245 45 R18 Kışkık lastik önerisi

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
f10 520i için kışlık lastik bakıyoruz. Runflat olmasını istiyoruz. Şu anki lastiğin fotoğrafını koyuyorum
@Cenk bilgili dediler

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,200
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Estagfurullah hocam, bilgili değilim de biraz ilgim var diyelim. Etiket için de kusura bakmayın lütfen dediğiniz gibi fark etmemişim. Lastik için ayırdığınız bütçeyle birlikte lastikten beklentiniz nedir ?

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Estagfurullah hocam, bilgili değilim de biraz ilgim var diyelim. Etiket için de kusura bakmayın lütfen dediğiniz gibi fark etmemişim. Lastik için ayırdığınız bütçeyle birlikte lastikten beklentiniz nedir ?
Bütçem 4-4.500 tl civarlarında. Beklentilerim runflate rağmen sürüş konforunu çok baltalamayan ve kar ve yağmur koşullarında güvende hissettirebilmesi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,200
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Continental 830 P ve 850 P isteklerinizi tam anlamıyla karşılar yalnız 5 bin tl civarında bir etikete sahip.

Goodyear Ultragrip 8 Performance gayet iyi bir lastiktir bununla beraber sizin ebatta yanlış bakmadıysam 69 desibel gibi düşük ses düzeyine sahip ve 4.300 lira civarında etikete sahip.

4.800 lira civarında Nokian WR A4 lastiği de piyasanın gayet iyi modellerindendir.

4.600 lira civarında Pirelli Sottozero Serie 3 modeli var.

Michelin Alpin 4 ve 5 mevcut fakat onların fiyatı 6 bin lira civarında.

Dunlop SP winter sport 3D lastiği de ortalamanın biraz üstündedir. İnternette stoklarda bulamadım fakat görece 3-3500 lira civarı uygun fiyatıyla düşünülebilir.

RFT lastik aradığınız ve ebatlarınız da yüksek olduğu için yukarıda belirttiğim bazı markaların farklı modelleri ( örneğin Nokian wr D4 ) üretilmeyebiliyor. RFT olarak piyasanın iyi denebileceği ve bulunabilecek lastikleri yukarıda belirttiğim gibi. Gözden kaçırdığım modeller olursa da arkadaşlar ekler muhakkak.

Benim tercih sıramı soracak olursanız 5 bin bandına çıkarsanız Conti 830 P - 850 P ilk sırayı alır. Peşinden Michelin Alpin serisi gelir fakat fiyatı çok yüksek. Bunlardan sonra da Goodyear Ultragrip 8 Performance ve Nokian WR A4 gelir. Conti'nin fiyat seviyesine çıkamam derseniz Goodyear ve Nokian arasından bir tercih yapabilirsiniz. Konfor ve sessizlik açısından da Goodyear biraz daha iyi olabilir. Fakat Nokian tercih ettiğinizde de pişman olmazsınız. Dediğim gibi yukarıda önerdiğim lastiklerden Dunlop hariç hepsi piyasanın zaten üst sıralarında bulunan lastikler.

Son düzenleme:

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,200
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
https://www.continental-lastikleri.com.tr/binek/lastikler/contiwintercontact-ts-830-p

Bu link 830P'nin. aşağıda ürün yelpazesi var. Orada 245 45 18 için üretildiği görülmekte. Ancak fiyat konusunda bir bilgim yok.

@Cenk Patron, 850P yok yav. Ben çok istedim ama getirmiyorlar. Fakat bir şekilde bulunur mu bilemiyorum?
Vallahi hocam kolayoto.com'da kış + rft diye kriter girdiğimde 850 P lastiği de çıktı. Sonradan baktım da lastikte bulunan SSR takısı runflat teknolojisine aitmiş. En azından conti'nin sitesi öyle diyor. Onun haricinde bu lastik rft değilse bilemem ben de. Malum rft gibi kış lastiklerinin performans modellerini de kullanmadığım için bayiler hangi modelleri getiriyor, Türkiye'de hangileri oluyor tam emin olamıyorum. Dunlop ve başka bir kaç markanın modelini de bulamadım nette aradığımda. Türkiye'ye ithal edilen lastik modelleri gerçekten sınırlı.
https://kolayoto.com/continental-conti-winter-contact-ts850-p-245-45r18-100v-xl-moe-fr-ssr.html

Son düzenleme:

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Vallahi hocam kolayoto.com'da kış + rft diye kriter girdiğimde 850 P lastiği de çıktı. Sonradan baktım da lastikte bulunan SSR takısı runflat teknolojisine aitmiş. En azından conti'nin sitesi öyle diyor. Onun haricinde bu lastik rft değilse bilemem ben de. Malum rft gibi kış lastiklerinin performans modellerini de kullanmadığım için bayiler hangi modelleri getiriyor tam emin olamıyorum.
https://kolayoto.com/continental-conti-winter-contact-ts850-p-245-45r18-100v-xl-moe-fr-ssr.html
O zaman 205 55 16 için getirtmiyorlar anladığım kadarıyla.

Dediğin doğru. Conti'de model adının sonuna P eki geldiğinde lastiğin RFT olduğunu ifade eder. RFT'nin Conti'deki adı SSR diye geçmekte.

O da bir garip. Global adını RFT yapın geçin. Conti'de SSR, GoodYear'da ROF, Pirelli'de RFT, Michelin'de ZP diye geçiyor. Her marka kendine göre isim uyduruyor. Kafa karışıklığından başka bir şey değil. :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,200
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O zaman 205 55 16 için getirtmiyorlar anladığım kadarıyla.

Dediğin doğru. Conti'de model adının sonuna P eki geldiğinde lastiğin RFT olduğunu ifade eder. RFT'nin Conti'deki adı SSR diye geçmekte.

O da bir garip. Global adını RFT yapın geçin. Conti'de SSR, GoodYear'da ROF, Pirelli'de RFT, Michelin'de ZP diye geçiyor. Her marka kendine göre isim uyduruyor. Kafa karışıklığından başka bir şey değil. :D
205 55 16 çokça kullanılan bir ebat olmasına rağmen bazı markalar Türkiye için anlamsız girişimlerde bulunuyor. Aylarca 16 jantta premium contact 6 gelmedi. 1 yılın sonunda 16 ebat getirdiler ama bu sefer de 205 - 55 - 16 değil de 205 - 45 - 16 getirmişler ki bu ebatı kullanan araba da pek görmedim. :D

RFT olayı da dediğin gibi ilginç. Run on flat ( ROF ) bir şekilde anlıyor insan da P, SSR, ZP falan cidden enteresan ve kafa karıştırıcı.

Son düzenleme:

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
225/40/18 ebatta nokian wrd4 kullandım oldukça sessiz ve konforlu bir lastikti 40 yanak olmasına rağmen. Yol tutuş ve fren mesafesi de başarılıydı. İstanbul koşullarında karda da hiç üzmedi. ( Araç Giulietta )

205/55/16 rft pirelli sottozero 3 kullanıyorum. 72db olmasından dolayı sesi biraz rahatsız edici, uğultulu. Yol tutuş ve fren mesafesi başarılı. Yine İstanbul koşullarında karda sorun yaşamadım. ( Araç F20 1.16i )

Hem farklı araçlar ( önden çekiş, arkadan itiş ) hem farklı ebatlar ve markalar kullanmış biri olarak kış ( kar, yağmur ) şartlarında kullanım konusunda en küçük bir fark görmedim bu 2 lastik arasında. Tek farkları ses ve konfor. O yüzden kışlık lastik serisinde ses ve konforu iyi, aynı zamanda kış şartlarında da iyi sonuç veren Goodyear ve Nokian'ı tercih ediyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım