KAPALI Isınan Fren Diskleri Soğutmak...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

myk1905

Asfalt Kurutucu
22 Eyl 2016
35
17
595
31
İstanbul
Selamun Aleykum arkadaşlar,
Başıma daha önce iki kere gelen bir olay sürekli kafamı kurcalıyor. Bilen varsa aydınlatsın bakalım. Özellikle sinan reis daha iyi bilir diye düşünüyorum.

Kurban bayramında bir kaç günlüğüne renault clio 1.5 dci kiraladım. Sakarya İnönü yaylasında 4 kişilik ekiple kamp yaptıktan sonra dönerken -bildiğiniz üzere yaylalar deniz seviyesinden yukarıda olur- 1100 rakım gibi bi yükseklikten virajlı ve bir hayli bozuk bir yoldan döndüğüm için fazlaca frene abanmak durumunda oldum ister istemez. Malum 4 yetişkin, tıka basa dolu bagaj vs. Tabi vitesi düşük tutup motor freni ile destekledim ama bi yere kar. Yaklaşık 25-30 km yaptım bu şekilde. Aşağı merkeze indiğimde fark ettim. Frenlerden hafif bir sürtünme sesi geliyodu. Böyle çok az basınca bile sürtme sesi geliyodu. Bende çektim kenara. Frenlerin ısındığı aklıma geldi tabi. Fakat nasıl soğutsam diye düşündüm. İlk aklıma gelen elbette bir çoğunuz aklına geldiği üzere su ile soğutma oldu. Açıkçası durup soğumalarını bekleyecek kadar vaktimde olmadığı için öylede yaptım. Yani su döküp soğuttum. Fakat baya bir duman ve 'cıs cıs' sesleri eşliğinde oldu tabi. Bu denli sıcak bir disk acaba su ile direkt olarak soğutulduğunda çatlaklar yada aşırı sertleşme oluşur mu? Mesleğim gereği az çok malzeme bilgisi ne sahibim -mekatronik teknikeriyim-
Siz ne düşünüyorsunuz?

myk1905

Asfalt Kurutucu
22 Eyl 2016
35
17
595
31
İstanbul
Sıcaklık bahsettiğiniz 100 derece civarında ise hiçbir şey olmaz rahat olun, tabi diskler kızıl bir renk almadıysa zaten öyle bir renk alması için çok yüksek sıcaklıklardan bahsediyoruzdur ki böyle bir durumda öyle bir cahillik yapacağınızı sanmıyorum mesleğinizi göz önüne alarak..Millet olarak ayar olduğum bir husus var bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak maaşallah bu konuda üstümüze yok..Bu araçları yapan insanlar diskler sıcakken bunlara su sıçrayacağının hesabını hiç yapmıyor zaten öylece bir bardak suya çatlayacak diskleri piyasaya sürüveriyorlar..Ayrıca CNC den bahseden arkadaş soğutmak için su kullanıldığını görmedim demiş kardeş bence sen CNC görmemişsin. CNC lerde soğutma için genelde boryağ-su karışımı kullanılır...

EyvAllah cevap için teşekkürler. Kesinlikle disklerin kızarması gibi bir durum söz konusu değil. O kadarlık bir durum olsa kesinlikle su dökmezdim tabiki.

11559988

Asfalt Kurutucu
19 Eyl 2016
2
0
535
Abi elinden geleni yapmışsın, daha düşük viteslerde inersin bi dahakine ve el freniyle hafif destekleyebilrsin böle durumlarda (mekanikse tabi) düzlüğe çıkıncada düşük hızlarda el freniyle gidebilirdin, 10 dk da rüzgarın etkisiyle soğurdu. Geçmiş olsun.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Hocam merhaba, milyon kere cevap verilmiş yanlış iş yapmışsınız diye ama ben birazcık daha bilimsel açıklamaya çalışacağım neden su dökülmemesi gerektiği konusunda. Öncelikle Makine mühendisliği öğrencisiyim. Geçen dönem malzeme bilimi dersi aldım ve kaldım :D kalsam da 1-2 şey öğrendim. Öncelikle sizin yaptığınız işlemde metalin bütün kristal yapısını bozuyorsunuz. Bir metali önce ısıtıp bekleyerek soğutmayla ve su ile soğutma arasında farklı yapılar oluşor. Mesela kılıç üretiminde kılıcın sağlam olması için birden ısıtılır ve suya sokularak aniden soğutulur, ama diskleri biz sertleştirmek istemiyoruz elbette :) Östenit yapıya geçiyordu galiba yaptığınız işlem sonucu metal, adından tam emin değilim. Elbette bir sefer yapmakla büyük zararlar gelmez ama zamanla yaparsanız diskiniz ömrü epey kısalır. Aracınızı yıkatacağınız zaman disklerin soğumasını beklemeniz önemli.

myk1905

Asfalt Kurutucu
22 Eyl 2016
35
17
595
31
İstanbul
Hocam merhaba, milyon kere cevap verilmiş yanlış iş yapmışsınız diye ama ben birazcık daha bilimsel açıklamaya çalışacağım neden su dökülmemesi gerektiği konusunda. Öncelikle Makine mühendisliği öğrencisiyim. Geçen dönem malzeme bilimi dersi aldım ve kaldım :D kalsam da 1-2 şey öğrendim. Öncelikle sizin yaptığınız işlemde metalin bütün kristal yapısını bozuyorsunuz. Bir metali önce ısıtıp bekleyerek soğutmayla ve su ile soğutma arasında farklı yapılar oluşor. Mesela kılıç üretiminde kılıcın sağlam olması için birden ısıtılır ve suya sokularak aniden soğutulur, ama diskleri biz sertleştirmek istemiyoruz elbette :) Östenit yapıya geçiyordu galiba yaptığınız işlem sonucu metal, adından tam emin değilim. Elbette bir sefer yapmakla büyük zararlar gelmez ama zamanla yaparsanız diskiniz ömrü epey kısalır. Aracınızı yıkatacağınız zaman disklerin soğumasını beklemeniz önemli.

EyvAllah teşekkürler, böyle bilimsel gelin canımı yiyin :) Bende mesleğim gereği az çok yanlış yaptığımın farkındayım ama o atmosferde yola devam ediyim diye hızlıca hareket ettik. Neyse bende dahil bilmeyen başka arkadaşlarda öğrenmiş olduk.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Karadeniz de yaşadığımız için sürekli senin sıkıntıların oluşur bizde yapman gereken frene basmadan ilerlemeye devam ederek RÜZGARIN İŞİNİ YAPMASINI SAĞLAMAK bu sayede hızlıcs soğuyacaktır. 1400 metreden sıfıra ineriz bizde her fırsatta frenlere nefes aldır. Otoyollarda dinlenme tesislerinde aracın başında beklerim yıkamayın disklere su tutmayın diye çünkü diskler yamulur ve bu yamulan kısım balataların olduğu hizaya gelince sürtünme sesine neden olur ve sürtinme eşittir disk aşınması ve aşırı ısınma problemine neden olur. Ayrıca yüksek süratlar giderken 180-200km hızdan ani düşmelerde kaliperlerden sallanma ve hozurdamalar hissedersin.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Bıçak ve demir tarım aletleri yapılırken ( eski kılıç yapımı vs) yapılan ürüne sertlik kazandırmak için SU VERMEK DEYİMİNİ duymuşsunuzdur sıcak iken ani suya sokulur ve demirin bu ani sıcaklık farkına maruz kalması ile sertleşmesi sağlanır sizde bir nevi sertleşme işlemi yapmış olmuşsunuz diyebiliriz

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Ben arabayı yıkamaya götürürken bile olabildiğince fren kullanmamaya çalışıyorum.

Eğer frenleri kullanmışsam yıkamaya götürdüğüm yerde yaklaşık yarım saat bekletirim.

Konuya gelecek olursak arkadaşlar zaten söylenmesi gereken her şeyi söylemişler. Bir daha yapmazsınız olur biter. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım