Alfa Romeo 156- ALF38

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Herkese merhabalar arkadaşlar.

Malum uzuuuunca bir süredir kendime otomobil bakıyordum. Çok farklı modeller arasında gittim geldim. Sahibinden.com'u her açtığımda alfa romeo'lara baktım ama etraftan gelen aman alma aman bakımı zor aman varyatör aman satamazsın vs söylentilerinden geri çıktım. Babam da dahil olmak üzere alfa almamı kimse istemiyordu.
Ancak bi gün sanayiide tanıdığım kaportacının dükkanında bi 147 gördüm. Dış görünüşü baktım babamın hoşuna gitti, anahtarı istedim sahibinden. 5 dk babama kullandırdım bayıldı. (O gün o arabanın fiyatında anlaşamadık o yüzden alamadım o ayrı) O arabadan sonra rahatça alfa bakmaya başladım :)
Bi çok mk1 mk2 147 ve 156 baktım. 2.0 selespeed baktım, 1.6 ts 147baktım. Bir türlü içime sinen temizini bulamadım.

Krediyi çektiğime araba alacağıma falan pişman olup isyan ettiğim günlerde işyerinden bi katip abim aradı, gardiyan bi arkadaşta alfa var satılıktı bi ara ona bahsettim istersen gel bak arabayı dedi. İftar vakti civarı arabaya baktım çok hoşuma gitti, ufak tefek eksikleri vardı ama motoru yürüyeni temizdi. Fiyat olarak mk2 bütçelerine ve arabanın temizliğine göre iyi sayılabilecek bi bedele el sıkıştık, sahibinin küçük çocuğu olduğu için 15 gün geç aldım arabayı ama sonunda kavuştum.

Hikaye kısmını okumak istemeyenleri burdan alayım.

Aracım (artık benim la hala alışamadım) 2004 model mk2 olarak geçen Alfa romeo 156 1.6 Twinspark Progression donanıma sahip. 162.xxx km'de arabamın muayene ocak ayında yapılmış, muayene öncesi ilk defa lpg takılmış.Üzerinde Zavoli lpg var, alfa 1.6 ts ile en uyumlu lpg olduğu söyleniyor Teknik özellikler için autodata

Alfaların full donanımları aslında distinctive ama progression ile arasında da çok fark yok. Hız sabitleyici yok bende tek. Onun haricinde bi fark yok ya da ben henüz bulamadım. Sunroof deri koltuk her ikisinde de opsiyon olarak sunulmuş. Arka baş diz mesafesi cart curt ölçmedim ama baya geniş ve rahat. Sıkıntı yok. Aracın çevikliği ve konforu gerçekten harika (Konfor lastiklere rağmen iyi) . Dün bi ufak kaza atlattık kamyon sıkıştırdı ford focus tepemize çıkıyordu, daha düşük motorlu ve hantal bi araba olsaydı (ya da direksiyonda ben olsaydım) 2nci gün kaza yapmış olabilirdik. Allah korudu...

-Far Yükseklik ayarı

YN4LYl.jpg

-12 airbag(say say bitmiyor, hepsi aktif çalışır halde)
-Yükseklik ayarlı ön koltuklar
-4 cam otomatik,
-Ön arka sis farı
-Digital klima

LnQzza.jpg

-Yükseklik ayarlı direksiyon.
-Ön-arka kol dayama(arka kolun arkası da açılıyor, bagaja ulaşabiliyorsunuz.(orjinal)

7NAnjr.jpg

PrQWjb.jpg

ZEYBl0.jpg

okEWJo.jpg

VMEnjq.jpg

lWEGAl.jpg

Şu an aklıma gelen donanımlar.

Arabada dış aksesuar çok fazla vardı, yazılar vs alayını söktüm. Park sensörü takılmış sonradan. Bi de önlerde gündüz ledi var ki vallahi adamlar cuk oturtmuş muazzam duruyor elli kere fişlerine kablolarına baktım sökesim gelmedi duruyor öyle :D

Orjinal teybi vardı üzerinde, ses kalitesi rezaletti. Gittim teypçiye 250 liraya pioneer taktırdım, direksiyondan kumanda için ayrı aparat gerekiyormuş 156larda uyum sıkıntısı varmış 150 lira civarında o aparatta ilerde alırım dedim şimdilik aciliyeti yok 28 yaşıma kadar hiç bi arabamızda direksiyonda tuş kumanda yoktu zaten :) Pioneer'i takınca hoparlörler ağzımı açık bıraktı. Elektronikçiye hoparlör kapaklarını söktürdüm, 4 kapıda 4 alpine hoparlör çıktı önler normal arkalar twitterlı, ön kapılarda ayrıca tweeter var kapı açma kolunun yanında. Alpine yazısını gördüğümde yüzüm canlanmış bi sırıtmaya başlamışım elektronikçi kahkaha attı. Ama cidden çokiyi alpine....

Kaportada boyalar mevcut, renk farklılıklarını şu ana kadar arabayı yakından görenler içerisinde tek ben farkedebildim ( @berkertekin abi kadar olamasam da :p ) , dikkatli bakmayınca belli olmuyor ama metalik gri sonuçta tam tutmayan yerler var. Araçta değişen sadece ön kaput. İnşaattan parça düşmüş, kaput ve ön cam yalan olmuş. Bu kazadan ötürü 2000 lira civarında bi hasar kaydı mevcut. Onun haricinde ufak tefek sağ ön ve sol arkadan tıklamışlar boya var düzeltme var ama değişen yok bu kazalardan ötürü üç tane 142,671 ve 590 liralık hasar kayıtları var. Dün komple Pasta&Cila&Parlaklık koruma uyguladım, resmen cincik gibi oldu araba.

Eksiler;
- Jantları seviyorum ama Lastikleri beğenmedim. Önlerde 18/55/205 Falken var arkalarda debica mı ne öle bişi. İlk fırsatta 4 lastik şart.

BA8QVg.jpg

- Ön arka logolar silinmiş, üzerinde türk bayrağı falan vardı. Yoncalarım eksik. Sipariş vereceğim hafta içi gelir onlar(Dün sipariş verdim sanıyodum siparişi onaylamamışım, sarhoştum hatırlamıyorum)
- Far ampullerini değiştirmeyi düşünüyorum, biraz totoyu topladıktan sonra % 130 h7 osram falan takacağım. Ön sol far fena halde soluktu, geceleri aydınlatmayı bile etkiliyordu. Temizletmeye götürdüm kimse uğraşmadı herkes olmaz bu git yeni far al dedi(orjinali 660, yan sanayii 300 lira) . Kendim denemek istedim Zımpara+ pasta cila ile epey uğraştım baya parladı ama bi sevdim. Before after yapamıyorum temizlik öncesi yakından fotoğraf çekmemişim ama şu an ki hallerini atıyorum. Yanında malum gündüz ledleri de var.
XXd1P7.jpg

bGyXB8.jpg

gWX0RN.jpg

9dG138.jpg
qWEkaq.jpg

XXd1pD.jpg

bGyXRj.jpg

Malum Gündüz ledi, gündüz görünümü (@berkertekin @pulusoglu )

- Tamponda falan ufak tefek sürtmeler var, pasta cila ile kurtarabildiğimi kurtardım, rütuşlanacak yerler var ama çok fazla değil. Sol ön çamurlukta ufak bi vernik atığı var. Tavanda 20 cm kadar bi güneş yanığı var, baktığın açıya göre görülüyor ya da görülmüyor :) ( ilgili fotolar;

VMEnzv.jpg

Vernik atığı

nWE6NM.jpg

vpZ2N4.jpg

Tavan güneş yanığı

- Ön konsolda orjinal teybi çıkarıp pioneer takınca çerçeve abuk subuk kaldı tabi, uygun teyp çerçevesini sipariş verdim pazartesi kargoda olur çarşamba elimde :) Düzenleme yaparım montajından sonra.

VMEnny.jpg

Edit: Yol bilgisayarının artı tuşu yok, düşmüş. Sanırım tek onu bulamam gibi. Bakalım bakalım :)

İçerden bazı fotolar

WhatsApp Image 2017-07-02 at 12.29.04.jpeg

asfdasdf tamam tamam vurmayın :D :D :D

Devam ediyorum içerden fotolar :p

lWEGGB.jpg

nWE665.jpg

1gNWWY.jpg

LnQzza.jpg

Ak3MaX.jpg
0By6dW.jpg

Jl3J1B.jpg

zBnkXD.jpg

garaj anahtarı vs koymalık ufak göz

G03AV7.jpg

y3VaQa.jpg

6XmVOW.jpg

OLE6g5.jpg

Sonradan takılmış park sensör şeysi

ER3d7A.jpg

jWBOEr.jpg

29j3Mq.jpg

arka havalandırmalar mevcut, koltuk altında da hava çıkışı var ordan da sıcak soğuk hava geliyor.

Pasta cila sonrası fotoğraflar.

Q7Q3pk.jpg

qWEkJ5.jpg

MvkGaN.jpg

Son olarak, sizlerin de yakından tanık olduğu binbir zorlukla ve sancılı bi süreç sonrası hayal ettiğim arabaya kavuştum. Üstelik tamamen tesadüf olarak alfhonso nick'imin yanına alfa arabanın alf plakası oldu. Öyle supercar değil hothatch değil ama bütçelerimle alabileceğim en iyi arabalardan. Üstelik sevdiğim bi markaya ait. Allah çok daha iyilerini sizlere nasip etsin inşallah.

İyi dilekleriniz için şimdiden teşekkürler,

Otopark sticker'larım @pulusoglu sayesinde kargoda, pazartesi elimde. :)

Edit: Dün sanayiide bi tanıdığımızın işyerinden bi çalışanı arabaya talip oldu, 15inde 27,500 vereyim gel dedi. Daha yeni aldım satmak istemiyorum dedim.

İç dış temizlik yaptım ancak kullandığım köpük çok kaliteli değilmiş, koltuklarda tam verim alamadım. Bi de apartmandan biri elektrik süpürgesi sesinden dolayı şikayet etmiş, onun sinirine istediğim gibi bi temizlik yapamadım. İlerleyen zamanlarda tekrar temizlik yapacağım

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hayırlı uğurlu olsun hocam inşaallah. Arka koltukların sırtlık kısmı şimdiki bir çok araçta olduğu gibi çok dik ve dümdüz değil, hatta sırt kısımların hafif yan destekleri bile var ki bu koltuk yapısını şuan bazı d segment otomobillerde bile bulamıyoruz. Eski nesil araçlarda uzun yollarda arkada oturana öyle konfor veriyor ki bu koltuk yapısı, insan yeni nesil araçlara geçince çok iyi anlıyor değerini..

Pedallar artık yıpranmış, bütçeyi toparlayınca belki orjinal ve metal alfa pedalları ile değişebilirsin. Aracın metalik gri rengine de uyumlu olur. Aracı çok beğendim, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin inşaallah :)

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Hayırlı uğurlu olsun hocam inşaallah. Arka koltukların sırtlık kısmı şimdiki bir çok araçta olduğu gibi çok dik ve dümdüz değil, hatta sırt kısımların hafif yan destekleri bile var ki bu koltuk yapısını şuan bazı d segment otomobillerde bile bulamıyoruz. Eski nesil araçlarda uzun yollarda arkada oturana öyle konfor veriyor ki bu koltuk yapısı, insan yeni nesil araçlara geçince çok iyi anlıyor değerini..

Pedallar artık yıpranmış, bütçeyi toparlayınca belki orjinal ve metal alfa pedalları ile değişebilirsin. Aracı çok beğendim, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin inşaallah :)

Aynen aynen arka konfor çok hoş, eksikler var hacıabi. Paspasları yeni almış ama kauçuk olan paspas orjinal değil mesela.
https://www.instagram.com/p/BTSOYXJAYXf/?taken-by=alfaromeo_yedekparca_aksesuar

şu paspaslardan da var üzerinde bunlar biraz daha idare eder. Pedallarla birlikte bu paspasları da değiştirebilirim, ama çok yeni ya... bir ay önce almış, eskilerini de vermiş babam dükkana atmış onları görmedim bi ara bakacağım

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Aynen aynen arka konfor çok hoş, eksikler var hacıabi. Paspasları yeni almış ama kauçuk olan paspas orjinal değil mesela.
https://www.instagram.com/p/BTSOYXJAYXf/?taken-by=alfaromeo_yedekparca_aksesuar

şu paspaslardan da var üzerinde bunlar biraz daha idare eder. Pedallarla birlikte bu paspasları da değiştirebilirim, ama çok yeni ya... bir ay önce almış, eskilerini de vermiş babam dükkana atmış onları görmedim bi ara bakacağım
Halı paspaslar araçlara ayrı bir hava katıyor. Benim araçta da orjinal halde var fakat halı pas pası yılın sadece bir kaç ayında o da sıcaklarda kullanabiliyorsun. Kar, kış, yağmur, çamur geldiği vakit araç içinde kurumuyor ve koku yapmaya başlıyor. Bakımı pek kolay değil. 3D havuzlu pas paslar var, cuk oturuyor ve güzel görünüyor önerebilirim.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Halı paspaslar araçlara ayrı bir hava katıyor. Benim araçta da orjinal halde var fakat halı pas pası yılın sadece bir kaç ayında o da sıcaklarda kullanabiliyorsun. Kar, kış, yağmur, çamur geldiği vakit araç içinde kurumuyor ve koku yapmaya başlıyor. Bakımı pek kolay değil. 3D havuzlu pas paslar var, cuk oturuyor ve güzel görünüyor önerebilirim.

aynen o havuzlulardan da var üzerinde de bu arabaya uygun almamışlar sanırım arka koltuklarda aralara tam oturmuyor ayar oldum :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
aynen o havuzlulardan da var üzerinde de bu arabaya uygun almamışlar sanırım arka koltuklarda aralara tam oturmuyor ayar oldum :D
Uygun değildir onun ebatları ve modeli. Uygun olanı bulursan hiç sırıtmaz. Halı pas pas kullanmaya başladığında ayağında çamur var mı, yanına binenin ayağında çamur vs. var mı bakmaktan paranoyak oluyorsun çünkü temizlemesi falan uğraştırıyor. Yoksa direkt ben de halı pas pas kullanırdım. Aslında arabaya tek başıma biniyor olsam halı kullanabilirim ama başkaları da binince herkesi kontrol etmek zor oluyor :D

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Uygun değildir onun ebatları ve modeli. Uygun olanı bulursan hiç sırıtmaz. Halı pas pas kullanmaya başladığında ayağında çamur var mı, yanına binenin ayağında çamur vs. var mı bakmaktan paranoyak oluyorsun çünkü temizlemesi falan uğraştırıyor. Yoksa direkt ben de halı pas pas kullanırdım. Aslında arabaya tek başıma biniyor olsam halı kullanabilirim ama başkaları da binince herkesi kontrol etmek zor oluyor :D

babam da aynısını dedi direk, halıları üste koyayım dedim kabul etmedi diyorum altta ezilecek o diyorum çamur olcak derdine düşemem dedi :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
babam da aynısını dedi direk, halıları üste koyayım dedim kabul etmedi diyorum altta ezilecek o diyorum çamur olcak derdine düşemem dedi :D
Ben halı paspasın üzerine koydum kauçukları. Eski aracımda da aynısını yapmıştım satarken baktım, halılar sıfır gibi hala tertemiz duruyor. Şimdikinde de aynı şekilde kullanıyorum. Kauçuğa devam et boşver :D

Koraykaya

Koray
İcracı
4 Kas 2016
1,977
6,025
5,270
Didim
Marka
Dacia
Abi tekrar hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan yazıyı bir solukta okudum fotoları ve detaylarıda görünce iyice mest oldum hatırlarsın doğan kabağa gittiğimizde beklerken de hep alfa alasım var bi 156 bulsam temiz tereddütlerimde var falan diyordun ama sonuçta cincik mis gibi 156 ya kavuştun allah gönlünce kullanmayı nice km yapmayı nasip etsin :D

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Maşallah alfavı kardeş, tekrardan hayırlı olsun.
Alfalar ikinci elde korkulan marka olduğundan fiyatları hak ettiğinin çok altında oluyor. Bu avantajdan ben de çok net şekilde faydalanmıştım.
İnş bi izmir buluşması yaparsak, alfaları yan yana dizeriz.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Ben halı paspasın üzerine koydum kauçukları. Eski aracımda da aynısını yapmıştım satarken baktım, halılar sıfır gibi hala tertemiz duruyor. Şimdikinde de aynı şekilde kullanıyorum. Kauçuğa devam et boşver :D

aynen aynen, şimdilik havalar güzel bakalım ilerde neler olur :D

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Abi tekrar hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan yazıyı bir solukta okudum fotoları ve detaylarıda görünce iyice mest oldum hatırlarsın doğan kabağa gittiğimizde beklerken de hep alfa alasım var bi 156 bulsam temiz tereddütlerimde var falan diyordun ama sonuçta cincik mis gibi 156 ya kavuştun allah gönlünce kullanmayı nice km yapmayı nasip etsin :D

ah ah vallahi nasıl rahatladım anlatamam teşekkür ederim hacımm

Maşallah alfavı kardeş, tekrardan hayırlı olsun.
Alfalar ikinci elde korkulan marka olduğundan fiyatları hak ettiğinin çok altında oluyor. Bu avantajdan ben de çok net şekilde faydalanmıştım.
İnş bi izmir buluşması yaparsak, alfaları yan yana dizeriz.

İnşallah hacıabi normal zamanda izmire çok sık geliyordumda bi süredir işlerden ötürü gelemedim. Eylül sonrası yine başlarım bi müsait zamanda katılırım size
Arabanın 4ncü sahibiyim, 2nci sahibi denizlide alfa fiat servisinin sahibi çıktı. Dün gittim adamın ilgi alakası içimi rahatlattı. Malum Alfa 1.6 ts'lerin varyatör sorunu = vw dsg problemi gibi forumlarda sayfalar dolusu yazılar var ama direk arabanın eski sahibi ustayı bulunca içim rahatladı :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
@alfhonso güle güle kullanın Allah kaza bela vermesin, maşallah çok güzel duruyor:).İlk olarak bekleyip bekleyip turnayı gözünden vurmuşsunuz bence fiyatı çok makul emsallerinin arasında(mk2).Kumaş koltuk olması çok iyi olmuş, derinin sıcağı, soğuğu, temizliği, teri, ayrı dert.:)Ayrıca o dijital klimanın ekranlarına bayıldım müthiş bir premium hava katmış.Olumsuz eleştiri olarak da, pedalları zaten değiştirecekmişsiniz:) ve kendimi tutamayarak:p teyp diyeceğim ne yalan söyleyim teybin sesi iyi çıkıyordur illaki ama her aftermarket malzeme gibi emanetimsi durmuş orijinaline geri çevrilebilir.Gündüz ledi de sökülse iyi olur ama sağlam uğraşılmışa benziyor ışıkları açmadıkça sırıtmıyor.Onun haricinde LPG göstergesi gerçekten düzgün bir biçimde gizlenmiş beğendim vallahi.:DPlakaya ise diyecek laf yok, emniyette tanıdık olsa bu kadar olurdu herhalde.:D:DKitapçık da gözümden kaçmadı.:)Tavsiye olarak da her sene bol bol cilalayıp bazı dönemler de pastalamak gerek ki güneş yanığı dağılmasın bana sorarsanız bu fiyata alınabilenecek en iyi aracı almışsınız ben de olsam ben de tercihimi Alfa 156'dan yana kullanırdım büyük ihtimal tekrardan hayırlı uğurlu olsun Allah kaza bela vermesin.:)

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız güzel günlerde binmek nasip olur İnşallah :)
156 zaten başka bir araba, çok saygı duyduğum ve sevdiğim bir araba. Senin araba da diri ama bazı yerlerine müdahale etmen gerekiyor ki sen de bunun farkındasın ve yapmaya başlamışsın. Bana sorarsan uğraşılacak yerlerinin olmasi daha iyi, araba ile arandaki bağ artıyor :) Biz de bayağı uğraştık, hala uğraşıyoruz :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım