Astra J 1.3 cdti SW Hakkında

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,136
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Merhabalar, yarın bir Astra görmeye gideceğim. SW kasa (artık bir sw otomobil edinmenin zamanı geldi, iş için de iyi olacak) , 1.3 dizel manuel, cosmo donanım. Multijet ünite olduğunu biliyorum o yüzden motordan yana çok bir çekincem yok. Sahibi turbo üflemesi olduğunu söylüyor, sanırım bildiğimiz şu ıslık sesi. Akstan da ses geldiğini söylüyor muhtemelen takoz vs yine kronik Astra J sorunlarından.

Bunun haricinde dikkat etmem gereken neler vardır, bi el atsak süper olur.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,034
7
51,368
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
O Euro5 motorun enjektörlerinin sadece tamirinin 6-7 bin lira olduğunu bu hafta tesadüfen öğrendim. İlk aklıma gelen bu.
İkincisi, akü voltajını mutlaka kontrol ettirin. Voltajda en ufak oynama, arabanın içine üç harfliler kaçmasına sebep olur. Kafasına göre kapı açar cam açar ışık yakar vs. O yüzden akü ve şarj dinamosu kondisyonuna mutlaka bakın/baktırın. İhtiyacı varsa değişim/onarım işlerini aksatmadan yapın.
Üçüncüsü, 150 binden sonra triger zinciri isteyebilir. Servis geçmişine bakın, ulaşamazsanız ustalar bir de triger için motoru dinlesin.

Alırsanız mutlaka konusunu açın. SW araçlar her zaman güzeldir. =)

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,136
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
O Euro5 motorun enjektörlerinin sadece tamirinin 6-7 bin lira olduğunu bu hafta tesadüfen öğrendim. İlk aklıma gelen bu.
İkincisi, akü voltajını mutlaka kontrol ettirin. Voltajda en ufak oynama, arabanın içine üç harfliler kaçmasına sebep olur. Kafasına göre kapı açar cam açar ışık yakar vs. O yüzden akü ve şarj dinamosu kondisyonuna mutlaka bakın/baktırın. İhtiyacı varsa değişim/onarım işlerini aksatmadan yapın.
Üçüncüsü, 150 binden sonra triger zinciri isteyebilir. Servis geçmişine bakın, ulaşamazsanız ustalar bir de triger için motoru dinlesin.

Alırsanız mutlaka konusunu açın. SW araçlar her zaman güzeldir. =)
Aküsü yeni değişmiş, onu sordum. Enjektör konusu da dizel motorun kaderi. 2017 yılında megane3 almıştım, daha 2. Ayında 4 enjektöre 2000₺ masraf etmiştim. Şimdilerin 5-6binine denk geliyor tahminen. Triger zinciri konusunu hiç bilmiyordum, teşekkür ederim.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,280
3,907
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Astra j 1.3 dizel hb kullanıyorum.
Baskı balataya dikkat etmeni öneririm. Fazlasıyla ağır bir araç olduğu için ister istemez daha çabuk bitiyor debriyaj. Ve maliyet şuna 10 liraya yakın.
Ekstra olarak eğer mümkünse gece karanlık bir yolda da 40km/h hız üzerine çıkıp farları test etmeni öneririm.
Triger zincirli bu araçlarda eğer imkan varsa özellikle soğuk ilk çalıştırmada dinleyip şıkır şıkır tarzında ses var mı dinlemen iyi olur. Zincir maliyetleri baskı balata kadar olmasa bile yine de yüksek sayılabilecek maliyeti var.
Akü konusunda @bt 'ye kesinlikle katılıyorum. Astrayı çalıştırmayan aküyü focusa taktım focus yatmasına rağmen uzun süredir tek marşta alıyor.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,136
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Astra j 1.3 dizel hb kullanıyorum.
Baskı balataya dikkat etmeni öneririm. Fazlasıyla ağır bir araç olduğu için ister istemez daha çabuk bitiyor debriyaj. Ve maliyet şuna 10 liraya yakın.
Ekstra olarak eğer mümkünse gece karanlık bir yolda da 40km/h hız üzerine çıkıp farları test etmeni öneririm.
Triger zincirli bu araçlarda eğer imkan varsa özellikle soğuk ilk çalıştırmada dinleyip şıkır şıkır tarzında ses var mı dinlemen iyi olur. Zincir maliyetleri baskı balata kadar olmasa bile yine de yüksek sayılabilecek maliyeti var.
Akü konusunda @bt 'ye kesinlikle katılıyorum. Astrayı çalıştırmayan aküyü focusa taktım focus yatmasına rağmen uzun süredir tek marşta alıyor.
Far konusu da aklımda, ilk zamanlarında almak istemiştim de nasip olmamıştı cosmo donanım astra j. Baskı balatanın da yeni değiştiğini söylüyor bakalım göreceğiz :)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,280
3,907
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Far konusu da aklımda, ilk zamanlarında almak istemiştim de nasip olmamıştı cosmo donanım astra j. Baskı balatanın da yeni değiştiğini söylüyor bakalım göreceğiz :)
Hocam bunların debriyaj pedallarında sağa sola sallarsanız hafif böyle sallanma olur o kronik gibi bir şey çok önemli değil ama fiyat kırmak isterseniz aklınızda olsun.
Baskı balata ne marka ile nerede değiştiğini sorarsanız iyi olur.
Bir de baskı balata değişip bu aks keçesi ve orada y tipinde bulunan bi metal var adı aklıma gelmiyor şimdi onun değişmiş olmasına dikkat edin.
Bazen değiştirmiyorlar bir garip his oluyor. Elektrikli el frenini deneyin hocam düzgün tutuyor mu diye tuşu da muhakkak iki kere çekin insan alışıncaya kadar biraz afallayabiliyor.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,136
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Evet sahibinden gerçekleri günceli geldi:

araba cosmo değil sport donanım. Sıkıntı yok, işimizi görüyor.

baskı balata değişmiş yakın zamanda, luk marka. Volant da 1-1,5 sene kadar önce değişmiş. Çekişi, kavraması iyi. Ama 2. Viteste bariz duyulan bir sürtme sesi var. Yükteyken gelmiyor, gazı bırakınca eğik diske balata sürter gibi sürtme sesi geliyor. Oynar volant vs birşeyler söyledi, usta beyanı olduğu için detayına vakıf değilim. Volant sinyal veriyor olarak eyyorladım.

lastikler patates. 17” ellerimden öper. Zaten benim arabayı değiştirme zehri almam da bu sebeptendi, masraf sayılmaz yani oyna devam.

hafif bi üfleme var motorda, turbo ıslığı vs yok çocuk üstte bahsettiğim sesi söylüyormuş. İnce de bi duman gördüm ama sigara dumanı kadar yok, o konu hakkında da çok fikir sahibi olamadım. Arabanın çekişi iyiydi.

triger zinciri değişmiş.

elektronik el freni iyi tutuyor. El freni aktif kalkış yapmaya çalıştı kolay salmadı araba.

akü 72lik ama sanırım start stop özellikli değil. Arada start stop sapıtıyor dedi. Bu da muhtemelen aküden.

kalan kısım kozmetik sorunlar. Ön kaput ucu lokal boya ister, marşpiyel lokal boya ister. Vites telinden midir artık bilemedim 1den boşa geçerken nazlanıyor o da bi bakım ister.

genel olarak durum böyle, arkadaş fiyatta da epey iyi bi konuma geldi. Ama insan arabasını bu kadar tozlu ve kirli getirir mi göstermeye ya, bazı yerleri silerek görmeye çalıştım resmen.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım