Mitsubishi Spacestar (Mirage) İnceleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Marka: Mitsubishi
Model: Spacestar
Yılı: -
KM'si: 81700
Motor: 1193 cc , 3 silindirli atmosferik benzinli
Güç: 80 hp @ 6000 d/d
Tork: 106 Nm @ 4000 d/d
Şanzıman: CVT
0-100 km/s: 12,8 sn
Son hız: 173 km/s
Test tüketimi: Ortalama 9.8 litre/100 km
Ağırlık: 865 kg
Bagaj hacmi: 235 litre
Lastik: 175/65/14

Araç Hakkında:

Kullanışlılık:

Sınıf standartlarının biraz altında özellikle bagaj ve arka yaşam alanıyla rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Ön kapı içlerinde 1.5 litre şişe ve yanına eşyalarınızı koyabileceğiniz güzel bir göz var.

DSC_0065.jpg

Far altında herhangi bir göz yok. Orada far ayarı, s&s ve ayna ayarları ile ilgili kumandalar var.

Orta konsola gelirsek;

Vitesin önü baya kullanışlı. 2 bardaklık ve telefon, cüzdan gibi şeyler için güzel bir göz var.

Vitesin önü ne kadar kullanışlı ise arkası bir o kadar kötü sadece 1 tane bardaklık var ve nedense el freni bütün alanı kaplıyor.

DSC_0067.jpg

DSC_0063.jpg

Torpido boyutu sınıfı için yeterli.Herhangi bir kaplama veya soğutma gibi şeyler yok.

DSC_0069.jpg

Arka taraf için daha öncede bahsettiğim bir tane bardaklık ve ön yolcu koltuğunun arkasında bir cep var onun dışında herhangi bir göz yok.

DSC_0061.jpg

Bagaj:

235 litre. Sınıfı için aşırı küçük artık a sınıfı arabaların bile 250 litreyi buluyor. Yükleme eşiği baya yüksek ve koltukları yatırınca düz bir zemin oluşmuyor.

DSC_0059.jpg

Kalite:

Araba da direksiyon dışında yumuşak bir malzeme yok ve arkadan bir kaç trim sesi duydum.

Donanım:

Kiralık bir araba da üst sınıfta bile opsiyon olan donanımların olması beni şaşırttı.

• Anahtarsız giriş çıkış ve çalıştırma
  • Elektrikli katlanır aynalar
  • Tam otomatik klima
  • 6 inç dokunmatik ekran
  • Elektrikli açılıp kapanabilen camlar
  • ECO sürüş modu göstergesi
  • Start and Stop
Not: Klima çalışırken yolcu tarafından baya rahatsız edici bir ses geliyor.

Konfor:

Süspansiyon:
Gergin ayarlanmış hatta çoğu zaman konforsuz diyebileceğiniz bir şekilde ama 65 yanak lastikler ile biraz da olsun dengeliyor ama çukurlar derinleştikçe rahatsız olmaya başlıyorsunuz.

Yalıtım: Sınıfı için sessiz denebilir. Benzinli motorun sesi yüksek devir çevirmediğiniz müddetçe az geliyor.

Rüzgar sesi de kocaman aynalara rağmen 100-110 km aralığında geliyor.

Yaşam alanı:

Sınıfının en kötüsü olabilir hatta daha önce test ettiğim ve beğenmediğim Ford Fiesta’dan bile kötü. 1.80 boyundayım ve arkama oturmakta biraz olsun zorlandım.

Ama asıl sorun cam yüzeyleri,aşırı dar bu da arabayı biraz klostrofobik yapıyor.

Koltuklar:

Hayatımda oturduğum en rahatsız koltuklar olabilir öncelikle sürücü koltuğu için konuşursak,yanal ve baldır desteği yok. Bel desteğini geçtim bel çukurunu alacak herhangi bir çıkıntı da yok.

Benim için yeterince aşağıya da inmiyor yani ideal sürüş pozisyonumu bulamadım. Ben bu arabayı 3 gün kullandım ve her gününde Lefkoşa-Girne-Lefkoşa şeklinde günlük ortalama 70 km kullandım ve her gün eve aşırı yorgun şekilde döndüğümü fark ettim.

Arka koltuklara gelirsek, sanki tahta bir bankın üzerine minder atıp oturmuşsunuz gibi hissettiriyor.

Motor:

1.2 atmosferik ünite 80 hp 106 nm tork üretiyor. Ben bu motor ile cvt şanzıman olduğunu görünce beklentilerimi baya düşürmüştüm ama araba hafifliği ile (865 kilo) gayet iyi yürüyor. Uzun yokuşlarda klima açık ve araba yüklü olmasına rağmen çekişten düşmedi.

Bir bakıma otomobillerde hafifliğin ne kadar değerli bir şey olduğunu da bana göstermiş oldu.

Yakıt:

3 günün sonunda benim ortalamam 9.7 çıktı ama buna ulaşmak için cidden arabayı zorlamanız gerekiyor. Bu araba şehir içinde eğer eko göstergesine uyarak sürerseniz rahat rahat 7 litreler ile gezebilirsiniz ama ilginç bir şekilde uzun yolda da aynı değerleri gördüm daha altını görmedim.

Arabayı birazcık dikkatsiz kullanırsanız ortalama 12-13 litrelere rahatlıkla çıkıyor. Araba ayrıca start and stop sistemi bulunuyor ve her fırsatta motoru kapatıyor bazen aşırı sık devreye girdiği oluyor ama gerçekten iyi çalışıyor.

DSC_0071.jpg

Şanzıman:

Bu araba da CVT şanzıman kullanılmış. Çok beğendiğimi söylemem gerekiyor.

Şehir içinde arabayı çok pürüzsüz ilerletiyor daha önceki test ettiğim Citroen C3 deki gibi yığılmalar ya da yanlış kararlar kesinlikle yok.

Şehirler arası yolda da harika işler başarıyor. 1.2 motor 80bg lik bir arabayı 110 km hız ile giderken 2500 devirde yürütüyor. Böyle küçük motorlu bir araba da bu harika bir şey hem uzun yol için güzel bir hız hem de düşük devir olduğu için daha az yakıp daha sessiz gitmesini sağlıyor.

Sürüş:

Çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim sebepleri:
  1. Daha önce bahsettiğim berbat koltuklar
  2. Yan aynalar dışında kötü görüş açılar ( Kalın A ve C sütunu)
  3. Hissiz direksiyon
  4. İşini iyi yapsa da sportif sürüşe uygun olmayan şanzıman
  5. Kapanmayan esp
  6. Emirlere geç tepki veren gaz pedalı
Tabiki de sevdiğim özellikleri de var onları da sıralamam gerekirse:
  1. Dengeli şasisi var. Daha çok arkasını dengeli bir şekilde bırakıyor.
  2. Direksiyon ne kadar hissiz olsa da şehir içinde harika.
  3. 9.2 metre dönüş çapı. Daha önce test ettiğim Toyota Yaris den de küçük bir dönüş çapı var arabanın giremediği delik yok.
DSC_0064.jpg

Yol Tutuş:

En iyi özelliğini sona saklayayım dedim. Konforda bahsettiğim gerginlik yol tutuş olarak geri dönmüş. Bu arabayı yoldan çıkarmak imkansıza yakın belki de sınıfının en iyi yol tutan arabası olabilir.

Sürüş kısmında ESP'nin kapanmamasından bahsetmiştim ama bu araba da hemen hemen hiç esp devreye sokamadım.

Mitsubishi ralli ruhunu ufakta olsa bu araba da bulabiliyorsunuz ama bu yol tutuşu destekleyecek güzel koltuklar,hisli direksiyon, güzel kısa yollu hafif kemikli manuel şanzıman ve 1.6 atmosferik bir motoru olsa harika bir sürüş makinesi olabilirdi büyük bir fırsatı tepmişler.

Sonuç:

Bu araba B sınıfı olarak geçiyor ama kullanırken bana daha çok B ile A sınıfı arasında kalmış gibi bir his verdi.

Arabanın en önemli artılar manevra kabiliyeti,güzel donanımlar ve makul yakıtı denebilir.

Bu arabayı 2. elde 40000-45000 tl arasında bulabilirsiniz. Kötü bir araba değil aslında ama iyi bir araba da değil.

Ben bu arabanın daha çok 35000-40000 tl bandında olmasını bekliyordum eğer ben 40000 tl seviyelerine çıktıysam daha önce test ettiğim 1.4 Ford Fiesta veya 1.6 Ford Fiesta’yı tercih ederdim.

DSC_0057.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Test tüketimi çok fazla. Aracın fabrika verisi şehir içi 4,9lt-şehir dışı 4lt-ortalama 4,4lt. Normal şartlarda bu verilerle İstanbul'da bile 6-6,5 seviyesini aşmaması lazım.

Zamanında Can Akbulut ve Emre Çelikkol (OtoSeyir) incelemişti bu arabayı, aşağı onu ekliyorum:

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Test tüketimi çok fazla. Aracın fabrika verisi şehir içi 4,9lt-şehir dışı 4lt-ortalama 4,4lt. Normal şartlarda bu verilerle İstanbul'da bile 6-6,5 seviyesini aşmaması lazım.

Zamanında Can Akbulut ve Emre Çelikkol (OtoSeyir) incelemişti bu arabayı, aşağı onu ekliyorum:

Ben eko göstergesine rağmen 7 litrenin altına indiremedim uzun yolda da altına inmedi. Belki kiralık araba olduğu için bakımsızdır ondan fazla yakmış olabilir zaten bunları düşünerek yakıtına ben makul dedim.

Edit: videoyu şimdi izledim adam 10 lt üzerine çıkmıyor demiş yeterince zorlamamış anlaşılan :)

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Ben eko göstergesine rağmen 7 litrenin altına indiremedim uzun yolda da altına inmedi. Belki kiralık araba olduğu için bakımsızdır ondan fazla yakmış olabilir zaten bunları düşünerek yakıtına ben makul dedim.

Edit: videoyu şimdi izledim adam 10 lt üzerine çıkmıyor demiş yeterince zorlamamış anlaşılan :)

Bence o arabada bir sorun vardır. Uzun yolda 7lt yakması için ya arabada sorun olmalı yada sıkıştırarak kullanılmalı diye düşünüyorum.
O güçteki, o kilodaki bir aracın o kadar yakmaması lazım kaldı ki fabrika verileri de ortada.

İnternette okuduğum kadarıyla (Space Star özelinde değil genel olarak Mitsubişi için) fabrika verilerinden anormal farklar gözlenmiyor günlük kullanımda. Çoğu markada olduğu gibi günlük hayatta biraz daha fazla yakıyor ama fabrika verisi 4 olan şeye 7 demeniz arabada sorun var izlenimi yarattı bende.

Sağlıklı bir Space Star ile fazla trafiğe girmeden günlük kullanımda 6lt +-0,5 tutturulur herhalde.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bence o arabada bir sorun vardır. Uzun yolda 7lt yakması için ya arabada sorun olmalı yada sıkıştırarak kullanılmalı diye düşünüyorum.
O güçteki, o kilodaki bir aracın o kadar yakmaması lazım kaldı ki fabrika verileri de ortada.

İnternette okuduğum kadarıyla (Space Star özelinde değil genel olarak Mitsubişi için) fabrika verilerinden anormal farklar gözlenmiyor günlük kullanımda. Çoğu markada olduğu gibi günlük hayatta biraz daha fazla yakıyor ama fabrika verisi 4 olan şeye 7 demeniz arabada sorun var izlenimi yarattı bende.

Sağlıklı bir Space Star ile fazla trafiğe girmeden günlük kullanımda 6lt +-0,5 tutturulur herhalde.

Ben kendi deneyimlerimi söyledim ve 220km sonunda da 9.4 lt ortalama ile bıraktım. Ayrıca fabrika verilerinin çokta önemi olduğunu düşünmüyorum benim araba içinde 6.1 yazmışlar ama ben 9lt ile geziyorum.

Fabrika verileri hesaplanırken arabanın sıcaklığı 20-30 derece aralığında olmalı,test süresi genelde 20-25 dk oluyor ve bunun %25 rolanti,sürüş olarakta ortalama 34 km ile gidiliyor ve maximum 121 km çıkılıp ekranda yazan değer alınıyor.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Kilit nokta kullanım karakteri, anladığım kadarıyla sert kullanıyorsunuz.
Fabrika verisi 7,4 olan araçla 7,8 gezdim aylarca. Aynı arabaya sahip bazı kişilerde internette 9,5-10lt'den aşağı inmiyor diye yazıyordu.
Ben fabrika verilerine +1 şeklinde bakıyorum. Kullandığım araçlarda 1-1.5lt'yi geçen fark görmedim. Sakin kullanırsam 0,5-1lt farktan fazlasına tanık olmadım. Benim aracımın verisi 6,1 ben 9 yaktırıyorum demişsiniz, Opellerin verisi sağlıklı değil belki diyeceğim ama Opelde kullandım. Astra j 1.6'nın verisi 8,6'ydı, onda da kullandığım süreçte 9,4/9,6 civarı yaktırıyordum.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Kilit nokta kullanım karakteri, anladığım kadarıyla sert kullanıyorsunuz.
Fabrika verisi 7,4 olan araçla 7,8 gezdim aylarca. Aynı arabaya sahip bazı kişilerde internette 9,5-10lt'den aşağı inmiyor diye yazıyordu.
Ben fabrika verilerine +1 şeklinde bakıyorum. Kullandığım araçlarda 1-1.5lt'yi geçen fark görmedim. Sakin kullanırsam 0,5-1lt farktan fazlasına tanık olmadım. Benim aracımın verisi 6,1 ben 9 yaktırıyorum demişsiniz, Opellerin verisi sağlıklı değil belki diyeceğim ama Opelde kullandım. Astra j 1.6'nın verisi 8,6'ydı, onda da kullandığım süreçte 9,4/9,6 civarı yaktırıyordum.

Tabii herkesin sürüş karakteri farklıdır ama test ederken genelde araba bende 3 gün kalır onun da 1 günü kesinlikle aşırı sakin kullanırım :)

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,276
21,695
5,320
26
Avcılar-Darıca
Tasarımında deve kuşu yumurtasından esinlenmişler sanırım :D
O hafiflikle biraz daha iyi kaçan bir makine yapılabilirmiş.

ikaanbozkurt

Profesör
20 Eyl 2016
122
249
1,435
Yaptığınız test sırasında aracın durumu belli değil. Buna bakarak nasıl bir referans oluşturduğunuz bilinmez. Japon araçlarının fabrika verisindeki tutarlılığı duymadınız sanırım. Sakin sürseniz bu araç böyle yakmazdı...

Ben de colt kullanıyorum. İlk çıktığında cvt attrage test ettim. Evet parasını hak etmiyor bu araçlar ancak sizin abarttığınız gibi yakmıyor.

Hyundai ix35, kia sportage net 12-14lt benzin yakarken kimse çıkıp da bu arabalar niye satılmaz demiyor çatır çutur satılıyor. Ama 110bin km'dir ASX kullanan tanıdığımın yıllık bazda tüketimi 6-6.5lt ortalamada gezerken kimse inanmıyor. Sakin de değil normal bir şekilde sürüyor.

Ben colttan örnek vereyim; 5750km'nin ort. 6.4lt ki ben arada basarım, seri/performanslı da kullanırım yoksa 6lt'ye çekerim. Kullanma kılavuzunda fabrika verisi 5.9lt benim aracın :)

Ama sağolun sizin gibi 1-2gün kullanıp 1.2lt arabaya 10lt yaktırmayı başaranlar sayesinde her yakıt aldığımda çok yakıyor di mi diye sorulara maruz kalıyoruz. Ben dibine kadar zorladığımda bile 10lt'nin üstünü göremiyorum coltta sizinki büyük başarı... 850kg 1.2lt ve az yakması için tasarlanmış bir araç, kullanıcıların hepsi yakıtından memnunken, bir tane bile kullanıcı yorumunu okumadan ben test ettim 10lt yakıyor almayın demek böyle bir forumda üzücü...

2gün golf 1.0tsi manuel kullandım ama köküne kadar zorlayıp 20lt yaktırıp bu araba 20lt yakıyor demedim. Desem de bi şey değişmez vag fan boyları taşlarlar beni :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Ben 3 günün sonunda bu araba 9.7 yaktı oturup yalan söylecek değillim. ben yazımda ortalama 9.7 yakıyor demedim normal kullanımda 7 litre ile gezilir dedim sanırım yazının tamamını okumadınız ki zaten arabanın alınmama sebebini yakıtı olarak görüyorsanız belli ki sonucu okumamışsınız :) Keşke bir kitabı kapağına bakarak değerlendirmesek

Son düzenleme:

ikaanbozkurt

Profesör
20 Eyl 2016
122
249
1,435
Yazdığını okudum ama yakıt konusunda elle tutulur hiçbir tutarlılığı yok mesajının. Ben 2gün tsi kullandım. ilk gün şehirdışı sayılabilecek çevreyolunda çok sakin kullandığım halde 6.2lt yazdı. bu aracın verisi karma 4.3lt. Ben gelip buraya neden golf 1.0tsi alınmaz diye konu açmadım. Aksine baktım nedir ne değildir diye zaten tsi konusunda aç çok fikrim vardı normal karşıladım.

Neden space star alınmaz yerine bu araçta bir sorun mu var çok yakıyor diye konu açabilirdin. Günlük kullanımda 7lt bile görmezsin bu araçla. 6lt'nin üstüne kolay kolay çıkmazsın bunu demeye çalışıyorum ama hemen okuduğunu anlamadın diyerek laf sokmak da konuyu açma amacını gösteriyor!

Geçen sene coltun kapıları kaskodan boyanacakken corsa 1.4 otomatik verdiler. 5gün kullandım ama gelip de neden corsa alınmaz diye fanboy içerikli ve astronomik yakıt tüketimli konu açmadım. İstersen açayım :) 2günde araç hakkında tam bilgi sahibi olmadan, aracın kullanıcı yorumlarını ve kullanıcılarının yakıt verilerini incelemeden bu araba çok yakıyor alınmaz diye konu açmak .... Evet haklısın pahalı bir araba. Ben fiyatından ötürü tavsiye etmem bir Mitsubishi sahibi olarak ancak fiyatı dışında bir yamuğunu bulamayacağın bir araba.

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Yazdığını okudum ama yakıt konusunda elle tutulur hiçbir tutarlılığı yok mesajının. Ben 2gün tsi kullandım. ilk gün şehirdışı sayılabilecek çevreyolunda çok sakin kullandığım halde 6.2lt yazdı. bu aracın verisi karma 4.3lt. Ben gelip buraya neden golf 1.0tsi alınmaz diye konu açmadım. Aksine baktım nedir ne değildir diye zaten tsi konusunda aç çok fikrim vardı normal karşıladım.

Neden space star alınmaz yerine bu araçta bir sorun mu var çok yakıyor diye konu açabilirdin. Günlük kullanımda 7lt bile görmezsin bu araçla. 6lt'nin üstüne kolay kolay çıkmazsın bunu demeye çalışıyorum ama hemen okuduğunu anlamadın diyerek laf sokmak da konuyu açma amacını gösteriyor!

Geçen sene coltun kapıları kaskodan boyanacakken corsa 1.4 otomatik verdiler. 5gün kullandım ama gelip de neden corsa alınmaz diye fanboy içerikli ve astronomik yakıt tüketimli konu açmadım. İstersen açayım :) 2günde araç hakkında tam bilgi sahibi olmadan, aracın kullanıcı yorumlarını ve kullanıcılarının yakıt verilerini incelemeden bu araba çok yakıyor alınmaz diye konu açmak .... Evet haklısın pahalı bir araba. Ben fiyatından ötürü tavsiye etmem bir Mitsubishi sahibi olarak ancak fiyatı dışında bir yamuğunu bulamayacağın bir araba.

Yazıyı okumadığın o kadar belli ki sonuca makul yakıt diye yazmıştım çünkü alınmama sebebi çok farklı :D http://garajtv.com/mitsubishi-spacestar-1-2-intense-cvt/

ikaanbozkurt

Profesör
20 Eyl 2016
122
249
1,435
Yazdığın tuketim verileri ile yazdigin makul yakit kelimesi cok manidar oluyor. Neyse hayırlı günler. İnatla demek istedigim noktayi kaciriyorsun.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Yazdığın tuketim verileri ile yazdigin makul yakit kelimesi cok manidar oluyor. Neyse hayırlı günler. İnatla demek istedigim noktayi kaciriyorsun.

Bir test yazarı olarak yazının sonuna makul diye belirtiyor isem vardır bir bildiğim diye düşünüyorum zaten yakıtından dolayı açmadım başlığı bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım