En Son Ne Aldınız?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Uzun süredir üzerine düşündüğüm, kafa patlattığım, uykularımı kaçıran bir konu da karar aldım.

Mazot'u artık BP'den değil Shell'den alıyorum.

Kafaya çok takmamak lazım. Geçenlerde uygun diye TP'de normal Euro Dizel aldık araçta herhangi bir değişiklik olmadı. 1 depo mazot bitti ve araçta hissedilir veyahut DPF'de hissedilir bi sıkıntı olmadı tam tersine DPF daha az tıkandı. Açıkçası mazot kalitesi bayiden bayiye değişiyor. O yüzden uygun olup üzerine katkı atmak daha mantıklı bence.

Dostlar bir tavsiyem var , marka algısı seçmek yerine yakıt alacağınız çevrede markanın kendisine ait petroller varsa onlara yönelebilirsiniz kaldı ki tüm petrollere giden yakıt aynı yerden geliyor buda ufak bir tüyo :D Zaten yakın zamanda tek tip yakıtlara geçiş olacak o yüzden bence yakıtta bakılacak nadide şeyler şunlar : sirkülasyon , satıcı firma , yada benim gibi uzun yolda atıyorum Mercedes 1851 , Scania S540 yakıt alıyorsa bende alırım çünkü o adam enjektör bozulmasını yada kötü yakıtın getireceği sorunları göze alamaz :D bizim enjektör 5 liraysa onun enjektörü 50 lira gibi gibi :)

Onatygt

Onat YİĞİT
Profesör
4 Şub 2022
136
433
1,585
Kayseri
Marka
Volkswagen
Dostlar bir tavsiyem var , marka algısı seçmek yerine yakıt alacağınız çevrede markanın kendisine ait petroller varsa onlara yönelebilirsiniz kaldı ki tüm petrollere giden yakıt aynı yerden geliyor buda ufak bir tüyo :D Zaten yakın zamanda tek tip yakıtlara geçiş olacak o yüzden bence yakıtta bakılacak nadide şeyler şunlar : sirkülasyon , satıcı firma , yada benim gibi uzun yolda atıyorum Mercedes 1851 , Scania S540 yakıt alıyorsa bende alırım çünkü o adam enjektör bozulmasını yada kötü yakıtın getireceği sorunları göze alamaz :D bizim enjektör 5 liraysa onun enjektörü 50 lira gibi gibi :)
Tırda halen kırsal motorin alıp kullananlar var. O yüzden her tahmin doğru çıkamayabiliyor. Mazot euro dizel normlarını karşıladığı sürece sıkıntı çıkmıyor zaten, gerisi de fiyatına kalıyor. 😃 Yine de arada bir setan arttırıcı veya enjektör temizleyici kullanmak gerekiyor bence.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Tırda halen kırsal motorin alıp kullananlar var. O yüzden her tahmin doğru çıkamayabiliyor. Mazot euro dizel normlarını karşıladığı sürece sıkıntı çıkmıyor zaten, gerisi de fiyatına kalıyor. 😃 Yine de arada bir setan arttırıcı veya enjektör temizleyici kullanmak gerekiyor bence.
E5/EEV/E6 Tırın yakıt aldığı yerden her türlü yakıt alınır benim nazarımda , kırsal motorin diye bir şey kalmadı , motorin motorindir , hatta katkılı motorin vs. bile isteye almakta kötü bir durum çünkü 1000 litre yakıtta 1 litre katkı oluyor yada olmuyor yani boşa çaba+para :D İnternete Akaryakıt dolum ve depolama terminalleri yazarak tüm firmaların nereden akaryakıt temin ettiğini görebilirsiniz :D Mesela belki de bir çoğunuzun uzak duracağı Aytemiz gibi firmalar bu tesisleri işletenlerin başında geliyor , keza Türkiye Petrolleri vs. :D

Ek bir yorumda bırakayım : Ben genelde kuzeye doğru rotam olduğunda depom boş bir şekilde POZANTI mevkiine kadar giderim ve yakıtı orada bildiğim bir yerden alırım , merkezle arasında zamanında litrede 1 TL oynadığını biliyorum evet benim o zamanki aracım 60 litreydi topu topu 58 TL falan kar ediyordum tek depoda ama bu zamana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım , orada 1 TL ucuz olmasının sebebi ise hem sürümden kazanç hem de satış yapılan yerin hiç bir imkan sunmaması örn : lastik havası , market , fazlaca aydınlatma gibi gibi...

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım