıklama olmuş bu elinize sağlık demek istiyorum , sonuçta aracın altındaki lastiğin ekonomik sınıf bir kış lastiği olduğunu unutmamak lazım :)
Estagfurullah hocam teşekkür ederim. Dediğiniz gibi neticede parası belli, ekonomik bütçelere göre lastikler bunlar. Tanesi 350-400 liralık lastiklerden beklediğimiz performansı beklememek lazım. Buna ek olarak ekonomi sınıfı lastik de olsa zayıf yönünü bilip ona göre kullanırsak hiç problem olmaz. Dediğim gibi w651'in zayıf yönü hava 10 dereceleri görünce ıslak zeminde tehlikeli oluyor. Bunu bilerek kullanılırsa bir sorun teşkil etmez :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
1000tl ye nokian wr 4d buldum elden alıcam sizce değer mi ? Lastik nerdeyse sifir
Ya da istanbul için o kadar iyi lastiğe gerek var mi ?
Lassalar 500 civarı alınıyor çünkü

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
1000tl ye nokian wr 4d buldum elden alıcam sizce değer mi ? Lastik nerdeyse sifir
Ya da istanbul için o kadar iyi lastiğe gerek var mi ?
Lassalar 500 civarı alınıyor çünkü
Nokian tabii ki diğer lastikten daha iyi. 3-4 sene kullanılacağı düşünüldüğünde maddi durum varsa iyisine yönelmek daha mantıklı. Fakat bu beni çok zorlar, arada ki fark bana pek bir şey kazandırmaz, ben zaten kışın pek sık araba kullanmam deniliyorsa ucuzuna yönelinebilir.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Hocam İstanbul'da son 2 kışı ben Sava Eskimo S3'lerle geçirdim. İki farklı otomobilimde kullandım (Golf, Megane). Geçen sene pek kış olmadı ve araba çoğunlukla garajda yattı ama önceki sene güzel kış olmuştu bilen bilir. Karın ilk yağdığı zamanlarda ve birkaç gün yerde kaldığı zamanlarda kullandım, ıslak zeminde kullandım ve sıcaklığın yer yer mevsim normalleri üzerine çıktığı zamanlarda kullandım. Bence özellikle İstanbul şartları için fiyat/performans ürünüdür. Benim de tavsiyem eğer geçici bir çözüm aramıyorsanız yeni lastik almanız, ama ikinci el düşünürüm diyorsanız ben de elden çıkarmayı düşünebilirim. Kapalı garajda duruyor arabam artık ve kışlık lastik için sök tak işine girmeyi düşünmüyorum. İhtiyaç fazlası durumuna düştü benim lastiklerim şu an.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Arkadaşlar Goodyear Ultragrip 8 buldum 700Tl gibi bir fiyata 2017 41. Hafta üretimli adam bir sezon kullandım diyor sizce alayim mi ? Fiyat nasıldır bana çok iyi geldi açıkçası.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Fotoğraflarda bir sorun gözükmüyor ama canlı canlı incelemek lazım..
Balon, yama, catlak, kırık yok diyor.
Yama falan cok muhim degil. Neticede lastige civi falan girebiliyor. Ufak bir yamayla durum cozuluyor. Yarilma, yanaklarda ciddi darbe gibi seyler yoksa sorunsuz kullanilir.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım