Konu Dışı - Atık Pil Toplama Malzemesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Öncelikle herkese merhaba,

Konuyu Off Topic haberler bölümüne açmak yerine Sohbet başlığına açmayı faydalı buldum. Zira önemli bir konu olduğunu düşündüğüm için mümkün olduğunca fazla kesime ulaşması hepimizin yararına olacaktır. Yönetim uygun görmezse Off Topic bölümüne de taşıyabilir tabii ki.

Malumunuz hepimizi evde, iş yerinde taşınabilir pil kullanıyoruz. Bir çok elektronik cihazda, saatlerde, otomobil anahtarlarında v.s çeşitli türlerde pil tüketiyoruz. Bu piller bittiği zaman ise genellikle atacak yer bulamadığımız için evsel atık diye çöp kutusuna koyuyoruz. Yaptığımız bu işlemin doğaya, biz insanlara ve yaşadığımız dünyaya ne kadar zararlı olduğunu, yediğimiz besinlerden, soluduğumuz havaya kadar her konuda oldukça zarar verdiğini maalesef unutuyoruz. Ufak bir kalem pilin doğada zararsız hale gelerek imha olma süresi yaklaşık 300 yıl. Tek bir evden 10 tane kalem pili çöpe attığımızı var sayarsak 3000 yıl gibi müthiş bir süre bu pillerin verdiği zarara maruz kalıyoruz ki milyonlarca insanın aynı yöntemi izlediğini düşünürsek zararı siz hesaplayın.

Peki ne yapabiliriz ? Çok basit. Linklerini de vereceğim ' TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ ve İTHALATÇILARI DERNEĞİ 'nden bulunduğunuz ortama uygun pil toplama malzemesi, yani kutusu talebinde bulunabilirsiniz. Eğer talebiniz uygun görülürse size ücretsiz olarak kutuyu yollayacaklardır. Kutularda biriken pilleri de yine bu siteden iletişime geçtiğiniz takdirde görevliler gelip sizden alıyor.

Atık pil toplama malzemesi / kutusu talebiniz onaylanmadı yahut bu kutudan istemiyorsunuz diyelim, o halde yapabileceğiniz başka basit yöntemler de mevcut. Yine linkini vereceğim internet adresinde size en uygun ve yakın olan atık pil toplama malzemesinin olduğu yere ( okullar, hastaneler, süpermarketler, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler v.b ) giderek pillerinizi atabilirsiniz. Hiç bir şey olmasa alışverişe gittiğiniz bir süpermarkette atık pil toplama kutusu olup olmadığını sorabilir ve gitmişken pillerinizi oraya atabilirsiniz. İnşaallah mümkün olduğunca kişiye ulaşır ve gereken hassasiyeti daha iyi gösterebiliriz. Şimdiden teşekkür ederim.

Pil toplama malzemesi istiyorum formu
http://tap.org.tr/atik_pil_toplama_kutusu_istiyorum-125.html

Bana en yakın atık pil toplama noktası nerede ?
http://tap.org.tr/atik_pil_toplama_noktalari_nerede-123.html

TAP ( TAŞINABİLİR PİL ÜRETİCİLERİ ve İTHALATÇILARI DERNEĞİ ) sık sorulan sorular
http://tap.org.tr/sik_sorulan_sorular-315.html

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Üstte yazdığınız pil toplama işini yapıyorum (eskiye göre pil atma kutuları çok çok azaldı o bir gerçek maalesef). Hatta bizim evde mavi kapak ve cam şişe de çöpe atılamaz, camları haftada bir cam toplama kutusuna, mavi kapakları da baya bir biriktikçe omur ilik felçlileri derneğinin toplama kutusuna atarım. Türkiye olarak atık toplama konusunda çok gerideyiz. Cam toplama iyi kötü oluyor aslında ama onda bile insanlar cam toplama yerlerine pet şişe, plastik poşet atıyor.
Hocam başka bir başlıkta tam da benim daha önce açmış olduğum konuya değinmişsiniz. Bu atık pil toplama işi nasıl oluyor ? Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği'nin çeşitli mekanlara bu tarz atık pil toplama kutusu koyduğunu okudum. Özellikle hepimizin sık sık uğradığı büyük süpermarketlerde bu kutular yeterince bulunduruluyor mu ? Siz bu işi yaptığınız için daha fazla dikkat etmişsinizdir. Maalesef bizler bu hususta çok dikkatsiz ve yetersiz kalıyoruz. Görsek bile sıradan bir çöp kutusu algısıyla bakabiliyoruz. Bizim evde damacana ile su aldığımız için mavi kapaklı pet şişeler hemen hemen eve hiç girmiyor diyebilirim. Keza cam şişeler de öyle. O sebeple onları biriktirebileceğim bir ortam olmuyor fakat pil konusundan acayip muzdarip oluyorum. Çöpe atmaya gönlüm el vermiyor, poşetin içine koyup biriktiriyorum bende. İnternette araştırırken bu bahsettiğim derneğe denk geldim işte.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bende sadece küçük boy (2A, 3A gibi) pilleri attığım bir kutu biliyorum kendi yaşadığım ilçede (İstanbul/Bakırköy). Geçmişte bu sayı daha fazlaydı, camilerin önünde vardı ama şuan yok (en azından burada). Toplama işini kim yapıyor bilgim yok.

Maalesef derneklerle ilgili de bir bilgim yok.

Mesela telefon pilleri veya dizüstü bilgisayar pilleri de önemli bir sorun. Bunların geri dönüşümünü yapacak yer var mı bilgim yok. Her gün çıkan atıklar değil onlar, kaç yılda bir ama neden o da değerlendirilmesin değil mi? Hatta sadece pili değil, yurtdışında (ülkesini hatırlamıyorum) eski telefonları atık olarak alıp, kullanılabilir malzemelerini değerlendiriyorlarmış.

Türkiye'de bireysel olarak en iyi toplanan atık cam şişeler diye biliyorum. Bir de toplayıcılar sayesinde karton ve benzerleri.

Konuyu yeni gördüm, teşekkürler açtığınız için. Keşke hepimiz dikkatli olabilsek. Önem vermediğimiz bir çok şey geleceğimizden çalıyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,107
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bende sadece küçük boy (2A, 3A gibi) pilleri attığım bir kutu biliyorum kendi yaşadığım ilçede (İstanbul/Bakırköy). Geçmişte bu sayı daha fazlaydı, camilerin önünde vardı ama şuan yok (en azından burada). Toplama işini kim yapıyor bilgim yok.

Maalesef derneklerle ilgili de bir bilgim yok.

Mesela telefon pilleri veya dizüstü bilgisayar pilleri de önemli bir sorun. Bunların geri dönüşümünü yapacak yer var mı bilgim yok. Her gün çıkan atıklar değil onlar, kaç yılda bir ama neden o da değerlendirilmesin değil mi? Hatta sadece pili değil, yurtdışında (ülkesini hatırlamıyorum) eski telefonları atık olarak alıp, kullanılabilir malzemelerini değerlendiriyorlarmış.

Türkiye'de bireysel olarak en iyi toplanan atık cam şişeler diye biliyorum. Bir de toplayıcılar sayesinde karton ve benzerleri.

Konuyu yeni gördüm, teşekkürler açtığınız için. Keşke hepimiz dikkatli olabilsek. Önem vermediğimiz bir çok şey geleceğimizden çalıyor.
Bahsettiğiniz çoğu konudan aynı şekilde sıkıntılıyım. Evde 20-25 senelik masaüstü bilgisiyarın kasası var ve çalışmıyor. Çöpün kenarına koysam muhakkak biri alır ama alıp ne yapacak orası meçhul. Zira yine evde 4-5 tane eski telefon var kullanılmayan. Öylece duruyor çekmecelerde. Ne yapılması gerekiyor benim de hiç bir fikrim yok diyebilirim.

Kalem pil çok fazla tüketiyoruz. Gerek tv kumandalarında, gerek evdeki pc'lerin mause'ların da falan oldukça fazla tüketiliyor. Haliyle diğerlerine göre kullanımı fazla olduğu için atık olarak birikimi de çok oluyor. İnsanlar bu işe neden eğilmiyor, neden bu konuda gerekenler olması gerektiği gibi yapılmıyor anlayamıyorum. En iyisi ben bulunduğum ilde ki süpermarketlere bir sorayım atık pil kutusu olup olmadığını. Bu kadar pili toptan çöpe atamam içim el vermez. Cevabınız için asıl ben teşekkür ederim.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,698
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Öğretmen yakininiz varsa sorun okullarda bulunuyor. Ben kardeşime veriyorum okulundaki kutuya atıyor. Son verdiğimde tam bir poşet kalem pil götürdü.

Malum küçük çocuk olunca hareketli, sesli oyuncakların tümü pille çalışıyor.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Atıkları ait oldukları yerlere atmaya devam (konu pil ama, her atık için önemli bence bu konu).

-----

Geri Kazanım Nedir?

Katı atıklar içinde değerlendirilebilir olanların, ayrı toplanması, cinslerine göre ayrılması, fiziksel ve/veya kimyasal ve/veya biyolojik işlemlerle ikincil hammaddeye veya tarım girdisine dönüştürülmesi ve enerji elde edilmesi için yakılması şeklindeki faaliyetlerinin tümü geri kazanım olarak adlandırılır.

Geri Dönüşüm Nedir?

Değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesi tek başına geri dönüşüm olarak adlandırılır ve geri kazanım kapsamında olan bir faaliyettir.

Cam Nasıl Geri Dönüşür?

Kalitesinden kaybetmeden %100 geri dönüşebilen ve sonsuz kez ikincil hammadde olarak tekrar üretime dahil edilebilen cam ambalaj atıklarının küçük bölümü, cadde ve sokaklara yerleştirilmiş kumbaralar ile kaynağından ve dolumcu tesisleri ile toplayıcılardan satın alımla toplanır. Kalan büyük bölüm ise, atık depolama alanlarında ambalaj atıklarını ayırma faaliyetinde bulunan çöplük işletmecileri ve diğer hurdacı tedarikçilerden temin edilir.

Geri kazanılmış cam şişe ve kavanozlar tedarikçi tesislerinde fırına hazır cam kırığı haline getirilir; ardından fabrikalarda ikincil hammadde olarak kullanılarak yeniden şişe ve kavanoza dönüştürülürler; cam ambalaj böylece sürekli fayda yaratan bir faaliyetin konusu haline gelir.

Cam Geri Dönüşümü ile İlgili Bilgiler:

-- Geri dönüşmüş camı eritmek için gereken enerji yeni cam şişe yapmak için gereken hammaddeyi eritmekten daha azdır.

-- Bir şişe geri dönüşümünden sağlanan enerji bir televizyonu bir buçuk saat çalıştırmak için yeterlidir.

-- Bir cam kumbarasına boşaltılana kadar 3000 şişe konulabilmektedir.

-- En büyük cam fırınları günde 400 tondan fazla cam üretmektedir. Bu rakam günde bir milyondan fazla şişe ve kavanoz demektir.

-- Cam kalitesinden hiçbir şey kaybetmeden %100 geri dönüşür.

Cam Ambalaj ve Çevre:

Cam üç ana maddeden oluşmuştur: Kum, soda ve kireç. Bu malzemeler, 1500 dereceye kadar ısıtılarak eritilir. Cam üretiminde ortaya çıkan gazlar ve sıvı atıklar mutlaka filtre ve arıtma işlemlerinden geçmektedir. %100 oranında geri dönüşlü olan cam, çevreden toplanıp; renk ayrımı, temizleme, yıkama ve öğütme işlemlerinden geçtikten sonra yeniden üretime kazandırılır. Bu işlem sonsuza kadar sürebilir. Bu süreçten sonra erimeye hazır hale gelen kırık camlar, camı oluşturan kum, kireç ve sodadan daha düşük sıcaklıkta erir. Kırık camların eritilmesi ve yeniden değerlendirilmesi, asıl süreçten daha az enerji kullanılmasını sağlamaktadır. Hammadde kullanımı yerine geri dönüştürülerek üretilen cam, üretimi sırasında neden olunan hava ve su kirliliğini azaltmaktadır.

Kullandığımız her üç cam ambalajdan en az biri, geri kazanılan camdan yapılmıştır. Cam ambalaj üretiminde atık cam şişe ve kavanozlar kullanılır. Diğer cam çeşitleri, içerdikleri hammaddenin farklı olması nedeniyle bu işleme dahil edilmez. Toplama merkezlerinde toplanarak geri dönüştürülen cam şişe ve kavanozlardan %100 oranında geri dönüştürülmüş hammadde ortaya çıkmaktadır.

http://www.ozencam.com.tr/Faaliyetler/157-cam-atiklar-ve-geri-donusum.aspx

Ekli dosyalar

• sise.jpg
    sise.jpg
    374.8 KB · Görüntüleme: 247
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım