Kısa Mesafede Dizel Kullanmanın Zararları ? / Dizel aracımı çok kısa mesafede kullanıyorum uzun vadede problem yaşar mıyım ?

m3rtkaya

Mert kaya
Düz Yol Gazcısı
29 Ocak 2024
41
68
160
19
istanbul
Marka
Nissan
Selamlar.Ev işyeri arası mesafe sadece 1.5 km,bu kadar kısa mesafe için bisiklet bile çıkarmaya değmez biliyorum ama malum havalar çok soğuk.
Kullandığımız araç 2018 model 1.6 dci reno motorlu Nissan Xtrail.Yıllık 15 bin km yapıyoruz ve güncel km 86bin.
Kışın 3 aylık süreçte istisnalar hariç hafta içi günlük 3-5 km kullanılıyor diyebilirim.Fırsat buldukça otobana çıkıp gazlayıp geliyorum ve içimden bu gazlama 1 2 hafta götürür diyorum :)
Bu kullanım şeklinin kısa ve uzun vadede sonuçları ne olur?

Forumda ilk defa başlık açıyorum yanlışlarım olduysa kusura bakmayın.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sürekli kısa mesafede, pek ısınmadan dizeli kullanıyorsanız iki şeye dikkat etmelisiniz; birincisi motor ideal sıcaklığa gelemiyorsa asla devirli kullanmayın. İkincisi de partikül filtresinin tikanma ihtimali.

Ben 8 yıl 150 bin km boyunca sürekli kısa mesafe kullandım ama hiç dpf sorunu yaşamadım. Araba ya kendi rejenerasyon yapıyordu ya da ben uzun yola çıkınca devirli kullanıyordum. Bazı otomobillerde tabi dpf tıkanma ihtimali her türlü oluyor. Aracınızı yüksek hızda kullanmanıza gerek yok. Önemli olan dpf temizligi için devir çeviriyor olmak. 80 kmh hızda bile dpf temizlenebilir dusuk vites 3-4 bin devir arası giderek. Yani illa yüksek hıza ihtiyaç yok.

Bunun dışında açıkçası yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Bildiğiniz istasyondan bilindik yakıtları alın, aracı rolantide 30 40 saniye bekledikten sonra fazla uzun süre bekletmeyin ısıtmak için çünkü en ideal ısınma hareket halinde olur, bakımları mümkünse 1 2 bin km erken yaptırın, motor ideal çalışma sıcaklığına erismeden devirli kullanmayın. Bunlara dikkat ederseniz kullanımınızdan kaynaklı bir sorun cikmama ihtimali yüksek.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Selamlar.Ev işyeri arası mesafe sadece 1.5 km,bu kadar kısa mesafe için bisiklet bile çıkarmaya değmez biliyorum ama malum havalar çok soğuk.
Kullandığımız araç 2018 model 1.6 dci reno motorlu Nissan Xtrail.Yıllık 15 bin km yapıyoruz ve güncel km 86bin.
Kışın 3 aylık süreçte istisnalar hariç hafta içi günlük 3-5 km kullanılıyor diyebilirim.Fırsat buldukça otobana çıkıp gazlayıp geliyorum ve içimden bu gazlama 1 2 hafta götürür diyorum :)
Bu kullanım şeklinin kısa ve uzun vadede sonuçları ne olur?

Forumda ilk defa başlık açıyorum yanlışlarım olduysa kusura bakmayın.
Dediğiniz gibi 1-2 haftada bir, motor sıcakken yarım saat-bir saatlik 3000/dd dolaylarında kullanmanız dpf tıkanması riskini önlemek adına faydalı olacaktır.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,127
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo

Rejenerasyon tetiklemek için devirden ziyade ortalama hız ve egzoz gaz sıcaklığı önemlidir. 80'le 3000 devirde gitmektense, 100'le rampa yukarı 2000 devirde ezmek daha mantıklı. Kurum yakma işlemini de hızlandırır.

Zaten dpf'iniz dolmuşsa, sahil yolunda gezer gibi 60-70 km ortalama süratte sabit hızla 2000 devirle gitseniz bile rejenerasyon başlatır. ECU için önemli olanlar ortalama hızda nispeten süreklilik, egzoz gaz sıcaklığı, tork, en son devir. Yani boşuna motorunuzu yüksek devire zorlamayın. Yük yoksa devir işe yaramıyor.

Dur kalk trafikte neredeyse yapmaz, soğuk motorda ise rejenerasyon başlamaz :) Şehir içi dur kalk veya sürekli soğuk motor kullanımda, aslında 150-200 km bandında filtre dolar. Normal şehiriçi 250-300 km, uzun yolda 400-450 km'ye kadar uzar.

Fırsat bulduğu (motor soğuk değil, rejenerasyon şartlarına uygun kullanım) ilk anda da yakabildiği kadarını yakar.

Nereden mi biliyorum ? DPF rejenerasyon giriş-çıkış kurallarını bizzat ecu'ya kalibre etmişliğim var bir OEM'de. Firma ismi vermeyeceğim.

Son düzenleme:

m3rtkaya

Mert kaya
Düz Yol Gazcısı
29 Ocak 2024
41
68
160
19
istanbul
Marka
Nissan
Öncelikle soruma yanıt veren herkese çok teşekkür ederim.
Aracım cvt şanzıman olduğu için 2k deviri geçmeden süzülüyor,soğuk motora asla gaz vermem.
Kurum temizliği yapacağım zaman 1 dk rölantide bekliyorum ondan sonra çok hafif gazla yola çıkıyorum.Otobana bağlanana kadar hararet ideal sıcaklığa geliyor ancak arabada yağ sıcaklığı göstergesi olmadığı için garanti olsun diye 15 dk daha yağ ısınına kadar bağlantı yollarında hafiften devir yükselterek takılıyorum.Yağ tamam hararet tamam şimdi sıra ciğer açmada :)
Mahmutbey’den aksaray istikametine doğru dip gaz,Vatan caddesi ilk ışıklardan u atıyorum batışehir kavşağına kadar dip gaz.Bu işlemden sonra araba gerçekten çok rahat nefes alıyor,yakıt tüketimi düşüyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım