235 40 r18 Scirocco Lastiği Kararı / Asymmetric 6 vs PilotSport 4S vs PilotSport 5

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Merhaba arkadaşlar, Asymmetric 6 ile 600 kilometreyi tamamlayınca artık birşeyler yazmak için yeterli yol yaptık dedim. Lastiğin sportif sürüş özelliklerini methedebilirim, ama şu an için bu konuda daha çok negatif bir ruh hali içindeyim. Lastiği konfor odaklı olsun diye almadım, sert karakterli olacağını biliyordum, ama önemli başka bir sorunla karşılaştım: gürültü. Mükemmel pürüzsüz ve azınlıkta kalan bir kısım asfalt dışında, lastik kabul edilebilir sınırların ötesinde bir kabin içi uğultuya sebep oluyor. Muhtemelen testler bu tip çok kaliteli yol yüzeylerinde yapıldığı için test sonuçlarına yansımamış olabilir. Tabii performans adına buna alışmak da mümkün, bende buna çalışıyorum, ama benim otomobildeki müzik zevkimin dibine kibrit suyu döktügü bir gerçek, içine etti dememek için söylüyorum. Şu an için başka birşey yazmak istemiyorum, Asymmetric 5'te bu düzeyde bir sorun olsa hatırlardım diye düşünüyorum. Olursa öneri ve yorumlarınızı takip edeceğim. Saygılar, selamlar.
Gürültü konusunda yapılabilecek bir şey yok hocam. Hız ve yuk endeksinizi bilemiyorum ama muhtemelen 70 db gürültü seviyesine sahip lastiğiniz. Ps 5 falan 72 db seviyesinde. 4 ve 4s de keza goodyeardan yüksek. Conti de yüksek. Bu ebatta bu lastik seviyesinde hem böyle sürüş performansı alıp hem db cinsinden 70lerde kalabilen lastik zaten pek yok. Bana kalırsa yapılabilecek iki şey var: ya alışmaya çalışacaksınız ya da ultra yüksek performanslı lastikten vazgeçip primacy 4, ultra contact gibi modellere yoneleceksiniz

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Gürültü konusunda yapılabilecek bir şey yok hocam. Hız ve yuk endeksinizi bilemiyorum ama muhtemelen 70 db gürültü seviyesine sahip lastiğiniz. Ps 5 falan 72 db seviyesinde. 4 ve 4s de keza goodyeardan yüksek. Conti de yüksek. Bu ebatta bu lastik seviyesinde hem böyle sürüş performansı alıp hem db cinsinden 70lerde kalabilen lastik zaten pek yok. Bana kalırsa yapılabilecek iki şey var: ya alışmaya çalışacaksınız ya da ultra yüksek performanslı lastikten vazgeçip primacy 4, ultra contact gibi modellere yoneleceksiniz
Üstadım ben kaç yıldır bu kategoride lastik kullanıyorum, böyle bir sıkıntım hiç olmadı.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Üstadım ben kaç yıldır bu kategoride lastik kullanıyorum, böyle bir sıkıntım hiç olmadı.
Lastik havaları normalse ya lastikte fabrikasyon bir sorun vardır ya da kullandığınız güzergahtaki asfalt kalitesi çok kötüdür. Hani bu yol tutuş, viraj limiti gibi göreceli bir konu da değil kimine yetsin kimine yetmesin diyelim. Desibel seviyeleri AB standartlarıyla ölçülür. Bunlarda herhangi bir oynama ya da subjektif bir değerlendirme olamaz. 70'se 70'tir. 72 ise 72'dir. Siz baktınız mı lastiğinizi alırken etiket değerlerine ? 70 db mi ses seviyesi ?

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Lastik havaları normalse ya lastikte fabrikasyon bir sorun vardır ya da kullandığınız güzergahtaki asfalt kalitesi çok kötüdür. Hani bu yol tutuş, viraj limiti gibi göreceli bir konu da değil kimine yetsin kimine yetmesin diyelim. Desibel seviyeleri AB standartlarıyla ölçülür. Bunlarda herhangi bir oynama ya da subjektif bir değerlendirme olamaz. 70'se 70'tir. 72 ise 72'dir. Siz baktınız mı lastiğinizi alırken etiket değerlerine ? 70 db mi ses seviyesi ?
Hayır ama Goodyear'ın bu konuda Asymmetric 5'e göre iyileşme olduğunu iddia ettiğini biliyorum. Güzergah deyince, Avrupa yakası ikinci çevre yolu herhalde en tipik güzergahımdır. Gittiğim yolda belirgin bir sorun yok. Eski asfalt - gürültülü - ve nisbeten yeni dökülmüş asfalt farkı dikkatimi çekti.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hayır ama Goodyear'ın bu konuda Asymmetric 5'e göre iyileşme olduğunu iddia ettiğini biliyorum. Güzergah deyince, Avrupa yakası ikinci çevre yolu herhalde en tipik güzergahımdır. Gittiğim yolda belirgin bir sorun yok. Eski asfalt - gürültülü - ve nisbeten yeni dökülmüş asfalt farkı dikkatimi çekti.
5 ile 6'nın sizin ebatlarınızda lastik gürültü seviyesi 70 db yani ikisi de aynı gürültüyü üretiyor. Goodeyar'ın 6'da iddia ettiği geliştirme; 6'nın sürüş performansını 5'e göre oldukça arttırırken gürültü seviyesinin de artmasını engelleyerek benzer seviyede tuttuğu. Netice itibariyle bu da bir geliştirme. Çünkü 6 ile benzer performansı sunan rakipleri gürültü konusunda 71-72 db seviyesinde kalıyor.

Çevreyolu ve otoban üzerindeki asfalt farklılıkları emin olun her lastikte aynı etkiyi bırakıyor. Ben premium contact 6 kullanıyorum. Otoban üzerinde eski ve yeni asfalt geçişlerinde öyle büyük gürültü farkı var ki lastiğin çıkardığı sesler bu durumlarda daha da fazla batabiliyor kulağıma.

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bu arada,
5 ile 6'nın sizin ebatlarınızda lastik gürültü seviyesi 70 db yani ikisi de aynı gürültüyü üretiyor. Goodeyar'ın 6'da iddia ettiği geliştirme; 6'nın sürüş performansını 5'e göre oldukça arttırırken gürültü seviyesinin de artmasını engelleyerek benzer seviyede tuttuğu. Netice itibariyle bu da bir geliştirme. Çünkü 6 ile benzer performansı sunan rakipleri gürültü konusunda 71-72 db seviyesinde kalıyor.

Çevreyolu ve otoban üzerindeki asfalt farklılıkları emin olun her lastikte aynı etkiyi bırakıyor. Ben premium contact 6 kullanıyorum. Otoban üzerinde eski ve yeni asfalt geçişlerinde öyle büyük gürültü farkı var ki lastiğin çıkardığı sesler bu durumlarda daha da fazla batabiliyor kulağıma.
Evet, cevaplar için teşekkürler Cenk bey. Bu desibel seviyeleri sanırım genellikle dış ses için veriliyor, şöyle bir baktım. Pek aklım almıyor doğrusu, ben de Premium Contact 6'dan geliyorum en son. Bence gerçekten sessiz ve konforlu bir lastikti. Bir başka arkadaş var forumda Asymmetric 6 almış, onun görüşü gelse faydalı olur diye düşünüyorum. Bir fabrikasyon hatası varsa çok geç olmadan üzerine gitmek iyi olurdu.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu arada,

Evet, cevaplar için teşekkürler Cenk bey. Bu desibel seviyeleri sanırım genellikle dış ses için veriliyor, şöyle bir baktım. Pek aklım almıyor doğrusu, ben de Premium Contact 6'dan geliyorum en son. Bence gerçekten sessiz ve konforlu bir lastikti. Bir başka arkadaş var forumda Asymmetric 6 almış, onun görüşü gelse faydalı olur diye düşünüyorum. Bir fabrikasyon hatası varsa çok geç olmadan üzerine gitmek iyi olurdu.
Rica ederim. Lastik AB etiketlerindeki gürültü seviyeleri external dediğimiz dış ses olarak olculuyor. Aracın içine aldığı ses gibi daha detaylı ölçümleri isterlerse ancak bağımsız test kuruluşları yapabiliyor ama o da testi yapan kuruluşun insiyatifine ve ölçme değerlendirme biçimine kalmış bir şey.

Duyduğunuz gürültü seviyesini tabi biz buradan deneyimleyemedigimiz için normal mi anormal mi degerlendiremiyoruz. Ama lastiklerde gürültü anlamında fabrikasyon bir sorun olmasi ihtimali düşük. Çünkü bu fabrikasyon sorunun 4 lastikte birden olması gerek ki gürültü absürt seviyede olsun. Ayrıca yine fabrikasyon olarak lastigin gürültü seviyesini arttıracak bir sorunu olması demek hamurunda bir sorun olması demektir. Bu noktada hamurunda sorun olan lastigin ıslak ve kuru zeminde de beklenenden daha kötü tutuş sergilemesi gerekir. Yani anlayacağınız lastikte fabrikasyon sorun olması ihtimali biraz düşük ürettiği gürültü açısından.

Bu zamana kadar alınan 4 lastikten birinde fabrikasyon sorun olabilene denk geldik ama 4unde de sorun olana hiç denk gelmedik. O sebeple bu açıdan içiniz rahat olabilir bence.

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bu arada arkadaşlar Goodyear'ın hakkı bana geçsin istemem, Asmmetric 6'le performans özellikleri olarak kullandığım en iyi lastikler olabilir. Virajda kayma limitleri çok yüksek ve kaydığı zamanda çok kontrollü. Malumun ilanı, testlerde genellikle görülüyor, kızaklama dirençleri bir parça düşük. Ama virajlara güvenle saldırıyoruz, bu bakımdan gayet zevkli lastikler.

Son düzenleme:

OZGUR53

Özgür DEMİRTAŞ
Taklacı Güvercin
28 Ara 2021
15
5
295
26
İstanbul
Marka
Opel
Merhabalar, Bende 245/40/R19 ölçülerinde Sport Contact 7 var. Ses desen var, sertlik desen var ancak yol tutuş desen rayda gider gibisin. Zaten konfor beklemeden almıştım. Tamamen performans odaklı olarak tam aradığım lastik diyebilirim. Konfor aramıyorsanız performans odaklı lastik için SC7 mutlaka alınmalı. Açıkcası PS5'i merak ediyorum. Bu sertlik olur muydu diye🤔

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım