Hangi yağ?

• Motul

Kullanılan: 51 70.8%
  • Castrol

Kullanılan: 15 20.8%
  • Selenia

Kullanılan: 6 8.3%

• Kullanılan toplam oy
    72

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520
Merhabalar arkadaşlar 2011model Fiat doblo 1.3 multijet aracimin motor yağını değiştireceğim fakat 3 adet yağ arasında kararsız kaldım.
1.)
https://www.hepsiburada.com/motul-8...jqUR3w2qXkDNfiT2PUaP0Ni0I13Ny7UhoCCAsQAvD_BwE
Bu yağın birde ultra performance yazan bir farklısı da var ancak o yağ 5 litre olarak geliyor benim arabamanin karteli ise 3.2 litre yağ alıyor. Yağı ziyan etmiş olacağız bu ultra performance olanın normalden bir farkı varmıdır?
https://www.hepsiburada.xcom/motul-8100-x-cess-5w40-ultra-performance-motor-yagi-5-lt-p-OTCTN3389A
Ultra performance olanla normal birsey yazmayan motul yağların bir farkı varmıdır?
2.)
https://www.hepsiburada.com/castrol...or-yagi-4-lt-p-OTYAGCST028?magaza=Hepsiburada
3.)
https://www.hepsiburada.com/selenia...qHZjR2fucO-nuKbgEJAIhMhPzeJZFp0RoCHQQQAvD_BwE
Selenia markasını arabanın kullanma kılavuzunda öneriliyor.
Birde bu yağların sürtünmeye ne kadar dayanıklı oldukları ile ilgili videolara rastladım.
1.) Yağın sürtünme testi
2.) Yağın sürtünme testi
3.) Yağın sürtünme testi
Sürtünme testlerine göre en iyisi selenia olan yağ. Bu sürtünme testlerine dikkat etmek gerekir mi? Motul almayı düşünüyordum ancak bu testten sonra fiat'inda önerdiği selenia'yi almak daha mantıklı geldi.
Siz olsaydınız hangi yağı tercih ederdiniz?

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Selenia koymanızı tavsiye ederim. Ben olsam selenia alırım. Hem fiyatı uygun hem petronas hem de marka tarafından önerilen yağ. Bir de km azsa 5 30 koymak daha iyi olur

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Selenia koymanızı tavsiye ederim. Ben olsam selenia alırım. Hem fiyatı uygun hem petronas hem de marka tarafından önerilen yağ. Bir de km azsa 5 30 koymak daha iyi olur
Panpa bizim cdtilar için ne öneriyorsun? Castrol 5.40 koyuyoruz. Motul'e geçmeyi düşünüyorum veya mobil 1 e. Çünkü castrol baya gürültülü çalıştırıyor sanki. Birde 5 30 mu 5 40 mı sence :D

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520
Aracım 83000'de. Yaşadığımız yerde sıcaklıklarda 30 derecenin üzerine çıkıyor. Bu yüzden 5w40 tercih ediyorum. Birde piyasada cakma yağlar varmış hepsiburadada böyle birşey olmaz herhalde. Çünkü Selenia'yi satan hepsiburada değil

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Panpa bizim cdtilar için ne öneriyorsun? Castrol 5.40 koyuyoruz. Motul'e geçmeyi düşünüyorum veya mobil 1 e. Çünkü castrol baya gürültülü çalıştırıyor sanki. Birde 5 30 mu 5 40 mı sence :D
Ben bir çok marka denedim ve esp 5 30 diyorum panpa. Km çok fazla değilse 5 30 esp öneririm. Castrol pek iyi bir yağ değil zaten Türkiye dolumu çünkü :D yetkili servislerin kullandığı professional serileri var castrolün, belki onlar mobille aynı kalitededir

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Aracım 83000'de. Yaşadığımız yerde sıcaklıklarda 30 derecenin üzerine çıkıyor. Bu yüzden 5w40 tercih ediyorum. Birde piyasada cakma yağlar varmış hepsiburadada böyle birşey olmaz herhalde. Çünkü Selenia'yi satan hepsiburada değil
Ben Antalyada yaşıyorum yazın 45 dereceleri gördüğü oluyo 127 bin kmde hep 5 30 kullanıldı

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Ben bir çok marka denedim ve esp 5 30 diyorum panpa. Km çok fazla değilse 5 30 esp öneririm. Castrol pek iyi bir yağ değil zaten Türkiye dolumu çünkü :D yetkili servislerin kullandığı professional serileri var castrolün, belki onlar mobille aynı kalitededir
Valla bizimde 119500te 122de bakıma sokucaz. Her 10bin km yapıyoruz bazıları 15bin km diyor ama. 5 30 alayım o zaman bu sefer ben de sorun olmaz herhalde km açısından

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520
Son düzenleme:

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Sıcak bir memleketse, sessiz bir çalışma isteniyorsa motul xcess 5w-40 tavsiye ederim. Normalde motul kullanıyorum, son bakımı yetkilide yaptırdım. FMY koymuşlar arabanın sesi traktöre döndü. tatilde 5bin km yol yaptım zaten biraz daha kullanıp değiştiririm :)

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520
Sıcak bir memleketse, sessiz bir çalışma isteniyorsa motul xcess 5w-40 tavsiye ederim. Normalde motul kullanıyorum, son bakımı yetkilide yaptırdım. FMY koymuşlar arabanın sesi traktöre döndü. tatilde 5bin km yol yaptım zaten biraz daha kullanıp değiştiririm :)
Bu videoda motul xcess yağın sürtünme testi var ve aşınması yüksek yani yağın kalitesi pek iyi değil gibi.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bu tarz test videolarının çok sağlıklı sonuç verdiğini düşünmüyorum. Motor yağı kısmen kapalı bir sistemde,100 derecelerde çalışıyor. Çok değişken basınç durumları var. Önemli olan bu şartlarda viskozitesini koruması veya aşınmayı az sağlaması değil, motor içerisindeki davranışı

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520
Selenia yağlar aracimin OEM standartını karşılamıyor.
Motul yağı alsam ACEA standartını karşılamıyor. Onun haricinde OEM onayını yani FIAT 9,55535-M2 ve API CF standartını karşılıyor.
ACEA standartı B3 olmasi gerekirken motul yağda ACEA A3/B4 yazıyor buda araştırdığım kadarıyla hafif ticari falan. Bu standartı karşılaması çok onemlimidir? Aşağıda verdiğim yağları kullanabilirmiyim?
1.)
https://www.hepsiburada.com/motul-8...vgTSI4J3fG_2poU7DFNM-q_KSS8gnzWhoCSCsQAvD_BwE
2.)
https://www.hepsiburada.com/motul-8...xwSTn8cCQBFEkCQlMvcyDd5D45CBAwhBoCM6AQAvD_BwE
Birde linkini attığım yağlardan hangisi?

Son düzenleme:

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520
Hocam mobil yağ seçicide çıkmıyorsa mail atabilirsiniz. Motulun sitesinde de yağ seçici var oradan arabanızı girerek önerilen yağları görebilirsiniz
Motul'un sitesinde x-cess icin kullanilabilir dedi. Ancak aklimda bir soru kaldi ACEA spesifikasyonu hariç hepsini karşılıyor. Yag üstünde bunlar yazıyor ACEA A3/B4. Benim araciminki ise ACEA B3 kullanmamin bir sıkıntısi olurmu?

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Shell Helix'de iyidir. Doğalgazdan imal edilen, kaliteli bir yağ olduğu yazılıp çizilir hep. Tecrübe etme şansım olmadı ama hakkında çok olumlu yorumlar duyuyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım