Dört Mevsim Lastikleri

Hangi dört mevsim lastiği?

• Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

Kullanılan: 8 44.4%
  • Nokian Weatherproof

Kullanılan: 10 55.6%

• Kullanılan toplam oy
    18
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
hocam çok teşekkür ederim dediğim gibi hız sınırlarını mecbur kalmadıkça aşmayan sakin bir sürücüyümdür bu yüzden sanırım bana en uygun lastik bu.
Dediğim gibi, siz eriyen yollara dikkat edin de, onun dışında bu lastiğin ölüsü bile ortalama bir yaz lastiği kadar tutar.

Carsever

GGUNES
Profesör
1 Ocak 2017
71
108
1,060
Hocam ankete tüm dört mevsim lastikleri ekleseydiniz keşke

Michelin Crossclimate
Nokian Weatherproof
Goodyear Vector 4,5,5+
Falken AS200
Sava Adapto HP
Hankook Optimo 4S
Pirelli Cinturato Allseason
Dunlop SP Sport 01 A/S
Uniroyal AllseasonExpert
Vredestien Quatrac Lite
Kumho Solus HA31
Nexen N'Priz 4S
Toyo Vario V2+
Maxxis AP2
BF Goodrich G-grip All Season

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam ankete tüm dört mevsim lastikleri ekleseydiniz keşke

Michelin Crossclimate
Nokian Weatherproof
Goodyear Vector 4,5,5+
Falken AS200
Sava Adapto HP
Hankook Optimo 4S
Pirelli Cinturato Allseason
Dunlop SP Sport 01 A/S
Uniroyal AllseasonExpert
Vredestien Quatrac Lite
Kumho Solus HA31
Nexen N'Priz 4S
Toyo Vario V2+
Maxxis AP2
BF Goodrich G-grip All Season
Hocam bu konu zamanla dönüşüp farklı fikir alışverişlerine dönüştü de, ilk mesajları okursanız orada belirtmiştim; alabileceğim 2-3 model vardı. Açıkçası Sava'yı da konuyu açtıktan çok sonra görüp araştırdım ve vazgeçtim. :) Muhtemelen konuyu açtığımda bilseydim de eklemezdim. Anketi tamamen kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda açtım. Yazdığınız diğer modellerin çoğuna baktım, arabama uygun ebatları yoktu. İşin sonunda da gamsız Nokian bayiileri yüzünden stoklarda bulabildiğim Goodyear'ı aldım. :) Bu arada aldığım lastikten kış koşullarında memnun kaldım, tavsiye ederim :)

hll19

Asfalt Kurutucu
1 Ocak 2017
5
0
585
Arkadaşlar herkese tekrar merhaba burda 4mevsim lastik seçimi konusunda crossclimate de karar kılmıştım ama fiyatlarının çok yükselmesi ve lastikcinin ikna etmesiyle falken as200 4 mevsim aldım geçen hafta. Takımda 520 TL fark oldu Michelin gerçekten çok pahalanmis. Bir haftadır yağmur gördü sadece şimdilik iyi gibi kar buz olayından sonra deneyimlerimi aktarırım arastiranlara fikir olur.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar herkese tekrar merhaba burda 4mevsim lastik seçimi konusunda crossclimate de karar kılmıştım ama fiyatlarının çok yükselmesi ve lastikcinin ikna etmesiyle falken as200 4 mevsim aldım geçen hafta. Takımda 520 TL fark oldu Michelin gerçekten çok pahalanmis. Bir haftadır yağmur gördü sadece şimdilik iyi gibi kar buz olayından sonra deneyimlerimi aktarırım arastiranlara fikir olur.
Hocam daha önce denk gelmişti, forumlarda kullanıcı yorumlarını okumuştum Falken'in. Ortalama lastik ama fiyatının karşılığını sonuna kadar veriyor diyorlardı. Güle güle kullanın. Sizin gözlemleriniz forumda bu lastik hakkında sanırım ilk olacak :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar, Crossclimate hakkında herkes hemfikir mi ?
Özellikle yaz aylarında gürültü vs yapıyor mu bu lastik ? Aslında böyle hybrid şeyleri pek sevmem .. ama lastiği saklaması, taktırması etmesi, hem maliyet, hemde zahmet.. ondan Crossclimate veya benzeri 4 Mevsimlere (Özellikle Nokian ve Good Year gibi) bakıyorum...
Anormal farklar olmadığı sürece maliyet önemli değil

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Arkadaşlar, Crossclimate hakkında herkes hemfikir mi ?
Özellikle yaz aylarında gürültü vs yapıyor mu bu lastik ? Aslında böyle hybrid şeyleri pek sevmem .. ama lastiği saklaması, taktırması etmesi, hem maliyet, hemde zahmet.. ondan Crossclimate veya benzeri 4 Mevsimlere (Özellikle Nokian ve Good Year gibi) bakıyorum...
Anormal farklar olmadığı sürece maliyet önemli değil
bende de crossclimate var kasımda almıştım şu ana kadar çok memnunum

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar bugün %25'lik kısmını da tamamladık, 4. lastik de takıldı. Diğer lastilklerle arasında 100km'den az bir fark olmasına şükrediyorum.=) 5,5°C sıcaklıkta kuru asfaltta bir takım zorlamalarıma maruz kalmalarına rağmen ilk rodaj izlenimim gayet olumlu. Bugün yaptığım hareketleri Bridgestone B250 yaz lastiklerimle yazın yapsaydım araba mutlaka çizgisinden çıkardı. Henüz çizgiden çıkma veya patinaj yapmadılar. Fren kızaklama denemesine zaten girmedim, yeni lastiğe kıyamam :) Bu hafta İstanbul'a şehirler arası yol programlarım var. Dikkatimi çeken şaşırtan şeyler olursa yine paylaşacağım. :)
Arkadaşlar yeni konu açma gereği duymadan bu konuyu hortlatsam da olur diye düşündüm. Kışın aldığım Goodyear Vector 4seasons Gen-2 lastiğimin kış performansından gayet memnun kalmıştım, adam akıllı sıcaklarda ancak deneyimleme fırsatım oldu. Yaz performansından da bahsetmek isterim:

Öncelikle ne kadar ısınırsa ısınsın arabanın düz yol stabilitesinde kış lastikleri gibi yüzme veya herhangi bir dengesizlik durumu olmuyor. Kesinlikle tedirgin etmiyor. Konforlu bir yaz lastiğinden farksız ve çok sessiz.

Kuru asfaltta virajlarda semi-slick veya spor seri lastiklerle kıyaslamaya girmek zaten mantıksız olur da, kaliteli yaz lastikleri düşünüldüğünde de bir Efficient Grip veya Conti PremiumContact kadar sağlam tutmuyor, o seviyeye erişemiyor ama ortalama yaz lastiklerini rahatlıkla yakalıyor. Orta kalitedeki asfaltlarda en az Turanza kadar yol tutar. Michelin Primacy veya eski lastiklerim Bridgestone B250 ile kıyaslamam bile, net daha iyi :)

Kuruda fren mesafesi açıkçası çok çok iyi değil. Eski lastiğimin kurudaki frenlemesinden bir tık daha iyi ama bu yeterli bir kriter değil. Gerçi benim arabada ABS de yok :p İyi bir yaz lastiği ile daha iyi fren mesafesi yakalanabileceğini düşünüyorum. Belki "ben 4 mevsim lastiğiyim" dediği tek kriter sıcak kuru asfaltta fren mesafesidir. Islak zeminde ise çok çok iyi. Neredeyse kurudan daha iyi bir fren mesafesi sunuyor :D

Tüketime etkisi standart lastikten farksız. Arabam çok yakan bir araç değil, ama bu lastikleri taktırdığımda eski yaz lastiklerime (B250) göre en az %10 yakıt tasarrufu sağladı. Yazın tüketim karakteri kıştan farksız.

Yakın zamanda 2 kere çok ciddi yol tutuşunu sınadım. İlkinde Kartepe yoluna dökülen yeni asfaltı denedim. Bayağı ciddi zorlamama rağmen kontrollü şekilde bıraktırıyor kendini. Sürüşte standart bir yaz lastiğinden tek farkı kaymaya başlamadan ötmeye başlaması :) Eve geldiğimde baktım, lastikleri biraz yakmışım. El sürülmüyordu ve ciddi şekilde kokuyordu. Ben mi abarttım, lastikler mi kolay ısınıyor onu kestiremedim açıkçası. İkinci zorlamam ise aynı yolda gidiş ve dönüş olarak bir tutabilirim. Tam yükle Manisa-İzmir arasındaki yollarda zorladım. İlkinde akşam saati özellikle tırmanırken bayağı zorladım, belki bagajdaki aşırı yükün etkisiyle önden hafif salmaya meyilliydi. İnişlerde de kendi yorgunluğumu da hesaplayarak çok zorlamadım. Dönüşte ise gündüz vakti sadece inişlerde zorladım, bu sefer önden kayma eğilimi hissetmedim, sınırda 4 lastik de hafif kaymaya meyletti. Benim arabanın genel eğiliminden farklı bir durum yaşatmadı. Ama dediğim gibi kaymadan önce sesini çıkarmaya başlıyor :) Sınırları bana yeterli geldi.

Arabanın yaz performansını da deneyimlediğime göre genel fikirlerimi artık sunabilirim. Şehir içi kullanım için büyük şehirlerde kesinlikle tavsiye ederim. Yakın zamanda mevzuat değişti ve kışın binek araçlara da kış lastiği zorunluluğu getirildi. Bunu da hesaba katınca, şehir içi için gayet makul görüyorum. Şehirler arası yollarda da standart kullanımın zorlamalarının üstesinden rahatlıkla geliyor. Çoluğuyla çocuğuyla sakin bir sürüş benimsemiş herkese her koşulda tavsiye edebilirim. Kış performansını zaten daha önce bahsetmiştim, araba tamamen kara oturana kadar sorunsuz ilerlemesi bana göre binek araç için tamamen yeterli. Ha, aracınız çok performanslı bir araçtır, siz de sürekli yerlerde cayır cayır lastik izleri çıkararak araç sürüyorsunuzdur, o zaman açık söyleyeyim yazın bu tarz kullanımlara yetersiz gelir. Ben 900kg arabamın ve 1.2 atmosferik motorunun gırtlağına bastım, canını çıkardım. Lastik rahatlıkla dayandı. Ama 1500+kg 200+hp bir arabanın sportif sürüşünde yalan olur diye düşünüyorum :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
@berkertekin değerli yorumların ve detaylı anlatımın için teşekkürler. Bencede büyük şehirde yaşayıp, zorlu kış şartlarını az gören batı ve Akdeniz illerimizde dört mevsim gayet yeterli gözüküyor. Zaten yabancı testler de bunu belirtiyor...

Bende haftaya 4 mevsim takacağım ... CrossClimate + veya GY 4SGen2 arasında kaldım lakin sanırım İstanbul için CC+ daha iyi bir seçim olacak gibi

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
@berkertekin değerli yorumların ve detaylı anlatımın için teşekkürler. Bencede büyük şehirde yaşayıp, zorlu kış şartlarını az gören batı ve Akdeniz illerimizde dört mevsim gayet yeterli gözüküyor. Zaten yabancı testler de bunu belirtiyor...

Bende haftaya 4 mevsim takacağım ... CrossClimate + veya GY 4SGen2 arasında kaldım lakin sanırım İstanbul için CC+ daha iyi bir seçim olacak gibi
benim corsa da da michelin cross climate var varsa sorunu alabilirim

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Aslında alıp denemek lazım. Benim şu anlamda soru işareti var kafamda bu lastiklere karşı: Gerçek anlamıyla %100 oranında yazın yaz lastiği performansı, kışın kış lastiği performansı veriyor mu? Ayrıca her iki koşula adapte olması lastiği erken yıpratmaz mı?

(Gerçi eskiden yaz lastiği, kış lastiği mi vardı? O da ayrı konu :D)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Aslında alıp denemek lazım. Benim şu anlamda soru işareti var kafamda bu lastiklere karşı: Gerçek anlamıyla %100 oranında yazın yaz lastiği performansı, kışın kış lastiği performansı veriyor mu? Ayrıca her iki koşula adapte olması lastiği erken yıpratmaz mı?

(Gerçi eskiden yaz lastiği, kış lastiği mi vardı? O da ayrı konu :D)

CrossClimate için yaz performansı, tur zamanı olarak bakıldığında referans yaz lastiklerine çok yakın deniyor ... kış performansı ise, yolda bırakmayacak seviyede ama tam kış lastiği seviyesinde değil deniyor... yeni çıkan CrossClimate + içinde hamur değişikliği yapılmış .. diğer Michelin modellerinde de bu hamur değişikliğine gidilip lastiğin ömrü uzatılmış deniyor ..... bence en azından CC yazın üzmeyecek gibi ... kışında ciddi kar kış olmadıktan sonra rahatlıkla şehir içinde kullanılır ...

ama aracınız çok güçlü ve performans endeksliyse yazın, o seviyede yüksek performans vermeyebilir lakin kışında haftasonları sürekli dağa çıkıyor veya karı sürekli bol olan bir yerde yaşıyorsanız, kış lastiği almanız daha doğru olur diye değerlendiriliyor. CC için mesela İngiltere hava koşulları içinde ideal lastik deniyor

Ben deneyeceğim ... kış gezmelerim nispeten daha az olduğu için CC sanki daha mantıklı olacak .... aslında bence tedbirli bir şekilde dağada çıkar bu lastik..

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Unutanlar yahut izlemeyenler için otopark.com'un crossclimate ile ilgili güzel bir vlog'u bulunuyor. Sanırım bir çok sorunun cevabını ( özellikle kar performansı ) alabilirsiniz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

İstanbul'un anormal hava koşullarına sahip Ankara'ya benzer tepelerdeki yeni yerleşim bölgelerine tırmanmayacaksanız, sanırım Acıbadem taraflarında vardı böyle deniz havasının ayazıyla tepelerin soğuğunu birleştirip karla buzla kaplanıp haberlere malzeme veren yokuşlarla işiniz olmayacaksa CrossClimate bence de doğru tercih olur, rahatlıkla işinizi görür. Ben yaz mevsiminde Qashqai üzerinde kullandım, yazın bildiğimiz yaz lastiğiydi. :) Kışın ise büyükşehir lastiği diyebiliriz. Vector 4seasons Gen2, biraz daha yoğun kış koşullarına maruz kalınacağı zaman tercih edilirse daha mantıklı olur. Ben uygun ebatı olmadığı için CrossClimate almamıştım ama iyi ki alamamışım diyorum çünkü kışın bizim bahçeden çıkmak için bile önce 1saat kar küremek gerekiyor :D Orada bile yetersiz kalırdı:) Tahminimce CrossClimate, dağa doğru yola çıkar ama tırmanmaya başlandığında yolda kalır. Orada koşullar bambaşka bir hal alıyor :)
Fiyat olarak bir karşılaştırma yapamıyorum, ikisi de çok pahalı :(

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bu gün takıldı CC+ lar.
Daha zorlayıcı aksiyon almadım.. biraz hamlığı gitsin.. ama tabiki küçük tümsek veya bozuklukları yalanıp yutuluyor şimdi... biraz zaman geçsin... özellikle değinilmesi gereken bir nokta olursa mutlaka yazarım..

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu gün takıldı CC+ lar.
Daha zorlayıcı aksiyon almadım.. biraz hamlığı gitsin.. ama tabiki küçük tümsek veya bozuklukları yalanıp yutuluyor şimdi... biraz zaman geçsin... özellikle değinilmesi gereken bir nokta olursa mutlaka yazarım..
Hayırlı olsun. İzlenimlerinizi bekliyoruz. Bu arada araç neydi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım