KAPALI Boya verniği soyuldu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

makar10

Düz Yol Gazcısı
4 Tem 2018
33
17
145
ad73206b54f942482a2296a86f7c23c2.jpg

Arkadaslar buyuk bır sıkıntı ıle karsı karsıyayız. Boyamızın verniği soyuluyor. Bu neden oldu bilmiyoruz nasıl düzelticeğimizide.

Yaklaşık 3 aylık bir süreçte böyle oldu. İlklerde çözemedik önemseyemedik çünkü kaputa yıkamacı koruma yapmıştı o mu acaba felan derken yeni çaktık konuyu. Yıkamacıya atmak istemem suçu direk. Görüştüklerim ayrı ayrı yorumlar yaptı hep. Araç 290 binde birisi motor bitecek çok sıcak çalışmaya başlamış ondan atmış dedi. Yok motorun tam en sıcak noktasında olmuş dedi. Motorda sışa yağlanma başlamış göstergesi dedi. Birisi geldi kaput komple boyanmış boyanmış kaputların verniği atabilir dedi. Aracı komple ölçtürmüştük hiç boyası yok detaylı ölçtürmüştük. Öyle biliyorduk. Birde aracın kaputta ısı yalıtımı var onuda yazayım.

Arkadaşlar böyle bir durum yani başımıza gelen sizce bu neden oldu sorun neden kaynaklandı acaba.

Hararet olsa motor ısısı yüksek olsa bu araç uyarı verir muhakkak uyarısı vardır. Öyle birşey hiç olmadı. Motor muhabbetini açan korkuttu...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle büyük geçmiş olsun. Motor sıcaklığı yalıtımlı kaputa bu kadar etki eder mi bilemiyorum. Yine de sensörlere fazla güvenmeden bir kontrol ettirmek gerekir.

Benim aklıma gelen ilk şey ise arabanın sürekli olarak kuyu suyuyla veya deniz suyuyla yıkanmış olma ihtimali. Böyle sıkıntı yaşayan 1-2 kişiyi İzmir'de yaşarken tanımıştım, araçlarını deniz kenarına yakın bir benzinlikte düzenli olarak yıkamışlardı. Akaryakıt istasyonunun sahipleri şebeke suyu bağlayıp su faturası ödememek için resmen deniz suyu çekmişler, daha 2 yıl önce komple boyanan minibüsü birkaç ay içerisinde bundan beter hale getirmişti.

Çözüm tabii ki boyatmak. Ama bu işlemden önce bu fotoğrafları mutlaka saklayın ki ileride satarken alıcıyı boya sebebi konusunda ikna edebilesiniz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,200
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Geçmiş olsun hocam.. Bu durumun sebebini kestirmek güç. Aracın yaşından kaynaklı doğal bir durum olabilir, yıkamacı vasat bir ürün kullandıysa ondan kaynaklı olabilir veya başka sebepten de olabilir. İyi bir kaporta ustası sebebini daha iyi anlar. Kaputu tekrar boyatmak gerek bunun gitmesi için. Ek olarak, böyle bir işe kalkışmadan evvel kaputun neden bu hale geldiğini öğrenin ki yeni boyadan sonra tekrar aynısı yaşanmasın.

Isı yalıtımı işlemi kaputu açıp iç kısmına yapılmadı mı ?

makar10

Düz Yol Gazcısı
4 Tem 2018
33
17
145
Isı yalıtımı kaputun iç yüzünde tahminimce fabrikasyon olarak var. Gri bir malzemeden. İhtimalleri görüşcem ustalarla yakında. Sizlerle de paylaşmak akıl almak istedim motor korkuttu felaket tellalı gibi geldi birisi "cıkss" motor bitecek sıcak çalışmaya başlamış motorun aracın ön ucuna doğru olan kısmı en sıcak noktadır çok sıcak çalışıyor demekki bak dışınada yağ vermeye başlamış pislik gibi felan sözleri yaptı. Sanki aracı o üretti gibi konuştu [emoji3] üç ustada telefonda bu yılda araç imkanı yok dedi nolsada atmaz dedi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,200
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Isı yalıtımı kaputun iç yüzünde tahminimce fabrikasyon olarak var. Gri bir malzemeden. İhtimalleri görüşcem ustalarla yakında. Sizlerle de paylaşmak akıl almak istedim motor korkuttu felaket tellalı gibi geldi birisi "cıkss" motor bitecek sıcak çalışmaya başlamış motorun aracın ön ucuna doğru olan kısmı en sıcak noktadır çok sıcak çalışıyor demekki bak dışınada yağ vermeye başlamış pislik gibi felan sözleri yaptı. Sanki aracı o üretti gibi konuştu [emoji3] üç ustada telefonda bu yılda araç imkanı yok dedi nolsada atmaz dedi.
Motor izolasyonları sadece gürültüden değil, motor sıcağından da korur kaputu. Üstelik fabrikasyon olarak varmış. Dolayısıyla ondan kaynaklı olma ihtimali zor gibi duruyor. Ayrıca motor, arkadaşlarınızın dediği gibi bitik olsa ve o kaputu o hale getirecek kadar yüksek ısı verse yan etkisi sadece kaputla kalmazdı. Motor içi bir çok parçada haddinden yüksek ısı nedeniyle zarar görürdü.

Siz en iyisi bir ustaya gösterin. Hatta birden fazla ustaya da gösterebilirsiniz içinizin rahat etmesi açısından. Biz buradan ne desek boş anlayacağınız :)

makar10

Düz Yol Gazcısı
4 Tem 2018
33
17
145
Yıkamalarda da allaha emanet bırakıyoruz araçları açıkcası onu anladım bu olayda. Herşey olabilir kullandığı malzemeler felan.

Kaputa surulen koruyucu bile var ihtimalde birisi öyle söyledi o korumayı atıp beklettiyse felan filan dedi. Neyse hayırlısı bu konu burada dursun bir kaç güne yazarım birşeyler [emoji4]

makar10

Düz Yol Gazcısı
4 Tem 2018
33
17
145
Bir kaç usta ile görüştük boyasız hal olmayacağını öğrendik. Neden olduğunu kimse söyleyemedi yorum yapamadılar iyi usta lazımmış onun için galiba :) ustaların bir tanesi ben bunu ölçümlerde çıkmayacak şekilde yaparım dedi garanti verdi. Ona verdik kaputu 800 tl karşılığında

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Aynı sorun kendi aracımda kötü vernik kullanılmasından dolayı nüksetti. Yakın ve aile dostu denilebilecek kaporta-boya ustamız ile görüştüm konuyu-kendisi restorasyon ağırlıklı çalışır-; sizin gibi boyasız, sadece vernik ile sorunun çözülmesini istedim. Sonrasında yaşadığımız küçük sürtmeler, kazalar kaportaya eklenince tamamen boyayı kaldırıp tekrar boyama kararı aldık.

Konunun özüne dönelim; verniğin kaldırılmasını ve sadece vernik atılmasını istediğimde bu işlemin boya ile hemen hemen aynı süreceğini ve işçilik konusunda da aynı tutara geleceğini söyledi. Buna ek olarak çoğu boyacının ve kaportacının uğraşmak istemeyeceğini belirtmişti. Ayrıca bu işlemi çoğu boya ve kaporta ustasının yapamayacağını, dikkat edilmesi gereken bir işlem olduğunu da ekledi. Detaylı ve dikkatle zımparalanıp vernik işlemi yapılabiliyor. Bu işlemin mümkün olmayacağını söyleyen boyacılar kolaya kaçmayı tercih eden, sizi de elinizden kaçırmak istemeyen boyacılar olacaktır.

Bir kaç usta ile görüştük boyasız hal olmayacağını öğrendik. Neden olduğunu kimse söyleyemedi yorum yapamadılar iyi usta lazımmış onun için galiba :) ustaların bir tanesi ben bunu ölçümlerde çıkmayacak şekilde yaparım dedi garanti verdi. Ona verdik kaputu 800 tl karşılığında

Eğer aracın kaputunu tekrar boyayacaksa ölçümlerde çıkmama ihtimali yok. :) Sonuçtan keyif almanızı umuyorum.

makar10

Düz Yol Gazcısı
4 Tem 2018
33
17
145
Bende biraz isteksizlikten boyasız yapmadıklarını hissettim. Bizim usta boyasız yaparsak tutunamaz kolay zarar görür sözünü kullandı bizde tamam o zaman demek zorunda kaldık.

Boyanın ölçümde görünmesi konusu aracı ölçtük dediki bittiğindede ölçücez bu çıkacak her yerinde. Bittiğinde gidicez görücez bakalım :)

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Bende biraz isteksizlikten boyasız yapmadıklarını hissettim. Bizim usta boyasız yaparsak tutunamaz kolay zarar görür sözünü kullandı bizde tamam o zaman demek zorunda kaldık.

Boyanın ölçümde görünmesi konusu aracı ölçtük dediki bittiğindede ölçücez bu çıkacak her yerinde. Bittiğinde gidicez görücez bakalım :)
Mikron boya dedikleri işlem aracın aynı kalınlığında boya atılıyor ölçüm cihazı da aynı sonucu verdiği için anlaşılamıyor. Siz yinede işlem öncesi fotoğraflarını kayıtlarını gerekirse video şeklinde alın. Ülkemizde o boyayı fotoğraftan anlayacak insanlar mevcut ilerde satmayı düşünürseniz elinizde bulunsun vernik atmasi yüzünden boyatıldıgınin kanıtı

makar10

Düz Yol Gazcısı
4 Tem 2018
33
17
145
Teknik olarak bilgimiz yoktu sağolun. Kaput resmi aklımıza geldi burada bir arkadaş uyarmıştı çektik güzelce. Alıcının anlayıp anlamaması önemli değil izah ederiz ama cihazdada çıkmıyor deriz. Sadece alıcının değil benimde içim rahat olsun :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Teknik olarak bilgimiz yoktu sağolun. Kaput resmi aklımıza geldi burada bir arkadaş uyarmıştı çektik güzelce. Alıcının anlayıp anlamaması önemli değil izah ederiz ama cihazdada çıkmıyor deriz. Sadece alıcının değil benimde içim rahat olsun :)
Küçük bir detay daha vereyim. Kaput sökülüp boyanacak büyük ihtimalle, geriye takılırken kaporta çizgilerine ve açıklıklarına dikkat edilerek düzgün takılmasına dikkat edilmesi gerekir. Teslim alırken ona dikkat edin. Açıklıklar tutarsızsa söküp baştan taktırın. Çünkü @Mustafak arkadaşımızın dediği gibi o zaman fotoğraflardan bile anlaşılır :) Kaput sökülmeden boyanacaksa bu mesaj iptal :p

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Küçük bir detay daha vereyim. Kaput sökülüp boyanacak büyük ihtimalle, geriye takılırken kaporta çizgilerine ve açıklıklarına dikkat edilerek düzgün takılmasına dikkat edilmesi gerekir. Teslim alırken ona dikkat edin. Açıklıklar tutarsızsa söküp baştan taktırın. Çünkü @Mustafak arkadaşımızın dediği gibi o zaman fotoğraflardan bile anlaşılır :) Kaput sökülmeden boyanacaksa bu mesaj iptal :p
Abi sen daha çok çizgicisin simetricisin seni kastetmemistim :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Aynı sorun kendi aracımda kötü vernik kullanılmasından dolayı nüksetti. Yakın ve aile dostu denilebilecek kaporta-boya ustamız ile görüştüm konuyu-kendisi restorasyon ağırlıklı çalışır-; sizin gibi boyasız, sadece vernik ile sorunun çözülmesini istedim. Sonrasında yaşadığımız küçük sürtmeler, kazalar kaportaya eklenince tamamen boyayı kaldırıp tekrar boyama kararı aldık.

Konunun özüne dönelim; verniğin kaldırılmasını ve sadece vernik atılmasını istediğimde bu işlemin boya ile hemen hemen aynı süreceğini ve işçilik konusunda da aynı tutara geleceğini söyledi. Buna ek olarak çoğu boyacının ve kaportacının uğraşmak istemeyeceğini belirtmişti. Ayrıca bu işlemi çoğu boya ve kaporta ustasının yapamayacağını, dikkat edilmesi gereken bir işlem olduğunu da ekledi. Detaylı ve dikkatle zımparalanıp vernik işlemi yapılabiliyor. Bu işlemin mümkün olmayacağını söyleyen boyacılar kolaya kaçmayı tercih eden, sizi de elinizden kaçırmak istemeyen boyacılar olacaktır.

Eğer aracın kaputunu tekrar boyayacaksa ölçümlerde çıkmama ihtimali yok. :) Sonuçtan keyif almanızı umuyorum.

Şu mesaja küçük bir düzeltme yapmak gerek. Boya yapılacağını söylediğinizden dolayı ölçümlerde çıkmama ihtimali yok demiştim. Mikron boya yaptırıyorsanız eğer bu mesajım geçersiz sayılır. Arkadaşların da dediği gibi ölçüm konusunda sorun olmaz. :)

Sonucu merakla bekliyoruz

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Birisi geldi kaput komple boyanmış boyanmış kaputların verniği atabilir dedi. Aracı komple ölçtürmüştük hiç boyası yok detaylı ölçtürmüştük. Öyle biliyorduk. Birde aracın kaputta ısı yalıtımı var onuda yazayım.

Arkadaşlar böyle bir durum yani başımıza gelen sizce bu neden oldu sorun neden kaynaklandı acaba.

Hocam sizden önce ki sahibi de makinede çıkmayan boya yaptırmış olabilir mi sadece soruyorum :)

makar10

Düz Yol Gazcısı
4 Tem 2018
33
17
145
Bizde ondan korkuyoruz :) o ihtimal var evet usta boyanmış kaput fabrika gibi olmaz atabilir dedi. Olabilir yani hatta usta bu boyanmış dedi direk (pat diye nasıl diyorsa) daha kötüsü var biri bize geldi dedi ki motor bitmiş bitecek çok sıcak çalışmış o ısıyla kaputtaki verniği atmış dedi o daha kötü senaryo herkes senaryo yazdı bize :)))

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım