Akan Trafikte Açık Kapı

AlterEgo

Takipçi
15 Eki 2022
2
0
10
23
Adana
Marka
Peugeot
Herkese merhabalar,
Başıma bir kaza geldi. Karşı şoför park ettiği aracına girmek için kapıyı tamamen açıp akan trafikte kapatmaması sonucu benim de sola kaçma imkanım olmadığından dolayı ve hava yağmurlu olduğundan dolayı ani frenin hem benim aracım için hem de arkamdan gelen araçlar için daha büyük bir mesuliyete sebebiyet verebileceğinden dolayı duramadım ve karşı şoför de akan trafikte kapısı açık kalınca kapıya çarptım. Ayrıca fotoğrafta gördüğünüz üzere adam tam park edememiş aracın bir kısmı yolda ve kapıyı da tamamen açınca kaçamadım ve ayrıca park ettiği yer durağın biraz ilerisi. Mesafe 15 metreden kısa olduğu için ayrıca parkın yasak olduğu yer. Fakat adam üste çıkmaya çalıştı ve ben de trafikte acemi bir şoför olduğumdan dolayı üstüme geldi fakat olay yerinde olanlardan birkaç kişi benim haklı olduğumu söyledi. Karşı şoför acemiliğimi kullanarak polis çağırmayalım dedi benim de o an ki stresimden dolayı aklıma gelmedi. Pazartesi günü oturup tutanak tutarız dendi. Fotoğraflardan göreceğiniz üzere sizce kim haklı ve ne yapılması gerekir? Tavsiye verirseniz çok mutlu olurum iyi günler

Ekli dosyalar

• otopark 2.jpg
    otopark 2.jpg
    335.5 KB · Görüntüleme: 0
  • otopark1.jpg
    otopark1.jpg
    287.6 KB · Görüntüleme: 0

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,921
2
24,229
5,320
İzmir
Marka
Toyota

Bu link yardımcı olabilir durumuna göre.
Park yapılmaz yazan bir yerde duraklama durma vs yapmıyorsa çarpana yazıyorlar kusuru.Eğer dediğiniz gibi otobüs durağına bu kadar şu kadar yakın olduğunu tutacağa çarpan ve çarpılan taraf olarak ortak kroki çiziminde ve kendi açıklamanızda belirtirseniz.Belki bir ihtimalle çarpılan arabaya tüm kusur rücu edilebilir.Onun dışında kusur çarpana yazılacak bir kaza olmuş benim kanımca

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,865
26,225
5,720
Ankara
Marka
Skoda
asıl acemiyken çağırmak lazım polisi, geçmiş olsun

benim bildiğim park edilebilir yer dahi olsa sol da akan şerit olacağı için kontrol etmesi gerekiyor, suç kapıyı açan taraftadır

Son düzenleme:

AlterEgo

Takipçi
15 Eki 2022
2
0
10
23
Adana
Marka
Peugeot
Düşünemedim o anın stresiyle çünkü ilk kez böyle bir durum yaşadım ve gerildim. Ayrıca akan trafikte park kurallarına uymamış uysa dahi doğru düzgün park etmemiş ve kapıyı sonuna kadar açmış ihale niye bana kalıyor? Acemiliğimden soruyorum yanlış anlamayın lütfen. Yarın diyelim anlaşamadık bu durumda izlemem gereken yol nedir herkes kendi masrafını mı karşılayacak?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,865
26,225
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Düşünemedim o anın stresiyle çünkü ilk kez böyle bir durum yaşadım ve gerildim. Ayrıca akan trafikte park kurallarına uymamış uysa dahi doğru düzgün park etmemiş ve kapıyı sonuna kadar açmış ihale niye bana kalıyor? Acemiliğimden soruyorum yanlış anlamayın lütfen. Yarın diyelim anlaşamadık bu durumda izlemem gereken yol nedir herkes kendi masrafını mı karşılayacak?
polis çağırma şansınızı kaybetmişsiniz, tutanak tutulacak iki taraf da kendi kısmına kendi ifadesini yazacak fotoğraflarla birlikte kaportacı (veya servis) e gidilip dosya açılacak be sigortalar birliği suçlu tarafa karar verecek. Anlaşmanız gerekmiyor özetle

SerdarS

Serdar
Asfalt Kurutucu
20 Haz 2020
14
25
645
Bilecik
Marka
Renault
Karayolları trafik yönetmeliğinde 110.maddesince
İndirme, Bindirme ve Kapıların Açılması Kuralları
Madde 110- Aksine bir işaret bulunmadıkça;
a) Araç sürücüleri araçlarını, gidiş yönlerine göre yolun en sağ kenarında durdurarak, yolcularını sağ taraftan indirmek ve bindirmek, yolcular da araçların sağ tarafından inmek ve binmek zorundadırlar.
b) Karayolunu kullananlar için bir tehlike ve engel teşkil etmeyeceğinden emin olunmadıkça;
1) Araç durmadan kapı açmak,
2) Kapıların kapanmasını beklemeden hareket etmek,
3) Durakladıktan sonra aracın sağını kontrol etmeden kapı açmak ve kontrolsüz inip binmek,
4) Taşıt yolu üzerinde araçların sol kapılarından yolcu indirip bindirmek,
Yasaktır.

Burda kontrolsüz inip binmekten karşı taraf kusur alır sizin masrafınız onun sigortasınca karşılanır ve hasarsızlık sigorta basamağınızda etkilenmez. Fakat çift taraflı maddi hasarlı kazalarda kendi aranızda tutacak olduğunuz tutanak çok mühim olayın krokisini net bir şekilde göstermelisiniz. Anlaşma diye bi konu yok aslında iki tarafta kendi beyanını yazacak sizin beyanınız kendi şeridimde gittiğim esnada sol aynasını kontrol etmeden aniden tedbirsiz ve dikkatsiz şekilde x plakalı arac sürücüsü sol kapısını açtı ve çarpıştık yolun banket şeridi dışarısına park ettiğinden geçiş yoluma kapısı açıldı kusurum yoktur dersiniz. Karşı tarafa ait sigorta poliçesi,ruhsat fotokopisi ve karşı tarafın ehliyet fotokopisini alıp sigortacınız aracılığı ile yaptırılacak olan yerden dosya açılacak. Bu nizami kısmı olumsuz olması durumunda ise

Eğer karşı taraf tutanak tanzimine yanaşmadı, kaza yerinde tutarız dedikten sonra sizinle kaza tutanağı düzenlemekten imtina ediyor ise
Karayolları trafik yönetmeliğinde 152. Maddesince
Sadece maddi hasarla sonuçlanan kazalarda;
a) Kazaya karışan sürücülerin tümü, yetkililerin gelmesine gerek görmez ve aralarında
kazayı kendi düzenleyecekleri tutanakla tespit etmek noktasında anlaşırlarsa “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” düzenleyip birlikte imza altına alarak olay yerinden ayrılabilirler.
b) Taraflarının anlaşma sağladığı durumlarda, yeni bir trafik
kazasına sebebiyet vermemek ve trafik akışını engellememek için mümkün olduğu takdirde olay yerinin fotoğrafları çekilerek kazaya karışan araçlar taşıt yolu dışına çıkarılır ve Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı burada düzenlenir.
c) Bir anlaşma ile olay yerinden ayrılmış olan taraflar, meydana gelen zararın sigortaları tarafından veya kendilerince doğrudan karşılanacağını kabul etmiş sayılırlar ve sonradan yetkililerden
kaza tespit tutanağı düzenlenmesini isteyemezler.
ç) Aşağıdaki durumlarda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı trafik zabıtası, bulunmadığı veya yeterli olmadığı yerlerde ise genel kolluk tarafından düzenlenir

Burdan çıkarımımız ayrılmanız durumunda kanunen kabullenmiş sayılıp trafik polisine rapor tanzimi istenememektedir. En yakın polis merkezine müracaat edip karşı taraftan şikayetçi olmanız durumunda trafik mahkemesince sorununuz çözülür karşı taraf bilgi ve belgeleri kanunda beyan etmek zorundadır.
Çok geçmiş olsun

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım