Hurafe mi? Gerçek mi? (BMW N57S)

yagizbugra

Asfalt Kurutucu
28 Haz 2019
11
3
595
28
Ankara
Marka
BMW
Herkese iyi günler dilerim 👋
Arkadaşlar yeni bir araç aldım, motor kodu konu başlığında görülecektir.
Sürekli şöyle şeyler duyuyorum "krank kasnağını değiştirmen lazım, zincir takımını değiştirmen lazım, yağ pompasını değiştirmen lazım vs.." bunları zamanında takip etmezsen motoru indirirsin.
Şimdi asıl sormak istediklerim;
1-)Bu anlatılanlar, gerçekten mevzu bahsi geçen motorlar için kronik bir rahatsızlık mı? Yoksa gerçekten belli bir kullanımdan sonra değişmesi gerekir mi?
2-)Eğer ki değişmesi, yenilenmesi gereken şeylerse bunu nasıl anlayabilirim?

Allah nasip ederse uzun yıllar binmek istiyorum aracıma. Kullanıma dair tüyolarını paylaşabilecek bir arkadaşım var mıdır aranızda? Misal "motoru çalıştırdın, hemen gaza basma biraz bekle, aynı şekilde evine işine geldiğinde motoru hemen kapatma biraz bekle öyle kapat" gibi

Bu arada örnek vermeye çalıştığım şeyin sebebini hala bilmiyorum fakat uygulamaya çalışıyorum 😊

İlgilenen arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ettim..

Düzeltmedir " 2014 Model F10 kasa 5 serisi 105.000 km'de"

Son düzenleme:

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Model? Model yılı? KM?

Yetkili servise götürürsün, diagnoza bağlanır, ölçülmesi gereken tüm değerler ölçülür, motorun sesi dinlenir. Hata hafızasına bakılır. Her şey kontrol edilir.

Birde, TR'de kaç tane N57S sahibi var da sürekli bunlar konuşuluyor anlamıyorum? Genel olarak sorunsuz motordur (özellikle yurtdışı tecrubeleri). Komşumda X6 M50d var 53.000 km idi en son, sorunu yok.

Son düzenleme:

yagizbugra

Asfalt Kurutucu
28 Haz 2019
11
3
595
28
Ankara
Marka
BMW
Model? Model yılı? KM?

Yetkili servise götürürsün, diagnoza bağlanır, ölçülmesi gereken tüm değerler ölçülür, motorun sesi dinlenir. Hata hafızasına bakılır. Her şey kontrol edilir.

Birde, TR'de kaç tane N57S sahibi var da sürekli bunlar konuşuluyor anlamıyorum? Genel olarak sorunsuz motordur (özellikle yurtdışı tecrubeleri). Komşumda X6 M50d var 53.000 km idi en son, sorunu yok.

Bende onu anlayamadım. Resmen ağzı olan konuşuyor. Kafam karıştı haliyle

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Biz de 2008 320d alınca ben çok araştırmıştım zincir olayını vs herkes farklı bir şey söylüyordu. Biz aldığımızda klasik zincir sesi denişen ses geliyordu arabadan yani o vakit değiştirmemiz gerekiyordu eğer forumlarda yazılanlara bakacak olursak. Değiştirmedik 45 bin km sonra blok çatladı alakası var mı bilmiyom ama zincir kopmadı sonuç olarak :d

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Bir ara sıkça ilanlarını incelediğim bir modeldi F10 m50d. Karşıma sel hasarlı ve yüksek hasar kayıtlı araçlar çıkıyordu sorduğumda bu kayıtların motor değişimi, turbo değişimi vb şeyler yüzünden yüksek olduğunun belirtti çoğu.

Bakımlarını aksatmadan, orjinal parça ve kaliteli sarf malzemeler ile yaptığınız sürece ve aracı ısınmadan zorlamadığınız sürece uzun yıllar sorun çıkarmadan kullanabilirsiniz. Yakın arkadaşımın F01N aracında bu motordan var araçları 300k km'ye dayandı.

[Ama söylemeden geçmeyelim 100k'da serviste sandık motor takıldı araca (garantiden değiştiğini söyledi) o zamandan beri sadece yağını suyunu değiştirip devam ediyorlar.]

Tepkiler: bt ve DouglasAdams

yagizbugra

Asfalt Kurutucu
28 Haz 2019
11
3
595
28
Ankara
Marka
BMW
Bir ara sıkça ilanlarını incelediğim bir modeldi F10 m50d. Karşıma sel hasarlı ve yüksek hasar kayıtlı araçlar çıkıyordu sorduğumda bu kayıtların motor değişimi, turbo değişimi vb şeyler yüzünden yüksek olduğunun belirtti çoğu.

Bakımlarını aksatmadan, orjinal parça ve kaliteli sarf malzemeler ile yaptığınız sürece ve aracı ısınmadan zorlamadığınız sürece uzun yıllar sorun çıkarmadan kullanabilirsiniz. Yakın arkadaşımın F01N aracında bu motordan var araçları 300k km'ye dayandı.

Ama söylemeden geçmeyelim 100k'da serviste sandık motor takıldı araca (garantiden değiştiğini söyledi) o zamandan beri sadece yağını suyunu değiştirip devam ediyorlar.
İşte tamda değinmek istediğim nokta bu. Sandık motor koyulmasındaki sebep nedir acaba bunu çok merak ediyorum..

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
İşte tamda değinmek istediğim nokta bu. Sandık motor koyulmasındaki sebep nedir acaba bunu çok merak ediyorum..
Detayını bilmiyorum açıkçası bu dediğim olalı yaklaşık 3-4 sene oluyor, garantiden kolay kolay sandık motor yapılmaz diye tahmin ediyorum fabrikasyon bir hatadan kaynaklanan bir arızadır çünkü aracın arızadan önceki halini hatırlıyorum hiçbir problemi yoktu.
Edit: Bahsettiğim motor için N57X yazıyor, N57S ile aynı mı bilemiyorum.

Son düzenleme:

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Garantiden motor değiştirmek kolay bir iş değil. Motor değişimi gereken bir durum varsa önce formen, garanti danışmanı ile birlikte motoru inceler. Genel olarak motorun doğru çalışmasını engelleyecek ya da sekteye uğratacak bir durum var mı, buna bakılır. Eğer aracın servis geçmişi düzgünse, periyodik bakımları zamanında yapılmışsa, araçta yazılım yoksa (ki diagnozda tespit ediliyor), kullanılan yağ doğruysa, soğutma sistemine müdahalede bulunulmamışsa, turboya hibrit pal gibi uygulamalar yapılmamışsa, aracın arıza geçmişinde motor ile ilgili daha önce verdiği uyarı var mı, varsa kaçıncı km'de uyarı verdiği ve bu uyarıdan sonra aracın ne kadar kullanıldığı gibi durumlar tek tek tek tek incelenir. Daha sonra PuMA case açılır ve Borusan Otomotiv Teknik Departman ile görüşülür. Aracın verdiği tüm bilgiler ile inceleme sonucunda serviste oluşturulan diagnoz çıktıları, FASTA verileri birleştirilerek tek tek toplanıp incelenir, en sonunda da çetrefilli bir durum yoksa Otomotiv onay verir ve sandık motor sipaşi verilir Almanya'dan. Çetrefilli bir durum var ise tüm bilgiler BMW AG'ye gönderilir. AG değiştirin derse o zaman prosedürler tamamlanır.

Üretim kaynaklı bir sıkıntı olmasa (o motor için) garantiden motor değiştirilmesi imkansız gibi bir şey.

Son düzenleme:

yagizbugra

Asfalt Kurutucu
28 Haz 2019
11
3
595
28
Ankara
Marka
BMW
Garantiden motor değiştirmek kolay bir iş değil. Motor değişimi gereken bir durum varsa önce formen, garanti danışmanı ile birlikte motoru inceler. Genel olarak motorun doğru çalışmasını engelleyecek ya da sekteye uğratacak bir durum var mı, buna bakılır. Eğer aracın servis geçmişi düzgünse, periyodik bakımları zamanında yapılmışsa, araçta yazılım yoksa (ki diagnozda tespit ediliyor), kullanılan yağ doğruysa, soğutma sistemine müdahalede bulunulmamışsa, turboya hibrit pal gibi uygulamalar yapılmamışsa, aracın arıza geçmişinde motor ile ilgili daha önce verdiği uyarı var mı, varsa kaçıncı km'de uyarı verdiği ve bu uyarıdan sonra aracın ne kadar kullanıldığı gibi durumlar tek tek tek tek incelenir. Daha sonra PuMA case açılır ve Borusan Otomotiv Teknik Departman ile görüşülür. Aracın verdiği tüm bilgiler ile inceleme sonucunda serviste oluşturulan diagnoz çıktıları, FASTA verileri birleştirilerek tek tek toplanıp incelenir, en sonunda da çetrefilli bir durum yoksa Otomotiv onay verir ve sandık motor sipaşi verilir Almanya'dan. Çetrefilli bir durum var ise tüm bilgiler BMW AG'ye gönderilir. AG değiştirin derse o zaman prosedürler tamamlanır.

Üretim kaynaklı bir sıkıntı olmasa (o motor için) garantiden motor değiştirilmesi imkansız gibi bir şey.

bilgiler için teşekkür ederim..

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
bilgiler için teşekkür ederim..
Markanın en üst araçlarında yer alan özel bir motordan bahsediyoruz sonuçta, gerekli aksiyon veya uyarıyı yetkili servis yapacaktır diye düşünüyorum herhangi bir problem için.
Araç ısınmadan zorlamayarak ve periyodik bakımlarını aksatmadan keyfini çıkarın, hayalimdeki araçlardan biridir :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım