Araç Far Elektrik işinden anlayan varmı bakalım

burakovaci

burak ovaci
Takipçi
17 Mar 2021
2
0
10
35
istanbul
Marka
Kia
Kolay gelsin Kardeşlerim
Farda bulunan gündüz farını malumunuz hepiniz bilirsiniz.
Bunları led yapmak istedim ve çift duy beyaz led takım alıp taktım 2 gün arayla teki söndü diğeri az yanmaya başladı kaputu açtığımda hafif bir yanık kokusu aldım ledlerden, alırken işin doğrusu voltuna bakmadım duy çift tırnaktı ve aldım tahminimce volt değerleri 9 du.
Garipsediğim ve sormak istediğim şu ; Orjinali 5volt ampul takılması gereken yere 9 voltluk ampul takılırsa zarar vermemesi lazım diye biliyorum. Kapasitesi daha yüksek sonuçta ama yandı sanırım.

Öğrendiğim kadarı ile P21/5v bizim o ampuller bugün bende çift duy p21/5v Photon marka turuncu Holojen aldım sizce doğru olanımı yaptım ve yanma sönme sebebi volt mu ?

9 volt luk ampul yerine 5 volt takıp yansa anlarım ama orjinali 5 volt olan ampul yerine 9 volt ampul takınca yanması garip geldi bilgilerinize ihtiyacım var

fnalkan

Profesör
19 Nis 2019
55
112
1,060
36
KADIKÖY
Marka
Citroen
9 Voltluk yerine 5 volt takınca yanar demişsiniz, benim bildiğim bu durum böyle değil. Voltun yüksek olması demek dayanıklılığı yüksektir anlamına gelmiyor.

Hatta durum volttan çok akım ile alakalı .Voltu miktarına etki eden etmen direnç ve akımdır. Yani yanığın meydana gelmesi akımın fazla olmasından kaynaklıdır.

Led takınca, aldığınız led in çektiği amperi (akım) bilmeniz gerekiyor. Üzerinde yazan yazıları veya kutusunda yazan akım değerlerini bilmeniz gerekiyor. Ona göre davranmalısınız.

Ben araç üzerindeki ekipmanları değiştirme, oynama taraftarı değilim, değerlerin değiştirmeye de ne yanaşırım ne de tavsiye ederim.

Şöyle basit bir denklem V=I.R
I:Akım

V=10 R=2 olsun Akımımız 5 olur.
V=10 R=5 olsun Akımımız 2 olur.

Aynı volt giriş gücü olan bir devrede direnç(en basitinden,yoksa bir çok devre elemanı var, tranzistör,diyot ve bunlardan oluşan doğrultucu vs.) değişkenliği ile farklı akım değerleri alınıyor.

Kısaca volta değil çekilen akım değerine bakarak o yanma olayını ortadan kaldırabilirsiniz.

fnalkan

Profesör
19 Nis 2019
55
112
1,060
36
KADIKÖY
Marka
Citroen
Bu arada gücün yani watt'ın formülü de P=V.I (güç=volt x akım) olduğunu biliyoruz.Böylelikle gücün fazla olması akımın veya voltun fazla olmasına bağlı.Daha fazla watt demek ya daha fazla volt ya da daha fazla akım demek,bu da bir önceki açıklamama paralel durumu doğurur.

burakovaci

burak ovaci
Takipçi
17 Mar 2021
2
0
10
35
istanbul
Marka
Kia
Bu arada gücün yani watt'ın formülü de P=V.I (güç=volt x akım) olduğunu biliyoruz.Böylelikle gücün fazla olması akımın veya voltun fazla olmasına bağlı.Daha fazla watt demek ya daha fazla volt ya da daha fazla akım demek,bu da bir önceki açıklamama paralel durumu doğurur.
teşekkur ederım hocam vakıt ayırıp ince ince anlatmışsın

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım