led farlar nasıl çalışır?

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
şuan günümüzde hemen hemen bütün arabalar standart led farlarla gelmeye başladılar ama bu led farları incelediğimizde içine baktığımda mercek yok bildiğimiz halojen farlar gibi reflektörlere dağıtılıyor örnek vermek gerekirse bmw 320 f30 led far var ama mercekte tabi ki de günümüzde teknoloji çok gelişti ama çok güzel çalışıyor ve göz almıyor bu farların çalışma mantığı nasıl nedir nasıl çalışır yardımcı olursanız sevinirim.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Temelde hepsi benzer gibi gözükse de her markanın kendi teknolojisi var diyebiliriz. Opel'de AFL BMW'de Laser, Mercedes Multibeam gibir bir çok farklı teknoloji sayabiliriz, bunların her birinin tanıtım videoları mevcut. Genel prensipte sanıyorum ki çoğunun arkasında bir optik düzenek var, bu farları bir projeksiyon cihazı olarak düşünebilirsiniz. Bir noktadan sonra ışığın gücünden çok istenilen-odaklanılan yeri aydınlatabilmek önemli oluyor ve burada hareketli mercek ve ayarlanabilen ışık şiddeti ile beraber her koşulda iyi bir aydınlatma sağlanmaya çalışılıyor. Bazı markalarda tek ampül gibi gözükse de içinde yüzlerce ufak LED bulunabiliyor bunları bağımsız olarak kontrol edebildiği için çok iyi bir ışık yönlendirmesiyle beraber başarılı bir aydınlatma elde ediliyor.

Yeni araçlardada fabrika çıkışlı merceksiz olmasına rağmen led görebiliyoruz bunların far çanağı tasarımları farklı oluyor galiba ve nispeten düşük güçte bir aydınlatma sağlıyorlar.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Temelde hepsi benzer gibi gözükse de her markanın kendi teknolojisi var diyebiliriz. Opel'de AFL BMW'de Laser, Mercedes Multibeam gibir bir çok farklı teknoloji sayabiliriz, bunların her birinin tanıtım videoları mevcut. Genel prensipte sanıyorum ki çoğunun arkasında bir optik düzenek var, bu farları bir projeksiyon cihazı olarak düşünebilirsiniz. Bir noktadan sonra ışığın gücünden çok istenilen-odaklanılan yeri aydınlatabilmek önemli oluyor ve burada hareketli mercek ve ayarlanabilen ışık şiddeti ile beraber her koşulda iyi bir aydınlatma sağlanmaya çalışılıyor. Bazı markalarda tek ampül gibi gözükse de içinde yüzlerce ufak LED bulunabiliyor bunları bağımsız olarak kontrol edebildiği için çok iyi bir ışık yönlendirmesiyle beraber başarılı bir aydınlatma elde ediliyor.

Yeni araçlardada fabrika çıkışlı merceksiz olmasına rağmen led görebiliyoruz bunların far çanağı tasarımları farklı oluyor galiba ve nispeten düşük güçte bir aydınlatma sağlıyorlar.
Son bahsettiğinin örneği, bizim aslan aslan parçamız :d egea'nın makyajlı kasalarında kullanılıyor, doğru muyum?

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Son bahsettiğinin örneği, bizim aslan aslan parçamız :d egea'nın makyajlı kasalarında kullanılıyor, doğru muyum?
Abi biraz bakındım son kasa Egea'ların Lounge ve Urban olanlarında Full LED far olarak gelmiş. Videolardan, çıkmacılardan anladığım üzere dediğin gibi sanırım, çanak burada hem reflektör hemde bir mercek görevinde kullanılarak led aydınlatma göz delmeyen düzgün çalışan bir şekilde ışık sağlamış.

1679037513430.png

1679037882403.png

Bu merceksizlik mevzusu çok affedersin V*g premium araçların giriş donanım olanlarında çokça mevcut.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Merceksiz led far teknolojisi yeni çıktı. Aslında çok da bir teknoloji olduğu söylenemez. Sadece farın içindeki reflektör dediğimiz çanağın ışık yayma, kırılma ve yansıtma noktalarının değiştirilip led ampule uygun hale getirilmesidir hepsi bu.

Halojen ampuller ışığı çok yönlü yayar. Led ampuller ise ışığı sadece belli noktalara vuracak şekilde yönlü yayar. Bu sebeple halojen reflektöre sahip bir araca led taktığınız zaman ışık saçmalamaya başlar. Işık sadece reflektörün kenarlarına tutunarak reflektörde içi boş ve sıcak noktalar, yani kör noktalar oluşturur. Bununla birlikte led ampuller, halojen farlara takıldığı zaman reflektörün de üst kısmını aydınlatamadığı için yeterli aydınlatma mesafesi sorunu oluşur.

Bunların olmaması için led ampullerin ışık yayma açılarına göre led ampule uygun reflektör çanağı üretildi. Tıpkı halojen ampullerin reflektörlerine benzer ayna benzeri şekiller görünür farın içinde. Ama dikkatli bakıldığında aynların yerleştirilmesi, açısı çok daha farklıdır halojen reflektöre göre. Son dönemde düşük maliyetli, ama müşteriye donanım varmış gibi gözükmesinde de işe yarayan teknolojik bir numara denilebilir. Yeni kasalarda Egea, Focus, Golf, Scala vb çoğu marka modelde artık kullanılıyor.

Pratikte ekstra bir şey katıyor mu ? Aydınlatma ve ışık şiddeti olarak pek tabi ki halojen ampullerden daha yüksek bir ışık yaydığı kesin. Kullanım ömrü olarak da daha yüksek süreler sunuyor. Aydınlatma mesafesi olarak ise iyi ayarlanmış, kaliteli bir halojen ampulle desteklenmiş standart halojen fardan daha ileri bir noktayı aydınlatmıyorlar.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,200
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Bahsedilenlerin hepsinin dışında benim gibi gözünde ışığa karşı hassasiyeti olanlar için diğer araçların led olması kısmen daha iyi. Bazı markaların ledleri garip bir şekilde göz alıyor olsa da genelinde halojene göre göz alma etkisi çok daha düşük olduğu için trafikteki araçların bu teknolojilere geçmesini destekliyorum, ben kendim halojenden devam :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım