Müzik sistemi revizyonu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar Merhaba.

Konunun aciliyeti yok ama günü geldiğinde de son dk. tutuşup buradan 1-2 günde fikir almaya çalışmamak için zaman genişken paylaşayım dedim.
Uzun zamandır elektronik dengesinden korktuğum için kasetçalarlı teybine bile el sürdürmemiştim, ama son zamanlarda biraz detaylı araştırınca içim biraz rahatladı, fikrim değişti. Elim bollaştığında benim Corsa C'nin ses sistemini elden geçirmek istiyorum. Bu konuda birkaç kriterim var:
- Arabada ekstra amfi, bass kabini, delinmiş pandizot gibi şeyler kesinlikle istemiyorum. O yüzden hoparlör olarak sadece orijinal yuvalarında çalışılacak.
- Corsa C'de Önler 16cm, arkalar 13 cm 'miş. (Arkalara nasıl sığıyor o bilmiyorum) Bu konuda farklı bilgi sahibi arkadaşlar varsa aydınlatsınlar :)
- Navigasyonlu Double-DIN ürünler şart değil. Alırsam iyisini alacağım için de çok uçuk bütçeler ayırmak gerekiyor. Ama Bluetooth, usb ve/veya sd card girişi şart.
- Müzikçaların aydınlatma rengi mümkünse arabanın sarı renkli aydınlatmasıyla uyumlu olsun isterim, sevindirir. =)
- Direksiyon kumandalarımın mutlaka kullanılabilir olmasını istiyorum.
- Ses beklentim ciğer söken =) bir bass deneyimi veya kulak acıtacak kadar yüksek ses değil. Kapasitesi dahilindeki yüksek seste bile tertemiz ses verecek, bütün frekansları temiz alabileceğim temiz bir sistem. Ortalama bir bass performansı yeterli ama yüksek seste çatırdamayacak, öyle örnekleyeyim.

Gelelim ürünlere. Harici amfi gibi bir ürün istemediğim için kendinden amfili modellere baktım. Şöyle bir şey buldum:
https://www.sony.com.tr/electronics/arac-ici-alicilar-calarlar/mex-xb100bt
Diğer özellikleri de çok hoşuma gitti. Fiyatı biraz tuzlu ama o özelliklere değer diye düşünüyorum.

Sony'lerin bir büyük handikapı var. Ses konusunda çok güzel ürünler yapıyorlar ama düzgün performansı ancak aynı markadan önerilen ürünlerle alabiliyorsunuz. Bunu daha önce farklı ürünlerde tecrübe etmiştim. O yüzden hoparlörleri de bu ürünle birlikte önerilenlerden tercih etmeyi düşünüyorum. Şöyle ki:
16cm için: http://www.hepsiburada.com/sony-xs-xb1641-4-yollu-extra-bass-oto-hoparlor-p-HBV0000045GCL veya http://www.hepsiburada.com/sony-xs-...120w-rms-2-yollu-oto-hoparlor-p-OTBLCXSGS1621
13cm için: http://www.hepsiburada.com/sony-xb-130-13cm-3-yollu-300w-oto-hoparlor-p-OTBLCXSXB130

Bu hoparlörlerin benim arabama montajında sorun yaşanır mı? Hoparlör yuvalarında montaj sırasında dikkat etmem gereken noktalar var mı? Özellikle bu konularda @emreozukan ve @kerpetenemir arkadaşlarımın fikirleri benim için önemlidir.

Ben böyle böyle şeyler düşündüm. Bunlar dışında önerebileceğiniz konfigürasyonlara da açığım. müzikçalarından hoparlörlerine kadar komple farklı bir sistem önerilerine de açığım.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Abi valla bütün çalışmaları kendin yapmışsın zaten, bize hayırlı olsun demek düşmüş aslında :D

Arabana montajda elektrik aksamda falan hiç sıkıntı yaşanmaz. Yalnız direksiyon kumandası olayına bir şey diyemiyorum çünkü malum ben de aynı sıkıntıyı yaşadım, teybin o özelliği olsa dahi her marka teyp her arabaya doğrudan uymuyormuş, aparat kullanılıyor bazılarında ki hangi teyp aparatsız çalışıyor bunu bilemiyorum.

Hoparlörlerde Fiyat olarak epey yükseklere çıkıyorsun, alpine baksana abi ?

Teyp için de çok fazla bir şey söyleyemiyorum çünkü çıkışları çoğu teyibin aynı, sonraki aşamada ise görsel kullanım kolaylığı renkler bluuutuuutt vs devreye giriyor. İstanbulda falan oto elektrikçilere gidip montaj yaptırmadan görüp deneyimleyebileceğin yerler illa ki vardır, kullanım kolaylığına bi bak derim. Zira ben o konudan muzdaribim, bazı ayarlarını sevmedim teybin. Equlaiser frekans ayarı mevzusu var ve ben onları net bilmiyorum kullanımımı kısıtlıyor :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Abi valla bütün çalışmaları kendin yapmışsın zaten, bize hayırlı olsun demek düşmüş aslında :D

Arabana montajda elektrik aksamda falan hiç sıkıntı yaşanmaz. Yalnız direksiyon kumandası olayına bir şey diyemiyorum çünkü malum ben de aynı sıkıntıyı yaşadım, teybin o özelliği olsa dahi her marka teyp her arabaya doğrudan uymuyormuş, aparat kullanılıyor bazılarında ki hangi teyp aparatsız çalışıyor bunu bilemiyorum.

Hoparlörlerde Fiyat olarak epey yükseklere çıkıyorsun, alpine baksana abi ?

Teyp için de çok fazla bir şey söyleyemiyorum çünkü çıkışları çoğu teyibin aynı, sonraki aşamada ise görsel kullanım kolaylığı renkler bluuutuuutt vs devreye giriyor. İstanbulda falan oto elektrikçilere gidip montaj yaptırmadan görüp deneyimleyebileceğin yerler illa ki vardır, kullanım kolaylığına bi bak derim. Zira ben o konudan muzdaribim, bazı ayarlarını sevmedim teybin. Equlaiser frekans ayarı mevzusu var ve ben onları net bilmiyorum kullanımımı kısıtlıyor :)
Alpine'de aynı fiyat bandında aşağıdaki gibi ürünler var ama ses çıkışları 4x50w ile kısıtlı kalıyor hepsinde.
http://www.alpine.com.tr/p/Products/bluetooth-and-usb8/cde-193bt
Sony'yi tercih etme sebebim, linkini attığım cihazda dahili amfi olması ve 4x100w ses çıkışı vermesi. Eğer hoparlörleri daha ortalama seviyede alırsam zaten 4x50 çıkışlı yığınla seçenek oluyor önümde. Alpine'den daha ekonomik seçeneklere yönelirim o zaman :) Hatta bütün proje çok daha ekonomik bir hal alır :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Alpine'de aynı fiyat bandında aşağıdaki gibi ürünler var ama ses çıkışları 4x50w ile kısıtlı kalıyor hepsinde.
http://www.alpine.com.tr/p/Products/bluetooth-and-usb8/cde-193bt
Sony'yi tercih etme sebebim, linkini attığım cihazda dahili amfi olması ve 4x100w ses çıkışı vermesi. Eğer hoparlörleri daha ortalama seviyede alırsam zaten 4x50 çıkışlı yığınla seçenek oluyor önümde. Alpine'den daha ekonomik seçeneklere yönelirim o zaman :) Hatta bütün proje çok daha ekonomik bir hal alır :)

yok teypte değil de apollo da alpine abi

bu arada 4x100 iyiymiş :confused:

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
abi tüm sistemi sony olarak düzebilirsin sonynın ufacıkta bir amfi modeli var onu alıp önlere 16 cmlik mid bas seti arkayada 13 lik sonyden hoparlör alıp birde ek tweetter bağlattınnmı tüm işin hallolur hepsi içinde 1000-1300 gibi bir rakam çıkar tabi işçilik hariç :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
abi tüm sistemi sony olarak düzebilirsin sonynın ufacıkta bir amfi modeli var onu alıp önlere 16 cmlik mid bas seti arkayada 13 lik sonyden hoparlör alıp birde ek tweetter bağlattınnmı tüm işin hallolur hepsi içinde 1000-1300 gibi bir rakam çıkar tabi işçilik hariç :D
İşte ek bir amfi yerine içinde dahili amfi barındıran müzikçalarını buldum. O daha fazla işime gelir açıkçası. Ek olarak tweeter filan kesinlikle düşünmüyorum. Bütün konuyu 4 hoparlör ile halletmekte kararlıyım. Ne çıkarılabilirse artık. :)
Edit: Arka hoparlör değişiminde işçilik ne kadar baş ağrıtıcıdır? Bir bilgin var mı?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
https://www.sony.com.tr/electronics/arac-hoparlorleri/xs-gs1621c
önlere bu abi
https://www.sony.com.tr/electronics/arac-hoparlorleri/xs-fb1320e
arkalara bu abi
https://www.sony.com.tr/electronics/arac-amplifikatorleri/xm-s400d
amfi olarakta bu
teybide sen secersin zaten abim bunlarla bir ssitem kur güzel bir sistem elde edersin fakat kapılar açmışken izolasyonda yapmayı unutma
Bu mesaj aklımda bulunsun. :)
Bu bizim dikiz aynalarının oralardaki ızgaraların içine attığın linkteki tweeter'lar sığar mı?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
abi naptın müzik sistemini ?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Dün bir radyoyu açtım yolda giderken. Bunun dışında bir gelişme yok şimdilik :)
Daha önce dediğim gibi konuyu erken açtım ki fikir alışverişleri yapılsın, son kararımı vermem için zaman olsun.

eaozaman millet gelsin fikir versin değil mi yav

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Berker selam,

Bir kaç küçük tavsiye,

Montaj önemli şey, eğer hoparlörlerini değiştireceksen, iyi bir montajcıya gidip mutlaka en temel izolasyonunu da kapıya yaptır.. ses, bozulma ve kapıdan gelen istenmeyen zangırtılar değişir, bass kaliten çağ atlar

Verdiğin hoparlörlerin sonuncusu hariç diğerleri harici anfi ile beslenir. Eğer beslenmezse o istemediğin son ses veya üst seslerde çatlama patlama gibi şeyleri duyarsın.. bozulur yani ses.. bunun nedeni sanılanın aksine çoğu zaman gücün az gelmesi ve hoparlörü besleyememesidir. Harici anfiler ile çok ciddi randıman alırsın... ilk iki hoparlörün rms değerleri yüksek... linkte verdiğin ana üniteninki ise 100w olarak yazılmış ama normu biraz şaşırtmacalı .. dikkat etmek lazım... 16v ve 1khz için verilmiş.... genellikle yüksek voltaj değerleri tercih edilmez ... iyi bir yükseltici daha düşük Votaj değerlerinde sabit güç üretir... yani diyeceğim o ki o ana üniteden 100w çıkmaz ..ki zaten 100w yüksek bir güçtür aslında... özellikle de kapı hoparlörleri için ...

Eğer anfi düşünmüyorsan hoparlör seviyesini biraz düşürmen yerinde olur...anfi düşünüyorsada piyasada bas/tiz takım diye tabir edilen component sistemlere yönelmen araç içi akustiği için çok daha doğru olacaktır...

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
https://www.sony.com.tr/electronics/arac-hoparlorleri/xs-gs1621c
önlere bu abi
https://www.sony.com.tr/electronics/arac-hoparlorleri/xs-fb1320e
arkalara bu abi
https://www.sony.com.tr/electronics/arac-amplifikatorleri/xm-s400d
amfi olarakta bu
teybide sen secersin zaten abim bunlarla bir ssitem kur güzel bir sistem elde edersin fakat kapılar açmışken izolasyonda yapmayı unutma
@atoprak hocam merhaba benim bu tavsiyeler hakkında ne düşünüyorsun bendede corsa c var ses sitemimi bu attığım linklerle revize etmeyi düşünüyorum fkat bende birde macustik amfi ve jbl woofer var onları söküp bu sisteme geççmeyi istiyorum amacım sadece net ve duru bir ses elde etmek bası hiç sevmem, tavsiyelerini bekliyorum iyi günler :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Berker selam,

Bir kaç küçük tavsiye,

Montaj önemli şey, eğer hoparlörlerini değiştireceksen, iyi bir montajcıya gidip mutlaka en temel izolasyonunu da kapıya yaptır.. ses, bozulma ve kapıdan gelen istenmeyen zangırtılar değişir, bass kaliten çağ atlar

Verdiğin hoparlörlerin sonuncusu hariç diğerleri harici anfi ile beslenir. Eğer beslenmezse o istemediğin son ses veya üst seslerde çatlama patlama gibi şeyleri duyarsın.. bozulur yani ses.. bunun nedeni sanılanın aksine çoğu zaman gücün az gelmesi ve hoparlörü besleyememesidir. Harici anfiler ile çok ciddi randıman alırsın... ilk iki hoparlörün rms değerleri yüksek... linkte verdiğin ana üniteninki ise 100w olarak yazılmış ama normu biraz şaşırtmacalı .. dikkat etmek lazım... 16v ve 1khz için verilmiş.... genellikle yüksek voltaj değerleri tercih edilmez ... iyi bir yükseltici daha düşük Votaj değerlerinde sabit güç üretir... yani diyeceğim o ki o ana üniteden 100w çıkmaz ..ki zaten 100w yüksek bir güçtür aslında... özellikle de kapı hoparlörleri için ...

Eğer anfi düşünmüyorsan hoparlör seviyesini biraz düşürmen yerinde olur...anfi düşünüyorsada piyasada bas/tiz takım diye tabir edilen component sistemlere yönelmen araç içi akustiği için çok daha doğru olacaktır...
Hocam senin için küçük, forum için büyük "bir kaç küçük" tavsiyen için çok teşekkürler :D Önemli bilgiler.
Eğer ana ünitede dediğin gibi biraz fake veriler varsa standart 50w'lık bluetooth'lu bir ünite ile ortalama ses yüksekliğine de fit olurum. Yeter ki çıkardığı kadarı kaliteli olsun. Açıkçası her dk araç multimedia'sı alan takan biri olmadığım için bu konuda biraz da ürün altı yorumlardan seçim yapmıştım. Şu durumda seviyesi düşen hoparlörler konusunda yapabileceğim en iyi şey sanırım markalara güven olacaktır.

Bir de, Kocaeli veya İstanbul Anadolu Yakası için işçiliğinden ve bilgisinden memnun kaldığınız yerler konusunda tavsiyelere açığım.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
@atoprak hocam merhaba benim bu tavsiyeler hakkında ne düşünüyorsun bendede corsa c var ses sitemimi bu attığım linklerle revize etmeyi düşünüyorum fkat bende birde macustik amfi ve jbl woofer var onları söküp bu sisteme geççmeyi istiyorum amacım sadece net ve duru bir ses elde etmek bası hiç sevmem, tavsiyelerini bekliyorum iyi günler :)

Merhaba,

Linkteki component takım makul, tabi fiyat endeksine de bakmak lazım. Bu fiyata başka neler alınabilir onaları da değerlendirmek lazım. Açıkçası Sony oto muzik sistemlerinde çok geçerli bir marka değildi yakın zamana kadar... biraz, sanki "piyasa malı" ve markasıyla satılıyordu. Tabi kötü değildir lakin dediğim gibi bu konu özelinde biraz daha uzmanlaşmış markalara bakmak, onların fiyatları da değerlendirmek lazım.

Anfi verdiğiniz linkteki componenetleri ancak beseleyecek ama kapasitelerinin altında bırakacak seviyede... kanal başına 45W çıkışı var, hoparlör ise 75W. Genellikle yine sanılanın aksine, anfinin biraz daha güçlü olması tavsiye edilir... bu biraz forum genelinde, D sınıf arabaya 1.6 dizel motor koymak gibi... turbo olduğu için (bizim konumuzda harici anfi olarak düşünebiliriz) bir şekilde götürür, ama keyif vermez... 2.0 TDI veya benzeri olsa daha iyi olmaz mı ? :)

13cm lik olanlar teyp ile beslenecek seviyede.. onlar için anfi yatırımına pek gerek yok.

Bu sistem ile, iyi bir montaj ile net ve iyi bir ses alabilirsiniz.
Ön kapılardaki hoparlör sistemleri ve bunları besleyen yükseltici bir ses oto ses siteminin en önemli parçasıdır.. para kıyılacaksa buraya kıyılır :) ... Bas olmadan da olmaz.. ama düzgün bir montaj ve yukardaki bileşenlerle bas sesi de alırsınız ki o da dinlediğiniz muziği sıkıcı olmaktan çıkartır.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hocam senin için küçük, forum için büyük "bir kaç küçük" tavsiyen için çok teşekkürler :D Önemli bilgiler.
Eğer ana ünitede dediğin gibi biraz fake veriler varsa standart 50w'lık bluetooth'lu bir ünite ile ortalama ses yüksekliğine de fit olurum. Yeter ki çıkardığı kadarı kaliteli olsun. Açıkçası her dk araç multimedia'sı alan takan biri olmadığım için bu konuda biraz da ürün altı yorumlardan seçim yapmıştım. Şu durumda seviyesi düşen hoparlörler konusunda yapabileceğim en iyi şey sanırım markalara güven olacaktır.

Bir de, Kocaeli veya İstanbul Anadolu Yakası için işçiliğinden ve bilgisinden memnun kaldığınız yerler konusunda tavsiyelere açığım.

Rica ederim,

Ben kendim adına aktif olarak uzunca bir zaman geçirdim.. işin yeri gelince tekniğinede girmiştim yıllar önce.. ilk aracım üzerinde çok deney yaptım ve genel prensipleri de zaten ev sistemlerinden aşina olduğum üzere uygulamış ve çok ta keyif almıştım her yaptığımdan ve harcadığım emekten...

Eskiden bir kaç iyi yer vardı düzgün montaj için ..
Şirinevler civarında hatırlıyorum, birde biraz kazık tı ama Bahçelievler de (Istanbul Avrupa ama bunlar ) Woice diye bir yer vardı yıllar önce.. halen var mı emin değilim. kalbur üstü ürün satar, hakkıyla montaj yapardı .. ama işte.. şimdi nedir bilemiyorum. En güncel bilgi için oto muzik sistemleri forumlarını takip etmekte yarar var. Oralarda güncel ürünleri de takip ediyor arkadaşlar.

Eğer ekstra harici bir anfi almayacaksanız, tavsiyem bu tip senaryolar için daha uygun olan, firmalarında bu ihityaçlar için ürettiği hoparlörlere kaymanız şeklinde olur. Bu tip hoparlörler, çok fazla güç istemeden yüksek ses üretebilecek şekilde tasarlanıp (yüksek hassasiyete sahip), düşük güçlü yükselticiler ile (örneğin ana ünite) daha verimli çalışıyorlar. Şimdi aklıma gelmiyor ama sony de dahil olmak üzere Pioneer, JBL ve biraz dahaözel markalardan olan Hertz in bu tarz hoparlörleri vardı.

Bir cihazın gerçek gücü genellikle kullanım kitapçığındaki özellikler bölümünde yazıyor. Örneğin yuarıdaki anfi kanal başına 45W lık bir anfi. teypler içinde bu değerler genellikle kanal başına 20-22w arasında geziniyor. Gerçek 50w, giriş seviyesi anfiler ile sağlanır.. ve iyi bir hoparlör takımı ile kapıları inletir..

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
@atoprak hocam ben çok bass düşkünü değilim, amfi sub düşünmüyordum ancak hafif hafif şeytan dürtüyor bi bass alsam mı tatlı tatlı hissetsem mi diye düşünüyorum, kendinden amfili subwooferlar var bunlarla ilgili bilginiz var mı acaba ? Doğrudan teybe bağlanabiliyormuş sanırım.Mesela;

http://www.hepsiburada.com/alpine-s...2db-acik-kapali-port-subwoofer-p-OTALPSWE-815

Bence,

"Ben bu işlerin o suna busuna bakamam, uğraşamam, çokta ilgilenmek istemiyorum... güzelce çalsın yeter" diyorsanız bu tip sistemler size göre.. koltuk altı, stepne içi modeller de vardı .. Bu model gayet güzel .. 20cm olmasından ve kutu tasarımıda küçük olmasından ötürü bagajda da çok yer kaplamaz... standart müzik sistemine ek olur ama standart müzik sisteminini güç konusunda ezer..

Siz yinede böyle bir aktif bass alıp, kulak zevkinize göre ayarlarını yapabilir... bundan gelecek bass ile standart sistemin bassını kısarak verim alabilirsiniz.. özellikle aracın standart ses sisteminde Ton (bas/miid/tiz) ayarlarını kullanıyor ve özellikle bass seviyesini bu ayarlar ile arttırıyorsanız, o ayarları kısmak, tercihen 0 seviyesinde bırakarak bu sub bass tan verim alabilirsiniz.. tone ayarları kısılan ana sistemin genel ses kalitesi ve bozulma oranlarıda azalacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım