ECO MOD Yararları-Zararları

m3rtkaya

Mert kaya
Düz Yol Gazcısı
29 Ocak 2024
42
70
160
19
istanbul
Marka
Nissan
Selamlar.Başlıkta yazdığı gibi Eco modun yararları varsa zararları nelerdir? Ben sürekli kapalı tutuyorum çünkü :
1-Kullandığımız araçta Eco mod kapalı olduğunda stop-start sistemi devreye girmiyor.
2-Aracın gücünü kıstığı için özellikle rampalarda daha çok gaza basmak zorunda bırakıyor haliyle yakıt tüketimini arttıyor.
3-Yakıt ekonomisine etkisi yok denecek kadar az.
Yazdığım nedenlerden dolayı ben Eco mod kullanmıyorum ve gereksiz buluyorum.Sizin fikirleriniz nelerdir?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
sakin sürüşte eco mod gayet yararlıdır ve ekonomi yaptırır. Şehir içinde küçük motorlu araçlar büyük motorlu araçlardan daha az yakar. Keza sakin düşük hızlı en üst vites sürüşlerinde de aynı şekilde. Eco mod bu senaryoyu simüle ediyor.
S&S sisteminin ise uzun trafik ışıkları haricinde zerre kadar faydası olduğunu düşünmüyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Eko mod düşük hızlarda, düz ve sakin suruslerde ise yariyor. Yokuşu olan şehir içi kullanımlarında sürüşü aşırı baltaliyor gaz tepkisi iyice öldüğü için ve sürekli daha üst viteste seyir etmek istediği içinde yokuş cikislarinda sorun oluyor. Şehir içinde düz bir güzergahta trafikte yahut sabit hızlı sürüşler yapıyorsanız o zaman ise yarayabiliyor. Ama benim gördüğüm eko modunun en etkili olduğu yer uzun yolculuklarda sabit hızlı sürüşler.

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
251
249
1,245
İstanbul
Marka
BMW
Bmw araçlarda Eco Mod aracı daha fakir çalıştırıyor. Bu da daha fazla ısınmaya yol açıyor. Bmw araçlar içinde çokta sevilen bir mod değil. Özellikle F20 ve F30 kasalardaki N13 kodlu motor(motorumuz) için kullanılmaması tavsiye olunur.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
531
1,290
2,520
Ankara
Marka
BMW
Sürekli olarak kullanıldığında üst devirleri göremeyeceğiniz için hele ki araç kısa mesafe kullanılıyorsa dpf tıkanmasına sebep olabilir.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım