KAPALI 30-40 Bin TL Arası Acemiye Otomatik Araç Tavsiyesi

Umut92

Asfalt Kurutucu
5 Mar 2019
7
10
595
Merhaba arkadaşlar. Forumu inceleyip öneri konularına verilen cevapların seviyesi ve yaklaşımlarını gördükten sonra aranıza katıldım.

Ben araba sürmeyi maalesef babamın paranoyaklık derecesinde korku ve endişeleri yüzünden 23 yaşımda ehliyet kursunda 2015 yılında öğrendim. 2015 yılından beridir de belki 3 belki 4 kere düz yolda yarım saat araç sürmek dışında araç kullanmadım.

Yakın zamanda da evlendim. Hatunla bazen yeri geliyor şehir içinde ve dışında geziyoruz bir yerlere gitmek istiyoruz hep dolmuş-otobüs kovalıyoruz. Bu nedenle araba almak istiyorum. Yani özetle;

Şoförlüğümü geliştirmek ve acemiliğimi atabileceğim bir araba almak istiyorum kısmetse. Önerilerinize açığım. Özellikler olarak ise;

-Yıl içinde çok fazla yol yapma durumu olmayacak (10.000 km anca olur sanırım)
-Manuel kullanabiliyorum ama otomatik varken bana gereksiz geliyor. (manuel fanları gereksiz yorum yazmasın lütfen)
-HB kasa tercihen (park açısından vs)
-2 sene sonra elden kolay çıkarabileceğim, ikinci el piyasası iyi olan
-Yedek parça, bakım vs beni üzmeyecek kolay olan
-Park sensörü olursa benim gibi acemi birisi için daha iyi olur alışana kadar
*** Benzin/lpg mi dizel mi konusuna gelince onu da yeni araştırdım. Sanırım çok fazla yol yapma ve şehir içine her gün girmeyeceğim için benzin/lpg daha iyi gibi bir izlenim edindim. Doğru mudur bilmiyorum.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
İyi günler, 30-40 bin tl arasına size önerebileceğim en sağlam ve mantıklı otomatik vites araç aşağıdaki seçeneklerdir:
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...o-m-a-t-i-k-s-u-n-r-o-o-f-l-u-668528900/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-bayandan-temiz-micra-655402960/detay

Nissan Micra
Honda Jazz
İkisi de sorunsuzlukları ile bilinen B segmenti Japon otomatik vites araçlardır.Acemiliğinizi atlattıktan sonra daha farklı araçlara geçebilirsiniz.Yukarıdaki örneklerin daha temizi ve ucuzu bulunabilir sarı siteden biraz daha inceleme yapmak mantıklı.:)İkisinin arasından ben Micra'yı öneririm, TR de daha kolay satılabilir ve parçaları Jazz'dan daha ucuz olabilir.:)

Yarı otomatik araçlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.(Bkz. Yaris, Corsa ...)

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Araba vurmak için alınmaz. Her acemi kaza yapacak diye bir şey yok.
Sorunsuzluklarıyla bilinen Japonlara yönelmeniz yararınıza olur. Parçaları bazı markalar gibi ucuz değildir ama gereksiz yere servise, sanayiye gitmenizi gerektirmez. Rutin bakımlarını yaptırıp sorun yaşamadan devam edersiniz.

İyi günler, 30-40 bin tl arasına size önerebileceğim en sağlam ve mantıklı otomatik vites araç aşağıdaki seçeneklerdir:
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...o-m-a-t-i-k-s-u-n-r-o-o-f-l-u-668528900/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-nissan-bayandan-temiz-micra-655402960/detay

Nissan Micra
Honda Jazz
İkisi de sorunsuzlukları ile bilinen B segmenti Japon otomatik vites araçlardır.Acemiliğinizi atlattıktan sonra daha farklı araçlara geçebilirsiniz.Yukarıdaki örneklerin daha temizi ve ucuzu bulunabilir sarı siteden biraz daha inceleme yapmak mantıklı.:)İkisinin arasından ben Micra'yı öneririm, TR de daha kolay satılabilir ve parçaları Jazz'dan daha ucuz olabilir.:)

Yarı otomatik araçlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.(Bkz. Yaris, Corsa ...)
Yok artık. Az istemiş Jazz için, 100 bin lira falan isteseymiş.
İlk kasa Yaris düşünürse onlarda tam otomatik var.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Araba vurmak için alınmaz. Her acemi kaza yapacak diye bir şey yok.
Sorunsuzluklarıyla bilinen Japonlara yönelmeniz yararınıza olur. Parçaları bazı markalar gibi ucuz değildir ama gereksiz yere servise, sanayiye gitmenizi gerektirmez. Rutin bakımlarını yaptırıp sorun yaşamadan devam edersiniz.

Yok artık. Az istemiş Jazz için, 100 bin lira falan isteseymiş.
İlk kasa Yaris düşünürse onlarda tam otomatik var.
Model eskidiği için ilk kasa Yaris'i es geçtim yoksa o da gerçekten çok alınası bir araç(Belki o modelde alınacak en iyi araç).:)Ne yazık ki fiyat olarak şu an onlarda uçuyor.o_O

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Model eskidiği için ilk kasa Yaris'i es geçtim yoksa o da gerçekten çok alınası bir araç.:)Ne yazık ki fiyat olarak şu an onlarda uçuyor.o_O
İlk kasa Yaris 2006'ya kadar vardı hocam. Üstteki Jazz'da 2005 model zaten. :)

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...toyota-yaris-1.3-sol-otomatik-663212304/detay
Mesela bu.

Ama cidden bunlarda uçmuş, 45 bin isteyenler var. 2015 lere 60-65 aralığında isteniyordu, 10 yaş büyük araçlar nasıl 40-45 bin seviyelerinde isteniyor, nasıl bir piyasa akıl almıyor gerçekten, çılgınlık.

Konu sahibi eğer tipini falan önemsemiyorsa ilk kasa Yaris düşünürüm diyorsa en fazla 2005 model olmak şartıyla Yaris 1.3 lere bakabilir, 1.0 lar yarı otomatik şanzımanlı. 1.3lerde tam otomatik var.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
İlk kasa Yaris 2006'ya kadar vardı hocam. Üstteki Jazz'da 2005 model zaten. :)

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...toyota-yaris-1.3-sol-otomatik-663212304/detay
Mesela bu.

Ama cidden bunlarda uçmuş, 45 bin isteyenler var. 2015 lere 60-65 aralığında isteniyordu, 10 yaş büyük araçlar nasıl 40-45 bin seviyelerinde isteniyor, nasıl bir piyasa akıl almıyor gerçekten, çılgınlık.

Konu sahibi eğer tipini falan önemsemiyorsa ilk kasa Yaris düşünürüm diyorsa en fazla 2005 model olmak şartıyla Yaris 1.3 lere bakabilir, 1.0 lar yarı otomatik şanzımanlı. 1.3lerde tam otomatik var.
Dikkatiniz için teşekkürler @sputnik , ilk kasa Yarisler'in kasa başlangıcı erken olduğu için model olarak daha düşük diye hesapladım.:)Bunların ve diğerlerinin uçma sebebinin büyük bir kısmı klasik usul tam otomatik şanzıman tercih etmeleri, üst kasalarının paralarını dahi geçiyorlar.o_OHerkes bizler gibi düşünce piyasa da artıyor malum.o_O

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...srafsiz-fiat-palio-1.2-16v-el-646294740/detay
Manuel sevenler gereksiz yorum yazmasın kaba bir giriş olmuş ancak yine de yardımcı olmaya çalışayım.Subarunun şanzımanı var uygundur bunlar
İlk araç olacak, ekonomik olacak, otomatik olacak... Benimde aklıma ilk 1.2 Palio Speedgear geldi. Tecrübe kazanana kadar kullanabilir, sonra duruma göre değişikliğe gidebilirsiniz. Her daim piyasası olan bir araç.

Ama manuel sevenleri üzdünüz...
ZXaLYg.png

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,630
2,856
4,020
İstanbul
Marka
Yok
Arkadaşlar zaten yazmış japon araçlari sizin için en iyisi olur parçaları ucuz değildir ama kolay kolaya sorun çıkarmaz eşek gibi binersin ben corolla hb oneririm micra ve jazz den tipi daha güzel bence

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,185
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İlk araç olacak, ekonomik olacak, otomatik olacak... Benimde aklıma ilk 1.2 Palio Speedgear geldi. Tecrübe kazanana kadar kullanabilir, sonra duruma göre değişikliğe gidebilirsiniz. Her daim piyasası olan bir araç.

Ama manuel sevenleri üzdünüz...
ZXaLYg.png
Sergen Deveci toprağımdır, manuel reyize laf yok :D

Eğer lpg düşünüyorsanız direk Uzakdoğu araçlarına yönelin. Hitler motorlu VAG grubu dışında Avrupalı araçlar arasında lpg'ye sorunsuz dayanabilecek bir seçenek maalesef yok. Uzakdoğu seçeneklerini de arkadaşlar bayağı yazmış zaten :)

Benzinli düşünürseniz Peugeot 206 1.4 otm, Palio 1.2 Speedgear, Renault Clio III 1.4 otm. araçların temizlerini bulabilirsiniz. Bunlar dışında VW Polo ve Skoda Fabia'nın 1.4 otm. seçenekleri var, bu iki seçenek lpg'ye karşı diğer saydığım araçlar kadar dayanıksız değiller.
Bu arada saydığım bu araçların -Palio haricinde- hepsi ort. 9-10 lt/100km yakıtla ocağa incir diken araçlardır :)

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Manuel varken otomatik gereksiz çok doğru, yarın gidip düz vites arabamı satayım. Canı alınmış, yağı değişmemiş 10 yaşının üzerinde şanzımanlarla iyi şanslar acemiliğinizi çok iyi atarsınız :)
Neyse gereksiz yorumumu bir kenara atayım, park sensörü dediğiniz şey 50 TL civarına alınıp montajı yapılabilen bir şey çok dert etmeyin.
Araç olarak Suzuki Swift öneririm hem modeli biraz daha yüksek olur hem de Avrupa araçları gibi narin olmaz.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Dediklerinize göre atmosferik+otomatik japonlar sizin ilacınız. Ama aşırı trafikli bir yerde yaşamıyorsanız (Ben ankarada manuelden memnunum) özellikle bu fiyat aralığında manuelleri de direkt elememenizi öneririm çünkü bütçe düşükken ne kadar çok alternatif olursa o kadar iyi. Manuel düşünürseniz de 1.3 dizel punto bulabilirsiniz bu aralıklarda otomatiği pek memnun etmez puntoların. Bir de çok klişe olacak ama acemiliği manuelde atmanız daha iyi olur benim düşüncem çünkü otomatik her zaman sürülebilir ama direkt otomatiğe alışırsanız manuel zor olabilir daha sonra. Nerde ne çıkacağı belli olmuyor manuel sürmeniz gerekebilir bir gün mecburiyetten

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım