Lastik Basınç Göstergesi:

Yolda bir şoförün, bir başka arabanın şoförüne her türlü dikkat çekme yöntemiyle lastiğini işaret etmesi, bağırması, korna çalması hepimizin karşılaştığı bir durumdur.

"Birgün benim de başıma gelirse birileri de beni uyarsın" duygusuyla yapılan, mert şoförlük uygulaması, bir çeşit şövalye andı gibi ehliyeti aldığımızda imzaladığımız söze dökülmemiş bir anlaşma bu, şoför dayanışması.

Çünkü çoğumuz, patlamış lastiğin bir müddet kendine fazla zarar vermeden gidebildiğini, ama bir yerde durduktan sonra patlağı fark ettiğimizde o inik haliyle artık lastikçiye gidilemeyeceğini biliriz.

Neyse artık aldığımız yeni arabada lastik basınç göstergesi var çok rahat diyorsanız, biraz daha okuyun.

İlk uyarıyı gördüğünüzde, panelde diğer gösterge ışıklarının arasında henüz tanışmadığınız bir ışık yanmaya başlar, bu ne bilmiyorsunuzdur, çünkü çok küçüktür ve broşürü okuyalı da bir müddet olmuştur.

Harika, evet lastiğiniz patladı bu hiç harika bir şey değil ama en azından insaflı bir başka şoförün sizi uyarmasına ihtiyacınız yok. Uyarırsa da keyifle "evet, uyarı ışığı yandı" diyebilirsiniz.

Lastikçiye gittiniz ve lastiğiniz çıkarıldı, gerekli yama yapıldı, lastik tekrar janta geçirildi. Harika ama uyarı ışığı sönmedi.

Ertesi gün de uyarı ışığı yanıyor, sonra gösterge panelinden söndürmeye uğraşıyorsunuz halen sönmüyor. Biraz canınız sıkılmaya başlamıştır artık.

Servise gittiğinizde ise sizin için bir sürpriz vardır, maalesef o keyifle gittiğiniz lastikçide ortalama 2000 TL değerindeki basınç sensörü zarar görmüştür.

Tamircimizi lastiği çıkartırken uyarmak için bunu bizim biliyor olmamız lazım tabi ki. O yüzden farkındalık için lastik değişimlerinde yapan ustanın/çırağın yanında durmakta fayda görüyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,770
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Maalesef benim sensörüm de sibobun hemen altında bir aparat şeklinde bulunmakta. Lastikçileri bir kaç defa uyarmazsanız, hatta işlemi yaparken başında beklemezseniz genellikle bu aparatı kırıyorlar. Bu zamana kadar hep sıkça uyardığım ve janttan lastiği ayırma işlemi sırasında levye kullanımı yapılırken özellikle başında beklediğim için bu sorunu henüz yaşamadım. İnşaallah kimse de yaşamaz ama bu korkum hep var.

Sanırım en güzeli ABS’nin tekerlek devir sensörleri ile ortaklaşa çalışarak ölçüm yaptığı sistem. Jantın içinde sensör bulunması, kırılması gibi dertler olmuyor.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Sanırım en güzeli ABS’nin tekerlek devir sensörleri ile ortaklaşa çalışarak ölçüm yaptığı sistem. Jantın içinde sensör bulunması, kırılması gibi dertler olmuyor.
Çok yanlış okuyor, ya da hepsi birden inince uyarı vermiyor.

Tamam bu sistemin kırılma, maliyet derdi falan var ama ondalık düzeyde basıncı görebilmek iyi, hatta lastik sıcaklığına kadar okuyabiliyorum. Diğer sisteme göre çok büyük bir artı.

Çok yaygınlaştığı için genel olarak lastikçiler de sibop bölgesinde dikkat ediyor artık.

Lastikçideki en büyük dert jantın içine etmeleri ne yazık ki bence.

En güzeli kışlık ve yazlık olmak üzere iki set jant ve lastik almak aslında :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,770
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Çok yanlış okuyor, ya da hepsi birden inince uyarı vermiyor.

Tamam bu sistemin kırılma, maliyet derdi falan var ama ondalık düzeyde basıncı görebilmek iyi, hatta lastik sıcaklığına kadar okuyabiliyorum. Diğer sisteme göre çok büyük bir artı.

Çok yaygınlaştığı için genel olarak lastikçiler de sibop bölgesinde dikkat ediyor artık.

Lastikçideki en büyük dert jantın içine etmeleri ne yazık ki bence.

En güzeli kışlık ve yazlık olmak üzere iki set jant ve lastik almak aslında :)
Maalesef benim sistem sadece basınçlar hayati derecede düşerse uyarı veriyor o kadar. Yani tek tek lastiklerin basıncı ne kadar göstermiyor. Bunu gösterse ben de kırılma riskine katlanabilirdim ama göstermediği için benim açımdan çok bir avantajı olmuyor hocam :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım