Hankook Ventus S1 Evo 3 Volkswagen Golf GTI, R, Tiguan R için orijinal ekipman ortağı

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Kötü lastiktir demiyorum, başka büyük firmalar da kullanıyor, ama yurtdışında bu başlıktaki araçlar 'economy class' - genel geçer bir kavram kullanırsak, A segment, B segment onları bilmem - olarak değerlendirilen ve ona göre donanımı yapılan araçlar, bizde vergi dilimi uygulamasından dolay pahalı hale geliyor. Dolayısıyla bir Michelin veya Continental vs olmalarını beklemek muhtemelen yersiz. Ama biz ciddi paralar ödemek için durumunda olduğumuz için bu araçlara, beklentilerimiz yüksek. Yani ben 1.0 litre Golf alsam şikayet veya dert edecek bir durum olmazdı bu lastiklerle - bu arada onlar da Nexenlerle geliyor sanıyorum, ona göre düşünün. 19 inch takasa gelir mi, bir lastikçi yok abi 19 inç gitmez dedi. Ben de testleri inceledim, bir fikrim var, ama belirtiğim gibi fiyat performans olarak makul olacaklarına zaten şüphem yok, ben sadece araca ödediğim paraya, doğal olarak, en iyisini istiyorum. Kullanan arkadaşların bilgilendirmelerini beklerim. Çok iyilerse o da böylece bilinir gidip daha pahalı lastiklere bakmayız.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben mevzuyu anlamadım. Sıfır lastik mi alacaksınız yoksa aracınızın üstünde evo 3 var da nasıl diye mi soruyorsunuz bilemedim.

Neyse, evo 3'ler ıslak ve kuruda iyi yol tutuşa sahip, performans lastikleri arasında konforuyla ve özellike fiyatıyla öne çıkan bir model. Ama Premium contact 7, Pilot sport 5 gibi rakiplerine göre daha az sportif hissettiren, direksiyon tepkileri bakımından daha hissiz bir lastik. İyi yol tutar, konforludur. Evo 3 gibi bir lastik örneğin benim 205 45 17 ebatlı 0-100'ü 8.5 saniye olan Corsam için idealdir. Ya da 18-19 inç janta sahip dizel ya da mütevazi güce sahip bir SUV için idealdir. Ama Golf R, İ20 N vs gibi performanslı araçlar için biraz sınırlı kalabilir. Oralarda direkt spor sürüşe daha odaklanmış üretime sahip lastikler beklentileri karşılayabilir.

Bunun haricinde böylesine üst segmentte ve premium lastikler arasındaki sürüş farkını lastikler değil, sürücünün beklentileri, sürüş kabiliyeti belirler. Yani demem o ki bunlar üst segment premium lastikler olduğu için lastikleri kıyaslamak yerine kişinin sürüş becerilerini kıyaslamak, bilmek daha doğru olacaktır. Zira altındaki araçtan bağımsız evo 3'ün bile limitini bulamayacak şekilde süren sürücüler oldukça fazla.

Son düzenleme:

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Ben mevzuyu anlamadım. Sıfır lastik mi alacaksınız yoksa aracınızın üstünde evo 3 var da nasıl diye mi soruyorsunuz bilemedim.

Neyse, evo 3'ler ıslak ve kuruda iyi yol tutuşa sahip, performans lastikleri arasında konforuyla ve özellike fiyatıyla öne çıkan bir model. Ama Premium contact 7, Pilot sport 5 gibi rakiplerine göre daha az sportif hissettiren, direksiyon tepkileri bakımından daha hissiz bir lastik. İyi yol tutar, konforludur. Evo 3 gibi bir lastik örneğin benim 205 45 17 ebatlı 0-100'ü 8.5 saniye olan Corsam için idealdir. Ya da 18-19 inç janta sahip dizel ya da mütevazi güce sahip bir SUV için idealdir. Ama Golf R, İ20 N vs gibi performanslı araçlar için biraz sınırlı kalabilir. Oralarda direkt spor sürüşe daha odaklanmış üretime sahip lastikler beklentileri karşılayabilir.

Bunun haricinde böylesine üst segmentte ve premium lastikler arasındaki sürüş farkını lastikler değil, sürücünün beklentileri, sürüş kabiliyeti belirler. Yani demem o ki bunlar üst segment premium lastikler olduğu için lastikleri kıyaslamak yerine kişinin sürüş becerilerini kıyaslamak, bilmek daha doğru olacaktır. Zira altındaki araçtan bağımsız evo 3'ün bile limitini bulamayacak şekilde süren sürücüler oldukça fazla.
Golf R aldım, ve Hankooklarla geleceğine eminim. Yarış pilotu falan değilim, ama burada çoğumuz değiliz, lastik ayırt etmek, bazısını sevmek bazısıyla mutsuz olmak için profesyonel olmak gerektiğini düşünmüyorum. Belirttiğiniz gibi komfor odaklı lastiklerden genelde haz etmem. Zaten bu lastikler 19 inç, sanırım oldukça ince yanaklı olacaktır, nasıl yumuşak karakterli olur bilemiyorum, ama benim okuduklarım da bu yönde. Gerekirse takasa koymaya çalışabilirim, buna değer mi onu öğrenmeye çalışıyorum, bilhassa kullananlardan. Sizin görüşünüz sürüş kabiliyetleri sınırlı sürücüler için büyük fark yaratmaz şeklinde, bunu anladım, teşekkür ederim paylaştığınız için.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Golf R aldım, ve Hankooklarla geleceğine eminim. Yarış pilotu falan değilim, ama burada çoğumuz değiliz, lastik ayırt etmek, bazısını sevmek bazısıyla mutsuz olmak için profesyonel olmak gerektiğini düşünmüyorum. Belirttiğiniz gibi komfor odaklı lastiklerden genelde haz etmem. Zaten bu lastikler 19 inç, sanırım oldukça ince yanaklı olacaktır, nasıl yumuşak karakterli olur bilemiyorum, ama benim okuduklarım da bu yönde. Gerekirse takasa koymaya çalışabilirim, buna değer mi onu öğrenmeye çalışıyorum, bilhassa kullananlardan. Sizin görüşünüz sürüş kabiliyetleri sınırlı sürücüler için büyük fark yaratmaz şeklinde, bunu anladım, teşekkür ederim paylaştığınız için.
Bu lastiğin size uygun olup olmadığını aracı alıp sürmeye başlamadan anlayamazsınız. ilk 100-200 km içinde de zaten lastiğin sizin sürüş tarzınıza uygun olup olmadığını anlayabilir ve buna göre o durumda da satabilirsiniz. Ama bütçe lastikler olmadığı sürece 2.el satışları yavaş olabiliyor bu lastiklerin.

Sürüş kabiliyetinden ve tarzından kastettiğim de şudur; bu lastikler riken, starmaxx, laufen gibi düşük bütçeli ve zaaflarını hemen belli eden lastikler değil. Bizim burada kıyasladığımız mercedes E mi, Bmw 5 mi, Audi A4 mü daha iyi bir otomobil ? gibi bir sorunun karşılığıdır. Baktığında bunların üçü de piyasanın premium üst seviye modelleri. Bunlar arasından herhangi bir kriterde en iyiyi seçmek için o alanda da gerçekten kabiliyetli ve tecrübeli olmak lazım. Kıyasladığımız lastik de böyle. Örneğin ben Premium contact 6 aldığımda lastiklerden cayır cuyur ses çıkarana kadar zorlasam da limitlerini bulamamıştım. Premium contact 6 benim sürüş kabiliyetimin ve genelde kullandığımız standart yol güzergahlarının üstünde bir tutuşa sahipti. Oysa sport contact 6 veya 7 alsam mesela ondan da daha iyi yol tutuşa, iletişime sahiptir. Ama benim sürüş kabiliyetim bunu değerlendirecek seviyede yüksek değildi. Premium contact 6 bile hayli hayli yeterli geliyordu.

Evo 3, pc7 ve ps5 kıyaslaması için de anlatmaya çalıştığım budur. Pc7 ve ps5 çok daha sportif özelliklere sahip bir lastik. Ama evo 3, tıpkı benim pc6 yaşadığım deneyimde olduğu gibi sizin sürüş kabiliyetinize, sınırlarınıza ve genelde kulladığınız güzergahlara göre limiti oldukça yüksek bir lastik de çıkabilir. Anlatmaya çalıştığım buydu.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu arada ekstradan şunu da belirteyim. Fikrimce sürücüden ve sürüş tarzindan bağımsız, altinizdaki arabaya göre bir yorum yapmam gerekirse Golf R gibi bir araca tam uyacak modeller yukarıda bahsettiğimiz lastiklerin bir üst modelleri olan

Sport contact 7, pilot sport 4S - 5S, Bridgestone Potenza Sport, Goodyear Eagle F1 Super sport gibi modeller bence hocam.

Eğer Evo 3 kullanınca yeterli bulmazsaniz ve illa yeni lastik alacağım derseniz bu modeller de aklınızda mutlaka bulunsun.

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bu arada ekstradan şunu da belirteyim. Fikrimce sürücüden ve sürüş tarzindan bağımsız, altinizdaki arabaya göre bir yorum yapmam gerekirse Golf R gibi bir araca tam uyacak modeller yukarıda bahsettiğimiz lastiklerin bir üst modelleri olan

Sport contact 7, pilot sport 4S - 5S, Bridgestone Potenza Sport, Goodyear Eagle F1 Super sport gibi modeller bence hocam.

Eğer Evo 3 kullanınca yeterli bulmazsaniz ve illa yeni lastik alacağım derseniz bu modeller de aklınızda mutlaka bulunsun.
Teşekkürler, Bridgestone Potanza S005'lerle geldi bu arada - yanlış mı okudum diye biraz şüpheliyim, ama sanırım bu. Daha değerlendirebilecek kadar kullanmadım, belki de Volkswagen'in günahını aldım bilemiyorum. Potenza Sport zannettim ilk başta, çok bi sevindim, sizin de belirttiğiniz listede o var nitekim, ama belki yine iyi sonuç alırım. Alamazsam da yukardaki listedekiler için yine sizlere danışırım, saygılar, iyi sürüşler.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,224
45,816
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Teşekkürler, Bridgestone Potanza S005'lerle geldi bu arada - yanlış mı okudum diye biraz şüpheliyim, ama sanırım bu. Daha değerlendirebilecek kadar kullanmadım, belki de Volkswagen'in günahını aldım bilemiyorum. Potenza Sport zannettim ilk başta, çok bi sevindim, sizin de belirttiğiniz listede o var nitekim, ama belki yine iyi sonuç alırım. Alamazsam da yukardaki listedekiler için yine sizlere danışırım, saygılar, iyi sürüşler.
İlginç bir seçim olmuş marka adına. S005'in kuru zeminde yol tutuşunu, direksiyon iletişimini beğeniyorlar ama ıslak yolda tutuşu konusunda şikayet edenler var. Biraz kullanıp deneyin de hocam. Beğenmezseniz duruma bakarız.

hebehebe

Emre
Düz Yol Gazcısı
24 Mar 2023
46
14
195
39
İstanbul
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar gereksiz gürültü yapmadan edindiğim bilgiyi paylaşmayı uygun buldum. Potenza S005, tyrereviews.com'da listelenmeyen bir lastik, çünkü anlaşılan piyasaya bağımsız olarak sürülmemiş, sadece Volkswagen ve bazı markaların bir kısım modellerinde orijinal parça olarak üretilip kullanılmış. Tirerack.com'da bir miktar bilgi ve değerlendirme mevcut. Bu lastik, bahsi geçen Hankook, Goodyear Eagle F1 Super Sport, Volkswagen'in sportif R modellerinde (ve tabi GTİ) gelmesi beklenebilecek lastikler. Bunlar arasında tüketiciyi genel olarak şanslı hissettiren Goodyear. Araba daha rodajda olduğu için test etme kabiliyetim sınırlı - bir iki kere şeytana uyup bastım ama doğrusu sabırlı olmak, daha 600 km'de. Bu site sonuçta bir bilgi paylaşım merkezi, belki birilerine faydalı olur.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım