Hangi motor yağını kullanıyorsunuz?

Hangi motor yağı markasını kullanıyorsunuz?

• Mobil 1

Kullanılan: 32 17.4%
  • Castrol

Kullanılan: 54 29.3%
  • Motul

Kullanılan: 55 29.9%
  • Liqui Moly

Kullanılan: 18 9.8%
  • Selenia

Kullanılan: 4 2.2%
  • Diğer

Kullanılan: 21 11.4%

• Kullanılan toplam oy
    184

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Zaten yağlarda geleneksel olaydır o. Ne kadar akışkan yağ o kadar rahat çalışan motor, yağda o kadar hızlı eskime. Ancak yağ özelliğini kolay kolay kaybetmez. Evet genelde performanslı kullanım söz konusu ise 10.000 km'ye gelmeden değişim yapılmalı. Ama ben sakin kullandığım için o şekilde çözüyorum gibi geliyor bana. Şu anda 4000 km kaldı servise. Bakalım belki kış bitince Mart başı ya da Nisan başı gibi yine yağ ve yağ filtresi değiştiririm.
bende önceden motul vardı 5w30. mobile geçtikten sonra cold start yaptığımda mobil'de daha iyi tepkiler aldım mesela. araçtan araca da değişebiliyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,341
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Senin arabana motul tarafindan 4 oneri var:
Xmax 0w40
Xcess 5w40
Synergie 10w40
Power 10w40

Bunlardan hic birini almazdim heralde :D

Mobil 1 5w50 ve 5w40 onermis, heralde aracin yasindan dolayi boyle bir oneride bulunuyor iki markada, ben olsam motul xmax 0w40 alirdim.
Tarihi eser benim araba nerdeyse :) şu lm molygeni denemezsem xmax 0-40 deniyecem
Beyler naptınız ya... Norveç'te balık mı tutuyorsunuz, Ağrı Dağı'nın zirvesinde mi yaşıyorsunuz? 0w40 yağı napacaksınız :D Motorun fabrikasyon önerisi 10w40 zaten. Haydi o zamanlar başka yağ yoktu diyelim, soğuk kış koşulları için en fazla 5w40'a inilir. :) Kullanım tarzına göre yağ modelinin seçimi konusunda ise çok hakim olmadığım için bir şey diyemem.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Beyler naptınız ya... Norveç'te balık mı tutuyorsunuz, Ağrı Dağı'nın zirvesinde mi yaşıyorsunuz? 0w40 yağı napacaksınız :D Motorun fabrikasyon önerisi 10w40 zaten. Haydi o zamanlar başka yağ yoktu diyelim, soğuk kış koşulları için en fazla 5w40'a inilir. :) Kullanım tarzına göre yağ modelinin seçimi konusunda ise çok hakim olmadığım için bir şey diyemem.

10w40 cok kalin yav, bide o specde tam sentetik yag yok, 5w40 0w40 dan kalin, o yuzden 0w40 onerdim.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Konu sadece soğuk olayı değil. Özgür'ünde dediği gibi kalın yağ durumu devreye giriyor. Mesela 1 serisi için BMW 0w 30, 0w 40, 5w 30 ve 5w 40 öneriyor. Bunun dışında yağ kullanımına izin vermiyor. Başka yağ konulmaz mı? Konulur ancak sorunlarda beraberinde peşisıra gelir. Motora abartı bir zararı olmasa bile yakıt tüketimi artar. O yüzden ince yağ candır :)

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Konu sadece soğuk olayı değil. Özgür'ünde dediği gibi kalın yağ durumu devreye giriyor. Mesela 1 serisi için BMW 0w 30, 0w 40, 5w 30 ve 5w 40 öneriyor. Bunun dışında yağ kullanımına izin vermiyor. Başka yağ konulmaz mı? Konulur ancak sorunlarda beraberinde peşisıra gelir. Motora abartı bir zararı olmasa bile yakıt tüketimi artar. O yüzden ince yağ candır :)

Kitapcikta bmw 5w30 ve 5w40 oneriyor, baska kaynaklarda senin dedigini oneriyor, cok onemi yok gerci de...

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Kitapcikta bmw 5w30 ve 5w40 oneriyor, baska kaynaklarda senin dedigini oneriyor, cok onemi yok gerci de...
Benim kitapçıkta durum bu:

4655A0A6-37E6-491C-AEC8-5C71425CADD6.jpeg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,341
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Son bakımdan önce orijinal GM motor yağının yerine bir seferlik Castrol denemiştim. 2001 üretimi, 100k devirmiş motora fazla ince geldi. Çok fazla gazlayınca yağ eksilttiği de oldu. Motul o konuda tam kıvamında geldi. Gerçi 10k km'yi geçtikten sonra artık standart bir motor yağı seviyesine geldi ama ben de ona göre pek zorlamıyorum. 5000km 'den az kaldı bakımına, sanırım yine aynı yağı kullanacağım. Yeni nesil daha teferruatlı motorlarda ince yağ kesinlikle daha iyi, ona katılıyorum.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,600
18,385
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
1.6 Tdi 110 bg motor için Motul'un sitesi 0w-30 da öneriyor.5w-30 dan 0w-30 a geçsek ne gibi farklılıklar olur?

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
1.6 Tdi 110 bg motor için Motul'un sitesi 0w-30 da öneriyor.5w-30 dan 0w-30 a geçsek ne gibi farklılıklar olur?
5w 30'un pistonlarda oluşturduğu film daha kalındır. 0w 30 ile daha ince bir film oluşana ve motor bunu tamamen gerçekleştirene kadar eser miktarda yağ yakabilir. Yağı takip etmek koşuluyla geçilebilir.

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Renault Kangoo için Motul 6100 Synergie+ 10W40 tam sentetik motor yağı. Eski yağ Mobil Süper 2000 X1 10W40'tı ama buna geçince babam çekişte güzel fark etti dedi ben de karışmadım :)

C180 için tam hatırlamamakla birlikte usta hep Castrol Edge FST 0W30 koyuyordu ama bu sefer Petronas Syntium 5W30'a döndüm. Piyasada çok az bulunan bir yağ ve bundan dolayı pahalı. Şuana kadar pek bir farkını hissedemedim büyük ihtimal Castrol'e dönerim.

Benim gibi sanayiden anlamayan servisin önerdiği dışında yağ bilmeyenler için; bilenlerinizden ilgilenenlerinizden yağlar hakkında bir yazı okuma şansımız olur mu? Eminim sadece ben değilimdir bu konudan çakmayan
@Ozgur Gunes 'in bir yazısı vardı ama en temelden başlayan bir yazı hazırlayacağım, not aldım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,341
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Renault Kangoo için Motul 6100 Synergie+ 10W40 tam sentetik motor yağı. Eski yağ Mobil Süper 2000 X1 10W40'tı ama buna geçince babam çekişte güzel fark etti dedi ben de karışmadım :)

C180 için tam hatırlamamakla birlikte usta hep Castrol Edge FST 0W30 koyuyordu ama bu sefer Petronas Syntium 5W30'a döndüm. Piyasada çok az bulunan bir yağ ve bundan dolayı pahalı. Şuana kadar pek bir farkını hissedemedim büyük ihtimal Castrol'e dönerim.

@Ozgur Gunes 'in bir yazısı vardı ama en temelden başlayan bir yazı hazırlayacağım, not aldım.
Petronas bildiğim kadarıyla Mercedes'in OEM tedarikçisi. Doğru mudur?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Aslında çok basit; otomobilin el kitabında teknik bilgiler-motor yağı bölümünü açıp motoru üreten adamların hangi yağın kullanılması gerektiğini söylediğine bakmak sonrasında bu şartlara göre motor yağı koymak. Her otomobilin farklı model yılına ve motor kombinasyonuna göre standartlar değişiyor. Yağların üzerinde yazan bmw, vw, renault, ford, x, y, z firmalarının yanlarında yazan rakamla karışık harfler benzin ve dizel ünitelere göre değişkenlik gösteriyor. Bu yazılar motorun çalışma ömrüyle alakalı; yani motoru üreten firmadan uzun ömürlülük için onay almış demek. Her motorun supap iticilerine binen yük, sıcaklık, üretim toleransı, turbosu, pistonu bir değil.
Her zaman en pahalı en yeni çıkmış en şaşalı yağ en iyi yağ demek değildir. Yaşı ilerlemiş bir motora günümüz motorları için üretilen yağı koymak faydadan çok zarar verir. Yeni yağların emisyon şartları için baz numaraları, yüksek sıcaklıktaki viskoziteleri, viskozite endeksleri düşüktür.
Baz numarası yanma sonucu yağa karışan asidik artıkların yağlamaya olan etkisini azaltma kabiliyetidir. Parçalara zarar gelmesini önler. Bu kabiliyet normal sentetik yağlarda genelde yüksektir fakat güncel DPF li araçlarda bu kabiliyet düşüktür (Yağın viskozitesine bağlı olduğu için).
Misal motulun 5w30 x clean yağı ile 5w30 x clean efe yağının viskozitesi aynı değildir :) Dolayısı ile baz numarası da aynı değildir. Keza mobil est 5w30 ve super 3000 5w30 veya valvoline synpower 5w30 ve max life 5w30 yağlarında olduğu gibi.
Örneğin 2010 aynı marka aynı model DPFsiz otomobile mobil New Life (yeni adı FS) 0w40 koymak, aynı marka aynı model 2017 bir DPF'li otomobile mobil esp 0w40 koymak daha mantıklıdır. Bunun sebebi üretim toleransıntaki düşüşe bağlı olarak yeni motorun ideal sıcaklığında daha ince bir yağ olan esp 0w40, buna karşın daha eski modeli olan araçtaki parçalar arasındaki toleranstaki artışa bağlı olarak ideal sıcaklıkta daha kalın bir yağ new life 0w40 buna ek olarak emisyon adına motora eklenen parçaların yağlanması için çok ince yağ kullanmak gerekir.

Ülkemizde satışı olan birçok yağı deneme şansım oldu. Bu yağlardan sadece birinin kullandıktan sonra yüzüne bakmadım ve başkasına da önermedim.
Şuan kendi aracımda yaklaşık 1500 kmdir Liqui moly kullanıyorum. Valvoline, mobil, castrol yağlarını bu motorda daha önce kullandım. Farklı motorlarda Elf, Opet, Eneos, Bp, Mobil, Castrol, Motuli Shell, Po gibi yağları da kullandım. Sadece motor yağı değil şanzıman yağı, fren hidrolik sıvısı gibi ürünlerini de kullandım.
Karşılaştırma yapacak olursam Liqui Moly > Valvoline > Mobil=Motul > Shell > Elf diye gider. Fakat bu sıralamada ilk 4 markayı birbirine eş sayabilirsiniz. Tavsiye etmeyeceğim motor yağıysa Castrol'dür. Düşmanım falan değil sahibini üreteni falan tanımam, gerçekten diğer markalara göre kötü.
Bu arada japon araçları için Eneos u tek geçerim..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,787
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yahu bu motor yağı mevzusundan hiç anlamıyorum. Bazen konuşulanları doktorların kendi aralarında, dillerinde yaptıkları muhabbetler kadar fransız izliyorum. Piyasada, etraftan duyduğum kadarıyla bildiğim bir kaç kaliteli marka var sadece. Benim araç garantili olduğu için kendi yağımı seçemiyorum ama Ford, benim dizel makinede Mobil 1 5w30 yağ kullanıyor.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Yahu bu motor yağı mevzusundan hiç anlamıyorum. Bazen konuşulanları doktorların kendi aralarında, dillerinde yaptıkları muhabbetler kadar fransız izliyorum. Piyasada, etraftan duyduğum kadarıyla bildiğim bir kaç kaliteli marka var sadece. Benim araç garantili olduğu için kendi yağımı seçemiyorum ama Ford, benim dizel makinede Mobil 1 5w30 yağ kullanıyor.
Yetkili servisler teknik şartları karşılayan yağı koyar abi sıkıntı yok

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım