Debriyaj nasıl çalışır?

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Arkadaşlar selamlar,
kısa ve basit biçimde kuru kavramalı debriyajların nasıl çalıştığını anlatacağım :)

Parçalar
Volan
Debriyaj balatası
Debriyaj diski
Debriyaj bilyası

Volan nedir?
Volan, motorun krank miline cıvatalar ile bağlanan daire şeklinde balansı neredeyse kusursuz olan bir ağırlık parçasıdır.

Debriyaj balatası nedir?
Debriyaj balatası göbeği firezeli bir dairesel balatadır, üzerinde titreşim damperleri ve içerisinde yastık yayları vardır, titreşim damperleri motorun üretmiş olduğu vibrasyonu üzerine alarak güç aktarma organlarını korur, yastık yaylar ise balatanın arasına gelecek yumuşak konforlu bir kavrama sağlar.

Debriyaj diski nedir?
Dairesel bir şekilde olup üzerinde şemsiye veya diyafram yaylar bulunan bir baskı parçamızdır, çevresinde merkezleme pimlerinin ve cıvataların gireceği delikler bulunur.

Debriyaj bilyası nedir?
Debriyaj diskinin üzerinde bulunan diyafram yaylara sürücünün debriyaj pedalına basmasıyla baskı uygulayan bilyadır.

Nasıl çalışır?
Krank miline cıvatalar ile bağlanan volan ile debriyaj diskinin arasına balata gelir, debriyaj diski balataya baskı uygular ve sanki tek parça halindeymiş gibi hareket ederler.
cıvatalar ile volana bağlanan debriyaj diski, balataya bir baskı uygular ve balatanın göbeğinden şanzımana hareket iletilir, siz debriyaj pedalına bastığınızda debriyaj bilyası, diskin üzerinde ki diyafram yaylarına basar ve diski geri çekerek balatanın arada boşta kalarak gücün gitmemesini sağlar.

Debriyaj motor gücünün en az 1.5 katı olmalıdır, iş makinelerinde bu 2.5-3 kata kadar çıkar.

mK = 1/4 . F . mü . ( D + d ) . n

Örneğin :

F : 3500

mü : 0.3

D : 0.21 metre

d : 0.14 metre

n : sürtünen yüzey tek kavrama olduğu için 2

=

1/4 . 3500 . 0.3 . ( 0.21 + 0.14 ) . 2 =

183.79 nm çıkar.

EKS yani emniyet katsayısını 1.5 olarak alırsak motor torku 122.5 nm olarak bulunabilir :)

Bu sadece bir örnekti arkadaşlar, araçların diğer tüm mekanik aksamı olduğu gibi kavrama sisteminin de bir kuralı ve hesabı vardır, tek bir yazılım ile ne bu dayanım torkunu nede mukavemetini değiştirmek mümkün değil.

Saygılarla,

Ekli dosyalar

• 02.gif
    02.gif
    94.9 KB · Görüntüleme: 1,044

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Sinan usta eline koluna sağlık değerli bilgilerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ediyorum, umarım bir dahaki bilgilendirme konusu alt takım yürüyen aksamla ilgili olur :)

Bu arada volanın bir ağırlık parçası olduğunu söylemenden hareketle ufak bilgi eklemek isterim; krank miline bağlı olan volan, silindirlerde yanma olayı bitse bile daha önce kranktan aldığı dönme hareketini sahip olduğu ağırlıkla devam ettirerek krankın da bir müddet daha dönmesini sağlayarak motorun dengeli çalışmasını sağlar

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Sinan usta eline koluna sağlık değerli bilgilerini bizlerle paylaştığın için teşekkür ediyorum, umarım bir dahaki bilgilendirme konusu alt takım yürüyen aksamla ilgili olur :)

Bu arada volanın bir ağırlık parçası olduğunu söylemenden hareketle ufak bilgi eklemek isterim; krank miline bağlı olan volan, silindirlerde yanma olayı bitse bile daha önce kranktan aldığı dönme hareketini sahip olduğu ağırlıkla devam ettirerek krankın da bir müddet daha dönmesini sağlayarak motorun dengeli çalışmasını sağlar
Volan başlı başına bir konu diyebilirim kanka, dediğin gibi ağır yapısı sayesinde silindirlerde ki ölü noktaları atlatmak için kullanılıyor, bunu informal olarak hafifletenlerin beyinlerini merak ediyorum

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Volan başlı başına bir konu diyebilirim kanka, dediğin gibi ağır yapısı sayesinde silindirlerde ki ölü noktaları atlatmak için kullanılıyor, bunu informal olarak hafifletenlerin beyinlerini merak ediyorum
Merak ettiğine değmez kanka.
Ben şunu merak ediyorum; yaylı volandan sabit volana nasıl geçilir ? Şu almanların yaptığı mühendislik hatasını nasıl çözebiliriz. Sabit volan + yaylı baskı cart curt diyorlar senin bir fikrin var mı ?

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Merak ettiğine değmez kanka.
Ben şunu merak ediyorum; yaylı volandan sabit volana nasıl geçilir ? Şu almanların yaptığı mühendislik hatasını nasıl çözebiliriz. Sabit volan + yaylı baskı cart curt diyorlar senin bir fikrin var mı ?
çok merak ediyorum neden böyle bir hata yapıyor mühendisler getirisi yok gibi bir şey yazıda da söylediğim gibi balatanın üzerinde yaylar bulunur, oynar volanda o yayları volan üzerine alıp balatayı yaysız yapyorlar, ya tamamen maliyet amaçlı çok saçma ya
değişimiyse yaylı balata takılıp volan düz takılıyor da ne kadar uygun bilemiyorum

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
çok merak ediyorum neden böyle bir hata yapıyor mühendisler getirisi yok gibi bir şey yazıda da söylediğim gibi balatanın üzerinde yaylar bulunur, oynar volanda o yayları volan üzerine alıp balatayı yaysız yapyorlar, ya tamamen maliyet amaçlı çok saçma ya
değişimiyse yaylı balata takılıp volan düz takılıyor da ne kadar uygun bilemiyorum
Kanka bu konuda senin bilgi ve tecrübe edinebilme olanağın daha yüksek. Uzun süredir araştırıyorum bazı alman arabalarına uygulamışlar ve düzgün çalışıyormuş. Ama benim arabaya uygulayan görmedim daha belki sen birşeyler bulabilirsin. Yani senden rica ediyorum :D Belki etrafında böyle bir uygulama yapan ya da yaptırmış olan birileri çıkar ?

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Kanka bu konuda senin bilgi ve tecrübe edinebilme olanağın daha yüksek. Uzun süredir araştırıyorum bazı alman arabalarına uygulamışlar ve düzgün çalışıyormuş. Ama benim arabaya uygulayan görmedim daha belki sen birşeyler bulabilirsin. Yani senden rica ediyorum :D Belki etrafında böyle bir uygulama yapan ya da yaptırmış olan birileri çıkar ?
babamın arabası 200 bin kmye geldi halen değişmedik volanı da debriyajı da sesten başka bir sorunu yok ama sırf parça neredeyse 1000 lira
oynar volandan düz volana geçenler var tanıdıklarım sorun olmadığını söylüyorlar da sen neden düze geçeceksin

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
babamın arabası 200 bin kmye geldi halen değişmedik volanı da debriyajı da sesten başka bir sorunu yok ama sırf parça neredeyse 1000 lira
oynar volandan düz volana geçenler var tanıdıklarım sorun olmadığını söylüyorlar da sen neden düze geçeceksin
Yaza doğru baskı volan seti değiştirmeyi düşünüyorum, hem maliyeti daha az olur hem de bir daha volanla uğraşmayız diye

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım