Folyo Kaplama(wrap) mi seramik kaplama(coating) mi ?

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,058
4,333
4,220
varsova
Marka
Porsche
Hangisini tercih ediyorsunuz ?
Ben araci aldigimda seramik hediye etmislerdi, ilk 3 ay silecek bile kullanmiyordum, yagmur suyu camdan akiyordu, kaportada ayni sekilde su durmuyordu, arabaya su tutmak yetiyor, yikamaya kurulamaya gerek kalmiyordu, fakat sihir 3 ay sonra son buldu, her 3 ayda bir gidip tekrar ustune seramik yaptiracak zamanim olmadigindan bir daha yaptirmadim.

Folyo kaplamalar da dikkatimi cekiyor, genelde 3 sene garanti veriyorlar ama 10 sene omru oldugu soyleniyor. Folyo kaplatan uzun donem tecrubesi olan varsa paylasirsa sevinirim, kafamdaki en buyuk soru, folyoyu cikarirken boyaya zarar verecek mi ? uzun sure kaldiginda seffaf folyo sarariyor mu ? yada bazi yerlerden soyulma yapiyormu ? renkli folyolar icin soru ise, tas v.s. carpmalarla folyo acilip altindaki boyayi gosteriyor mu ? gercekten ufak ciziklerden kurtarabilir mi ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,194
45,773
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bildigim kadariyla sari taksiler de folyo kaplama yaptiriyor. Kaliteli bir marka ve uygulama yapilirsa sokulurken boyaya zarar vermiyormus. Taksi cikmasi araclara bakiyorum da boyalari gayet saglikli ve parlak kalmis oluyor. Asiri derin olmadigi surece ciziklerden de koruyor. Yalniz folyonun da renginin daha parlak ve guzel gozukmesi icin boya koruma yaptirilmasi tavsiye ediliyormus zamanla. Isinin ehli bir yerde yapildiktan sonra zarar veren bir sey olsa taksiciler yaptirmazdi diye dusunuyorum. Tabii her uygulamanin kendine gore riski de vardir o ayri konu.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,058
4,333
4,220
varsova
Marka
Porsche
Bildigim kadariyla sari taksiler de folyo kaplama yaptiriyor. Kaliteli bir marka ve uygulama yapilirsa sokulurken boyaya zarar vermiyormus. Taksi cikmasi araclara bakiyorum da boyalari gayet saglikli ve parlak kalmis oluyor. Asiri derin olmadigi surece ciziklerden de koruyor. Yalniz folyonun da renginin daha parlak ve guzel gozukmesi icin boya koruma yaptirilmasi tavsiye ediliyormus zamanla. Isinin ehli bir yerde yapildiktan sonra zarar veren bir sey olsa taksiciler yaptirmazdi diye dusunuyorum. Tabii her uygulamanin kendine gore riski de vardir o ayri konu.

once folyo yaptirip sonrada uzerine boya koruma yapiliyormus diye duydum, yalniz bunu yaptiktan sonra su urunu kullanacaksin, arabani bizde yikatacaksin, 6 ay-1 sene sonra geliceksin bir daha bakicaz gerekirse bi wax aticaz dedikleri an, o sistemden soguyorum. Ozgurlugum elimden alinmis gibi hissediyorum :D arabaya zaten dedikleri kadar ozensem o folyoya yada seramige de gerek kalmayacak sanki..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,194
45,773
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
once folyo yaptirip sonrada uzerine boya koruma yapiliyormus diye duydum, yalniz bunu yaptiktan sonra su urunu kullanacaksin, arabani bizde yikatacaksin, 6 ay-1 sene sonra geliceksin bir daha bakicaz gerekirse bi wax aticaz dedikleri an, o sistemden soguyorum. Ozgurlugum elimden alinmis gibi hissediyorum :D arabaya zaten dedikleri kadar ozensem o folyoya yada seramige de gerek kalmayacak sanki..
Vallahi ben ziebart'ın sayfasına baktım. Orada folyo işleminden 3-8 hafta sonra cila, parlatma, cilalı yıkama, boya koruma gibi işlemler uygulanabilir yazıyordu. Bunun için de bize gelmeniz gerek, muhakkak bizim yapmamız gerek gibi bir ibare yok. Zaten öyle olacağını da sanmıyorum. Dediğim gibi sarı taksiler bunu yaptırıyor, sonra benzinlik dahil her yerde araçlarını her şekilde yıkatıp bakım yaptırıyorlar. Yine de uygulamanın yapılacağı yeri arayıp detaylı bilgi almakta fayda var. Taksici falan birileri olsa forumda direkt daha rahat bilgi alacağız aslında :D

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Folyolarin da bir kullanim omru var tabi. Iyi kullanirsan vs.. diyorlar ama 2 seneden fazla kalirsa otomobilin boyasina zarar verebiliyor. Zarar dedigim kaportada yapiskan lekesi birakabiliyor. Tabii yapan yer kullanilan filmin kalitesi gibi direk olarak etki eden faktorler var. Bana kalirsa arac koruyuculugu icin kesinlikle boya koruma filmi veya folyo tercih edilmeli. Seramik yapilan aracta cizilme meydana gelebiliyor, boya koruma filminde bunun bir nebze onune gecmis oluyorsunuz. Seramik denilen uygulamanin temel amaci hidrofobik bir katman saglamak ve parlak gostermek. Boyayi da koruyor ancak tam bir koruyuculuktan soz edilemez.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Kesinlikle şeffaf kaplama öneririm eğer bir koruma yapılacaksa. Seramik bence korumadan ziyade boyaya derinlik katmak amacıyla yapılmalı, zira boyadan daha fazla koruma istiyor kendi başına ve etkisi çabuk geçiyor. Onun yerine şeffaf kaplama yaptırıp üzerine cila uygulanması en iyi çözüm koruma adına. Kaliteli kaplamalarda hare oluşsa dahi ısı tabancası veya güneşin altında tutarak harelerden kurtulmak mümkün oluyor. Hem de sürtme vb. ufak durumlarda boyaya zarar gelmesini ciddi anlamda önlüyor. Ömrü de 2-3 sene civarı ki bence yeterli.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,280
1
9,428
4,970
kocaeli
Folyo ; koruma konusunda çok ayrı bir mesele ama değecek bir araç olmalı .

Üzerine carnauba içeriği yüksek bir cila ile sıcak bir parlaklık yakalamak mümkün .

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

berkay1234

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
312
74
645
Hangisini tercih ediyorsunuz ?
Ben araci aldigimda seramik hediye etmislerdi, ilk 3 ay silecek bile kullanmiyordum, yagmur suyu camdan akiyordu, kaportada ayni sekilde su durmuyordu, arabaya su tutmak yetiyor, yikamaya kurulamaya gerek kalmiyordu, fakat sihir 3 ay sonra son buldu, her 3 ayda bir gidip tekrar ustune seramik yaptiracak zamanim olmadigindan bir daha yaptirmadim.

Folyo kaplamalar da dikkatimi cekiyor, genelde 3 sene garanti veriyorlar ama 10 sene omru oldugu soyleniyor. Folyo kaplatan uzun donem tecrubesi olan varsa paylasirsa sevinirim, kafamdaki en buyuk soru, folyoyu cikarirken boyaya zarar verecek mi ? uzun sure kaldiginda seffaf folyo sarariyor mu ? yada bazi yerlerden soyulma yapiyormu ? renkli folyolar icin soru ise, tas v.s. carpmalarla folyo acilip altindaki boyayi gosteriyor mu ? gercekten ufak ciziklerden kurtarabilir mi ?
bence seramik kaplama

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Amaç koruma ise folyo diyorum. Ancak amaç parlaklık ise kesinlikle seramiktir. Tabi ki hem seramiği hem de folyoyu besleyecek ve koruyacak ürünleri kullanmanız şart. Yüksek kostik içeren şampuanlar kullanırsanız ikisi de istediğinizi karşılamayacaktır. Profesyonel ürünlere yönelmeniz gerekecektir.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,058
4,333
4,220
varsova
Marka
Porsche
Amaç koruma ise folyo diyorum. Ancak amaç parlaklık ise kesinlikle seramiktir. Tabi ki hem seramiği hem de folyoyu besleyecek ve koruyacak ürünleri kullanmanız şart. Yüksek kostik içeren şampuanlar kullanırsanız ikisi de istediğinizi karşılamayacaktır. Profesyonel ürünlere yönelmeniz gerekecektir.
ben seramik yaptim kafam rahat diyemiyosunuz, hangi islem yapilirsa yapilsin sonrasinda yikarken ozenli davranmak gerekiyor, aracin kendi orjinal haline ayni ozeni gostersek olmaz mi :) ekstradan bir tuketim ihtiyaci ekstaradan bir sektor daha turedi, ama ne kadar gerekli ne kadar keyfekeder, tartisilir.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
ben seramik yaptim kafam rahat diyemiyosunuz, hangi islem yapilirsa yapilsin sonrasinda yikarken ozenli davranmak gerekiyor, aracin kendi orjinal haline ayni ozeni gostersek olmaz mi :) ekstradan bir tuketim ihtiyaci ekstaradan bir sektor daha turedi, ama ne kadar gerekli ne kadar keyfekeder, tartisilir.

Orijinal haline özen gösterilirse de olur. Araç kullanılmayan zamanlar dışında kapalı garajda kalıyorsa, ph nötr içerikli şampuanlarla yıkanıyorsa aynı sonuç elde edilir. Şahsen ben öyle yapıyorum, folyo yaptırmadığım sürece seramik kaplamanın bir anlamı yok (bu konuda baya kafa kırdım)
Aynı hidrofobik özelliği ve parlaklığı benim kullandığım ve elimle uyguladığım buttery wax da veriyor

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Hakikaten yeni bir sektör :) Hemde ciddi bütçe ayrılması gerekir. Çünkü fiyatlar hiç azımsanacak durumda değil.

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Film kaplatmayı düşünen varsa stek markasını bi incelesin. Noyan ön kaputa yaptırmıştı kendinden seramikli gibi

cdogu

Profesör
20 Eyl 2016
109
359
1,835
Bayide uygulanan seramikler pek başarılı değil, hatta pek çoğu esasen seramik değil, zaten o yüzden hediye ediliyor :) Cam su kaydırıcılar ise boyaya uygulanandan farklı olmakla birlikte, silecek kullanımı, güneşle temas, aracın yıkama ve park koşullarına bağlı olmak koşuluyla o civarlarda tam ömrünü gösterir zaten. Cam sert bir yüzey olduğu için kaplama tutunmada zorlanır. En iyi kaplama bile maksimum 6-7 ay kadar en başarılı dönemini yaşayarak yavaş yavaş azaltıyor etkisini.

Eğer otomobil uzun yolda, yoğun trafikte veya dar sokaklarda açık alanlarda park ediliyorsa kesinlikle şeffaf boya koruma filmlerini tavsiye ederim. Ancak kapalı otopark, haftasonu kullanımı veya sakin trafik, az uzun yol, taş vs. dertlerden uzak durulacaksa Gyeon, Gtechniq, Nanolex, Koch Chemie gibi sektörde öncü markaların ürünlerini kullanan butik detay merkezlerine aracınızı teslim etmenizi, yüzeyin tüm hazırlıklarının yapılarak, seramik kaplama uygulaması yaptırmanızı tavsiye ederim. Ancak şurada bir bilgi yanlışlığı mevcut ;

Tabii ki aracınızı koruma olsun olmasın düzgün kimyasallarla yıkamanız gerekir. Bu mecburiyet seramik ya da filmden ötürü olmasın, aracınızın boyasız plastik aksamları, cam fitilleri, verniğe dahi işleyebilecek rezalet kimyasallarla yıkanması en başında otomobilinizin kendisi için zararlıdır. Üzgünüm ki piyasada bilindik markaların tabelalarını kullanan işletmeler de bu furyanın içerisindeler. İnternette çift kova yıkama ile ilgili makaleleri videoları incelerseniz eğer, bunların temel nedenlerini üstadlarımız pek çok forumda detaylı bir şekilde anlatırlar zaten.

Kısacası aracın ph nötr ürünler ile yıkanması, çizmeyecek bezlerle kurulanması ve bunların her birinin ayrı ayrı methodlarının uygulanması, film veya seramik mevcudiyetinden bağımsız, rutin bir etkinlik olmalıdır.

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Bence kaplama cunku tas gelse vs seramik koruma cok korumaz gibi geliyor bana. Bilmiyorum belki takip ediyorsunuzdur Shmee adli youtuber'in amg gtr inda kaplama varken bir olay olmus ve koruma filmi sayesinde arac zarar gormemisti.
Ayrica Stek(dyno shield 150 mikron modeli) marka seffaf kaplamanin cok iyi oldugunu duydum sanirsam 5 yil garantiside var.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Selamlar, ben de aynı konuyu araştırıyorum ve sanırım folyoda karar kılacağım, bu konuda İstanbul'da tavsiye edilen bir kaplamacı var mıdır?

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
3500 tl kaplama. çok iyi fiyatmış :)
bende kaplama ve seramik arasında gidip geliyordum. artık gidip gelmeyecem :p
normal pasta cila neyine yetmiyormuş :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım