Ekolayzer Ses Kalitesini Düşürür mü?

Sonic10

Senkromeççi
27 Ocak 2023
5
0
60
43
Adana
Merhabalar, bildiğiniz gibi şarkılardaki bas, mid, tiz dengeleri farklı olabiliyor. Buna müdahale etmek için elbette ana ünitenin eq. ayarlarını kullanabiliriz ama daha pratik olması açısından sisteme ek parametrik ekolayzer donanımı eklesek ses kalitesinde bozulma yaşanır mı? Mesela sistemin tamamı Alpine ve araya sıradan bir 5 bant eq. ekliyoruz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kalitesiz bir equalizer düşük ve/veya yüksek frekanslardan sizin inisiyatifiniz dışında filtreleme (kesinti) yapabilir.
Ayrıca montajın ve sistemin genel kablolamasının çok iyi olması gerekir. Sonuçta sistemin çıkışına fazladan bir parça ekleniyor (yani fazladan direnç), sesin miktarında veya kalitesinde kayıp yaşanmaması gerekir.
Bunlar genelde küçük farklılıklardır ama mevcut sisteminin equalizer'ı ile yetinmeyen insan için önemli detaylar =)

Sonic10

Senkromeççi
27 Ocak 2023
5
0
60
43
Adana
Kalitesiz bir equalizer düşük ve/veya yüksek frekanslardan sizin inisiyatifiniz dışında filtreleme (kesinti) yapabilir.
Ayrıca montajın ve sistemin genel kablolamasının çok iyi olması gerekir. Sonuçta sistemin çıkışına fazladan bir parça ekleniyor (yani fazladan direnç), sesin miktarında veya kalitesinde kayıp yaşanmaması gerekir.
Bunlar genelde küçük farklılıklardır ama mevcut sisteminin equalizer'ı ile yetinmeyen insan için önemli detaylar =)
Ana ünite dsp özelliği olan Alpine ilx-w650bt.
Eq. bu üniteden gelen sesi işleyip gönderecek. İşte bu aşamada dediğiniz gibi frekanslarda bozma yapabilir mi. Yani içindeki bileşenlerin kalitesi tartışılır.

Kullanılacak eq. fotoğrafını da ekledim.

Ekli dosyalar

• IMG_20230127_122945.jpg
    IMG_20230127_122945.jpg
    695.4 KB · Görüntüleme: 0

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bir de DSP'li Alpine var diyorsunuz, ben olsam bunu takamam acırım ya :')

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu dsp denilen özelliğin duyuma etkisi tam olarak nedir hocam? Mesela bi mp3 çalarken ve youtube üzerinden bir müzik açtığımızda ne gibi bir katkı sağlar.
Dijital ses işlemcisi. Sesleri kaynağından alıp dijital olarak işler. Dahili olarak teypte varsa pratikte muhtemelen hoparlörlerin veremeyeceği frekansları temiz şekilde ayıklayıp işleyip her ses düzeyinde düzgün şekilde verecektir. Ayrıca eğer programlandıysa, ses kaynağında dip ses gibi cızırtı gibi istenmeyen sesleri de filtreleyebilir.

Otomobillerde yaygın olarak kaliteli amfilerin üzerinde oluyor. Kaynaktan gelen sesi baştan işleyerek doğru frekanstaki hoparlörlere uygun olacak şekilde baştan dağıtım yapıyor. Hoparlörlerin konumu doğru şekilde tanıtıldığında, kaynak sesi işleyip uygun şekilde yorumlayarak araç içini konser salonuna çevirebilmesi mümkün oluyor. Ayrıca aradığınız equalizer işlemini de çok daha sağlıklı şekilde yapabiliyor.

@Berkin bu konulara çok daha hakim bir arkadaşımızdır. Yanlışım varsa düzeltir, eksikleri fazlasıyla ekler. =)

Sonic10

Senkromeççi
27 Ocak 2023
5
0
60
43
Adana
Dijital ses işlemcisi. Sesleri kaynağından alıp dijital olarak işler. Dahili olarak teypte varsa pratikte muhtemelen hoparlörlerin veremeyeceği frekansları temiz şekilde ayıklayıp işleyip her ses düzeyinde düzgün şekilde verecektir. Ayrıca eğer programlandıysa, ses kaynağında dip ses gibi cızırtı gibi istenmeyen sesleri de filtreleyebilir.

Otomobillerde yaygın olarak kaliteli amfilerin üzerinde oluyor. Kaynaktan gelen sesi baştan işleyerek doğru frekanstaki hoparlörlere uygun olacak şekilde baştan dağıtım yapıyor. Hoparlörlerin konumu doğru şekilde tanıtıldığında, kaynak sesi işleyip uygun şekilde yorumlayarak araç içini konser salonuna çevirebilmesi mümkün oluyor. Ayrıca aradığınız equalizer işlemini de çok daha sağlıklı şekilde yapabiliyor.

@Berkin bu konulara çok daha hakim bir arkadaşımızdır. Yanlışım varsa düzeltir, eksikleri fazlasıyla ekler. =)
Ben size aracımdaki sistemi detaylandirayim oncelikle.

Ana ünite: Alpine ilx-650bt
Amfi: Alpine Bbx-1200
Sub: Alpine swe-815
Mid: 2x Alpine Spg-17cs

Amacim sadece kaliteli ses almak. Sanirim amfi uzerinde dsp yok. Ana unitedeki dsp yeterli midir sizce? Yoksa amfiyi degistirip yine ayni markadan dsp ozellikli bir model mi alsam?

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,064
3
15,331
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Ana ünite dsp özelliği olan Alpine ilx-w650bt.
Eq. bu üniteden gelen sesi işleyip gönderecek. İşte bu aşamada dediğiniz gibi frekanslarda bozma yapabilir mi. Yani içindeki bileşenlerin kalitesi tartışılır.

Kullanılacak eq. fotoğrafını da ekledim.
Bence buradaki en büyük problem şu.

Bizim normal EQ dediğimiz alette belli adette band bulunur, bu bandlarda dilediğimiz gibi dolaşırız, istediğimiz frekansa getiririz ve o frekansı istenen ölçüde ses yükseliğini artırır veya azaltırız.

Bu üründe 5 band var gözüküyor ve 5'ide sabit. Yani mesela Sub dediğimiz band 0'dan 100Hz'e kadar olan kısımdır, ancak bu alet sadece 45 Hz'e müdahale ettiriyor. Belki benim işim 60 Hz ile belki 73Hz ile. Anlatabilmişimdir umarım.

Dolayısıyla sisteminizin geneline bakınca, bu ürünün aracınızda kullanılan ekipmanların yanında onların kalitesini düşüreceği kanısındayım.

Sizin de söylediğiniz gibi, DSP'li bir Alpine amfi almanız durumunda, iyi eller altında ayarı bir kez yapılıp keyfine varılır diyorum :)

Sonic10

Senkromeççi
27 Ocak 2023
5
0
60
43
Adana
Bence buradaki en büyük problem şu.

Bizim normal EQ dediğimiz alette belli adette band bulunur, bu bandlarda dilediğimiz gibi dolaşırız, istediğimiz frekansa getiririz ve o frekansı istenen ölçüde ses yükseliğini artırır veya azaltırız.

Bu üründe 5 band var gözüküyor ve 5'ide sabit. Yani mesela Sub dediğimiz band 0'dan 100Hz'e kadar olan kısımdır, ancak bu alet sadece 45 Hz'e müdahale ettiriyor. Belki benim işim 60 Hz ile belki 73Hz ile. Anlatabilmişimdir umarım.

Dolayısıyla sisteminizin geneline bakınca, bu ürünün aracınızda kullanılan ekipmanların yanında onların kalitesini düşüreceği kanısındayım.

Sizin de söylediğiniz gibi, DSP'li bir Alpine amfi almanız durumunda, iyi eller altında ayarı bir kez yapılıp keyfine varılır diyorum :)
Hiç riske atmaya gerek yok hocam. Vazgeçtim. :) Yalnız biraz baktım da Alpine dsp amfinin fiyatı bayağı fazlaymış. Ana ünitedeki işlemci yeterli olmaz mı sizce? Dsp amfi çok fark yaratır mı?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım