Aynı ebat lastikte güçlendirilmiş XL farkı.

burakkcbyk

Takipçi
23 Mar 2019
3
2
20
Merhabalar. Aracım Audi A3 Sportback. Aracım 16" jant ile geldi ve lastik ebatı 205 55 r16 91w Bridgestone Turanza T005. Ben yine A3 ile gelen bir orijinal ikinci el 17 jant satın aldım. Uzun araştırmalar sonucu Michelin Pilot Sport 4 e karar verdim. Kapı içinde yazan takılması önerilen 17" lastik ebatı 225 45 r17.

XL lastik yanak güçlendirmesi içeren daha fazla yük taşımada yararlı, keskin zorlu dönüşlerde daha az yanak ezilmesi ve frenlemede iyi etkileri var diye biliyorum. Konfor ve ses konusu da handikapları olarak biliyorum.

Michelin Pilot Sport 4 225 45 r17 ebatında 91Y modelini yerine 94Y XL modelini almak konforu aşırı derecede düşürür mü? XL özelliği yanağın ezilmesini engelliyor ama bu ezilemediği için zıplamalara neden olur mu? Araca 2 kişiden fazla binilmiyor. Ve yük taşınmıyor. Araç ağırlığı 1280KG.

Ek olarak 91Y modeli hiçbir yerde stokta bulunmadığı için Continental Conti Premium Contact 6 25 45 r17 91y almak ne kadar mantıklı olur Michelin e göre kıyaslarsak?

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Yakın zamanda mecburiyetten Lassa Multiways XL kullandım. Bu deneyimimden sonra ömrüm boyunca binek aracıma bir daha XL lastik kullanmam diyorum. Yol sesi konusunda yapısı gereği inanılmaz bir artış oluyor ve konforu ciddi derecede baltalıyor. Lastik yapısı gereği fazla sert kalıyor ve ufacık çukurlardan bile geçerken bir sekme hissi yaşatıyor. Ben bunu ne kadar mantıksız olsa da lastik basınçlarını biraz düşürerek çözmeye çalışmıştım.
Eğer bir mecburiyetiniz, yük taşıyacağınız bir ticari aracınız yoksa ben kesinlikle XL bir lastik önermem.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Hem yanak güçlüdür hem de 91'den 94'e çıktığı için lastik içindeki çelik tel sayısı ya fazlalaşır ya da daha kalın çelik tel kullanılmıştır. A3 için XL lastiğe hiç mi hiç gerek yok. 91 işinizi fazlasıyla görecektir.

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Bahsettiğiniz modelin 235/45/17 ölçüsünü 97Y XL olanını 2.5 yıl/60.000 km kullandım. Lastikten beklentiniz ne bilmiyorum ama 97 olmasına rağmen bana sert gelmiyordu. Arabanın karakterini bilen siz olduğunuz için karar sizin. Sorunuzun bana göre cevabı; 94y XL modeli konforu aşırı derecede düşürmez.

burakkcbyk

Takipçi
23 Mar 2019
3
2
20
Teşekkürler arkadaşlar Sürpriz bir şekilde lastikçim aradı stoğa 4 tane 91y girdi dedi. Hemen siparişi ona çevirdik. 94 xl konforsuz olacağını düşünüyordum, burada da deneyimini paylaşan arkadaşlara da teşekkürler. Lastiği takınca deneyimlerimi yazacağım kısa zamanda

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Teşekkürler arkadaşlar Sürpriz bir şekilde lastikçim aradı stoğa 4 tane 91y girdi dedi. Hemen siparişi ona çevirdik. 94 xl konforsuz olacağını düşünüyordum, burada da deneyimini paylaşan arkadaşlara da teşekkürler. Lastiği takınca deneyimlerimi yazacağım kısa zamanda

Yollarımız malum çukurdan geçilmiyor. İnce yanak lastikte balon yapma sıkıntısı doğuyor ona da dikkat etmek lazım. XL olduğu halde pzerolarda balon yapmıştı 2 lastiğim. Sonrasında 225 40 18 Goodyear Asymmetric-3 XL kullandım, konfor ve yol sesi bakımından hiç sıkıntı yaşamadım. Sanırım 20.000km kullandım, balon da yapmadı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım