Hız Sınırları Hakkında Soru

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Dün göbekte bana yeşil yanarken önümden kırmızıda polis geçti, tam geçerken selektör attım, ne var anlamında siren açıp kapadı. Polis de milletle toştoş geçiyor valla.

Onlar yeni yetmeler, kidemli polisin yapacagi hareket degil. Ekip otosunda artist artist tavirlar yapiyorlar, babasinin mali ya... Bana da denk geldi bir kac sefer..Hatta bu yeni yetmelerden 2 kisiyle bir kazaya karismistik. Olay yerine gelen kidemli polisler ilk bunlara alkol muayenesi yapmisti. Tabi sonra olan bana oldu, tum kazanin maliyeti bana yuklendi :) Malum kamu mali...

Son düzenleme:

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Bunda sadece plaka tanıma sistemi var; (şehir-ilçe giriş ve çıkışlarında olur. plakanız kayıp/çalıntı, arabanız çalıntı ise bağlı amirliklere bilgi gider)

mobese2.jpg

Bunda radar var. Sınırı aşmışsanız o anki hızınızı tespit edip fotoğraflar ve takip eden memurun sistemine düşürür.

A-PTS.jpg

Direğin üstü ne kadar kalabalıksa o kadar korkun yani :D

Gerçekten çok işime yarayacak bu.

makar10

Düz Yol Gazcısı
4 Tem 2018
33
17
145
Şehir dışı 120 otoban 130 git şehir içi 50-80 arası tabelaya uy. Şehir içi olmayan bölünmüş yollardada bazen şehir içiymiş gibi olabiliyor. Yeni sistem aniden düşük hız tabelaları ve ceza :)

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Merhabalar,

1-1.5 yıldır şehir içinde araç kullanan biri olarak şehirlerarası yol yapmaya yeni başladım.Ve birazdan size soracağım soruları internette araştırdığımda genelde sadece görüntülenme almak için lafı dolandıran boş sitelerle karşılaşıyorum.

Özellikle İstanbul e5'inde aşırı fazla bulunan,otobanlarda ise 5-10 kilometrede bir denk geldiğim,ve ne hikmetse İstanbul'da gördüğüm kadarını tüm Marmara+Ege'de görmediğim,yolun üzerine direkler yardımıyla mübarek bir köprüymüşçesine kalın direklerle asılan yalın kameralardan bahsediyorum.

Bu kameralar hız tespiti için mi yoksa bölgeye giren çıkan plakaları okumak için mi varlar.Ve aynı zamanda e5'de şehir içine dağılan bir ada(göbek) civarında hız sınırı 50 yazarken çat diye karşıma kamera çıkabiliyor.50 üzerinden araçlar ceza yiyebiliyor mu? E5 kameralarında kaç kilometre ile ceza yenebiliyor ?
Otobanda 120+%8=132 gibi bir hız limiti çıkıyor.130'a sabitlesem problem yaşarmıyım?

Konu hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

İyi forumlar
Çoğunluğu plaka okumak için varlar.Avrupa otoyolu diye tabir ettiğimiz vatan caddesinden istoça giden yolda eds yazmasına rağmen ortalama 120 ile gidiyorum,180 ile katettiğim bile oluyor.E5 için net birşey söyleyemem geçen sene büyükçekmece avcılar istikametinde teknik bir arızadan dolayı 20 kmh ile gittiğimizden (2 arabaydık ve yan şeritteki araba da bizle eşit hızda gidiyordu :oops: ama saat 1.30-2.00 civarlarıydı trafik yapmıyorduk) motorlu polis geldi ve bizi uyardı.Özellikle otoport önü yokuş bir anda 90-100 leri görebiliyorsunuz.Zincirlikuyu-Haliç köprüsü istikametinde bir arkadaşım 130 ile geldi birkaç gün sonra kontrol ettik sisteme düşen bir ceza yoktu. Lokal olarak edsler aktif sanırım. Ayazağadan haliç istikametine gidişte kullanılan sadabad viyadüğünden çıkışta (viyadükte sınır 80 çıkışında 50) bir yakınım ceza yedi. Fakat bir çok kez oradan 100 civarı hızlarla geçtiğimi de bilirim.İşin açıkçası belirli zamanlarda mı yoksa belirli saatlerde mi edsler aktif maalesef bilenmez.Kendiniz o riske girip cezayı ödemeyi göze alıp test etmelisiniz zira ben net olmayan bölgelerde böyle yapıyorum ve şuana kadar ceza yemedim :)

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
Sürekli ZONGULDAK-ANKARA yapan biriyim otobanda 130km/h a ayarlıyorum a.c.c. yi yada gireceğim dakika üzerinden hesaplama yaparak bazı yerlerde 90-100 gidip ,bazı yerlerde150-160 gidiyorum çünkü hep yavaş gitmek uykumu getiriyor bu yüzden arada bi gazlamak iyidir :):):)

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Sürekli ZONGULDAK-ANKARA yapan biriyim otobanda 130km/h a ayarlıyorum a.c.c. yi yada gireceğim dakika üzerinden hesaplama yaparak bazı yerlerde 90-100 gidip ,bazı yerlerde150-160 gidiyorum çünkü hep yavaş gitmek uykumu getiriyor bu yüzden arada bi gazlamak iyidir :):):)
Geçen gün bende samandıra-düzce gişeleri arası ortalama ne kadar sürede gidilmesi gerektiğini hesapladım.Kesinlikle belirli yerlerde sakin belirli yerlerde agresif gitmek uzun yol sürüşünden alınan keyifi artırıyor :D

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
ama ona bile tuzak kurmuşlar, otoyolun kenarında 4 km de bir kameralar var ve radar tabelası var . ya ben en sol şeritte olduğum için ceza gelmedi yada o cihazlar çalışmıyordu

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Şu radar mevzusu biraz şans işi, İstanbul içi hızlı gittiğim yavaş gittiğim oluyor, hiç ceza yemedim, nisanda Ankara'ya git gel yaptım yemedim, kışı Bolu git gel yine yemedim (2 sinde de uzun süre +130 gittim) ama en son Edirne otobanında ceza yedim, yüksek hızla radar girdiğim için can acıttı.

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Edirne otobanında trafik aracından mı ceza yediniz ? Çünkü 4 gün önce Edirne'ye gittim ve asfalttan başka hiçbir şey göremedim.

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Edirne otobanında trafik aracından mı ceza yediniz ? Çünkü 4 gün önce Edirne'ye gittim ve asfalttan başka hiçbir şey göremedim.
Hocam neden ceza yediğimi bilmiyorum ama belirli yerlerde kameralar da vardı, acelem olduğu için göze alarak gittim zaten, gişeleri geçtikten sonra 140-150den aşağı düşmedim neredeyse ama gezici radar da olabilir emin olamıyorum.

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Hız koridorundan yemiş olabilir misiniz?
O da olabilir, kameralardan geçtim çünkü ama dediğim gibi göze aldığım için dikkat etmedim, cezadan yaklaşık 1 ay önce Kırklareli'ye gitmiştim, 120'den aşağı düşmedim pek ona rağmen ceza yememiştim. Siz yazınca aydınlandım, koridora denk geldim muhtemelen.

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
O da olabilir, kameralardan geçtim çünkü ama dediğim gibi göze aldığım için dikkat etmedim, cezadan yaklaşık 1 ay önce Kırklareli'ye gitmiştim, 120'den aşağı düşmedim pek ona rağmen ceza yememiştim. Siz yazınca aydınlandım, koridora denk geldim muhtemelen.

• İstanbul-Ankara TEM otoyolu, 450 km uzunluğunda ve yolun bitmesi için belirlenen en kısa süre otomobiller için 4 saat 15 dakika.
  • İstanbul Mahmutbey-Edirne arasındaki 210 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 55 dakika.
  • Niğde-Şanlıurfa arasındaki 536 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 5 saat 21 dakika.
  • İzmir-Aydın arasındaki 112 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 11 dakika.
  • Adana-Şanlıurfa arasındaki 365 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 3 saat 43 dakika.
  • Adana-Mersin arasındaki 83 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 6 dakika
    Alıntıdır (bariz :))
Ben Silivri'de ikamet ediyorum.Mahmutbey-Edirne 210 ise Silivri-Edirne 170-175 kmye tekabül ediyor.Süre olarak da 1 saat 30 dakikadan itibaren hayli hayli garantidir diye hesap ettim.Otobana girip sigaramı içip 140 150 civarı yapıştırdım vallaha :)

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,020
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
  • İstanbul-Ankara TEM otoyolu, 450 km uzunluğunda ve yolun bitmesi için belirlenen en kısa süre otomobiller için 4 saat 15 dakika.
  • İstanbul Mahmutbey-Edirne arasındaki 210 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 55 dakika.
  • Niğde-Şanlıurfa arasındaki 536 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 5 saat 21 dakika.
  • İzmir-Aydın arasındaki 112 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 11 dakika.
  • Adana-Şanlıurfa arasındaki 365 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 3 saat 43 dakika.
  • Adana-Mersin arasındaki 83 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 6 dakika
    Alıntıdır (bariz :))
Ben Silivri'de ikamet ediyorum.Mahmutbey-Edirne 210 ise Silivri-Edirne 170-175 kmye tekabül ediyor.Süre olarak da 1 saat 30 dakikadan itibaren hayli hayli garantidir diye hesap ettim.Otobana girip sigaramı içip 140 150 civarı yapıştırdım vallaha :)

YENİÇAĞA gişelerden ANKARA gişeler ise 1:02 dakika ama tolerans ı da hesaplarsak 52 dk da gişeden çıkabilirsiniz .
bu uygulama yokken biz tapa gaz 50 dk da ankaraya varırdık (DEVREK-ANKARA ARASI OTOBANDAN 215 KM) ama şimdi en ez 2 saat ,araçlar gelişiyor ama devlet aynı gelişmeyi gösteremiyor maalesef:(:(:(

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Anladığım kadarıyla tabelada ne yazarsa o hız üzerinden ceza yiyebiliyoruz.Yani arkamızdan 150yle kopturan bir doblo olsa da freni koymak zorundayız
2 bin km yol gittim arkamdan 150'yle gelen Doblo görmedim. Sol şeritten gitmezsen sorun olmaz. Hız tabelaları zaten baya geriden görülebiliyor.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
40-50 liralık arabaya 150 200 250 ver,

Düzenli vergisini ver,

Dünyanın en pahalı akaryakıtlarından birini kullan oradan vergi ver,

Sarı da mı geçtim kırmızı da mı ceza verecek miyim,

Zaten absürt olan hız sınırlarından 3-5 kilometre fazla geçtiğim için yüzlerce TL verecek miyim,

Ve dahası.

İşimiz zor yani.
Yüzde 10 taviz var. 5 km geçsen şehir içi değilse sorun olmaz.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Cumartesi günü haziran son günü beykoz-çekmeköy arası beykozdan çekmeköye önce fsm köprü yoluna ordan şile otobanına hiç acimadan 150-160 (Sınava gireceğim gün kimlik evde kalmış) geldim ve ayni şekilde acimadan beykoza geri döndüm hala ceza yok sistemde. Bir çok yerde eds vardı ama hala ceza yok. İnşallah da olmaz. Ben bir de 2 sene önce osmancikta yedim 50 yazdı bi anda ben 130 civarıydım 3 ceza 4 dk içinde itiraz ettim hala sonuç yok. Geçen arabayı satarken paşa pasa ödedim.

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben 50 üzerinden ceza yazılmadığını inatla hala düşünüyorum.Yanlış anlaşılmasın kendi prensiplerimle alakalı :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım