205/55R16 Lastik Önerisi

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
Herkese merhaba,

Aracımın 205/55/R16 ebatında lastiklerini değiştireceğim. Şu an Energy Saver+'lar var üzerinde, ona benzer sessizlikte ve konforda yaz lastiği önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhabalar.
Sessizlik + konfor bir arada deyince Goodyear Efficient Grip Performance modelini öneririm. Özellikle 205/55/16 91T yük ve hız indekslerine sahip lastiği bu konuda bayağı başarılı işler çıkarıyor.
upload_2019-1-23_19-25-27.png

Lassa'nın da bu konuda methini duydum ama deneyimlemediğim için ne bir şey söyleyemiyorum. Impetus Revo 2+ modelinin 205/55R16 91V lastiğinin etiketi de hiç fena değil. Özellikle 66db anormal bir değer =)
upload_2019-1-23_19-29-28.png

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
Merhabalar.
Sessizlik + konfor bir arada deyince Goodyear Efficient Grip Performance modelini öneririm. Özellikle 205/55/16 91T yük ve hız indekslerine sahip lastiği bu konuda bayağı başarılı işler çıkarıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 16964

Lassa'nın da bu konuda methini duydum ama deneyimlemediğim için ne bir şey söyleyemiyorum. Impetus Revo 2+ modelinin 205/55R16 91V lastiğinin etiketi de hiç fena değil. Özellikle 66db anormal bir değer =)
Ekli dosyayı görüntüle 16965
Teşekkür ederim. Peki etiketten lastiğin 3 kanallı mı 4 kanallı mı olduğunu anlama şansımız var mı?
Bir de PC5 ile arasında kalmıştım EGP'nin, PC5 daha gürültülü ancak tutuş konusunda nasıllardır?

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Direk konfor ve desibel üzerine üretilmiş lastikler var. ''Yokohama Advan decibel'' .
https://www.y-yokohama.com/global/product/tire/tires/passenger/advan_db/
Onun dışında P1 ler de sessiz lastiklerdir.Ancak f/p olarak kesinlikle 205/55/16 ebadında karşılaştığım en sessiz lastik 66db ile Lassa Impetus Revo 2+, sizin ebatta da 66db vermişler. Aklınızda bulunsun derim.Ayrıca 4 kanallıdırlar

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Teşekkür ederim. Peki etiketten lastiğin 3 kanallı mı 4 kanallı mı olduğunu anlama şansımız var mı?
Bir de PC5 ile arasında kalmıştım EGP'nin, PC5 daha gürültülü ancak tutuş konusunda nasıllardır?
EGP modelinde kanal sayısının üretim yerine göre değiştiğini duymuştum. Ama aynı zamanda ebata göre de değişiyor. Üzerinde o etiket olan bir lastiğin kötü olma ihtimalini pek görmüyorum. :) Kanal sayısına çok takılmayın.
Conti Premium Contact modellerini (pc5 ve pc3) daha önce birkaç set kullandık. Onlar da yol tutuş ve fren konusunda gayet iyidir. Direk olarak gürültülü dersem haksızlık etmiş olurum, ancak Goodyear'a göre gürültülü diyebilirim. Bir de çok yol yapanlara öneremem, 30.000 km'de bile dişlerinin bitme ihtimali var. Ama dişlerin çabuk aşınması kafa karıştırmasın, öyle kolay patlayan veya baloncuk çıkaran lastik değildir, dış koşullara dayanıklıdır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
4 kanalli Avrupa uretim egp lastiginin etiketleri yakitta B, islak yol tutusta A degerdir. Islak yol tutusunda A'dan dusuk deger almis lastikler kesin emin olmamakla birlikte kuvvetli muhtemel 3 kanalli yerli uretimdir. Yerli uretim egp vasattir.

Bayiden alirsaniz zaten gozunuzle gorursunuz. Internetten alirsaniz saticiya telefonla ulasip etiket degerlerini ve 3-4 kanal konusunu sorabilirsiniz.

Egp ve pc5 lastiklerini kullandim. Suan pc5 kullaniyorum. Kuruda pc5 daha iyi, islakta ise egp daha iyi. Kuruda frenleme pc5 daha iyi ve islakta da benzer duzeydeler. Bunun yaninda lastik yumusakligi olarak aralarinda bariz fark yok. En azindan zaman icinde kullanimimda boyle bir fark gormedim. Pc5 gurultulu degildir ama egp ona gore bariz daha sessiz ve yuvarlanma direnci dusuk oldugu icin yakit tuketimi de daha iyi. Dayaniklilik konusunda iki lastigin de sorununu gormedim. Pc5 30 bin km'ye yaklasti hala hamuru falan bozulmadi, disleri saglam.

Son düzenleme:

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
Yarın Continental ve Goodyear'ı arayacağım. İnternetten baktığımda genel olarak EGP daha ucuz, büyük ihtimalle onu tercih ederim sessizliğini de göz önünde bulundurunca.

@DouglasAdams bahsettiğiniz lastiğin Decibel modelini Türkiye sitesinde bulamadım. Fiyatı ne civarlardadır? Fiyat listesine baktığımda biraz tuzluydu genel olarak fiyatlar.

Teşekkür ederim herkese

Son düzenleme:

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
Arkadaşlar Continental'i ve Goodyear'ı aradım; EGP için 400, PC5 için 410 TL fiyat çektiler. Continental'daki çalışan EcoContact 6 önerdi bir de. TyreReviews'te sadece 3 oylaması var, internette genel olarak da bir şey bulamadım. Kullananınız veya bilgisi olan var mı?

SweentLy

Profesör
22 Eki 2016
73
79
1,010
Lastiğin modeli Efficentgrip ise 3 kanallı Efficentgrip Performance ise 4 kanallı diye biliyorum

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar Continental'i ve Goodyear'ı aradım; EGP için 400, PC5 için 410 TL fiyat çektiler. Continental'daki çalışan EcoContact 6 önerdi bir de. TyreReviews'te sadece 3 oylaması var, internette genel olarak da bir şey bulamadım. Kullananınız veya bilgisi olan var mı?
EcoContact 3 müydü neydi bizim kullandığımız. PremiumContact kalitesinde değil, her yönden bir tık altındaydı. Olumlu tarafı daha az yaktırıyordu. 6. serisi ne ara çıkmış ya... :)
Bir bayi ile 365 TL’ye anlastim EGP icin, aksam taktiracagim. Tesekkurler herkese
Güle güle kullanın. Rodaj bitince yorumlarınızı bekleriz.

sunake

Profesör
8 Eyl 2016
269
371
1,445
EcoContact 3 müydü neydi bizim kullandığımız. PremiumContact kalitesinde değil, her yönden bir tık altındaydı. Olumlu tarafı daha az yaktırıyordu. 6. serisi ne ara çıkmış ya... :)

Güle güle kullanın. Rodaj bitince yorumlarınızı bekleriz.
Teşekkür ederim. Henüz canını almadım lastiğin ama konfor ve sessizlik konusunda energy saver ile aynı olduğunu söyleyebilirim. Tutuş konusunda da kesin daha iyi olacağını düşünüyorum zaten, sanırım iyi bir tercih oldu :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım